Liefde en boerentrots All that jazz in Concertzaal Zierikzee-buiten-de-veste op zeventiende-eeuwse kaart Operette My Fair in De Schutsè Recreatievaart gebukt onder slechte zomer 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 oktober 1987 Nr. 24228 9 ROTTERDAM - Naast het museum Boymans-van Beuningen in Rotter dam zal een museum voor architec tuur worden gebouwd. De ministers Brinkman (wvc) en Nijpels (vrom) hebben hiertoe besloten. De beide ministeries hebben voor de bouw 25 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Rotterdam zorgt voor de grond en het bouwrijp maken daarvan. Een woordvoerder van vrom heeft dat be vestigd. ZIERIKZEE - De slechte zomer van 1987 heeft ook zijn sporen nagelaten in de recreatievaart. Rijkswaterstaat telde van mei tot en met september op zeventien plekken hoeveel recrea tieschepen er over de doorgaande vaarwegen passeerden en legde de cijfers naast die van 1986. Het bleek dat er 6 procent minder pleziervaar tuigen passeerde dan in 1986. Op twaalf plekken waar geteld werd bleek die daling. De drukte ver minderde het sterkst bij de sluizen rond het IJsselmeer/Markermeer en in het Deltagebied. De dienst Ver keerskunde van Rijkswaterstaat noemt met name de Grevelingensluis in Zeeland (naar de Grevelingen) en de grote zeesluis bij Muiden (15 pro cent teruggelopen). De drukste sluis voor de recreatie vaart in Nederland is de Krabbers- gatsluis in de dijk Enkhuizen- Lelystad, met bijna vijftigduizend passanten (49.594) van mei tot en met september 1987. De Volkeraksluizen (toegang tot Zeeuwse wateren) nam de tweede plaats in met 41.446 passe rende pleziervaartuigen en de Greve lingensluis - in 1986 nog de drukste sluis van het land - kwam nu op de derde plaats met 41.190 passanten. Druk was het ook bij de Oranjeslui zen, de toegang tot het IJsselmeer van Amsterdam (36.373 schepen) en de Johan Frisosluis in Staveren (33.715 passerende schepen, voor ve len na de oversteek uit het westen het uitgangspunt voor tochten naar het noorden of Friesland in). Rijkswaterstaat tekent hierbij aan dat, ondanks de afname in 1987, de drukte van de recreatievaart als ge heel sinds 1970 vrijwel voortdurend groeide en nu ongeveer vier keer zo groot is. De groei zat vooral op het „grote water": Waddenzee, IJssel meer/Markermeer en Deltagebied en ook op de doorgaande hoofdroutes. ZIERIKZEE - Met uitzondering van een enkele gegraveerde oude kaart tonen vrijwel alle historische stadsplattegronden van Zierikzee alleen het stedelijk domein zoals dat omsloten werd door muren (later bolwerken), poorten en grachten. Fraaie exem plaren bieden op die wijze een goed overzicht van het oude Zierikzee ,,binnen-de- veste". Toch hield het stedelijk leven en bedrijf niet op bij de poorten maar zette zich voort in het buitengebied. Het was zelfs zo dat buiten de stadsgrachten hier en daar de grootste activiteit werd ontplooid. Er bevindt zich in de zogenaamde Bodel Nijen- huisverzameling van de bibliotheek der rijksuniversiteit te Leiden een zeer zeldzame getekende stadsplattegrond van Zierikzee uit omstreeks 1660, die ons een blik gunt niet alleen binnen de grachten en omwalling maar óók daarbuiten Zierikzee buiten de veste omstreeks 1660, getekend op een kaart door Zacharias Roman. Links de Noord- en Zuidha venpoort; rechts bedrijvigheid aan het Dijkwater. Het is een voorrecht om de verschil lende stadsplattegronden van Zierik zee, die in de loop der tijden werden gemaakt, te bestuderen. Deze kaar ten leveren talrijke gegevens op die in de archiefstukken vaak niet worden vermeld. Genoemde kaart uit Leiden is in veel opzichten belangwekkend. Men raakt op deze vogelvlucht-kaart van Zacharias Roman niet gauw uit gekeken. Laatstgenoemde werd in Zaterdag 14 november BURGH-HAAMSTEDE - In De Schutse te Haam- 1595 te Haarlem geboren en vestigde zich naderhand in Middelburg. Het bijzondere van de betrouwbaar ogen de en artistiek uitgevoerde platte grond van Zierikzee is de aandacht die is geschonken aan de