College wil meer aandacht problemen kleine kernen Verordening leerlingenvervoer in Middenschouwen vastgesteld Komst van asielzoekers in hun straat overdondert Brouwenaren Werkgroep coördineert Jeugd Olympische Dag DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW ADVERTENTIE IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Omdat niemand u wijs kan maken, dat een andere krant meer lezers trekt dan dé krant van Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE Él NIEUWSBODE Toename Volgens b en w van de gemeente Wester- schouwen zal de nieuwe weg over de Storm vloedkering mogelijk een toename van de cri minaliteit veroorzaken. (Pag. 3). Tegen Een meerderheid binnen de gemeenteraad van Middenschouwen is gekant tegen het plan om de jeugdsportsubsidieregeling in te trek ken. (Pag. 4). Samenstelling Titel Leden van de Zierikzeese Sportraad pleiten M. Pankow behaalt titel driebanden in de eer voor een andere samenstelling van dit advies- ste klasse. (Pag. 9). orgaan. (Pag. 5). DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24226 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Nederlands gezegde Pogingen tot behoud school Noordwelle WESTERSCHOUWEN - Hoewel een gestructureerd be leid voor de leefbaarheid in de kleine kernen ontbreekt wil het college van b en w van de gemeente Westerschou- wen komend jaar meer aandacht besteden aan de leef baarheid van deze kleine woongemeenschappen. Dit schrijft het college in de toelichting bij de begroting voor komend jaar. Het college van Westerschouiven wil meer aandacht voor de problematiek van de kleine kernen. De problemen van de kleine kernen zijn bepaald niet iets van de laatste tijd. Recente ontwikkelingen, zo geeft het college als verklaring, heb ben ertoe geleid dat de komende ja ren meer aandacht aan deze proble matiek wordt besteed. Ook al bestaat hiervoor geen structureel beleid. Omdat de leefbaarheid een ruim begrip is dat veel meer inhoudt dan de hoogte van de grondprijzen voor woningbouw wil het college in 1988 een onderzoek instellen naar alle as pecten die samenhangen met een leef baar woonklimaat. Te denken valt hierbij aan de aanwezigheid van ver schillende voorzieningen, waaronder ook de met opheffing bedreigde ba sisschool in Noordwelle. Wat de toe komst van deze school aangaat ziet het college het somber in. Momenteel bezoeken zestien leerlingen deze ba sisschool, terwijl de minimumnorm die het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft vastgesteld 23 leerlingen bedraagt. In de visie van b en w ziet de toekomst er van de basis school in Serooskerke er gezien het aantal kinderen van 0 tot 4 jaar wat rooskleuriger uit. Alleen vervoer voor leerlingen groepen een en twee SCHARENDIJKE - Met algemene stemmen werd gis teren, woensdag, op de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Middenschouwen het collegevoorstel om de verordening leerlingenvervoer Middenschouwen vast te stellen aangenomen. Dat houdt in dat de situatie voor het overgrote deel blijft zoals die nu is. Het enige ver schil is dat nu geen onderscheid meer gemaakt wordt in afstand voor jongere en oudere kinderen. In de oude re geling was dat wel het geval. Alleen de leerlingen van de groepen een en twee kunnen aanspraak maken op ver voer. Een voorstel betreffende deze kwestie kwam al eerder in de ge meenteraad aan de orde. „Vanwege de complexheid van deze materie en uw wens om vooraf overleg te plegen met alle betrokkenen heeft u ons voorstel aangehouden", aldus het college. Een en ander leidde tot een vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke zaken. Uitkomst van de discussie op deze vergadering was dat de commissie het college de op dracht meegaf om al het mogelijke in het werk te stellen om de huidige ver- voersregeling te continueren. Ook kwam er van de kant van commissie lid J. M. van Langeraad (VVD) het voorstel om het vervoer niet te beper ken tot de groepen een en twee, maar uit te breiden met de groepen drie en vier. Een voorstel dat Van Langeraad op de gemeenteraadsvergadering nog eens onder de aandacht bracht. Het college ging te rade bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ministerie van onderwijs en wetenschappen. „Dit overleg heeft ons gesterkt in onze opvatting dat de wet het niet mogelijk maakt onder scheid te maken in afstand voor jon gere en oudere kinderen", aldus het college. Het voorstel van Van Lange raad werd door het college om finan ciële redenen van de hand gewezen. Afstandsgrens Wel werd door het college de af standsgrens van vier kilometer ge wijzigd in één kilometer. „Het voor stel zoals dat er nu ligt is het uiterst haalbare. Hiermee balanceren we al op het randje", aldus PvdA-wethou- der W. G. Renden. Van verschillende kanten werd niettemin aangedrongen op het ook in de verordening opne men van het vervoer van leerlingen van de groepen drie en vier. „Het zou