Ontsluiting kan toename criminaliteit betekenen Geslipt door slijk op de weg College Westerschouwen wil maatregelen recreatielawaai College sluit verhoging belastingen niet uit Verzoek gs afgraven grond Verkeersmaatregelen bij ingebruikstelling weg over Stormvloedkering Gemeente moet jaarlijks meer betalen voor welzijn T Vernieling op bouwplaats Kleine Zelkeweg en Sas tijdelijk voor verkeer afgesloten Rederij Den Breejen krijgt bijdrage voor lift- installatie ZI]ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 oktober 1987 Nr. 2422U 3 Onderzoek mogelijkheden akoestische isolatie WESTERSCHOUWEN - Het isolatie-programma dat in het kader van de regeling sanering wegverkeerslawaai door de gemeente Westerschouwen wordt uitgevoerd wordt naar verwachting komend jaar uitgevoerd. Moge lijk krijgt dit programma een vervolg met het treffen van maatregelen om het recreatielawaai tegen te gaan. Dit valt op te maken uit de toelichting bij de begroting voor '88 van het college van b en w van deze derde recrea tiegemeente van Nederland. SEROOSKERKE - Een laag slijk op de weg, die volgens de rijkspolitie op sommige plaatsen drie centimeter dik was, zou de oorzaak zijn geweest van verschillende slippartijen op de provinciale weg tussen Haamstede en Zierikzee ter hoogte van het natuurgebied De Schelphoek. Woensdagmorgen om ongeveer 7.30 uur werd daar een vrachtauto van het aannemersbedrijf B. uit Burgh onbeheerd en beschadigd aangetroffen in de sloot latigs de weg. De bestuurder waarvan de inititalen niet bekend zijn zou door het slijk in een slip terecht zijn gekomen waarna de auto door de berm de sloot in reed en daar kantelde. Gezien de sporen daar ter plaatse zijn volgens de politie nog meer auto's geslipt over de modder maar die konden zich blijkbaar toch op de weg houden. Men stelt een onderzoek in om de landbouwer op te sporen die verayitwoordelijk was voor de vervuiling. Deze zal onder meer op moeten draaien voor de kosten die de brandweer Westerschouiven maakte om het wegdek over een lengte van 500 a 600 meter te reinigen. De brand weer deed dat op verzoek van de politie. Door het vochtige weer vati de laatste dageti zijn de wegen waarop door de bietencampagne slijk achterblijft heel gevaarlijk geivorden. De politie attendeert de landbouwers er nog eens op dat zij verplicht zijn de wegen die zij hebben vervuild schoon te maken en ivaarschuwt de weggebruikers extra voorzich tig te zijn. Ook schaduwzijden bij nieuwe weg Stormvloedkering WESTERSCHOUWEN - De nieuwe weg over de Storm vloedkering verkleint niet alleen de afstand tussen Wal cheren en Schouwen Duiveland maar brengt ook het ge vaar met zich mee dat in de toekomst de criminaliteit hier zal toenemen. Die vrees uit het college van b en w van de gemeente Westerschouwen in zijn algemene be schouwingen bij de begroting voor '88. leidstoelichting op te maken. Het col lege pleit er dan ook voor om met middenstanders, horeca-onderne- mers, campingexploitanten en ande re belanghebbenden deze zaak aan te pakken. Derhalve wil het dagelijks bestuur van Westerschouwen deze be langengroepen nauwer bij het beleid voor de aanpak van de criminaliteit betrekken. In overleg met het minis terie van binnenlandse zaken wordt nagegaan of in het kader van de be strijding van kleine vergrijpen wel licht projecten kunnen worden opge zet. De vrijwillige brandweer van Wes terschouwen kan ook komend jaar beschikken over deugdelijk mate riaal. Het college stelt in zijn toelich ting dat wil de brandweer in de toe komst goed kunnen functioneren de huidige kwaliteit van het materieel moet worden gehandhaafd. Als het aan het college ligt krijgt de brand weer 43 mille voor het aanschaffen Met het oog daarop verdient het voorkomen en bestrijden vah de klei ne criminaliteit komend jaar veel aandacht. Als middel om die kleine vergrijpen te beteugelen wil het da gelijks bestuur in de toekpmst ook meer aandacht voor het voorkomen van inbraken. De aanpalj van dit maatschappelijk kwaad" moet deels ook worden gezocht if de perso nele sfeer. Op grond van de ervarinien van de ze zomer, wordt bekekenl of het in schakelen van vakantielwachten bij het politiewerk ook vrilgend jaar weer het geval zal zijn. Vérder vraagt het college zich af of het aanstellen van een parkeercontroleur in het toe ristenseizoen een oplos/ing is. Samenwerking- Het