1 Nieuw toegangspad komt eraan Bruse raad achter deelname plan verbetering verkeersveiligheid agenda WATERSTANDEN Havenwerkers tegen vestiging OCS Zeeland Gigantische belangstelling voor open dag Vaststelling bestemmingsplan Riekusweel Golfbaan in discussie P. Kuyper wint ploegwedstrijd VL1SSINGEN - De ondernemings raad van de NV Haven van Vlissin- gen heeft namens het personeel bij onder meer de Raad van de Water staat en provinciale staten van Zee land geprotesteerd tegen de eventue le vestiging van Ocean Combustion Services BV in het Sloegebied. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het ver branden van chemisch afval op zee. In de brief stelt de ondernemings raad dat het Sloegebied een niet nog grotere vuilnisbelt moet worden dan het nu al is. Dit mede gelet op de al aanwezige gevaren zoals Hoechst (stankoverlast en gevaar), Pechiney (stank en overlast), Eurogas (gevaar) en de eventuele komst van de opslag van radio-actief kernafval via de Co- vra. De ondernemingsraad van de NV Haven Vlissingen zegt grote zorgen te hebben over de door OCS voorgesta ne plannen om circa 200.000 ton che misch afval per jaar door te voeren en tijdelijk op te slaan in het Sloegebied met alle eventuele gevolgen van dien. De ondernemingsraad zegt de bezwa ren te onderschrijven die al eerder in gediend zijn door de Stichting Green peace Nederland, de Stichting Natuur en Milieu, de werkgroep Noordzee en de Zeeuwse Milieu Fede ratie. Vervolg van pagina 1 geboden gelegenheid om de tocht te onderbreken voor een gratis bezoek aan de Delta Expo in het ir J. W. Topshuis of om een gratis rondvaart te maken. Zo ook de familie Matijs- sen uit Middelburg. De heer Matijs- sen heeft als timmerman zijn steen tje bijgedragen aan de tot standko- ming van de Stormvloedkering en hij maakte met vrouw, dochter en een vriendinnetje van de dochter ge bruik van de open dag. „Het is heel leuk en het is helemaal geen lange weg om te fietsen. Wij vinden het leuk om vandaag over de autoweg te kunnen rijden. Straks kan dat na tuurlijk niet meer". De familie zei ze ker van plan te zijn om in de toe komst vaker naar Schouwen te ko men. „Wat we daar gaan doen gaan thuis eens rustig uitkienen aan de hand van de folder". Het hele gebeuren tijdens de open dag werd in de gaten gehouden door J. van Bemden van de Deltadienst af deling onderhoud. „Wij waren hier vanmorgen om acht uur al om alles na te kijken. Tben hebben we de laat ste balken en ladders van de weg ge haald. Nu houden we in de gaten of er geen onregelmatigheden gebeuren met al die mensen op de weg. Maar ik moet zeggen dat ze behoorlijk gedis ciplineerd zijn. Er is nog niets ge beurd. Er is alleen een klein jongetje tegen de vangrail gereden". Van Bem den deed zijn inspecties door met een kleine vrachtauto constant over de kering heen en weer te rijden. „Het is al de hele dag nevelig maar dat houdt de mensen blijkbaar niet tegen om van de gelegenheid gebruik te ma ken. In het Topshuis is het overvol. Daar lopen duizenden mensen bij de Delta Expo". Het spul bekijken Ook de zeventig-jarige K. L. van Liere uit Wissenkerke had geen noe menswaardige last van de kou. „In het begin wel maar toen ik door- fietste ging het wel". Hij maakte de tocht omdat hij blij was dat de weg nu klaar is en het wel bijzonder is om er even overheen te fietsen. Die blijd schap werd ook geuit door R. van Ze venter uit Burgh. „We wilden nu wel eens een keer kijken hoe het spul er uit ziet. Dat kan nu nog op het ge mak. Straks, als we er met de auto overheen gaan gaat het allemaal veel sneller. Het is toch wel een bijzonder stukje werk. dat realiseer je je als je er langs rijdt". Van Zeventer ziet de Stormvloedkering en de weg erover heen als een 'attractie meer'. Maar hij is ook om praktische redenen blij dat het werk klaar is. „In 1971 zeiden ze dat het in 1978 klaar zou zijn. Het is nu 1987, dus het werd tijd. Mijn doch ter zit in Middelburg