voor hen toch ook prettig zijn als ze opgehaald werden", aldus VVD- woordvoerder Van Langeraad. „Na tuurlijk is dat prettig, maar het is ge woon niet haalbaar", aldus het ant woord van wethouder Renden. Ook van de kant van CDA en SGP/RPF werd gepleit voor het vervoer van de groepen drie en vier. Na nog wat schermutselingen ging" de raad uit eindelijk toch unaniem akkoord met de verordening voor het leerlingen vervoer. Opinie-onderzoek Als toegevoegd agendapunt kwam ter sprake het opinie-onderzoek inza ke de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Het waterschap vraagt grondeigenaren of zij voor of tegen de aanvoer van zoetwater voor de land- vervolg pagina 4 dé krant van schouwen- duiveland! ZIERIKZEE - Een nieuwe werkgroep, bestaande uit L. J. Legemaate, C. Verkerk en W. Evertse moet zich gaan toeleggen op de coördinatie van alle sportactiviteiten die 28 mei in het kader van de Provinciale Jeugd Olympische Dag in Zierikzee worden gehouden. De verenigingen zelf zijn verantwoordelijk voor de invulling van de eigen acti viteit. Tot die slotsom kwamen de leden van de Zierikzee se Sportraad tijdens een vergadering in het stadhuis. Zoals bekend is Zierikzee aan gewezen als stad, waar volgend jaar de Provinciale Jeugd Olympi sche Dag wordt gehouden. Gedu rende deze dag (28 mei) worden in de gemeente nagenoeg alle takken van sport beoefend. Hoewel de Zeeuwse Sportraad dit evenement organiseert moeten de Zierikzeese verenigingen ook de nodige voor bereidingen treffen om deze multi-sportdag goed te laten ver lopen. Zo moet de accommodatie beschikbaar zijn en moeten de verenigingen verder zorgen dat er voldoende wedstrijdleiders zijn. Slordig Dat het vaststellen van een dag waarop een dergelijk veelomvat tend sportprogramma kan worden afgewerkt moeilijk is, werd tij dens de vergadering duidelijk. De vertegenwoordiger van de gym nastiekvereniging Delta Sport, L. van der Velde, meldde dat deze Jeugd Olympische Dag precies sa menvalt met de Nederlandse turn- kampioenschappen. Getracht wordt om hiervoor alsnog een oplossing te vinden om te voorko men dat de betere turnsters het die dag af laten weten in Zierik zee. „Slordig", concludeerde voor zitter L. J. van Gastel, „de datum van deze dag is reeds lang bekend, de landelijke sportbonden zijn hierover geraadpleegd". Ook het. hockeygebeuren staat op losse schroeven, nu de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond niet voor nemens is om hieraan deel te ne men. De eilandelijke hockeyver- eniging HSD wil ook als de hoc- keysport ontbreekt, op de een of andere wijze wel hand- en span diensten verrichten. Coördinatie Nu bepaald is dat Zierikzee vol gend jaar gastgemeente is voor ve le jeugdige sporters moet een be gin worden gemaakt met het ver der invullen van het veelomvat tende sportprogramma voor die dag. Een drietal leden van de Sportraad, te weten W. Evertse, C. Verkerk en J. Legemaate zullen als werkgroep de verschillende ac tiviteiten op elkaar af proberen te stemmen. De verenigingen dragen zorg voor het wedstrijdgebeuren zelf. Met het oog op een efficiënte voorbereiding deed Van Gastel de nieuwe werkgroep de suggestie aan de hand om per vereniging een contactpersoon aan te stellen. Dit behoeft niet per sé een be stuurslid te zijn maar kan ook een lid zijn die gemachtigd is om beslissingen te nemen. Het gemeentebestuur had eerst met ons moeten overleggen BROUWERSHAVEN - Bij verschillende bewoners van het woonerf De Lelie in Brou wershaven is onrust en onzekerheid ontstaan nadat zij in de krant lazen dat het ge meentebestuur van Brouwershaven het huis De Lelie 19 (dat vanwege verhuizing vrij is gekomen) heeft bestemd voor de opvang van vier asielzoekers. „Ik vind het een slechte zaak dat het dagelijks bestuur van de gemeente geen overleg heeft gevoerd met de buurtbewoners voor zij hiertoe besloten. Wij zijn er nu echt door overdonderd", al dus M. IJzenbrandt-van Putten die met haar man al vier jaar in Brouwershaven woont. Vlak naast het huis waarin binnen enkele maanden asielzoekers worden onderge bracht. Zoals het echtpaar via een artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode duidelijk werd toen zij van vakantie terugkwam. „Mijn man heeft gelijk opgebeld naar de burgemeester want we waren er compleet door overdonderd. Ik vind dat idee namelijk een grote on zekerheid. Je weet niet hoe het gaat worden, wat voor mensen het zijn. Misschien zijn het wel hele goede mensen. Maar je wordt ook overval len door negatief denken. Je hoort soms van die enge dingen in de me dia. Zoals die Thmils die hun huis in brand staken omdat hen iets niet be viel". De onzekerheid van de Brouwse komt volgens haar ook voort uit het idee dat ze niet weet hoe die mensen het beste kunnen worden benaderd. „Het zijn tenslotte mensen die vanuit een andere cultuur komen. Met ande re gewoontes dan hier. Ze denken over een aantal dingen