Voornemen tot intrekking jeugd- subsidieregeling valt slecht Duikers-parkeerterrein Den Osse Ook Middenschouwen doet mee aan verkeersveiligheidsactie -25% Zorgen om financiële situatie en bezwaar tegen belastingverhoging Uitwisseling VVV. medewerkers Verordening leerlingenvervoer vastgesteld 4 Algemene beschouwingen Middenschouwen SCHARENDIJKE - De meerderheid van de fracties binnen de Middenschouwse gemeenteraad is niet erg te spreken over het voornemen van het college om de jeugdsportsubsidieregeling Middenschouwen in te trek ken. „Het bezuinigen op de jeugdsubsidie komt ons erg onsympathiek over", aldus het CDA in haar algemene beschouwingen. De SGP/RPF noemt deze bezuiniging niet met naam maar laat blijken niet wakker te liggen van bezuinigingen op sportgebied. „Dat u op de post sport binnenkort ook wilt gaan bezuinigen heeft onze in stemming. Ook hier zal men meer uit eigen zak moeten gaan betalen". De VVD zegt niet gelukkig te zijn met het voornemen van het college om te bezuinigen op de jeugdsubsi- dieregeling. „Het lijkt ons een goede zaak om voor u hiertoe een voorstel bij de raad indient met de desbetref fende besturen te overleggen om te kijken wat voor gevolgen het heeft wanneer deze subsidie wordt inge trokken. Wanneer blijkt dat door in trekking de opvang van de jeugd in gevaar komt, en dus de preventieve werking ten aanzien van de jeugdcri minaliteit komt te vervallen, zullen wij tegen deze maatregel stemmen", aldus de WD. De PvdA windt er geen doekjes om. „U kunt er op reke nen dat dit onaangekondigde voor stel voorshands niet op de steun van de PvdA hoeft te rekenen". Eensgezind zijn de raadsfracties wat betreft openbare orde en veilig heid. „Regelmatig verneemt onze fractie over de verkeersveiligheid klachten en wensen van de burgers. Vooral het te hard rijden op de door gaande routes is in alle kernen een veel voorkomende klacht", aldus het CDA. En zowel de VVD als SGP/RPF leggen de nadruk op de wenselijk heid van een rampenbestrij dingsplan. „Er gaan dagelijks enor me tankwagens met allerlei gevaarlijke stoffen over onze gemeen tewegen, en de kerncentrale Borssele ligt hemelsbreed in onze achtertuin", aldus de WD, SGP/RPF gaat in ge dachten terug naar 1953: „We weten het niet. Het is achteraf, maar als men toen een goed rampenbestrij dingsplan had gehad, was er mis schien nog wel wat te redden ge weest". Evenals de SGP/RPF brengt de PvdA onder de aandacht dat er weliswaar een politiepost in Scharen- dijke is, maar dat die door perso neelsgebrek niet gebruikt wordt. „Het is ten hemel schreiend dat men op dat korps wil gaan bezuinigen", al dus de SGP/RPF. Lapjeskat „En wat te zeggen van de Heuvels- weg. Voor ons is het meer een lapjes kat dan een weg", aldus de SGP/RPF over het onderhoud van wegen en straten. Het CDA blijft in dezelfde r sfeer: „Verscheidene wegen in onze gemeente vertonen de overeenkomst met een te vaak verstelde lappende ken. Goed onderhoud is dringend ge wenst". Zowel het CDA als SGP/RPF vestigen in hun algemene beschou wingen nogeens de aandacht op de fietspaden. Of liever, het ontbreken ervan. „Jaar in, jaar uit pleiten wij al voor een fietspad langs de Elkerzee- seweg/Zwaardweg. In de afgelopen periode is onze fractie er meer en meer van overtuigd geraakt dat elke weg in onze gemeente een gescheiden gedeelte moet hebben voor fietsers en wandelaars. De verkeersdukte neemt nog steeds toe", aldus het CDA. Enkele fracties zijn niet erg te spre ken over het voornemen van het colle ge om werkzaamheden in de beplan tingssfeer niet langer uit te besteden aan