Liefde en boerentrots Werk van Frederik Hendrik van Oudheusden in de Bewaerschole Hyperventilatie door innerlijke gespannenheid Vergadering streekarchief commissie Zes maanden voorwaardelijk geëist tegen arts Genieten 4 ZIERIKZEE - Morgen, dinsdag, wordt in de grote commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis een ver gadering gehouden van de streekar chiefcommissie. De vergadering be gint om 15.00 uur. Op de agenda van de vergadering de vaststelling van de begroting 1988 en het tussentijds verslag van de pe riode van januari tot juli 1987. Ook komt er een voorstel ter tafel om een kracht voor 20 uur per week aan te stellen. Volgens het tussentijds over zicht vertoont het bezoekersaantal een stijgende lijn. Ook blijkt uit het verslag dat de kwaliteit van een aan tal microfiches te wensen overlaat. Het is de bedoeling deze fouten te herstellen door de originelen op nieuw te filmen. De apparatuur voor het raadplegen van de fiches voldeed goed. Het zelfbedieningssysteem be tekende een doelmatige werkbes»- ring. MIDDELBURG - De officier van justitie bij de rechtbank in Middel burg, mr. S. Tempel, heeft tegen de 35-jarige arts-chirurg W. R. S. uit Rotterdam zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist. Vol gens de officier van justitie is de arts schuldig aan de dood van de negenja rige Vanessa Cronkhite. Het meisje raakte op 18 november 1984 licht gewond na een val van haar paard in een manege te Bruinisse. Ze werd opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee, waar ze be handeld werd door S. die als vervan gend arts-chirurg in het ziekenhuis dienst deed. Na de opname in het zie kenhuis is, zo bleek uit de beschuldi ging van de officier van justitie, alles verkeerd gegaan. De arts stelde de verkeerde diagno se door ervan uit te gaan dat het kind, dat zich nogal angstig gedroeg, in een lichte shocktoestand bevond. Die conclusie heeft de arts volgens de officier van justitie te snel getrok ken. Want de verpleegkundige die het kind van het ambulancepersoneel bij binnenkomst in het ziekenhuis had opgevangen, ervaarde de toestand van het meisje helemaal niet als zo danig. Ook de hartslag die de ver pleegkundige had opgenomen, gaf geen aanleiding tot paniek. De arts kwam nadat hij zelf de bloeddruk nog eens had opgenomen, daarbij ge bruikmakend van een apparaat dat voorzien was van een manchet voor volwassenen, tot een andere conclu sie. Het meisje moest volgens hem di rect aan het infuus. Privé-collectie olieverfschilderijen BURGH-HAAMSTEDE - Tot en met zaterdag 14 no vember is in De Bewaerschole een expositie te zien van olieverfschilderijen van Frederik Hendrik van Oudheus den. ,,Het is eigenlijk zuiver een herdenkingsten toonstelling", aldus J. F. F. van Oudheusden, de zoon van kunstenaar Frederik Hendrik Van Oudheusden die in 1968 overleed. „Ik heb deze expositie opgezet op verzoek van de Stichting Westerschouwen Kultureel. Wat hier hangt is allemaal afkomstig uit familiekring. Ze komen uit heel Nederland". Frederik Hendrik van Oudheusden werd geboren op 9 maart 1896 in Den Haag. Na het doorlopen van de lagere school ging hij naar het Haags gym nasium om daarna in Leiden rechten te gaan studeren. ,,In dat vak heeft mijn vader zich eigenlijk nooit thuis- gevoeld", aldus Van Oudheusden. ,,Het schilderen ging een steeds be langrijker plaats in zijn leven inne men". Frits van Oudheusden verbleef vanwege zijn zwakke gezondheid een groot deel van zijn leven in het bui tenland. In een warm klimaat. Zijn liefde voor de zee en zijn zwerversna- tuur dreven hem steeds weer naar het Zuiden. Vooral naar zijn geliefde Cor- •§ica, waar hij in totaal zeventien jaar zou wonen. Les Tben er een zoon geboren werd vestigde het gezin Van Oudheusden zich van 1932 tot 1937 in Westerschou wen. Hier kwam voor het eerst zijn talent voor schilderen tot uiting. „Mijn vader was eigenlijk autodi dact. maar hij heeft hier wel lessen gevolgd bij Louis W. van Soest. Een begaafd schilder, zelf leerling van de Haagse School", aldus Van Oudheus den. In 1937 vetrok het gezin opnieuw naar (jorsica om er de kleine wijn boerderij 'Bocca Bueno' (Het goede huis) te kopen. Van Oudheusden: „Schilderen deed hij daar niet. Het licht inspireerde