langgerekte bebouwing buiten de poorten. Aan de ene kant, beginnende bij de Noordha- venpoort, zien we huizen en bedrij ven langs de Scheepstimmerdijk, aan de andere zijde allerlei opstallen aan de Vissersdijk. De bedrijvigheid moet op die locatie bijzonder groot zijn geweest; er is veel variatie van scheepswerven, meestoven, molens en zoutketen. Tegenwoordig is het zo dat verkeersproblematiek, lawaai en eventuele stankoverlast tal van fa brieken en bedrijven uit de bin nensteden naar het buitengebied doen verhuizen. Vroeger ging het in hoofdzaak om de gemakkelijke be reikbaarheid via het water en niet te '""vergeten om reden'èh vaii veiligheid". Daarbij moet in de eerste plaats wor den gedacht aan het verhoogde brandgevaar voor scheepswerven en meestoven. de houtkoperij) op de achtergrond en enkele „nieuwe" tweemasters (onder meer van Loubert) op de voorgrond valt er in dit gedeelte van het Zierik- zeese buitengebied toch nog veel te genieten. Met enige fantasie kan men het verleden weer even „terughalen". Wiebe Keikes Vrijdag 30 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Oud genoeg om zelf te be slissen, 3-delige informatieve serie, afl. 1. 14.30 uur De avonturen van Huckle berry Finn, Amerikaanse speelfilm uit 1960 van Michael Curtiz. 16.15 uur Sport op vrijdag, maande lijks sportmagazine. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Cursus Handwerken, les 5. 19.00 uur Mini-playbackshow gepre senteerd door Henny Huisman. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hints, spelprogramma. 21.00 uur Miss Marple, Engelse mis daadserie naar de verhalen van Aga tha Christie. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 00.05 uur Studio Sport extra: Jum ping Amsterdam. Nederland 2 9.00 uur Herfst herfst. Afl. 2. 9.30 uur Grabbelkast, afl. 4. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 6. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 7. 11.30 uur Brandpunt in de school. Afl. 2. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Studio Sport Extra met W.K.turnen 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram ma. 20.03 uur AVRO's Sportpanorama, aandacht voor minder bekende spor ten. 20.18 uur V, Amerikaanse sf-serie. 21.06 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma. 22.12 uur Gesprek met de minister president, door Herman Dirk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Kenmerk-special: Winti, een Surihaams-Creoolse religie in Nederland, documentaire. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur The Big fix, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van Jeremy Paul Kagan. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 32. 18.30 uur Bingo, hitparadeprogram ma. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de christen democratische omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.50 uur De jongens van Compagnie C, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van Sidney Furie. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.10 uur Nieuws en Coda: Sterven te Antwerpen, van Maurice Gilliams. BRT 2 14.55 uur ECC-Tennistoernooi uit Antwerpen, rechtstreekse reportage. 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yikiko Okamoto en Sugoko Hashida. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur ECC-Tennistoernooi uit Antwerpen, rechtstreekse reportage. De Goese Operette Vereniging is een amateurgezelschap dat wordt ondersteund door professionele krachten. Zo is de regie van de operette in handen van de be roepsregisseur Jean Frangois D'hondt uit Antwerpen (België) die voorheen assistent-regisseur bij de Opera van Vlaanderen was. Het, eveneens Belgische, begelei dingsorkest dat de live-muziek bij de operette verzorgt staat onder leiding van beroepsdirigent Hans Swinnen. Will Ferdy De operette My Fair Lady wordt verder opgevoerd met medewer king van twee professionele zan gers die als gastsolisten optreden. Het zijn Will Ferdy en Eric Smets die respectievelijk de rol van Al fred Doolittle