het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. „Het is zeer tegenstrijdig dat er wel mensen uit onze gemeente bij het schap worden geplaatst, maar dat wij hen geen werk willen leve ren", aldus het CDA. De PvdA denkt er anders over: „Het uitbesteden van onderhoud dient achterwege te blij ven wanneer dat in eigen beheer goedkoper kan". Op het culturele vlak zijn de me ningen wederom verdeeld. De PvdA toont zich verheugd met het voorne men van het college om Uit in Zee land weer opnieuw te gaan subsidië ren. SGP/RPF denkt er geheel an ders over: „Wij zijn van mening geble ven dat er weinig waarde moet wor den gehecht aan de culturele voorstel- BROUWERSHAVEN - Na enkele weken hard werken is het parkeerterrein waarop men in Den Osse al jaren zat te wachten gereed. Na een procedure en overleg dat enkele jaren in beslag nam kregen de plannen deze zomer hun be slag. Voor een bedrag van 32.000 gulden, waarvan een vierde gedeelte werd betaald door de gemeente Brouwersha ven, werd een halfverharde parkeerplaats van 107 bij 36 meter aangelegd waar ongeveer honderd auto's kunnen staan. Het doel hiervan is. de overlast te beperken die i?i de loop der jaren ontstond doordat steeds meer duikers hun voertuigen langs^de smalle dijkweg parkeerden om zich daar ter plaatse gereed te maken voor een onderwatertocht in de Grevelütgeh dié-'-vöbr Den'Ossè een van zijn diepste punten heeft. lingen. In uw aanbiedingsbrief zegt u dat bij Uit in Zeeland het water tot de lippen is gestegen. Er zal dan niets anders opzitten dan maar wat water bij de wijn te doen. Met andere woor den: minder voorstellingen of een duurdere entreeprijs". Het CDA: „We missen nieuwe argumenten van uw kant waarom wij op ons besluit zou den moeten terugkomen". De WD evenwel heeft haar mening herzien en zegt voor subsidiëring van Uit in Zee land te zullen stemmen. „Het afgelo pen jaar is ons gebleken door ver schillende gesprekken en door alar merende berichten in de pers over dit onderwerp dat wij door het afwijzen van deze subsidie Schouwen en Dui- veland en haar bevolking geen goede dienst hebben bewezen". Het CDA breekt in haar algemene beschouwingen een lans voor het kamperen bij de boer. „Het beheer van een mini-camping kan naar ons idee een prima alternatief zijn om het gedaalde inkomen wat op te vijzelen. We stellen wel als voorwaarde dat een en ander goed ingepast wordt in ons agrarisch gebied". Het standpunt van de WD is dat het aantal eenheden dient te worden uitgebreid tot tien, met een overloop van vijf. SGP/RPF is wat radicaler: „Dat u volgend jaar zonder pardon tegen de recreatiebe- d rij ven zal optreden navenant de overstand en dat met duidelijke sanc ties, heeft onze instemming". ZIERIKZEE - In de week van 9 tot en met 14 november wordt een zoge naamde 'uitwisselingsweek' gehou den voor VVV-medewerkers. Een ini tiatief van de provinciale VVV Zee land dat tot doel heeft om de mede werkers er kennis van te laten nemen hoe op andere VVV-kantoren wordt gewerkt. De provinciale VVV hoopt dat door het op deze wijze uitwisselen van er varingen ideeën en oplossingen wor den gevonden voor knelpunten met betrekking tot het werk op de VW- kantoren in Zeeland. „De werksitua tie en de knelpunten zijn op de ver schillende kantoren vaak hetzelfde maar de werkwijze en oplossingen dikwijls verschillend", aldus de ini tiatiefnemers. De uitwisselingsweek is opgezet door de dienstcoÖrdinator van de provinciale WV Zeeland en sluit aan op een eerdere bijeenkomst van de Zeeuwse informatrices die werd gehouden vos»r het zomersei zoen. Gemeenteraadsvergadering Middenschouwen