hem niet. Schilde ren deed hij eigenlijk alleen in Ne derland". In 1942 werd het gezin door de Tweede Wereldoorlog gedwongen naar Nederland terug te keren. Om aan de Duitse bezetter te ontkomen dook het gezin onder in het Friese Gaasterland. Hier ging Frits zich meer en meer toeleggen op het schil deren. In de oorlogsperiode maakte hij veel doeken. Materiaal kreeg hij van een vriend van de 'Oudt Holland se Olieverven Makerij' uit Den Haag. Verkoop van zijn werk ging via een andere vriend in Heerenveen. Na de bevrijding verlangden Frits én zijn vrouw Nan terug naar Corsi ca. Ze keerden terug, maar dat werd om allerlei redenen een mislukking. Eind 1947 kwamen zij naar Neder land terug en vestigden zich weer in Westerschouwen. Daar bleven ze tot aan hun dood. Het kunstenaarsschap van Frits kwam in die laatste jaren tot grote ontwikkeling. Hij was niet gesteld op publiciteit en verkoopex posities waren er niet. Veel van zijn doeken kwamen bij vrienden, ken nissen en hun relaties terecht. „Ik heb geprobeerd op de tentoon stelling de ontwikkeling in de stijl van het werk van mijn vader te laten zien. Je kunt duidelijk zien dat zijn werk in de laatste jaren veel heftiger is dan zijn eerdere werk. Zijn vroege re werk is echt met het penseel ge schilderd, maar zijn latere doeken zijn veel meer met het mes geschil derd. Zijn laatste werk is dat stille ven daar op die ezel. Hij schilderde bloemen altijd heel snel, voordat ze verwelkten. De bloemen op dit schil derij zijn af, maar de achtergrond niet". In totaal zijn er 26 werken van Frits van Oudheusden tentoon gesteld in De Bewaerschole. Ik geniet, dat kan ik je wel vertel- lenDat zei een van de vele belang stellenden die in de Concertzaal te Zierikzee het jubileumprogramma van het Folkloristisch Danstheater bijwoonde. En hij was niet de enige. De jubilerende dansgroep slaagde er met gemak in om ruim twee uur lang te boeien met een uitspatting van klank, kleur en beweging waar het enthousiasme en de levenslust af straalden. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Amsterdam se danstheater, dat internationale bekendheid geniet, werden hoogte punten uit die periode gedanst. Dan sen uit oost-Europese landen als Roe menië, Hongarije, Turkije, Moldavië, Polen en Joegoslavië die werden be geleid door de levende muziek' van vier muzikanten achter op het to neel. Samen met de dansers zorgden zij voor een spetterend vuurwerk van klank, beweging en kleur dat bleef boeien door een grote afwisse ling. Van het ene op het andere mo ment kon de sfeer totaal veranderen. Bijvoorbeeld toen men aansluitend op de Calusari, een rituele mannen- dans uit Roemenië een ingetogen Chassidische dans liet zien zoals de Chassidische Joden die indertijd uit voerden in de Poolse ghetto's. Een achtergrondstem gaf af en toe een toelichting op het karakter van de dansen en de geschiedenis van het danstheater. Maar verder slaagden de dansers er uitstekend in om door middel van bewegingen, kreten en gezang de gevoelens over te brengen die met de dansen werden uitge beeld. Het tweede gedeelte van het programma droeg de titel Europa danst overzee. Het gaf een beeld van de Europese invloeden die de dansen in Zuid- en Noord Amerika ondergin gen door de kolonisten die na Colum bus gedurende vijf eeuwen de oceaan overstaken. Centraal hierbij stonden de zapatados, de stamppassen die in allerlei verschillende vormen terug kwamen. van de karakteristieke tapdance uit Noord-Amerika tot de op aambeeld begeleide smidsdansen, de martinetes die in Zuid-Amerika werden gedanst. Opnieuw een schouwspel dat door het publiek ademloos werd gevolgd. Het zou dan ook bijzonder jammer zijn als de plannen van minister Brinkman om de subsidie aan deze dansgroep stop te zetten doorgingen. Dat zwaard van Damocles hing als een schaduw bij de voorstelling. Er werd de aan dacht op gevestigd door de achter grondstem die informatie gaf bij de dansen en in de hal van de Concert zaal lagen lijsten waarmee het pu bliek via zijn handtekening kon pro testeren tegen de plannen die binnenkort worden behandeld in de Tweede Kamer. Weinigen lieten na dit te doen en ook aan het zeer lange (en ritmische) applaus en de opmer kingen na de voorstelling was te