en Zoltan Karpathy vervullen. De rol van Eliza Doo little wordt vervuld door Paula van Rijsbergen. Henry Higgins wordt gespeeld door Jac Hop en kolonel Pickering door Johan Bo- drij. De Goese Operette Vereniging bestaat uit vele tientallen enthou siaste amateurs die onder de pro fessionele leiding de laatste jaren tot grote prestaties kwamen. De Goese Operette Vereniging treedt jaarlijks in verschillende plaat sen in Zeeland op. Mede op initia tief van de Stichting Westerschou- wen Kultureel is daar nu voor het eerst ook Schouwcn-Duivcland bij. De voorstelling van My Fair Lady in Haamstede is de laatste van zes voorstellingen waarbij het gezelschap ook Goes, Kruinin- gen en Heinkcnszand aandoet. Mensen die belangstelling hebben om het spektakel bij te wonen kunnen kaarten bestellen via de VVV Zierikzee, Ronesse of Burgh- Haamstcdc. De opcrettevoorstcl- ling in De Schutse begint om 20.00 uur. Na de drukte en bedrijvigheid tij dens de zeventiende en achttiende eeuw bracht de Franse tijd een radi- kale ommekeer. Handel en nijver heid waren lamgelegd, scheepvaart en visserij kwijnden. Als gevolg daarvan viel er ook stilte op de wer ven. Men kan niet zeggen dat het Zie- rikzeese stadsbestuur bij dit alles lijdzaam heeft toegezien. Bij herha ling werden krachtige pogingen on dernomen om leven in de brouwerij te brengen. Tevergeefs. Een oude foto van omstreeks 1886 geeft een verstild beeld weer van de Vissersdijk met gezicht op de „houtkoperij". Voor de wal ligt heel schilderachtig een twee master ter hoogte van de vroegere re derswoning van De Crane (tegen woordig Delta Elektronika). Het is een zogenaamd „zoutschip" dat zout uit Engeland aanvoerde. Op de ach tergrond is de mcestoof „De Wereld" zichtbaar. Het is een karakteristiek en schilderachtig gezicht, dat herin neringen oproept aan vroeger tijden toen het daar nog een en al levendig heid was. Na de teruggang in de vori ge en in het begin van deze eeuw is er in het oude havengebied gelukkig toch weer vertier gekomen al is het anders dan voorheen. Met enkele historische panden (onder meer van DEN HAAG - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (wvc) ziet geen mogelijkheid een financiële bijdrage te leveren voor het behoud van een Romeinse muur in Nijmegen. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld, naar aanleiding van vragen van het Ka merlid Van der Vlies (SGP). Inmid dels is de muur overigens al afgebro ken. 44 ,,Is u met alles klaar, pa?", vroeg Kees ongeduldig. „Ja, jongen." Pats. K^es knipte het licht uit. Meteen voelde Betsie een kus en de hand liet haar kin los. Die man toch en hij had al vier kruisjes achter de rug. Ze glimlachte. En ingelukkig ging ze tussen man en zoon haar huis binnen. Hoofdstuk XI Veertien dagen later belden Geerie en Sjoerd bij Riekus Boot aan. Tben Marijtje open deed, overhandigde het meisje haar bloemen. „Alstublieft, er zit een briefje in." Weg waren ze. Stomverbaasd bleef Marijtje staan. „Wat zelle we nou ete," prevelde ze. „Nou al bloemen, we benne toch nog geeneens twaalfeneenhalf jaar trouwd Even later stond ze met de bloemen bij Riekus in 't kantoortje. „Nou moet je d'r es zien, zeg. Bloe men van Brandsma. die benne zeker in de war." Hij nam het kaartje er uit en las: „Hartelijk gefeliciteerd, Bruids- 'paar." DE OVERKANT. „Welnee, mens, ze zijn niet in de war, in de stad doen ze dat altijd. Van daag zijn onze bruidsdagen immers begonnen." Zijn stem klonk nijdig, zij snapte ook nooit iets. door J. VISSER-ROOSENDAAL Marijtje bleef staan, neerkijkend op de bloemen. „Maar wat moet dat nou, we had den het zó stil houden en nou weten ze het toch net evengoed." „Wel, dan houden we'receptie en ontvangen ieder, die komen wil." „Maar dat is ook wat. Zo'n gesjouw en geslob in mijn huis en dan die drokte. 