Driekwart van de houtwallen in de Kop van Schouwen grondig opgeknapt Protest boeren tegen zoetwater tijdens opening weg over kering Bestuurders van negen gemeenten onthullen wapens op nieuwe bussen OE ZIERIKZEESCHE COURANT Biir UW ADVERTENTIE IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Omdat u als geen ander weet, dat dé krant van Schouwen-Duiveland de meeste lezers bereikt. ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODEÜ IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fietsen Gehandicapten Provincie Krabbe Nederland-Fietsland en nog steeds wint de De welzijnscommissie in Zierikzee gaat zich De statenfracties hebben vandaag, dinsdag, Steketee, Van de Zande en Kenters hebben ti- tweewieler aan populariteit. (Pag. 2). buigen over financiële steun aan de gehandi- gereageerd op de begroting van gedeputeerde tels behaald bij het kampioenschap van de captensport. (Pag. 3). staten; een indruk. (Pag. 5). Krabbe. (Pag. 9). DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24229 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie zijn toorn inslikt, heeft hem nog lang niet ver teerd. Fliegende Blatter Nieuwe busverbinding langs de kust van Vlaardingen naar Vlissingen NEELTJE JANS - „Het is voor ons een hele verandering. Vanaf 1979 heb ik toeristen vervoerd vanaf Burghsluis naar de Delta Expo. Na donderdag is dat gedaan". Dat zei de 46-jarige buschauffeur J. van den Berg uit Burgh-Haamstede. Hij was een van de negen ZWN-chauffeurs die negen spiksplinternieuwe, met bloemen versierde bussen het parkeerterrein voor het ir J. W. Topshuis opreden. Met deze voertuigen verzorgt de ZWN vanaf vrijdag aanstaande een nieuwe buslijnverbinding langs de kust die loopt van Vlaardingen tot Vlissingen. Om de betrokkenheid met de negen gemeenten waar de haltes zich bevinden te symboliseren waren de bussen niet alleen met bloemen ver sierd, maar ook elk met een van de gemeentewapens van de negen gemeenten waar de kustlijn doorheen loopt. Deze symbolen, die permanent op de bussen blijven staan, werden een voor een onthuld door een vertegen woordiger van het dagelijks bestuur uit elk van de betreffende gemeen ten. Omdat de bussen precies werden opgesteld in de volgorde van de hal tes in de verschillende gemeenten beet de burgemeester van Vlissingen J. van der Doef het spits af. Hij ont hulde op de eerste bus het wapen van Vlissingen. De kustlijn heeft op Schouwen-Duiveland de haltes Burgh-Haamstede en Renesse. Het was dus burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer die op de vierde bus het wapen van Wester- schouwen zichtbaar maakte. Miljoenenlijn De nieuwe kustlijndienst die nu reeds de 'miljoenenlijn' wordt ge noemd (naar aanleiding van de kos ten van de waterbouwkundige wer ken die zij passeert) betekent voor de ZWN een totale exploitatielast van 1,4 miljoen gulden. Dat komt door de aanschaf van nieuwe bussen en extra chauffeurs. De route van de bussen is Vlissingen, Middelburg, Neeltje Jans, Haamstede, Renesse, Ouddorp, Hellevoetsluis, Spijkenisse en omge keerd. Een enkele reis over deze tota le route duurt ongeveer drie en een half uur en is vanaf vrijdag aanstaan de op weekdagen elk uur mogelijk en op zondag om de twee uur. Gratis rit Om de nieuwe buslijn bij het pu bliek bekendheid te geven heeft de ZWN besloten dat in het weekend, van zaterdag 7 en zondag 8 november iedere belangstellende gratis van de kustlijn gebruik mag maken. Met het invoeren van de nieuwe 'miljoenen lijn' komt de busdienst 132 waarmee vele jaren lang belangstellenden over de hulpbrug naar de Delta Expo op Neeltje Jans werden vervoerd te ver vallen. Mensen die