Geen extra verlaging van onroerend goedbelasting Asielzoekers zijn welkom in gemeente Brouwershaven USk <- Promotiefolder kan geen genade vinden in ogen van raadsleden w* DE ZIERIKZEESCHE COURANT Asielzoekers toch welkom in gemeente Wester schouwen P£ Bitr Ruit school ingegooid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Actie-25% CDJA-afdeling Aanpasbaar All Ready Het gaat niet om het geld maar om de veilig- Schouwen-Duiveland krijgt er weer een jonge- Beter Wonen i? de eerste woningbouwcorpora- De Zierikzeese korfbalploeg All Ready heeft heid. Dat is het argument van de gemeente- renvereniging bij. Binnen afzienbare tijd krijgt tie in Zeeland die een aantal aanpasbare wo- het hoofd moeten buigen in de wedstrijd tegen raad Westerschouwen om aan de Actie-25% de regio zijn eigen CDJA-afdeling. (Pag. 3). ningen heeft gebouwd. Begin november wor- koploper Luctor. Het werd 13-11 voor de Terneu- deel te nemen. (Pag. 2). den deze woningen opgeleverd. (Pag. 4). zenaren. (Pag. 9). DINSDAG 27 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24225 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Om rechtvaardig tegenover anderen te zijn, moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf. Rousseau Omwonenden van huis waarin vluchtelingen komen al benaderd DREISCHOR - „Wij hebben er als gemeenschap voor gekozen om een aantal vluchtelingen op te vangen en dat willen we dan ook graag doen. Iedereen moet zijn steen tje bijdragen". Deze woorden van de CDA-er R. J. van der Wekken waren slechts een onderdeel van de positieve reacties die tijdens de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Bronwershaven waren te horen toen het aan gaan van een bestuursovereenkomst in het kader van de opvang van asielzoekers ter sprake kwam. De gemeente raadsleden besloten unaniem akkoord te gaan met het collegevoorstel waaruit bleek dat de gemeente voorlopig vier vluchtelingen gaat opvangen. Deze mensen worden gehuisvest in het pand de Lelie 19 te Brouwershaven. geweest voor vluchtelingen. „Ik ben blij dat we nog steeds onze verplich tingen nakomen. Vooral als het om mensen gaat die om idiëele redenen zijn gevlucht". Hij vestigde de aan dacht op de kwetsbare positie van de vluchtelingen. „We moeten alle aan dacht aan begeleiding en opvang besteden". Ook de PvdA-er De Mun- nik was van mening dat de opvang meer dan een financiële moet zijn. „Begeleiding is het voornaamste want ik ben bang dat ze zich toch wel eenzaam zullen voelen". Ook de VVD-fractie sloot zich bij monde van M. C. J. Mol aan bij deze positieve reacties. „Het is onze menselijke plicht naar de vluchtelingen en naar de rijksoverheid toe om deze mensen te helpen". Slabbekoorn zei bijzonder geluk kig te zijn met de reacties van de raadsleden. Hij vertelde dat de ge- meete een voorkeur heeft voor men sen die ook in hun eigen land op het platteland woonden omdat die snel ler zouden wennen. Tijdens de raadsvergadering werd verder besloten een krediet van bijna 11.000 gulden beschikbaar te stellen voor vervanging van de gasboiler in het gymnastieklokaal te Brouwers haven. De vaststelling van de staan geldverordening waarmee wordt be paald hoeveel mensen moeten beta len die met een tent of kraam in de gemeente staan, leverde heel wat dis cussie op. Dat kwam omdat opletten de raadsleden erop attendeerden dat de kosten van de rekening waarmee het staangeld wordt geïnd in sommi ge gevallen duurder kunnen uitvallen dan het bedrag dat zou moeten wor den betaald door de kraamgebrui- kers. „Bedragen van 10 cent per uur per vierkante meter vind ik een la chertje. Die zijn niet meer in overeen stemming met deze tijd", aldus Van der Wekken. Het college besloot het voorstel terug te nemen voor nadere bestudering. De verordening hondenbelasting werd zo gewijzigd dat voortaan per maand in plaats van per half jaar het ingaan of ophouden van de belasting R. J. van der Wekken: ..Het lijkt me voor de asielzoekers prettiger als we ze met een wat groter aantal gelijk opvangen". zal worden vastgesteld. Het voorstel van Van der Meide om de belasting tien procent te verhogen omdat Brouwershaven onder het eilandë- lijk gemiddelde zit kreeg geen ani- De raadsleden waren unaniem in het afwijzen van het subsidieverzoek van de Stichting Consument en Vei ligheid voor het houden van een ten toonstelling voor ouderen over veilig heid. „Dergelijke voorlichting zou niet centraal op een plaats op het ei land maar in elke plaats moeten wor den gegeven. We zien dat meer als een taak van de Stichting Welzijn Oude ren", aldus 'M. P. Ketting-Koopman (PvdA). Met