merken dat die enthousiaste man niet de enige was die had genoten. MV In de Bewaerschole werk van Frederik Hendrik van Oudheusden. BURGH-HAAMSTEDE Woordblindheid De achtergronden van w ordblind- heid bij kinderen. Dat ir„ het onder werp waarover mevrouw J. J. E. de Jong-Koutstaal vertelt tijdens de bij eenkomst van de afdeling Wester schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Mevrouw De Jong zal informatie geven over de methode die zij heeft ontwikkeld om deze kinderen te behandelen. De bij eenkomst is op dinsdag 10 november om 14.00 uur in De Schutse te Haam stede. Ook niet-leden zijn welkom. Koning David Het leven van koning David. Dat is de speelfilm die op vrijdag 6 novem ber wordt vertoond in het Christelijk cultureel centrum De Burght. De ver filming van het leven van deze beken de bijbelse figuur werd gedaan dooi de regisseur Bruce Beresford. De hoofdrol wordt gespeeld door Ri chard Gere. De film werd in 1985 vol tooid en is in De Burght op bovenge- noemde datum te zien om 19.30 en 22.00 uur. DREISCHOR Fotopuzzeltocht De afdeling Goes van het NIVON (Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk) heeft voor zondag 8 november een foto-puzzeltocht georganiseerd die plaatsvindt in Dreischor. Belangstel lenden kunnen zich om half twee 's middags aanmelden voor deelname. Bij café De Drie Schapen aan de Ring in Dreischor. NOORDGOUWE Discussie-avond Woensdag 4 november is er in het dorpshuis in Noordgouwe een discussie-avond, georganiseerd door de Rooie Vrouwen in dc PvdA, afde ling Brouwershaven Het thema De wet gelijke behandeling komt aan dc orde. De avond begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Raad Duiveland In het verslag van de raadsvergade ring Duiveland is een fout geslopen. Het was niet wethouder J. op 't Hof (CDA) die tegen het voorstel stemde om een eenmalige aanmoedigings subsidie van 0,04 cent per inwoner te verlenen voor het Anywave-festival van de jeugsoos Brogum maar wet houder Arfvan Klinken (SGP/RPF). Aan de raad werd een unaniem voor stel van het college van b en w voor gelegd. Wethouder Op 't Hof verde digde het collegevoorstel. Bij stemming bleek wethouder Van Klin ken tegen het verlenen van de subsi die te zijn. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt zater dag 7 november oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. GOES Antiekbeurs In het hotel Goes wordt op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 november een antiekbeurs gehouden waaraan twaalf antiquairs deelnemen uit het gehele land. De beurs staat in het te ken van het zogenaamde kleingoed. Als voorbeelden hiervan noemen dc organisatoren zilveren broodman den, koperen hanglampen, olielam pen en een stuk art deco bestaande uit een bronzen'vrouwenfiguur gele gen in een koperen cirkel. Op de beurs kan men ook op een vrijblij vende manier taxaties laten verrich ten of zelf antiquiteiten aanbieden De beurs is vrijdag 6 november ge opend van 16.00 tot 22.00 uur, zater dag 7 november van 11.00 tot 18.00 uur en zondag 8 november van 11.00 tot 17.00 uur. UTRECHT - Het recht van patiën ten om zelf te beslissen over inzage in hun medisch dossier, krijgt voorals nog niet de gestalte die het bestuur van de artsenorganisatie KNMG voor ogen staat. Een meerderheid van de. leden stemde tegen het voorstel om de patiënt voortaan zelf over inzage te laten beslissen. Het bestuur wilde het inzagerecht toekennen, ook als de arts vindt dat de patiënt daarvan schade zou ondervinden. Vooral op dit punt maakten dc leden bezwaar, ornaat in de psychiatrie bepaalde the rapieën niet effectief zouden zijn als de patiënt inzage in het dossier krijgt. De tegenstemmers willen dat het bestuur de plannen in deze zin bijstelt. Dinsdag 3 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rosco's rad van avontuur, kinderprogramma. 15.55 uur Het erfgoed Guldenburg, Duitse serie. 16.35 uur Max Havelaar, vierdelige serie naar de gelijknamige speelfilm van Fons Rademakers uit 1976, deel 3. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Popformule, muziek programma vanuit het Escape theater in Amsterdam. 18.15 uur Kreatief met papier, 8-delige instructieve serie. Afl. 3. 18.30 uur Pronto? Cursus Italiaans voor beginners. Les 3. 