streeknieuws 4 Driekwart houtwallen Schouwen gekapt i Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten vèi,aBi Ms 1 S W W&t<MM UTRECHT - Het recht van patiën ten om zelf te beslissen over inzage in hun medisch dossier, krijgt voorals nog niet de gestalte die het bestuur van de artsenorganisatie KNMG voor ogen staat. Een meerderheid van de leden stemde tegen het voorstel om de patiënt voortaan zelf over inzage te laten beslissen. Het bestuur wilde het inzagerecht toekennen, ook als de arts vindt dat de patiënt daarvan schade zou ondervinden. Vooral op dit punt maakten de leden bezwaar, omdat in de psychiatrie bepaalde the rapieën niet effectief zouden zijn als de patiënt inzage in het dossier krijgt. Vervolg van pagina 1 er zeven langdurig werklozen werk zaam in het terugploegproject. We hebben het eigenlijk langzaam zo op gebouwd". Aan het eigenlijke op- knapwerk ging een inventarisatie vooraf. Een karwei waar al tijdens het vrijwilligersproject Kop van Schouwen mee gestart was. Een ta melijk tijdrovend werk, wat gezien de toestand van sommige houtwallen ook niet altijd even prettig was om te doen. Maar niettemin noodzakelijk. Geïnventariseerd werd niet alleen lengte en aantal bomen, maar ook de te nemen maatregelen. In sommige gevallen aanleiding voor drastisch zaagwerk, terwijl in andere gevallen kon worden volstaan met het wegha len van braam- en rozenstruiken om de overige plantengroei weer wat meer kans te geven. ,,Als je wil herin planten moet je in ieder geval zorgen dat de jonge boompjes voldoende licht krijgen. Daarom is het ook be langrijk dat het niet bij die opknap beurt alleen blijft, maar dat er daar na ook regelmatig onderhoud aan de wallen wordt gepleegd", aldus Janine Lekkerkerk. Maai werk Daar komt nog bij dat er niet het hele jaar door gezaagd mag worden in verband met het vogelbroedsei- zoen. In de tijd dat er niet gezaagd mag worden wordt dan het maaiwerk ter hand genomen. ,,Dat is echt no dig, want bepaalde soorten onkruid overwoekeren heel snel, en dan krijgt de jonge aanplant geen kans", aldus Janine Lekkerkerk. ,,Dat hoort bij de nazorg". Het werk aan de houtwallen omvat meer dan alleen zagen en maaien. In veel gevallen is het voor het werk noodzakelijk dat een, soms al wrak kige, afrastering weggehaald wordt omdat men anders niet met de machi nes bij het werk kan komen. Uiter aard wordt dan, in overleg met de ei genaar, een nieuwe afrastering neergezet als het zaagwerk aan een bepaald gedeelte wal afgerond is. Het werk houdt soms ook in dat bestaan de greppels uitgediept of nieuwe ge graven moeten worden. Daarnaast komt men op sommige houtwallen de nodige rommel tegen. ,,Je ziet ook dat mensen eerder geneigd zijn iets goed te onderhouden als het opge ruimd achtergelaten wordt. Dat geldt in het algemeen, en dus ook voor de houtwallen", aldus Janine Lekker kerk. Wat men op de wallen tegen komt varieert van roestige fiets- 4, i frames tot lekke voetballen, en afgedankte vouwstoelen. Daarnaast ook gewoon huisvuil. Herinplanten Nadat een houtwal is opgeschoond en het zaagwerk is gedaan wordt de wal opnieuw ingeplant. „Meestal is door het achterstallige onderhoud verjonging van het bosplantsoen ge wenst. We proberen dan zoveel moge lijk aan te sluiten bij het plantsoen dat er eerder was. Met dit verschil dat er in verband met de iepziekte geen iepen ingeplant worden. Wat er alle maal geplant wordt? Eik, es, els, slee doorn, vlier, hondsroos, veldesdoorn, esdoorn en abeel. Wat wij noemen in heems bosplantsoen, dus bomen die hier van nature ook voorkomen". Bij het samenstellen van het plantmeng- sel wordt ook geprobeerd om het aan zien van de wal zo fraai mogelijk te houden. Daarom worden snelgroeien de bomen als els en abeel gecombi neerd met soorten die er wat langer over doen om tot volle wasdom te ko men, zoals bijvoorbeeld de eik Quer- cus Robur. Ook zijn in het plantmeng- sel zowel bomen die behoorlijk hoog kunnen worden als bomen die wat be scheidener van afmetingen blijven vertegenwoordigd. Het is natuurlijk altijd even afwachten of de jonge aan plant aanslaat. Volgens Janine Lek kerkerk zijn de resulaten wat dat be treft na de afgelopen zomer boven