op school. Die gaat vanaf volgende week dagelijks met de bus over de Stormvloedke ring. Dat is veel handiger dan met de bus naar Goes en dan met de trein naar Middelburg. Veel korter en ook financieel scheelt het een boel, want zo'n treinabonnement is ook niet goedkoop al is het dan maar een klein stukje". Volgens de VVV was de belangstel ling voor de open dag internationaal. „We hebben hier mensen gehad uit heel Nederland. Maar ook uit Duits land en België". Veilig Verkeer Ne derlands maakte van de open dag ge bruik om aan de Noord-Bevelandse kant van de dam te gaan staan om de mensen te informeren over zijn acti viteiten. BRUINISSE - Al een aantal keren is erover geklaagd in de gemeenteraad. Bij de rondvraag kwam het onderwerp her haaldelijk ter sprake: het pad naar het pand Dorpsweg 5, bewoond door huisarts A. M. Dorrestein. Het pad naar de praktijkruimte zou er onverzorgd bijliggen. Op korte termijn komt er nu naast het huidige toegangspad een nieuw, smaller toegangspad. Eerder besloot de gemeente de vereniging van eigenaren Dorpsweg 5 aan te schrijven over de conditie van het pad. De vereniging ging tegen dit schrijven in beroep wat resulteerde in uitstel van een opknapbeurt voor het bestaande pad tot augustus 1988. Dan zijn ook de verbouwingswerkzaamheden van de praktijkruimte vol tooid. Weinig waardering voor presentatie actie BRUINISSE - „Het gaat om mensen, niet om premies. Ik vind dat hier sprake is van bizar taalgebruik", aldus SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer tijdens de behandeling van het collegevoorstel tot deelname aan het stimuleringsplan Aktie -25%. Houtekamer was niet de enige die zo zijn bedenkingen had tegen de presenta tie van de actie. „Aanvankelijk stonden wij als college ook weifelend tegenover deze kwestie", aldus wethouder C. J. van Liere. Uiteindelijk besloot de raad unaniem tot deelname aan de actie ren dat de startpremie van 10.000 gul den voor de gemeente zelf is, maar dat de premie per 'bespaard' ver keersslachtoffer in een eilandelijke pot verdwijnt. Herinrichting Verschillende keren tijdens de raadsvergadering kwam de herin richting van de Bruse dorpskern ter sprake. Allereerst bij de behandeling van de ingekomen stukken. Tussen de gemeente en automobielbedrijf P. A. Zuidgeest is een geschil gerezen wat betreft de invulling van de plan nen. Nu heeft het college van b en w besloten het automobielbedrijf onder voorwaarden ontheffing te verlenen Raadslid M. Houkamp: Gelden uit toerisme gebruiken voor verbetering verkeersveiligheid". Houtekamer noemde als mogelijk aandachtpunt in het kader van de ac tie de gevaarlijke situatie die ont staat als wandelaars ter hoogte van Aquadelta de rijksweg over steken. „Soms met hele gezinnen tegelijk. Dat is echt levensgevaarlijk", aldus Houtekamer. Hij stelde verder voor om ook het sluitingsuur van café's in dit licht nader te bezien. Wethouder Van Liere haakte in op de woorden van Houtekamer met de opmerking dat het eigenlijk om de mentaliteit van de weggebruiker gaat. „Uw opmerking over alcoholge bruik is wat dat betreft een schot in de roos", aldus Van Liere tot Houte kamer. M. Houkamp (Lijst van de Velde) deed de suggestie om gelden uit het toerisme te benutten voor ver betering van de verkeersveiligheid. Hij betitelde het premiesysteem (een premie van 5000 gulden per 'bespaard verkeersslachtoffer) als kwats. Wet houder Van Liere bracht nog naar vo- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Zierikzee 3 november Oosterscheldemond 3 november Philipsdam West 3 november Wemeldinge 3 november Springtij: 7 november Actuele informatie over afwijkingen: Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 01.35 163 07.35 -106 13.50 137 19.55 -150 00.05 157 06.40 - 95 12.15 132 18.50 -141 01.50 173 07.45 -117 13.55 145 20.00 -157 01.40 182 07.40 -119 13.55 156 20.00 -164 Vervolg van pagina 1 van M. C. Maaskant-Okkerse ant woordde