SCHARENDIJKE - Hoewel men kanttekeningen plaatste bij de presentatie van de actie ging de gemeente raad van Middenschouwen gisteren, woensdag, toch ak koord met het voorstel tot deelname aan de stimule ringsactie verkeersveiligheid -25% Concrete plannen om deze actie verder in te vullen zijn er nog niet. Doel van het plan is om te komen tot 25 procent minder Verkeers slachtoffers in het jaar 2000. „De manier waarop de actie gepre senteerd wordt komt op mij wat on sympathiek over", aldus CDA-woord- voerster P. W. Berrevoets-Ringelberg. Zij doelde met name op het premie systeem. Voor elk 'bespaard slachtof fer' krijgt de gemeente een bedrag van 5000 gulden uitgekeerd. Gemid deld vallen er per jaar in de gemeente Middenschouwen 25 verkeersslacht offers. „En als je zo'n cijfer ziet, dan schrik je toch wel even", aldus burge meester W. den Boer. Gemeentegarantie Op de raadsvergadering kwam ook aan de orde de nota gemeentegaran tie eigen woningbezit. Een nota waar in het gewijzigde beleid van de ge meente Middenschouwen ten aanzien van het verstrekken van gemeentega rantie gestalte krijgt. Zo wordt de ge meentegarantie voortaan niet meer verleend voor 100 procent van de ge taxeerde vrije verkoopwaarde plus kosten, maar blijft het btjperkt tot die 100 procent. Een voorstel van PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen waar het college aanvankelijk nega tief op reageerde, maar later toch op inging. „Wij zijn van oordcel dat de huizige criteria, zeker ten opzichte van andere gemeenten, ruim zijn. Een radicale verscherping van het be leid ten aanzien van toekomstige aan vragen staan wij niet voor. Zonder de regeling zou het vooreen groot aantal mensen niet mogelijk zijn een wo ning te kopen", aldus het college. Subsidies In snel tempo werden verzoeken om subsidie van Vrouwen voor Vrede, Stichting Consument en Veiligheid, Stichting Afasiesoos de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, Samenwer kingsverband voor keuzebegeleiding en onderwijscontacten en Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector door de raad afgewezen. Dit vanwege de algemene beleidslijn dat in ver band met de financiële positie van de gemeente geen nieuwe subsidiever plichtingen worden aangegaan. Aan de Stichting Beroepenmani- festatie Zeeland werd door de raad wel een subsidie toegekend. Het gaat hier om een bedrag van vijf cent per inwoner wat in totaal neerkomt op 125 gulden. Dit voor de beroepenma- nifestatie 1988. De* raad ging verder akkoord met de tariefregeling voor het gebruik van gemeentelijke verenigingsgebou wen en gymnastieklokalen. „In het tarief voor het gebruik van gym nastieklokalen wordt nog onder- CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg: Presentatie actie komt op mij onsympathiek over. scheid gemaakt tussen gebruikers uit de gemeente Middenschouwen en overige gebruikers. Volgens de ju risprudentie is een dergelijk onder scheid niet meer toegestaan", aldus het college. Voor alle gebruikers dient eenzelfde tarief gehanteerd te worden. Ook blijkt de bestaande ta riefregeling niet geheel te zijn toe gespitst op de verschillende accom modaties. Zo beschikken de dorps huizen in Ellemeet en Kerkwerve over een podium dat een geheel vormt met de zaal. Volgens de beheer ders van de dorpshuizen is het moei lijk te verklaren aan de burger waar om men voor dat podium dan apart zou moeten betalen. Daarom geldt nu een tarief voor de zaal, inclusief po dium. Voor de gemeenschapsruimte van De Putmeet in Scharendijke geldt een afzonderlijk tarief. Daar is geen podium en ook is de zaal