't Is wat moois. Alles wordt zo'n dag verinneweerdjammerde Marijtje. „We hoeven het ook niet in huis te hebben, 't kan in de herberg toch ze ker net evengoed. Jij schreeuwt wa rempel altijd voor je 't mes voelt," zei Riekus kortaf nu. „Ja zeker, maar dat geeft ok een boek drokte en dan de kosten niet te vergeten," begon Marijtje weer. „Je bent nogal veranderd in ons hu welijk, want toen we trouwden kon het je niet te druk en geld speelde geen rol". Riekus sprak spottend, maar zijn ogen waren hard. „Tben, ja toen," de jonge vrouw, aar zelde even, het bloed steeg haar naar de wangen: „toen docht ik, dat alles mooi en goed was met ons, toen was ik blijd en uitgelaten; maar nou ken 't me niks schelen, helegaar niks". „Heb je 't dan zo slecht hier?" „Slecht niet, maar toch heel aars as ik 't docht had. Riekus. Wat hewwc we eigenlijk een beetje an mekaar, jij zitte altijd hier teugenwoordig en ik in de kamer. Je prakkezeere alleen over je werk „En jij over 't jouwe," viel hij haar in de rede. „We moste mekaar maar niks verwijte." „En mijn leste verjaring hew je im mers helegaar vergeten." Ze snikte even. Hij zag haar aan, zoals ze daar voor hem stond in haar grijze japon, op sloffen, een groot bont schort voor, een paar slierten blond haar in 't ge zicht. Hij keek naar haar fletse, iets bolle ogen, de scherpe neus, de terug wijkende kin. Wat liet ze zich toch weinig aan haar uiterlijk gelegen lig gen en wat was ze hem totaal onver schillig. Ze irriteerde hem zelfs door haar slonzig voorkomen en haar lijzi ge spraak. En toch stond ze daar nu als zijn bruid met bloemen in de hand en hij - was de gelukkige bruidegom. „Ik denk, vrouw, dat het ons bei den niet meegevallen is," zei hij bit ter. „Maar we zitten nu eenmaal in 't schuitje en een receptie moet er wel van komen, want niemand zal kun nen zeggen, dat we een slecht leven hebben, eerder andersom. We hebben toch hooit ruzie. En wat je verjaardag betreft, die zal ik niet vergeten dit jaar. Kijk hier." Hij lichtte een paar bladen van een maandkalender boven het bureau op en Marijtje zag. dat haar verjaarsda tum aangestreept was. „Ik heb nu maatregelen genomen, snap je, dan heb ik dat gejank gere geld niet meer te horen." (wordt vervolgd) stede wordt op zaterdag: 14 november de operette My Fair Lady gepresenteerd door de Goese Operette Vereniging. De voorstelling vindt plaats onder auspiciën van de Stichting Westerschouwen Kultu reel. Haventjes Heel opmerkelijk zijn de talrijke kleine insteekhaventjes aan de kant van de Scheepstimmerdijk. Deze wa ren kennelijk gegraven om de sche pen tijdens in- en uitladen enigszins „beschermd" voor de wal af te me ren. Dat brandgevaar niet denkbeel dig was in dit buitengebied trad over duidelijk aan het licht tijdens de belegering van Zierikzee door Spaan se troepen (1575/'76). Omdat het ter rein buiten de poorten heel erg kwetsbaar was wilde het stads bestuur van Zierikzee ook daar (de zogenaamde voorstad) een proviso risch verdedigingswerk doen aanleg gen. Zoveel mogelijk burgers zowel oud als jong werden verplicht om daar te komen „bolwerken". Enkele soldaten zagen kans om tussen de bedrijven door de bloemetjes buiten te zetten! Door grove onvoorzichtigheid ont stond er een brand die moeilijk te blussen bleek: „Den 10 octobris (1575) is den brand in de keeten gekoomen, aan de zuyd- zijde van der havene en de noordzij de, zulks datter aan huysen ende kee ten verbrande omtrent vijftig keeten, veel zouts ende turff ende wel twee honderd huysen." ZIERIKZEE - Jazzballetten in een veelvoud van stijlen. Variërend van Afrikaans primitief tot adagio's, experimente le moderne jazz en musicalballetten met zang, tap en acrobatiek. Dat wordt op dinsdag 10 november in de Concertzaal te Zierikzee via het dansfestival All that jazz gepresenteerd door Maria More Dynamisch Danstheater. Het gezelschap bestaat uit twintig medewerkers die worden ondersteund door live muziek. Zij zijn het grootste jazzdanstheater van Europa dat werd geformeerd naar een concept van Bob Bouber. Het gezelschap treedt in Zierikzee op onder auspiciën van dc Stichting Uit op Schouwen-Duiveland. De voorstelling begint om 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9