een hamerklap werd de vergoedingsregeling vrijwillige brandweer Brouwershaven 1987 vast gesteld. BURGH-HAAMSTEDE Asielzoekers zijn toch welkom in de gemeente Westerschou wen. Hoewel het college er in eerste instantie geen heil in zag om eventueel asielzoekers op te vangen is men nu, mede naar aanleiding van een brief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) van gedachten veranderd. „Hoewel wij nog steeds van mening blijven dat de belan gen van de woningzoekenden binnen de gemeente door een regeling als de onderhavige in het gedrang kunnen komen, hebben wij, gezien de argu menten, toch gemeend om ge hoor te moeten geven aan het dringende verzoek van de VNG om ons afwijzend standpunt terzake te herzien", aldus het college. Een ommezwaai die de goedkeuring van de raadsfrac ties weg kan dragen. „Dat is iets waar we met z'n allen achter moeten staan", al dus RU-woordvoerder J. van den Berge. Mevrouw C. van der Haven-Eikelenboom (WD) sloot zich daarbij aan terwijl ook van de kant van PvdA en CDA een dergelijk geluid te ho ren was. Burgemeester Slabbekoorn: „We kregen allemaal positieve reacties toen we contact opnamen met de buurtbewoners". Uit een toelichting van raadsvoor zitter burgemeester C. Slabbekoorn bleek dat de omwonenden van dit pand al door de gemeente zijn bena derd voor een globaal contact in het kader van voorlichting. „We kregen allemaal positieve reacties. Later zul len deze buurtbewoners nog verder en intensiever worden voorgelicht". Meer asielzoekers Raadslid Van der Wekken (CDA) pleitte tijdens de raadsvergadering voor de opvang van een groter aantal asielzoekers in Brouwershaven dan de gemeente volgens het promillage aantal van de bevolking was toege dacht. En voor mfeer huizen. „Ik ben bang dat die mensen met zijn vieren bijzonder verloren zullen zitten. Het lijkt me voor hen prettiger als ze met een wat groter aantal zijn". Slabbe koorn bleek echter voor een voorzich tig begin. „Als het goed gaat kan het altijd nog uitgroeien tot 11 a 12 men- P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) herinnerde eraan dat Nederland door de jaren heen altijd gastvrij is onwaarheden kun je niet uitgeven BURGH-HAAMSTEDE - „Er staan gewoon aperte on waarheden in. Daar kun je als gemeente toch niet mee naar buiten treden", aldus PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm tijdens de raadsvergadering gisteravond, maandag, van de gemeente Westerschouwen over de door de gemeente uitgebrachte promotiefolder. Van der Salm stond bepaald niet alleen in zijn kritiek. Ook in de ogen van de VVD- en RU-fractie kon de folder geen genade vinden. Na de nodige discussie en een korte schorsing werd besloten extra geld uit te trekken om te komen tot een herziene uitgave van de promotiefolder. Niet alleen werd het college duch tig de oren gewassen over de inhoud van de folder. Ook de manier waarop een en ander tot stand gekomen is stuitte op kritiek. „We worden ook hier weer voor een voldongen feit ge steld". aldus W. D. Scheele (CDA). C. Verton (PvdA): „Ik mis in de folder een heleboel zaken. Ik had graag wat meer informatie gezien over wónen, bestemmingsplannen, gezondheids zorg, kerkgenootschappen en derge lijke. Nu is het grootste gedeelte van de folder werving in het kader van de recreatie. En bovendien staan er din gen in de folder die bezijden de waar heid zijn. Er wordt beweerd dat hier geen vandalisme zou zijn, dat hier niet in auto's ingebroken wordt en dat strookt gewoon niet met de waar heid. Zo'n folder moet je niet uitge ven. Dat kun je als gemeente niet hebben. 'Gewoon stoppen met die handel". Doelstelling VVD-woordvoerder C. W. Veerhoek legde in zijn betoog de nadruk op het idee achter de folder. „De folder beantwoordt volgens onze fractie niet aan het oorspronkelijk gestelde doel: het verkopen van grond op het indus trieterrein. De VVD-fractie is er dan ook tegen hiervoor 10.000 gulden uit te trekken. Daar voelen we niets voor". RU-woordvoerder J. van den Berge vroeg het college wat men ei genlijk met een dergelijke folder Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Raadsleden Westerschouwen: Een dergelijke folder met aperte PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm: ,,Er staan gewoon aperte onwaarhe den in. Daar kun je als gemeente toch niet mee naar buiten treden". hoopte te bereiken. „En als er klein schalige industriën op af komen, waar moet je dan de werknemers huisvesten?". Burgemeester J. L. Niemantsverdri et-Leenheer ant woordde daarop te hopen dat de pro motiefolder bedrijven aan zou trek- vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking Morgenochtend veel bewolking en mogelijk enige regen. Later op de dag opklaringen. De wind is zwak zuide lijk en draait morgenmiddag naar noordwest. De temperatuur 12 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 31 okt.