aanpakken var de kleine mis drijven en baldadigheden is een zaak die allen aangaat, ip valt uit de be- Belastingtapaeiteit niet volledig benut WEST! RSCHOUWEN - Meer taken maar minder ver goedingen voor het uitvoeren van die taken. Dat is min of meercle teneur van de beleidstoelichting bij de begro ting va/i '88 van de gemeente Westerschouwen. Dat di gemeenten het afgelopen jaar ste/ds minder te besteden heb ben gekregen blijkt wel uit de lijst van vergoedingen waarop door de rijksowrheid gekort is. De gemeen ten knjgen minder geld uit het ge meentefonds, de bijdrage van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid pn cultuur aan het stads- en dorp/vernieuwingsfonds wordt be- pcrw en de wijziging in de regeling voo/het leerlingenvervoer is een feit. De wijziging van deze laatste veror- dor/ng kost Westerschouwen alleen al 54.800,-. Tekort /Wat de post onvoorzien betreft (elke jbmeente is verplicht een dergelijke Jost in zijn begroting op te nemen) plijkt dat deze in de toekomst proble matisch wordt voor Westerschouwen. /Voor de jaren '88, '89 en.'9 L kan er nog I van een evenwicht worden gespro- f ken. Voor '91 dreigt er op grond van de huidige gegevens een tekort van 1,5 ton te onstaan. Uit het meerjaren perspectief blijkt dat rekening moet worden gehouden met een geleidelijk verhogen van de belastingtarieven. Door de nodige nieuwbouw liggen de opbrengsten van de onroerend goedbelasting komend jaar een klei ne acht mille boven de huidige op brengsten. Op grond van berekenin gen komt het college tot de conclusie dat de belastingcapaciteit lang niet benut wordt. B en w verklaren dit door te wijzen op het grote aantal tweede woningen in de gemeente. Hetzelfde geldt voor de woonforen- senbelasting. De tarieven voor deze belasting worden met ingang van '88 met tien procent verhoogd. Positief Hoewel ook Westerschouwen van rijkswege minder krijgt toegescho ven wijst het college op een zijns in ziens goede reserve pos it ie. Dit saldo reserve bedraagt 1.500.000,-. van nieuwe portofoons, extra gereed schappen voor het hulpverlenings voertuig en enkele andere voor een brandweerman onmisbare attribu ten. Behalve goed materiaal moet de brandweerman ook de nodige vaar digheden bezitten om in noodsitua ties snel en doeltreffend op te kunnen treden. Die vaardigheden kunnen tij dens jaarlijkse oefeningen in prak tijk worden gebracht. Begin volgend jaar komt er in het kader van het ge meentelijke rampenplan een beleids- oefening. Verder komt er in de vorm van oefening ten behoeve van het be leidscentrum een vervolg op de oefe ning Schelphoek. Regionaal Rampenbestrijding reikt verder dan de gemeentegrenzen. B en w plei ten dan ook voor samenwerking van de eilandelijke gemeenten. Daar naast maakt het college melding van een hulpverleningsovereenkomst met betrekking tot de Oosterschelde, dat in de toekomst wellicht wordt samen gevoegd met de bestaande Rijn- Schelde-overeenkomst. Behalve de brandweer kan ook de reddingsbriga de op een tegemoetkoming rekenen. "Ibt 1992 is er dertig mille uitgetrok ken voor deze brigade. Komend jaar moeten een boot en een buitenboord motor, die aan vervanging toe zijn, uit dit potje worden bekostigd. ZIERIKZEE - Door met een spijker krassen te maken in nog vochtig stuc werk hebben vandalen vernielingen aangericht in de in aanbouw zijnde bakkerij en winkel van bakker V. aan de Haringvlietstraat. De precieze om vang van de schade is nog niet be kend. ZIERIKZEE - In verband niet de uitvoering van herbeslratingswerk- zaamheden in de Kleine Zelkewcg en het Sas, zullen die wegen in de perio de van 2 november tot ca. 20 novem ber, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, voor alle rijverkeer afgesloten zijn. De afsluiting zal duren zoveel kor ter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk zal blijken. UTRECHT - Twintig voor dc han del en sloop bestemde autobussen zijn woensdagavond bij een brand op het terrein van het Centraal Auto- herstelbedrijf in Utrecht verwoest. De politie sluit brandstichting niet uit. De schade bedraagt naar schat ting zo'n 200.000 gulden, aldus een po litiewoordvoerder. Hoewel dit isolatieprogramma ter vermindering van de verkeersover last komend jaar wordt voltooid is een aantal woningen aan de Kraye- steinweg, dat eveneens voor isolatie in aanmerking kwam, nog niet van de nodige geluidwerende