qua omvang niet te vergelijken met Kerk werve en Ellemeet. Personeel Op de raadsvergadering ook aan dacht voor het gemeentelijk perso neel. Zo werd een bedrag van 1250 gulden uitgetrokken voor de aan schaf van een nieuw uniform voorde gemeentebode. Het huidige uniform werd in 1976 aangeschaft en is nu vol gens het college aan vervanging toe. Het personeel dat in voorkomende gevallen voor de gladheidsbestrij- ding zorgt krijgt in het vervolg een hogere toelage voor deze service te genover de weggebruiker. De toelage wordt verhoogd van bruto 267 naar bruto 445 gulden. Voor het bejaardengeschikt maken van zeven woningen in Kerkwerve wordt 14.000 gulden onttrokken aan de reserve bouwgronden. Om sociale woningbouw in Ellemeet mogelijk te maken werd besloten tot herverkave ling van bouwgrond in het bestem mingsplan Ellemeet-Zuid. Een erfe nis uit het verleden was het voorstel om een bedrag van ruim 82,000 gul den ten laste te brengen van de reser ve bouwgronden. Dit in verband met kosten gemaakt voor het oude plan recreatieterrein De Bout. J. M. van Langeraad: Vervoer niet be perken totgroepen een en twee. Vervolg van pagna 1 bouw zijn en stelt ook de vraag of men bereid is dairvoor een geschots- verhoging van 131 gulden per hectare te betalen. Het colege stelde voor op beide vragen positef te reageren. De gemeente Middensrhouwen bezit 62 hectare grond, wairvan het meren deel is verpacht. ,,\eel mensen heb ben vooral moeite met de kosten, maar de VVD-fractie\s toch voor een positief antwoord opde betreffende vraag", aldus Van Lanjeraad. CDA-er C. W. Boot stelde dat voetwater voor de landbouw onmisbaa- is. maar zet te ook zijn vraagtekeis bij de ge- schotsverhoging. „Maar ik denk dat het toch verstandig is hi?r ook ja op te zeggen", aldus Boot. Esnzelfde ge luid kwam ook van de PrdA-fractie. G. A. M. Cobussen: „Maa* de kosten mogen niet op het bordje van de ge meente terecht komen, mair doorbe rekend worden naar de pa-hter". De SGP-fractie stemde uiteinlelijk te gen het collegevoorstel. Ook ging de raad akkoori met het voorstel om een nieuwe overeen komst met de watersportvevniging Scharendijke aan te gaan inzake huur, verhuur en exploitatievan de jachthaven en een gedeelte vai de ou de haven Kloosternol in Seha-endij- ke. Wel kwam er kritiek op d> duur van de nieuwe overeenkomst. .Twin tig jaar is wel erg lang", aldus SGP/RPF-woordvoerder J. L. F Bol- leman. „Er kan in die twintigjaar van alles gebeuren". VVD-raalslid Van Langeraad zei het jammer tevin- den dat de gemeente geen finanëeel voordeel haalde uit de nieuwe over eenkomst. Wethouder L. C. Hat: „Het gaat hier om een overeenkonst zonder winstbejag". De overeen komst is opgesteld in overleg met ht bestuur van de watersportveren ging- Algemene beschouwingen Middenschouwen SCHARENDIJKE - Zorgen om de financiële situatie van de gemeente Middenschouwen, maar ook bezwaar tegen belastingverhogingen. Op een na is dat de visie van de fracties binnen de Middenschouwse gemeente raad zoals neergelegd in de algemene beschouwingen op de begroting 1988. Alleen de CDA-fractie ziet het alle maal niet zo somber in. „In uw aanbiedingsbrief spreekt u van 'de rek zou uit de begroting zijn'. Ook de uitspraak over de schaarse middelen valt ons op. Deze opmerkin gen zijn in het verleden meer gemaakt, doch telkens bleek de werkelijkheid rooskleuriger te zijn dan het ge schetste beeld", aldus het CDA. Overigens tilt ook de VVD niet echt zwaar aan het sombere beeld dat in de begroting geschetst wordt. Een heel ander geluid komt uit de hoek van de PvdA: „De donkere wolken waar