gemeentesecretaris B. de Groot dat de bepaling inhoudt dat de gene die door de omschreven omstan digheden gedwongen langer dan veertien dagen in de haven ligt vanaf de veertiende dag niet meer hoeft te betalen, maar dus de, eerste veertien dagen wel gewoon havengeld moet betalen. Bibliotheek Zowel bij de behandeling van de in gekomen stukken als bij de vaststel ling van de welzijnslijst kwam het bi bliotheekwerk ter sprake. CDA- woordvoerder J. Huizer sprak zijn ongenoegen uit over het feit dat men in Bruinisse moet meebetalen aan de bibliotheekvoorziening in Zierikzee. „We hebben hier nu toch ook een vol waardige bibliotheek, dus ik zie daar eigenlijk de noodzaak niet van in", al dus Huizer. Wethouder C. J. van Liere legde uit dat een en ander een gevolg is van het feit dat men in Bruinisse aangesloten is bij de gemeenschappe lijke regeling bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland. „In Burgh- Haamstede is ook een bibliothcekfi- liaal, en die betalen ook mee aan de bibliotheek in Zierikzee", aldus Van Liere. „Alle gemeenten betalen op deze manier mee, en Bru betaalt op dit moment het laagste bedrag". Het onderwerp kwam nog weer te rug bij de vaststelling van de wel zijnslijst. „Bij de bibliotheek staan de inkomsten in geen verhouding tot de uitgaven. En toch moeten wc mee betalen aan de bibliotheek in Zierik zee", aldus SGP/RPF-woordvoerder L. J. van den Bos. Hij liet verder we ten dat zijn fractie om principiële re denen niet in kan stemmen met subsi die aan: Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Stichting Jeugdsocicteit De Pul, en zwemvereniging Aqua Sprint. Raadslid G. E. Houtekamer: ,,Het gaat om mensen, niet om premies". van het geldende eenrichtingsverkeer in de Nieuwstraat. Naar aanleiding daarvan bracht raadslid A. J. Bal (Lijst van de Velde) naar voren dat het wellicht aanbeveling verdient het zwaar verkeer te stimuleren om ge bruik te maken van de Burgemeester Hagelaan door een bord te plaatsen bij café Storm. Wethouder M. J. van de Velde liet weten dat reeds op dracht is verstrekt tot het plaatsen van een bord. Verder besloot de raad voor de tweede fase van de plannen vóór de herinrichting van de dorpskern het gebied Kerkplein oost en Lange Ring aan te wijzen. De herinrichting speelt zich af in vier fasen. Als fase twee is afgerond is het de beurt aan de Ou destraat, Kerkplein west, Korte Ring en ds. Waardenburgstraat. Min of meer noodgedwongen werd de Nieuwstraat als eerste aangepakt. In antwoord op vragen van raadslid Houkamp antwoordde wethouder Van de Velde dat de herinrichting zo veel mogelijk zal worden gecombi neerd met het vernieuwen van de rio lering in het onderhavige gebied. Luifel Een geanimeerde discussie ont stond bij de vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor een ge deelte van het bestemmingsplan Bruinisse Kom. Dit in verband met de aanvraag van de firma H. E. Bra- ber. Men wil aan de gevel van het pand Korte Ring 16 een luifel aan brengen met oen breedte van circa 1,90 meter. Houtekamer (SGP/RPF): „Ik hoop niet dat dat een standaard- maat is, want als er dan meer komen krijg je een soort overdekte passage". Burgemeester T. C. Hekman kon Houtekamer gerust stellen. „Als er meer aanvragen komen worden die per geval bekeken". Raadslid M. C. Maaskant-Okkerse (Algemeen Be lang) stelde dat dit een mooi voor beeld is van het werken aan het verti cale vlak. „Terwijl de gemeente het horizontale vlak, de straat, voor haar rekening neemt wordt door de mid denstanders zelf gewerkt aan het ver ticale vlak, de gevels". DEN HAAG - Gemeenten kunnen voortaan een bijdrage van de over heid krijgen als zij controle- ambtenaren inzetten voor het bestrij den van fraude en misbruik bij de so ciale zekerheidsregelingen. De ver goeding voor een sociale rechercheur wordt gebracht op een bedrag van 70.000 gulden per jaar. BRUINISSE - „Raad, wees op uw hoede, want dit is de eer ste stap". Deze