voorzienin gen voorzien. Het college wil hiermee nog een jaartje wachten omdat deze weg dan wordt gebruikt als tijdelijke ontsluitfngsweg van de Stormvloed kering. Pas dan kan de noodzaak voor isolatie goed worden ingeschat. Was de isolatie met name bedoeld voor het verminderen van het ver keerslawaai, in praktijk blijkt dat de bewoners hierdoor minder last heb ben van luidruchtige recreanten, feestvierders en uitgaanders. Uit de reacties van bewoners van geïsoleer de woningen blijkt vooral dat zij meer dan voorheen het geval was kunnen genieten van een ongestoorde nachtrust. Deze ervaringen en klach ten uit Renesse over gillen, het trap- Sinds het in werking treden van de nieuwe Welzijnswet begin dit jaar heeft de gemeente meer taken en be voegdheden toegewezen gekregen. Zo draagt de gemeente de zorg voor de vrijwilligerscentrales, de woontus- senvoorzieningen die het mogelik maken dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen, het gecoördineerd ouderenwerk en het flankerend ouderenbeleid. Voor het uitvoeren van deze taken ont vangt de gemeente een vergoeding van het rijk. Korting Op die vergoeding heeft het rijk reeds beknibbeld. Blijkbaar onvol doende want ook komend jaar staat de gemeenten een korting op de ver goedingen van 6% te wachten. Wel komt er een vergoeding bij voor het flankerend ouderenbeleid. Afgaande op het rijksbeleid moet de gemeente pen tegen verkeersborden en het hard dichtslaan van autoportieren in de la te Uurtjes heeft het college doen be sluiten om komend jaar na te gaan of er mogelijkheden zijn om de wonin gen in en rond het uitgaanscentrum zodanig te isoleren dat de bewoners niet langer gehinderd worden door rumoerige recreanten en luidruchtige stappers. Het geld voor deze isolatie zou ten laste komen van de recreatie begroting. HUP Het dagelijks bestuur pleit er ver der voor om de Hinderwetuitvoe- ringsprogramma's van de verschillen de gemeenten meer op elkaar af te stemmen. Westerschouwen beschikt sinds twee jaar over zo'n HUP-pro- gramma. Dit kan als richtsnoer wor den gebruikt voor de andere HUP's die nog in de maak zijn. Westerschouwen in toenemende mate zelf gaan betalen om het huidige voorzieningenniveau in de komende jaren te handhaven. Tekort Een relatief hoge kostenfactor voor de gemeente vormen de tarieven voor sport en recreatie-accommodaties. Deze blijken in praktijk niet kosten dekkend te zijn. Dat geldt in het bij zonder voor de sportaccommodatie aan de Duinweg en het cultureel cen trum in de Weststraat. Voor deze voorzieningen geldt een dekkings percentage (de verhouding tussen op brengsten en netto kosten) van res pectievelijk 8 en 9%. Voor 1988 staat er dan ook een verhoging van de ge bruikerstarieven van 3% te wachten, terwijl voor de periode '89 tot en met '91 sprake zal zijn van een tariefsver hoging van 2%. Als het aan het college ligt wordt de stortplaats van de reinigingsdienst gesloten. Deze sluiting kan pas over een aantal jaren (1993) worden gerea liseerd. Derhalve moet in de tussen liggende periode onderzoek worden verricht naar de andere manieren van afvalverwerking, mede op grond van klachten over stankoverlast. Wester schouwen wil dan ook gehoor geven aan de uitnodiging van de hoofd inge nieur directeur van de provinciale waterstaat om deel te nemen aan een overleggroep die de vergunnings voorschriften voor de vuilverwer kingsplaats moet bepalen. Nadat het zogeheten „terugploeg- project" per 31 december wordt afge sloten wordt volgend jaar een begin gemaakt met het houtwalonderhoud over een lengte van ongeveer twee ki lometer. Dit project is in samenwer king met Natuur- Milieu en Faunabe heer opgezet. Verder geldt de bestrij ding van de iepeziekte voor de gehele gemeente. In totaal zijn nu ruim ze venhonderd bomen door deze ziekte aangetast. Om de aandacht en zorg voor het groene lover bij kinderen te bevorderen wordt jaarlijks een natio nale boomfeestdag gehouden. Naast het planten van bomen en struiken wil het college tijdens deze boom feestdag ook een dorps- of wijkwan- deling voor de kinderen uitstippelen. Westerschouwen die dit jaar voor zijn inspanningen om het water zui ver en het strand schoon te houden, de blauwe vlag ontving, zal in '88 aanpassingen in de sanitaire voorzie ningen in en bij de stranden moeten aanbrengen, wil de gemeente ,,zijn blauwtje" behouden. Verder pleit het college ervoor om zeker in Renesse nog voor 06.00 uur 's morgens te be ginnen met het schoonmaken van de straten. Een dergelijk vroeg tijdstip acht het college gewenst, wil het straatbeeld er rond 9.00 uur weer schoon en fris uitzien. Voor Burgh en Haamstede denken b en w aan het opstellen van een weekendschema. De hoeveelheid afval dat naast de af valbakken terecht komt maakt vol gens het college een zaterdagse schrobbeurt noodzakelijk. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben twee be drijven een bijdrage verleend uit het toeristisch-recreatief ontwikkelings fonds voor aanpassing van hun ac commodatie voor het gebruik door gehandicapten. Rederij Den Breejen uit Zierikzee kan een bijdrage van 25.000,- ont vangen voor een liftinstallatie voor gehandicapten in een nieuw te bou wen rondvaartboot. Gs houden zich wel het recht voor het bedrag terug te vorderen als de rondvaartboot niet langer voor rondvaarten in de provin cie Zeeland wordt gebruikt. Hotel-restaurant Vredebest te We- meldinge kan een bijdrage van 10.000,- krijgen voor bouw van een aangepaste douche- en toiletruimte. In beide gevallen zal de subsidie pas worden verleend als de Zeeuwse stichting voor revalidatie de nieuwe voorzieningen akkoord heeft bevon den voor het Internationaal Tbegan- kelijkheidssymbool. Provinciale staten hebben het toeristisch-recreatief ontwikkelings fonds in juli van dit jaar ingesteld. Voor aanpassing van accommodaties voor het gebruik door gehandicapten is er tot en met 1990 jaarlijks vijftig duizend gulden te besteden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contractfarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Op het voormalig autowrakkenterrcin aan het Galgc- laantje te Zierikzee zijn geen verdere maatregelen nodig in het kader van de Interimwet bodemsanering. Bij een oriënterend onderzoek naar bodemverontreiniging zijn 17 boringen verricht. Slechts op één plaats is een lichte verontreiniging van dc grond geconstateerd; op deze plaats is een sterke oliegcur waargenomen. In het grondwater is geen duidelij ke verontreiniging geconstateerd evenals in het slibmonstcr uit dc sloot naast het terrein. Op dit moment ligt het terrein braak. De gemeente wil er een natuur bescherming aan geven. Gedeputeerde staten hebben de gemeente ver zocht bij inrichtingswerkzaamheden op het terrein de duidelijk naar olie geurende grond af te graven. Mocht op andere locaties soortgelijke grond zichtbaar worden dan dient de gemeente ook deze grond af te gra ven en af te voeren. WESTERSCHOUWEN - Met het oog op de drukte die in en rond dorpshuis De Schutse wordt verwacht in verband met de officiële opening van de weg over de Stormvloedkering is er donderdag 5 november sprake van een gewijzigde verkeerssituatie in Burgh-Haamstede. Het gedeelte van de Julianastraat tussen de Bernhardstraat en de scholen wordt in de middaguren voor het autoverkeer afgesloten. Het parkeerterrein bij de scholen en dat van het dorpshuis en het postkan toor zijn deze dag gereserveerd voor het parkeren van de bussen die de genodigden naar de damaanzet brengen. Verder is het die dag niet moge lijk om de Julianastraat in te rijden. Landing Prinses Juliana landt omstreeks 14.00 uur per helikopter op vliegveld Haamstede. Na de ontvangst door de minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, de Commissaris van de Koningin in Zeeland dr C. Boer- tien en burgemeester J. L. Niemdantsverdriet-Leenheer vertrekt het ge zelschap via de Kloosterweg, Noordstraat en Weststraat richting ge meentehuis. Vanaf de Noordstraat wordt de stoet geescorteerd door ruiters van de plaatselijke ruiterverenigingen. De gemeente doet verder een beroep op ondernemers van bedrijven die in genoemde straten zijn gevestigd om tussen 12.00 en 14.15 uur geen vracht- of bestelauto's voor hun bedrijf te parkeren. Verder vraagt de gemeente de bevolking om de ze dag massaal te vlaggen. Zij doet hierbij een extra beroep op de bewo ners van woningen in de straten waardoor de stoet zich naar het gemeen tehuis begeeft. WESTERSCHOUWEN - Als het huidige voorzienin genniveau gehandhaafd blijft moet de gemeente jaar lijks meer geld bijdragen in de kosten. Zeker nu de rijks overheid voor komend jaar een korting van 6% op de welzijnsuitkeringen in petto heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3