onze fractie over sprak tijdens de beschouwingen van 1987 zijn nog niet opgetrokken. Integendeel, in de aanbiedingsbrief spreekt u over een budgetprognose met grote tekorten in de komende jaren". Bezuinigingen „Uit uw woorden, opgetekend in de aanbiedingsnota, proef ik anders niets dan bezuinigen en nog eens be zuinigen. Ons insziens is de overheid, en dit geldt net zo goed plaatselijk, provinciaal en landelijk, al veel te ver gegaan", aldus de SGP/RPF. Deze fractie tekent in haar algemene be schouwingen protest aan tegen de door het college in de gemeentebegro ting aangekondigde belastingverho ging. Het CDA geeft als haar mening te kennen dat een terughoudend fi nancieel beleid meer effect geeft dan 'steeds weer een aanslag te plegen op de portemonnee van de burger' en ook de WD-fractie stemt in eerste in stantie tegen de voorgenomen twee procents-belastingverhoging. .Tenzij u ons kunt overtuigen van de nood zaak van deze verhoging". De PvdA blijkt er het minst moeite mee te heb ben. „Het is de PvdA duidelijk dat niet kan worden ontkomen aan een geringe belastingverhoging". Wel wordt daarbij aangetekend dat dan tenminste het huidige voorzieningen niveau gehandhaafd blijft. Melkkoetje „Wordt de toerist dan toch het melkkoetje van de gemeente?", zo vraagt het CDA zich af. „Al eerder hebben wij erop gewezen dat de gehe ven belasting in relatie dient te staan met de faciliteiten die we de bezoe kers kunnen bieden". De VVD daar entegen kenschetst het voornemen van het college om de toeristenbe lasting met tien procent te verhogen als een logische zaak. De PvdA gaat nog verder en stelt onomwonden dat het voorstel voor verhoging van de toeristenbelasting eigenlijk een jaar te laat komt. Eenzelfde geluid overi gens van de SGP/RPF-fractie: „Wat de verhoging van de toeristenbe lasting betreft direct akkoord. Zoals u wellicht weet hadden we dat in de vorige begroting ook al graag ge zien". De SGP/KPF-fractie trekt in haar algemene beschouwingen nogal wat ruimte uit voor gefilosofeer over het te volgen, financiële, beleid. Liefst vijf mogelijkheden worden genoemd waarbij de SGP/RPF zelf haar voor keur uitspreekt voor een beleid dat sterk selectief van karakter is. „Er wordt gebroken met het vigerend be leid in de zin dat iedereen er profijt van moet kunnen hebben. De be schikbare middelen worden zeer se lectief ingezet voor een gering aantal specifieke doelstellingen cq doelgroe pen", aldus de SGP/RPF. „Ja, wat voor beleid zal het worden. Dit zie ik er wel in dat er nogal wat voorzienin gen geschrapt zullen moeten worden, en dat zal inderdaad niet plezierig overkomen bij de burgers". Automatisering, Ook over de automatisering zijn de meningen verdeeld. Het CDA stelt dat automatisering vooral conse quenties zal hebben op het financiële vlak. „Het is helaas een gegeven dat automatiseren in eerste instantie veel geld kost en weinig rendement ople vert". De VVD-fractie bekijkt het wat genuanceerder en stelt dat er een goe de overweging moet plaatsvinden van wat er in de computer moet wor den ingebracht. „Men moet niet te op timistisch aankijken tegen automati sering. In de eerste jaren moet er ontzettend veel werk verzet worden om de computer met de noodzakelij ke gegevens te voeden". De PvdA is het meest optimistisch: „Met een goe de taakinvulling en een juiste bege leiding zal ons insziens met de invoe ring van de automatisering op ter mijn tijdwinst geboekt kunnen wor den". In de algemene beschouwingen van de SGP/RPF is niets terug te vin den over de automatisering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4