waarschuwing viel op te tekenen uit de mond van SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer op de raads vergadering in Bruinisse. Hou tekamer doelde met die op merking over de mogelijke aanleg van een golfbaan bij Bruinisse. Houtekamer: „Eerst was het sleutelwoord sociale recreatie. Als nu die golfbaan er komt wordt het in mijn ogen exclu sief en elitair. Het wordt een dorp in een dorp. Een gebeuren dat totaal losstaat van Bruinis se als dorpsgemeenschap". Raadslid A. J. Bal (Lijst van de Velde) „Ik heb begrepen dat als de raad hier groen licht geeft voor een herziening van het recreatieplan de haalbaar heid van een golfbaan onder zocht gaat worden. Zo'n onder zoek kost geld. En wie betaalt het dan als het plan na onder zoek niet haalbaar blijkt?". Burgemeester T. C. Hekman verzekerde Bal dat een en an der voor de gemeente budget tair neutraal zal verlopen. „Bovendien vind ik het erg prematuur. De raad krijgt nog alle kans om erover mee te pra ten". Vervolg van pagina 1 gen nu niet mopperen over de kwali teit van de grond. Die is hier nu in op timale conditie", aldus voorzitter C. van den Hoek. Geer De deelnemers hadden ongeveer twee en een half uur de tijd om een vierkante lap grond van 24 meter breed te ploegen. De moeilijkheid daarbij was dat ze een geer moesten maken. Dat wil zeggen dat een ge deelte van de voren schuin tegen het eerder recht geploegde stuk moest komen te liggen. „Het valt niet mee om zo'n geer zo egaal mogelijk aan te storten, je komt met steeds kortere stukjes te zitten. Als je zo'n lapje hebt geploegd heb je alle mogelijkhe den benut die aan een ploeg zitten". Van den Hoek vertelde dat een goed resultaat vooral afhankelijk is van de de afstelling van de ploeg en de bekwaamheden van de chauffeur. „Er mag bij de wedstrijd niet dieper worden geploegd dan 20 centimeter en dan let de afstelling heel nauw. In de praktijk is dat minder het geval omdat dan vaak dieper wordt ge ploegd". Van den Hoek vertelde dat het ook moeilijker is om de ploeg in bedwang te houden al naar gelang er ondieper wordt geploegd. Zo te zien hadden de deelnemers er weinig moeite mee maar het kon hen niet worden gevraagd omdat ze zo druk bezig waren. Het materiaal waarmee zij werkten varieerde van drie-scharige ploegen die werden ge trokken door 100 pk tractoren tot een een-scharige ploeg getrokken door een oldtime tractor van 30 pk. Dat dit capaciteitsverschil geen invloed hoeft te hebben op het resultaat be wees J. Dorst die deze laatste combi natie bestuurde. Hij sleepte 232 pnt. in de wacht en dat was goed voor de tweede plaats. De derde prijs was voor de kampioen van vorig jaar J. Goense uit Noordwelle. Basis „Ploegen is de basis van de oogst van volgend jaar. De wedstrijd is dan ook vooral bedoeld om de kwaliteit van het ploegen op Schouwen-Duive land te verbeteren. Dat lukt aardig want we leveren al jaren kampioenen af. J. van de Velde uit Ellemeet had zelfs naar de Nederlandse kampioen schappen gemoeten. Maar die zijn dit jaar niet doorgegaan vanwege de weersomstandigheden". De ploegers die tijdens de wedstrijd als de twee besten naar voren kwamen, P. Kuy per en J. Dorst mogen volgend jaar september deelnemen aan de Zeeuw se kampioenschappen. Als ze ook daar in de prijzen zouden vallen ko men ze evenals J. van de Velde in aan merking yoor de Nederlandse kam pioenschappen. Maar ook zonder die directe resul taten heeft een aantal mensen zeker plezier beleefd aan de wedstrijd bij Zonnemaire. „De deelnemers zijn al lemaal heel gemotiveerd bezig ge weest. Als er fouten werden gemaakt was dat vooral op het laatst, tijdens de afwerking. Er moest een baan van ongeveer een meter vijftig overblij ven. Velen hadden wel prachtige vo ren maar zaten daar ver hoven of on der omdat ze verkeerd hadden genieten. Een dat leverde strafpun- ten op". DEVENTER - Van je familie moet je het maar hebben. Een 68-jarige man uit Deventer heeft