CONCERT Liefde en boerentrots streeknieuws De voorloper van de HEMA Open woonconsumentendag in Zeeuwse Bibliotheek Er zijn weer stoofperen Hond steekt plotseling de weg over Uitbreiding: vismijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktober 1987 Nr. 24222 7 NOORDGOU WÉ - J. C. C. uit Kerk- werve werd verrast toen de hond van M. J. L. uit Noordgouwe plotseling de Heereweg overstak waarop hij reed. Hij kon het dier niet meer ontwij ken. De hond werd door de botsing zo verwond dat hij overleed. De auto van J. C. C. werd aan de voorzijde be schadigd. SCHOUWEN-DUIVELAND Jantje Beton In de week van maandag 2 tot zon dag 8 november wordt op Schouwen- Duiveland weer door jongeren van verschillende sport- en jeugdvereni gingen voor Jantje Beton gecollec teerd. Deze jaarlijkse collecte, die in ruim zevenhonderd plaatsen van het land wordt gehouden, komt ten goede aan enerzijds de groepen die een bij drage leveren aan deze collecte en an derzijds aan projecten zoals kinder boerderijen, speelplaatsen en nieuw en verbouwprojecten van jeugdgroe- peringen. De bijdrage die het natio naal jeugdfonds aan dergelijke pro jecten verstrekt bestaat uit startbij- dragen en renteloze leningen. Ook het jeugd- en jongerenwerk in de re gio profiteert voor een gedeelte van deze opbrengsten. Z1ERIKZEE Rommelmarkt De Beuze in Zierikzee verandert za terdag 24 oktober in een tweede Wa- terlooplein. Dan wordt er namelijk vanaf 08.00 uur een rommelmarkt ge houden waarvan de opbrengsten be stemd zijn voor het fonds van de Vrij zinnig Hervormde Gemeente en voor het nieuwe kerkcentrum van de Her vormde Gemeente Zierikzee. Voor koopjesjagers en snuffelfreaks valt er wellicht tussen de meubelen, huis houdelijke artikelen, speelgoed en boeken wellicht nog wel wat te halen. DEN HAAG - De jaarlijkse Strip-3- daagse wordt met ingang van dit jaar in het Congresgebouw in Den Haag gehouden. Voorheen was het in Bre da. Het Stripschap organiseert het evenement deze keer op 20, 21 én. 22 november. Er wordt orider mee^'Van" gedachten gewisseld over het1' gèwèld in de strip. Er zijn ongeveer 200 strip tekenaars uit binnen- en buitenland aanwezig, onder wie Willy Van- dersteen (Suske en Wiske). AMSTERDAM - Christie's in de hoofdstad veilt op 10 en 11 november schilderijen, aquarellen en tekenin gen uit de romantische en Haagse school. Genoemd worden onder meer werken van Willem Koekkoek, Char les Leickert en vier paneeltjes van zijn leermeester Schelfhout. Van de Haagse school komen elf schilderijen van Isaac Israels onder de veilingha mer. Van 5 tot en met 9 november zijn de kijkdagen. ZIERIKZEE - Een dezer dagen werd ten burele van de Zierijczeesche Nieuwsbode boven staande fotb afgegeven, waarvan: dé redactie de indruk 'heeft dat de prent bij velen herinne ringen zullen oproepen. De foto dateert uit naar allé waarschijnlijkheid 1932 en is gemaakt aan de Appelmarkt (huidige HEMA) te Zierikzee. Dat gedacht wordt aan het jaar 1932 is te verklaren door het feit, dat op de originele foto een etalage-mededeling staat met 'Zomer- mode 1932\ Het betreft de zaak voor mode-artikelen en manufacturen van W. Risch. Vrijdag 23 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Honger hoeft niet, 4-delige serie over de oorzaken van het hon- gerprobleem. Afl 4. 14.30 uur Het meisje en de renbaan, Amerikaanse speelfilm uit 1949 van David Butler. 16.15 uur Columbus..!, of wat er alle maal nog te ontdekken valt, praat programma van Frank Kramer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.23 uur Algemene Loterij Neder land, bekendmaking van de vijfde trekking van de girorekeninghou ders. 18.30 uur Cursus Handwerken, les 4. 19.00 uur Mini-playbackshow gepre senteerd door Henny Huisman. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hints, spelprogramma. 21.00 uur Miss Marple, Engelse mis daadserie naar de verhalen van Aga tha Christie. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 00.05 uur Studio Sport met W.K. tur nen Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Studio Sport Extra met W.K. turnen 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Jouirnaal. 