naar de expositie willen kunnen voortaan op eigen ge legenheid het Topshuis bereiken. Of via de nieuwe buslijn 104 natuurlijk. De directeur v:ui de busmaatschap pij drs G. J. M. Koelemij sprak ter ere van de presentatie van de nieuwe bussen vele tientallen genodigden toe in het restaurant van de Delta Expo. Behalve bestuurders van de negen gemeenten waar de bussen doorheen gaan rijden waren daarbij afgevaardigden van Rijkswater staat, het provinciaal bestuur, het ministerie en de ZWN. Koelemij, benadrukte dat de open bare vervoersmaatschappijen zich de laatste tijd intensief bezig houden met het op peil houden van de mobili teit. ,,Dat is essentieel voor ons om dat we beseffen dat alleen maar uit breiden van de wegen, van de infra structuur niet voldoende is. Er moe ten ook voldoende bussen over rij den". Behalve andere initiatieven zag hij ook de nieuwe kustlijn als een voorbeeld hiervan. ,,De ZWN is er op tijd bij. Het openbaar vervoer begint op het moment dat de weg wordt ont sloten en niet pas na een half jaar". Dank Koelemij bedankte alle mensen die bij de voorbereidingen van de nieuwe lijndienst waren betrokken. ,,De plannenmakers, de wegwerkers die de borden en de haltes maakten, de betrokken gemeentebestuurders, de carrosseriebouwers die ervoor zorg den dat de bussen op tijd klaar waren en alle mensen die intern bij de ZWN hun bijdrage aan het project lever den". De ZWN zal nauwlettend bij houden hoeveel er gebruik gemaakt gaat worden van de nieuwe buslijn. Men heeft hiervoor een bus uitge voerd met zogenaamde teltredes. Be weegbare in- en uitstaptreden die zijn verbonden met elektronische appara- Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer onthulde op een van de negen nieuwe bussen het wapen van Wester- schouwen. tuur die het aantal in- en uitstappen de passagiers telt. Vrijdagmorgen, een dag nadat de nieuwe weg is ge opend door prinses Juliana vertrekt de eerste bus op de miljoenenlijn. Om een minuut voor zeven vanuit Vlis singen en om zes minuten voor acht vanaf de Neeltje Jans in de richting Spijkenisse. De balans na ruim een jaar werken met terugploegproject begonnen met een ploeg van vier. Daarnaast werkten er twee mensen van Braber mee. Op het ogenblik zijn vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Een groot deel van de oude houtwallen in de Kop van Schouwen is grondig opgeknapt. Dat is de balans na ruim een jaar werken met de zoge naamde terugploegregeling. „Ik kan geen exacte cijfers noemen, maar ik denk dat er nu zo rond de driekwart van de bestaande houtwallen is opgeknapt", aldus Janine Lekkerkerk, medewerkster van de plantsoenendienst van de gemeente Westerschou- wen. Namens de gemeente begeleidt zij het project en voert samen met hoofd plantsoe nendienst S. L. de Feiter de onderhandelingen met mensen die houtwallen in particu lier bezit hebben. „Het is de bedoeling dat in de toekomst ook het onderhoud van de houtwallen gewaarborgd wordt, maar hoe dat precies in het vat gegoten wordt is nog niet bekend", aldus Lekkerkerk. genaamde terugploegregeling. Het werk dat door de vrijwilligers was opgestart kon worden voortgezet. Met rijkssubsidie. Een aannemer in de groenvoorziening mocht het werk uitvoeren als hij in ieder geval voor de duur van het project een aantal langdurig werklozen in dienst zou ne men. Braber Groenvoorziening uit Renesse sprong erop in. De gemeente Westerschouwen, op wiens grondge bied zich alles afspeelt, kreeg tot taak het project te begeleiden. Janine Lekkerkerk: ,,We zijn één september vorig jaar met het project WA> Ittï P Al het werk aan de houtwallen kan overigens niet op het conto van het