dat geweten: de zes neven en nichten die zo vrien delijk regelmatig op bezoek kwamen en die hem zelfs te logeren vroegen, deden dat louter en .alleen uit winst bejag. Er moest een ander familielid aan te pas komen om te ontdekken dat het zestal - in de leeftijd varië rend van dertig tot vijftig jaar - druk doende was de giro van oom te plun deren. De twee ton van de rekening was. zo vertelde de politie in Deven ter, toen al verdwenen. Geld dat het banksaldo van de zes (wonend in Tiel en Hoofddorp) verstevigde en dat ver der opging aan auto's, meubilair, du re kleding en een reisje van zes weken tezamen met de kinderen (in totaal elf personen) naar Indonesië. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 18 november elke woensdag Dreischor Dorpshuis. Cursus Als je er alleen voor komt te staan. Van 9.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 3 november Zierikzee Parochiecentrum. Open parochiever gadering van Willibrordusparochie. 20.00 uur. Woensdag 4 november Zierikzee Bijeenkomst FNV afdeling Schou wen-Duiveland in kader van landelij ke actieweek tegen bezuinigingen ge zondheidszorg. Burgh-Haamstede Bij de Kraayesteinweg. Opening ver nieuwde kruispunten. 16.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Thema-avond over posi tieve actie. 20.00 uur. Donderdag 5 november Bruinisse Jeugdgebouw. Ruilavond G. J. Pee- len. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Aan de Steenbank. Overhandigen sleutels eerste bewoners van de aan pasbare woningen. 15.00 uur. Westenschouwen Restaurant Zeelust. Ledenvergade ring VW Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film Koning David. 19.30 en 22.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vogeltentoonstelling vo gelvereniging De Schouwse Zanger. 19.00 uur. Goes Hotel Goes. Antiekbeurs. 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Verkoping ten bate van Woord en Daad. 10.00-16.00 uur. De Veste. Speelgoedbeurs door Speel- o-theek Schouwen-Duiveland. Van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Prins van Oranje. Jaarvergadering Rooie Vrouwen gewest Zeeland. Aan vang 10.15 uur. Hotel Goes. Antiekbeurs. 11.00 tot 18.00 uur. Kapelle-Biezelinge Hervormde kerk. Concert Christelij ke Oratoriumvereniging Goes. Niet om 20.00 uur maar om 20.15 uur. Zondag 8 november Goes Hotel Goes. Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 9 november Zierikzee Concertzaal. Voorstelling Maria More Dynamisch Danstheater. In gemeenschapsruimte Theo Thijs- senschool. Ouderavond. Voorlichting over voeding van 4-12-jarigen. Aan vang 20.00 uur. Scharendijke Wijkgebouw. Eerste bijeenkomst cur sus hyperventilatie. 19.30 uur. Brouwershaven Café Ringelberg. Algemene ledenver gadering van de Oranjevereniging. 20.00 uur. Dinsdag 10 november Zierikzee Concertzaal. Dansfestival All that jazz. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Inleiding over woord- blindheid bij kinderen. 14.00 uur. De Schutse. Lezing over woordblind heid. 20.00 uur. Middelburg Aula Zeeuwse Bibliotheek. Symposi um vrouwenwerkgelegenheid. 14.00 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Gebouw ANBO aan Paternoster straat. Bijeenkomst werkgroep uit keringsgerechtigden van de FNV. Be handeld wordt het onderweip Naar een betere belangenbehartiging van uitkeringsgerechtigden door de FNV- bonden samen. Aanvang 14.30 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Corneliastichting. Open dag ge luidsstudio Nomen Nescio. 14.00 tot 17.00 uur. Haamstede De Schutse. Operette My Fair Lady. 20.00 uur. Nieuwerkcrk Dorpshuis. Dansavond met Schelde- trio van Soos de Koepel. 20.00 uur. Dinsdag 17 november Goes Prins van Oranje. Open dag afdeling Zeeland van dc Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Bondsma- nifestatie Leer ons kennen. 10.15 uur. Woensdag 18 november Middelburg Zeeuwse bibliotheek. Muziekavond. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2