verwachting. „We hebben een heel vochtige zomer gehad, en dat is voor het aanslaan van de jonge boompjes zeker goed geweest. Want op houtwal len is de grond vaak erg droog". Hoewel sommige eigenaren van houtwallen in eerste instantie soms wat aarzelend toestemmen in het werk aan hun houtwallen toont men zich volgens Janine over het alge meen erg tevreden met de opknap beurt. „Ze zien dat er niet alleen ge zaagd wordt, maar dat ze ook nog eens terugkomen om een wal te maai en. Nee, over het algemeen krijgen we veel positieve reacties". En de eigënaren zijn niet de enigen die tevreden zijn met het terugploeg- projekt. Ook de gemeente Wester- schouwen heeft geen reden tot kla gen. Janine Lekkerkerk: „Er is echt al heel wat gebeurd hoor. We hebben buiten het zaagseizoen 25 kilometer wal die de opknapbeurt al achter de rug had, gemaaid. We hopen ook dat het mogelijk wordt gemaakt dat we hier mee door kunnen gaan totdat we alle houtwallen in de gemeente Wes- terschouwen gehad hebben". Elzenmeten Naast houtwallen is er binnen het projekt ook gewerkt aan elzenmeten. Vroeger werd het elzehout om de ze ven jaar gekapt. De stammetjes wer den, bijvoorbeeld, tot paaltjes ver zaagd en de dunne takken kwamen als musters in de bakkersoven te recht. Geriefhout, zowel voor de boer als voor de bakker. Maar de bakker sovens worden niet meer met musters gestookt en de boeren gebruiken an der materiaal voor hun afrasterin gen. Een deel van de elzenmeten is al verloren gegaan door de recreatie. Stukken van elzenmeten werden ge kapt en op het terrein werd een kam- peermogelijkheid gecreëerd. Maar er is nog een en ander over, en dat wil men trachten te behouden. „Ik denk dat we in totaal zo'n tweeënhalve hec tare elzenmeet opgeschoond hebben", aldus Janine Lekkerkerk. Zij meldt nog dat binnen het project ook nog negen oude drinkputten zijn opge knapt. „Ze worden tegenwoordig niet meer intensief gebruikt en dan gaan ze steeds meer vol zitten met allerlei rommel. Dat werk is niet met de hand gebeurd hoor, daar hebben ze kranen voor gebruikt". Ploegjes Zoals al gemeld werken er op het ogenblik zeven voormalig langdurig werklozen binnen het terugploegpro ject: Willem Saatrübe, Kees van Nieu- wenhuijsen, Cor Treels, Fred van der Vegt, André Schults, Adri van Wijk huizen en Jan Versteegh. Saatrübe en Van Nieuwenhuijsen maken al vanaf het eerste uur deel uit van de ploeg. Verder zijn er wisselingen geweest. Onder andere omdat anderen een vaste baan vonden. Volgens Janine Lekkerkerk speelt daarbij wellicht mee dat men zich indertijd bereid heeft getoond te gaan werken in een vak dat in sommige gevallen niet het vak was waar men voor heeft geleerd. Wat dat betreft heeft het terugploeg project dus zeker resultaat gehad. RENESSE Ouderavond In de gemeenschapsruimte van' openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse wordt woensdagavond 4 no vember de jaarlijkse ouderavond ge houden. De ouderavohd begint om 20.00 uur. Voor de pauze houdt John Louws, leraar aan de Pedagogische Academie Basis Onderwijs in Mid delburg, een inleiding over het wer ken met prentenboeken door de hele school. Aan de hand van dia's zal de spreker duidelijk maken dat prenten boeken echt niet alleen voor kleuters bedoeld zijn. Na de pauze is het tijd voor het huishoudelijk gedeelte en komt de verkiezing van de ouder raadleden aan de orde. Aftredend en herkiesbaar zijn de dames C. Hanse en V. Rutgers. NOORDWELLE Bijeenkomst Plattelandsvrouwen In het dorpshuis in Noordwelle hield de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Noordwel le een ledenbijeenkomst. De presi dente, mevrouw N. de Hamer-de Jager begroette in haar welkomst woord in het bijzonder de discussie leidster van deze avond, mevrouw J. de Koning. Verder vroeg ze de aanwe zigen eens na te denken over het aan vaarden van een bestuursfunctie, om dat twee bestuursleden bij de jaarvergadering in 1988 aftredend en niet herkiesbaar zijn. Mevrouw De Koning hield een inleiding en ver toonde vervolgens dia's over het the ma Herwaardering van arbeid. „In de huidige tijd is er niet voor ieder een werk, en zeker geen betaald werk. Onbetaald werk kan echter ook een zinvolle betekenis