te- BURGH-HAAMSTEDE - De tegenstanders van de zoetwaterpijp voor Schouwen-Duiveland grijpen de opening van de weg over de Stormvloedkering aan om hun protest te laten horen. Een protest dat zich met name richt tegen de verhoging van het geschot door de komst van de zoetwaterpijp. Voor de ope ning van de weg door prinses Juliana zal er naar alle waarschijnlijkheid veel belangstelling van de me dia bestaan. Het boerenprotest wordt van daag, dinsdag, via een oproep in deze krant aangekondigd. Tegen standers worden opgeroepen om donderdag 5 november om 13.30 uur op de Zeedijk bij de Plompe- toren te verzamelen. Het is de be doeling, dat de boeren met hun tractoren enzovoort acte de pre sence geven. Een soortgelijke demonstratie werd eerder gehouden in Zierik zee en tijdens de ingebruikname van de rioolwaterzuiveringsin stallatie te Burgh-Haamstede. Het is de bedoeling, dat het een grote protestdemonstratie gaat worden. Die komt dan op een mo ment, dat het Waterschap Schou wen-Duiveland net haar opinie onderzoek over de wenselijkheid van zoetwater heeft afgerond. Over deze peiling is vooralsnog niets bekend. Zowel wat betreft de hoeveelheid reacties (er zijn 1200 formulieren verstuurd) als de uit slag van de vragen. Die vragen spitsten zich op twee zaken toe: is zoetwater wenselijk en is het be drag wat hiervoor op tafel gelegd moet worden acceptabel? rugploegproject geschreven worden. Voordat het terugploegproject er was werd aan de houtwallen gewerkt in het Vrij willigersproj eet Kop van Schouwen. Een initiatief dat destijds werd uitgewerkt dobr de Stuurgroep Werkloosheid in samenwerking met de gemeente Westerschouwen. Een aantal vrijwilligers werkte toen met behoud van uitkering drie dagen per week aan houtwallen. Aan het pro ject was ook een dag scholing per week verbonden. Achterliggende ge dachte was dat de vrijwilligers wel licht met die werkervaring een goede kans zouden maken om werk te vin den in de groenvoorziening. Totdat de subsidiekraan werd dichtgedraaid en men uit moest zien naar een middel om het broodnodige werk aan de houtwallen toch voort te zetten. Andere opzet Dat middel werd gevonden in de zo- dé krant van schouwen - duivelatid! Een van de vrijwilligers van net Groenproject Kop van Schouwen aan het werk. Het Groenproject was de voorloper van het terugploegproject (archief- foto). Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. 's Middags zonnige pe rioden. Een oostelijke wind 2 tot 3, verder op zee 3 tot 4 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 nov.: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 2 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 nov. Zon op 07.40, onder 17.07 Maan op 16.21, onder 06.04 5 nov Zon op 07.42, onder 17.05 Maan op 16.36, onder 07.28 Volle Maan: 5 nov. (17.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied be paalt het komende etmaal ons weer. Het centrum daarvan beweegt zich van Oost-Engeland naar de Duitse Bocht. Door de nabijheid van dit hoog wordt het komende etmaal, evenals gedurende enkele dagen daama, geen regen verwacht. De windsnelheden zijn klein. Naast wolkenvelden komen in onze omgeving ook hier en daar opklarin gen voor. Daar waar het gedurende de avond of nacht helder is koelt het snel af. Bij zo'n graad of 3 ontstaat vervol gens mist. Hier en daar komt het daarbij tot wat vorst aan de grond. Deze mistvelden kunnen zich overdag lang handhaven. Daar waar het 's avonds of 's nachts bewolkt is koelt het echter nauwelijks af en ontstaat geen mist. Het rustige hogedruk-weer duurt ook na woensdag nog enkele dagen voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1