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidoost 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 07.27, onder 17.19 Maan op 14.25, onder 21.21 29 okt Zon op 07.29, onder 17.17 Maan op 14.57, onder 22.51 Eerste Kwartier: 29 okt. (18.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een langgerekt lage drukgebied beweegt zich het komen de etmaal van West-Frankrijk via ons land en de Noordzee naar Zuid- Noorwegen. De bijbehorende bewol- kingszone, waaruit af en toe regen valt, ligt vannacht en woensdagoch tend over ons land. Ook in onze omge ving wordt dan af en toe regen ver wacht. De wind is eerst zuidoost en draait in de loop van woensdag naar zuidwest. Vannacht wordt vanuit Frankrijk tijdelijk vochtige en zeer zachte lucht aangevoerd. De minima blijven met zo'n graad of 10 aan de ho ge kant. Overdag bereikt ons iets minder zachte Oceaanlucht. Op de nadering van een nieuw ho- gedrukgebied komt het in de namid dag of avond vanuit het westen weer tot enkele opklaringen. ZIERIKZEE - De basisschool On der de Wieken aan de Hoge Molen straat te Zierikzee kreeg ongewenst bezoek. Namens het schoolbestuur deed C. F. uit Zierikzee aangifte van vernieling van een ruit van 1,35 bij 2,10 meter. Het glas werd ingegooid. Meerderheid commissie voor verbetering riolering ZIERIKZEE - Liever een behoorlijke riolering dan een wellicht tijdelijke verlaging van de onroerend goedbe lasting met een marginaal bedrag. Dat was de conclusie die het merendeel van de leden van de commissie finan ciën van de gemeente Zierikzee trok tijdens de bespre king van onder meer de' begroting voor komend jaar en de bestedingsplannen voor de periode '88 tot en met '91. De meerderheid vati de commissie financiën wil de hogere opbrengsten van de onroerend goedbelasting gebruiken voor het uitvoeren van rioleringswerkzaamheden. Dat financiële plaatje dat voor ko mend jaar is opgesteld ziet er, zo viel uit de woorden van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs op te maken, re delijk goed uit. Voor het uitvoeren van nieuw beleid heeft de gemeente circa 654.000,-. Daarbij kan de ge meente rekenen op een extraatje van ruim vijftig mille dankzij de hogere opbrengsten van de onroerend goed belasting. De vraag was hoe deze meeropbrengst te besteden. Gezien de toestand van de riolering in de binnenstad van Zierikzee en de noodzakelijk geachte werkzaamhe den op dit vlak werd voorgesteld om die buffer van een halve ton te beste den aan urgente rioleringswerkzaam heden. Te meer daar aan het potje, waaruit dergelijke werkzaamheden, worden betaald voor '88 een bedrag van 75 mille is toegevoegd. Door het besteden van die 53.375,- kunnen ur gente rioleringswerkzaamhedep in de Stciltjesstraat, Watermolen, Sint Anthoniesdam en Driekoningenlaan, die voor 1989 waren geplond, nog ko mend jaar worden uitgevoerd. Marginaal De noodzaak om in de binnenstad nog het een en ander aan het riool stelsel te verbeteren plus de beperkte middelen die hiervoor kunnen wor den vrijgemaakt was voor een meer derheid aanleiding om het idee van verdere verlaging van de onroerend goed belasting te laten varen. PvdA- commissielid D. van der Wekken be gon de discussie door te stellen dat het een goede zaak is dat het college deze reserve voor de rioleringswerk zaamheden wil gebruiken, zeker nu de onroerend goedbelasting al wat is bijgesteld. Van der Wekken wees zijn commissiegenoten er nog eens op dat hij vanaf het allereerste begin niet zonder meer voor de verlaging van deze belasting was geweest. Ook de commissieleden C. Legemaate (CDA) en W. F. Sprengelmeycr (RU) stelden zich achter deze voorzet van het colle ge- De enige in het gezelschap die con sequent een lans bleef breken voor het verlagen van de onroerend goed belasting was de VVD-er J. Geleijnse. Hoewel Asselbergs hem voorrekende dat het bij een verlaging van deze be lasting slechts om marginale bedra gen van enkele guldens zou gaan en het bovendien ook helemaal niet zo zeker is dat die belastingverlaging van ongeveer 2,5% ook in de daarop volgende jaren gehandhaafd zou kun nen blijven, hield Geleijnse zijn standpunt van belastingverlaging staande. „U zegt wel het levert de burger maar een tientje op. Maar alle tientjes bij elkaar levert toch nog een vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1