hebben. Het vrijwilligerswerk kan onbetaal baar genoemd worden". Mevrouw De Koning pleitte verder voor herverdc- ling van arbeid. „Zodat voor iedereen een betaalde baan mogelijk is en daarnaast tijd beschikbaar is voor vrijwilligerswerk in de ruimste zin van het woord". Een drietal leden ver telde vervolgens over haar werk zaamheden in het Rode Kruis, op- vanggezin voor de Kinderbescher ming, het schrijven van tuinartikelen voor een tijdschrift en het werk voor 'de kerk. Duidelijk werd dat voor veel vrouwen een eigen inkomen heel be langrijk is. Ook de huisvrouw zou een eigen bank- of girorekening moe ten hebben. De bijeenkomst maakte ook duidelijk dat een avond als deze heel geschikt Is om andere standpun ten beter te leren kennen. Bij vol doende deelname doet de afdeling mee aan de bondsmanifestatie Leer ze kennen op 17 november in Goes. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sportvereniging uit Brouwershaven haalt zaterdag 7 no vember het oud papier weer op. Er wordt verzocht om het papier voor 09.00 uur op de stoep te zetten. OOSTERLAND OF Totaal Vrijdag 6 november en zaterdag 7 november presenteert Oosterlands Fanfare het zogenaamde OF totaal. Vrijdag is er kennismaking met' mu ziek voor de leerlingen van de Ooster burcht met daarop volgend open huis bij de repetitie van Oosterlands Fan fare in Oosterhof. Zaterdag geeft de fanfare een concert in Oosterhof. De muzikanten staan onder muzikale leiding van Jaap Knuist en als gast is Brass Band Wilhelmïna uit Colijns- plaat onder leiding van Cees Cevaal uitgenodigd. Beide activiteiten be ginnen om 19.30 uur. BRUINISSE Familie Buijs op de buis In het nieuwe show- en spelpro- gramma Wat een tijd van Ted de Braak speelt donderdag 5 november de familie Buijs üit Bruinisse mee. Het familieteam bestaat uit Nel Buijs en de drie dochters Nelleke, Conny en Gery. Nostalgie vormt een van de belangrijkste bestanddelen van het programma dat nogal wat te rugblikken bevat van leuke en ge denkwaardige gebeurtenissen uit de jaren vijftig en zestig. In het televi sieprogramma van de KRO mag elke drie weken een familieteam van vier personen laten horen wat zij van die gebeurtenissen nog weet. De uitzen ding vindt plaats op donderdag 5 no vember om acht uur. Verkoping Welfare De Welfare-afdeling van het Rode Kruis Bruinisse houdt op donderdag 5 november een verkoping van de ge maakte handwerken. De verkoping is in 't Opper van half twee tot vier uur. Naast de verkoping is er ook een ver loting terwijl de koffie met cake ge reed staat. Iedereen is welkom. GOES Vriendenkring Gezelligheid is troef. Dat is het motto waaronder de vriendenkring Kapasi op zaterdag 7 november een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden houdt in Goes. Het eve nement vindt plaats in slot Ostende aan de Singelstraat en is bedoeld voor alleenstaanden in Zeeland tot maximaal 45 jaar oud. Aanvang 21.00 uur. Women's Aglow Woensdag 11 november houdt de Women's Aglow Fellowship een bij eenkomst in Hotel Terminus in Goes. Gabriëlle Bruinier uit Oosterbeek is de spreekster. De bijeenkomst begint om 19.45. Kinderoppas is aanwezig. 's-GRAVENPOLDER Mosselavond kynologenclub Vrijdagavond 20 november houdt de Kynologenclub Zeeland de jaar lijkse mosselavond. De avond wordt gehouden in het dorpshuis in 's-Gra- venpolder en begint om 20.00 uur. In- troducé's zijn welkom. De muziek op deze avond wordt verzorgd door de Ritme Mixers uit Bergen op Zoom. -i&fó ft"v r 1',U El - JL. Bi 'ij,.* - i v v l - iCkjw '1 «W, «j -» 1 'JBK J w 87/104. Af cn toe komt men oude ansichtkaarten of foto's tegen, die meestal wel op Schouwen-Duiveland genomen zijn. maar waar verder geen enkele naam of jaartal op voorkomt. Zo ook weer bovenstaande foto, die ongetwijfeld ergens in de Schouwse duinen genomen moet zijn. maar waar? Aan de kleuren het papier te zien moet dezr foto wcl zo'n vijftig of zestig jaar geleden gemaakt zijn. maar door wie en waar is ons niet bekend. Mogelijk kan iemand van de afgebeelde acht personen nog reageren. Benieuwd zijn we in ieder oe- val'. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzec. Tel. (01110) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4