19.00 uur Alf, Amerikaanse serie. 19.25 uur Linda. Linda de Mol signa leert opmerkelijke trends, ontvangt gasten en praat met jongeren over niet-alledaagse onderwerpen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Bananasplitshow, pro gramma met de verborgen camera. 21.30 uur De TROS-TV show op reis, Ivo Niehe gaat op bezoek bij promi nente persoonlijkheden. 22.10 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.45 uur TROS Telethriller: Der rick, Duitse politieserie. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Engels basisonderwijs, les 3. 10.30 uur Kijk als je tekent zie je meer, les 2. 11.00 uur Het Nederlandse land schap. Afl. 23. 11.30 uur Anders TV kijken. Afl. 4. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-tv: Skiednis - De Romeinen. 14.30 uur Drie om te vieren, les 1. 17.10 uur Hollandse nieuwe. Afl. 2. 17.40 uur Open Universiteit: Be drijfseconomie. 18.10 uur Voorlichting open universi teit. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal 19.12 uur De Groeipijnen van Adriaan Mole (4). 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine 20.00 uur Nieuwsspits 20.20 uur Van harte beterschap, serie programma's over gezondheid met dr. Pieter Meenthorst. 21.00 uur Panoramiek, actualiteiten magazine rond de internationale po litiek. 21.30 uur Van eigen bodem, documen taire serie over agrarisch Nederland. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Studio Sport: W.K. Scha ken in Sevilla. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Sprookjestheater. Vandaag: De jager en de drie reuzen. 18.30 uur Europese volksverhalen, serie over volksvertellingen uit Euro pa. 18.45 uur De kruisboog (Crossbow), 24-delige Amerikaans/Engels jeugd serie rond de legende van Willem Tell. Met: Will Lyman, Jeremy Clyde, Robert Morley e.a. Afl. 9. 19.10 uur Mijn stem in de gemeente, informatieve serie over de plaats van het individu binnen de gemeente. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunstzaken 20.20 uur I.Q., spelprogramma. 20.50 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. 21.40 uur Uitzending door derden, Programma van de Christen-Demo cratische Omroep. 22.20 uur Nieuws. Aansl. Coda: What if a day, van Thomas Campion en John Dowland, uitgevoerd door Paul Rans, luit. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Allemaal beestjes, natuur serie. 20.50 uur Argus, praatshow van Jan van Rompeay. 22.05 uur Horizon, wetenschappelijk magazine. 22.50 uur Handel en Wandel, infor matieve serie. Voorlichtingsavond in De Putmeet SCHARENDIJKE - Onder auspiciën van de Contactcommissie van de Kruisvereniging Scharendijke-Ellemeet werd in De Putmeet te Scharendijke een voorlichtingsavond gehouden over hyperventilatie. De waarnemend voorzitter H. Geluk kon ongeveer 50 belangstellenden welkom heten. Aanwe zig waren vier leden van de Hyperventilatievereniging, afdeling Rotterdam. Door een van de leden werd een causerie gehouden over het onderhavige on derwerp. zien hoe hijzelf een aanval kreeg in een supermarkt. Op jeugdige leeftijd werd hij afgekeurd. Toegelicht werd, dat voor een aan val van hyperventilatie geen directe aanleiding aanwezig behoeft te zijn. Wel gaat het optreden gepaard met een innerlijke gespannenheid. Zo'n aanval lijkt op een hartinfarct. Het begint met het samentrekken van de borstkas, een licht gevoel in het hoofd en een dof gevoel in de linkerhand. De patiënt heeft doodsangst en voelt zich beroerd. Het liefst kruipt men weg in eigen huis en eigen bed. Er zijn 92 verschillende sympto men, onder andere drukkende hoofd pijn, paniek, gevoel van stikken, sla peloosheid, overgeven. Van een huisgenoot kan veel geruststelling uitgaan. Bij het opstaan kan men hy perventilatie voelen aankomen. Wanneer er die dag moeilijke dingen gedaan moeten worden, is de kans op een aanval groot. De voorzitter van de Rotterdamse Hyperventilatiever eniging liet aan de hand van dia's De hyperventilatiesymptomen worden veroorzaakt doordat men te veel zuurstof binnenkrijgt. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren als men tegen de wind in fietst zodat te veel lucht gehapt wordt. Een sjaal voor de mond is aan te raden. Hyperventila- tiepatiënten moeten zichzelf tot kalmte brengen door zich te ontspan nen. Yoga kan een goede werking hebben. Ook wordt gelegenheid gege ven om met elkaar over hyperventila tie te praten. Voor een cursus gaven zich ter vergadering 3 aanwezigen op. Wil de cursus echter doorgaan dan worden er nog minstens 5 gegadigden verwacht. Belangstellende inwoners van Schouwen-Duiveland kunnen zich hiervoor opgeven bij mevr. Kunst-Visser, tel. 01117-2148. Aanmel ding vóór 7 november. 46 Eerst gingen vier heren (de groven) in de kring, door de anderen ge vormd. Ze kozen onder algemeen ge zang vier fijnen (dames) en moesten die eerst bij de hand houden. Dan moest elk paar gehurkt gaan zitten en mocht de heer zijn dame op elke wang een kus geven, kreeg dan van de zangers het verwijt, een echte snoe per te zijn en mocht vertrekken. waarna dc fijnen weer vier groven kozen. Menno werd vaak in de kring geno digd, tot vermaak van Betsic, die het oude zangspel allerkluchtigst vond. zij was met enkele anderen aan dc kant gaan zitten, maar vermaakte zich; eerstens om wat ze zag en dan nog meer om wat ze hoorde, want de opmerkingen van Aagje, die naast haar zat, waren niet mals, maar raak en niet zonder droge boerenhumor. Even later werden allen weer bin nen genodigd. De tafels stonden ge dekt. rijk voorzien van brood, boter, ham, rollade, kaas, koffie, thee. au gurken, kortom al wat een gezonde maag maar wensen kan. Geruime tijd werd niets vernomen dan een gemom pel van stemmen, het rinkelen van het eetgerei en een tevreden smak kend geluid. Met wonderlijke snel heid verdwenen de stapels brood en massa's vlees. Tblkens werd nieuwe voorraad aangebracht. Willem Mole naars zwijgende mond toonde op an der gebied uitstekende diensten te kunnen verrichten. In korte tijd door J. VISSER-ROOSENDAAL werkte hij zeven boterhammen, dub beldik belegd met ham en rollade, naar binnen. Toen later de taarten 1 werden voorgezet, zei hij tegen zijn vrouw: „Dat spijt mijn, Aagie". „Wat?", vroeg die verbaasd. „Nou, die taarte, deer hew ik niet op rekend." Aagje lachte even, ze kende haar man. Toch verdwenen nog drie stukken taart in zijn maag als dessert. Over die stadters was hij niet tevreden, die mensen aten niet. Eenmaal zei hij nog tegen hen: „Toe eten moet je, het staat er toch voor," maar het gaf niks, ze moesten niet meer, enkel elk een stukje taart. Na het eten rookten de mannen nog een sigaar en allen dronken nog een glaasje wijn. Tbgen melktijd togen de gasten zingend huiswaarts en ieder vond: Het was een ouwerwisse fuif weest. Dc volgende morgen werden na schooltijd alle buurkinderen bij 't bruidspaar gevraagd op de lessies. Tben ze gebak en limonade smullend aan tafel zaten, zei opeens Kees: „Ik heb vandaag mijn koperen feest, want ik ben precies twaalfeneenhalf jaar oud." Deze mededeling werd met gejuich begroet. De nieuwe jubilaris wed er verlegen van en als alle hem toege zongen wensen in vervulling zouden gaan. kon Kees beslist op een lang en onbezorgd leven rekenen. Maar Riekus was stil geworden; lang en opmerkzaam beschouwde hij de jongen. Een vreemde gewaarwor ding overviel hem bij het vaag ver moeden van een nooit gedachte moge lijkheid. Hij verlangde alleen te zijn, helemaal alleen, om dit goed door te denken. En 's middags zat hij in het kan toortje aan zijn bureau te peinzen, heel, heel lang. Dan nam hij papier en potlood en schreef op een rijtje de namen der twaalf maanden. Tben be gon hij te tellen vanaf oktober, met negen, werd juli. Hij telde terug, juli bleef negen maanden van oktober af. Oktober 1918. Zijn laatste tweemaal vierentwintig uur verlof was geweest in 't laatst van die maand. Dat laat ste. dat onvergetelijke verlof. Zijn handen beefden, zijn gezicht was vaalbleek, nooit gekende aandoenin gen bestormden hem. Twijfel was uit gesloten, Kees was zijn zoon. Het na tuurlijke gevolg van hun enige huwelijksdaad op die stormachtige, natte oktoberavond. Betsie wist het natuurlijk. Kees Donker had het ook vast wel geweten en hij. de vader, wist niets. Maar dat nam hij zo maar niet. Hij zou haar ter verantwoording roepen. Wat dacht ze wel. Hij zou hem opeisen, dat was zijn recht toch zeker en dat recht zou hij laten gelden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4