waarschijnlijk an ders dan Nederlandse mensen. Daar om hoop ik dat de gemeente contact met ons opneemt zodra bekend is welke mensen hier komen wonen. Dat ze zeggen wat we moeten doen en hoe we moeten handelen". Mevrouw IJzenbrandt vertelt dat ze zich nog nooit echt heeft verdiept in de achtergronden waarom de asielzoekers zijn gevlucht. „Ze zul len best een grondige reden hebben gehad om hun land te verlaten. Aan de andere kant worden ze hier erg luxe opgevangen. Alles wordt voor ze ingekocht terwijl we zelf toch ook moeten werken voor ons geld. Een goede opvang vind ik goed maar er moet wel een grens zijn. Je zou die mensen niet gelijk met luxe moeten overladen. Ze het idee geven dat ze er zelf iets voor moeten doen. Anders wek je verkeerde verwachtingen. Be grijp me goed. Ik wijs ze niet af. Ik zou zelf ook weggaan als het hier niet leefbaar was. Maar ik weet niet of wc Komend jaar wordt het huizen bestand in de gemeente Westerschou- wen met 24 uitgebreid. De helft van deze te bouwen woningen bestaat uit woningwetwoningen. B en w willen het geplande bouwprogramma in zijn totaliteit uitvoeren in de hoop de vraag naar woningen wat terug te dringen. Voor het onderhoud aan monumen ten, het renoveren van woningwetwo ningen, het verbeteren van particu liere woningen en het saneren van milieuhinderlijke bedrijven rekent het college op een uitkering van 150.000,- uit het provinciale stads en dorpsvernieuwingsfonds. Meer dan de helft hiervan (een kleine ne gentig mille) komt ten goede aan de woningverbetering van particuliere woningen. Gezien de belangstelling die er voor deze mogelijkheid tot wo ningverbetering bestaat wil het colle ge tien mille extra voor dergelijke ac tiviteiten. Hetzelfde geldt voor het restaureren en noodzakelijk onder houd van monumenten en panden die hun stempel drukken op het stads- of dorpsgezicht. Met het oog op de periode (vijf jaar) die voor het voorfinancieren geldt moet nu voor 1992 een reservering worden gemaakt en wel voor de res tauratie van de landbouwschuur van huize Zeelandia in Noordwellle en de eerste fase van de restauratie van de epitaven van de Nederlands Her vormde Kerk in Burgh. Beide werk zaamheden worden in '92 uitgevoerd. Terughoudend Wat de bestemming van een aantal gebieden binnen de gemeente betreft blijkt dat het college zich wat terug houdend opstelt jegens een verdere uitbreiding van verdere bebouwing aan de Mauritsweg. Met belangheb bende ondernemers wordt momen teel overlegd hoe het woongebied tus sen het vliegveld en de Torenweg er uiteindelijk uit komt te zien. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WA> ffih PE Blir \s\ L' "éM- dan ook zo zouden worden opgevan gen". Nerveus Mevrouw IJzenbrandt is niet de enige in de buurt die zich onzeker voelt door het onverwachte bericht. „Ik ben er al een paar dagen zeer ner veus van. Het idee dat die mensen naast mijn deur komen zonder dat ei gen inwoners hier in de straat daar inspraak bij hebben gehad", aldus een bewoonster van De Lelie die ano niem wil blijven. „Ik ben geen ras- senhaatster, ik heb best wel medelij den met die mensen. Maar de manier waarop de burgemeester en consor ten het spelen vind ik absurd. Dat we het in de krant moeten lezen dat die mensen hier in de straat komen wo nen. Op zo'n woonerf als hier is dat zo'n ingrijpende gebeurtenis dat er toch overleg aan vooraf moet gaan. Dat vind ik geen stijl. Ja, ik heb ge- hoort dat ze komen praten. Maar dat had al in een veel eerder stadium moeten gebeuren. Ze hebben al lang dat huis gepland voor asielzoekers en de hele inboedel overgenomen van de vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Opklaringen Opklaringen en overwegend droog. In de nacht en ochtend grote kans op dichte mist. De wind wordt oostelijk 1 tot 3 Beaufort. Minimumtempera tuur de komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 nov.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidoost 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 okt. Zon op 07.31, onder 17.15 Maan op 15.19, onder Eerste Kwartier: 29 oktober (18.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een lagedrukge bied boven de Golf van Biscaje en een hogedrukgebied boven Rusland wordt over onze omgeving een zuid oostelijke stroming in stand gehou den. In deze stroming wordt nog vrij veel bewolking aangevoerd, die in het noordoostelijke deel van het land ko mende nacht nog wat regen kan bren gen. Morgen klaart het van het zui den uit geleidelijk op en blijft het vrijwel overal droog. De minimum temperatuur is komende nacht om streeks 9 graden. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 14 graden. Er staat een matige zuidoostelijke wind, rond kracht 3. Ook komende dagen verandert er weinig in de ligging van genoemde systemen. Alleen is er, vooral in het weekeinde, meer kans op zon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1