19.12 uur De eerste de beste, spelpro gramma waarin records worden ge broken, 20.00 uur Gerard Joling in het Verre Oosten, muziekspecial. 20.25 uur Kies voor de natuur. Pro gramma t.g.v. het 25-jarig bestaan van het Wereld Natuur Fonds met bij zondere gasten en een interview door André van Duin mét ZKH Prins Bernharnd. 21.45 uur TROS sport 22.10 uur Interview met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Leven met AIDS, het per spectief van IJsbrand Galama. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur De mantel, Amerikaanse speelfilm uit 1953 van Henry Koster. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 31. 18.30 uur Bingo, hitparadeprogram ma. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de christen democratische omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws, 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.50 uur Een vluchtige kennisma king, Engelse speelfilm uit 1984 van Richard Eyre. 22.30 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22.50 uur Nieuws en Coda: Mare groet 's morgens de dingen, van Paul van Ostaijen. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tbm Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yikiko Okamöto en Sugoko Hashida. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time 21.00 uur De wereld in de jaren der tig, zesdelige Duitse documentaire serie die een overzicht geeft van de gebeurtenissen vanaf de beurscrash in New York tot en met het uitbreken van WO II. Deel 6. 21.50 uur Zauber der Musik, deel 1. 22.40 uur WK turnen in Rotterdam. Wooninformatiemarkt en lezingen MIDDELBURG - Het Zeeuws Overlegplatform voor Woonconsu menten (ZOW) houdt zaterdag 24 ok tober. An de Zee.uwse Bibliotheek in Middelburg voor het eerst een woon consumentendag. Naast een woonin formatiemarkt zijn er lezingen en is er een optreden van het Links Collec tief Walcheren. Van 10.30 tot 16.00 uur kunt u infor matie krijgen over vele onderwerpen HAARLEM - Bij het Nederlands Volkstoneel gaat op 27 oktober in de Stadsschouwburg in Haarlem 'Heim wee' in première. Heimwee is een mu zikaal volksstuk van acteur/schrijver Dolf de Vries, met composities van Martin Kesseler en liedteksten van Ted de Braak. Advertentie Opheffing ZIERIKZEE - Ze liggen er weer volop. In winkels en op de markt. Stoofperen. Die ouderwetse fruit- soort die vaak als groente wordt opgediend. In de eerste eeuw van onze jaartelling konden de Romei nen al dertig perenrassen van elkaar onderscheiden. Het is nu weer de tijd dat stoofperen volop te koop zijn in de winkel of op de markt. Tot de zestiende eeuw werden stoofperen vaak door stoven of bakken geschikt gemaakt voor consumptie. In de vorige eeuw werd deze lekkernij in de grote steden van Europa op straat ver kocht. Uit die tijd stamt ook het spreekwoord 'Met de gebakken peren blijven zitten'. De peren vrouwtjes die hun dagvoorraad aan gebakken peren niet konden verkopen bleven dus letterlijk met de gebakken peren zitten. Rassen De meest voorkomende en be kende rassen Hollandse stoofpe ren zijn Saint Remy en Gieser Wil deman. De eerste is groot en breed van vorm en heeft een groene kleur die later geel wordt. Na het stoven kleurt het witte vrucht vlees rood. De Gieser Wildeman is een klein bruin-geel peertje met roest en een blos. Deze peer is zacht en iets korrelig na het ko ken. Het vruchtvlees kleurt rood bruin. De stoofpeer past goed bij ge rechten als kip, varkensvlees en wild. Ook als nagerecht zijn war me of koude peren heel geschikt. Het klaarmaken lijkt ingewik keld omdat ze langer op het vuur moeten staan dan een gemiddeld gerecht. Wanneer de peren echter eenmaal gekruid en al op staan hoeft men er nauwelijks nog naar om te kijken. ZIERIKZEE - De kans dat het Be drijfschap voor de Groothandel in Vis en Aanverwante Bedrijven en het Visserijschap zal worden opgeheven is steeds groter. Dat bleek tijdens de openbare bestuursvergadering van het produktschap voor Vis en Vispro- dukten. Mede namens enkele andere organisaties besloot men de SER te vragen om aan.de ministers het ad vies te geven bovengenoemde schap pen op te heffen. „Hiermee wordt in feite de laatste fase ingeluid van een proces dat sinds enige jaren in bewe ging is gezet", aldus het produkt schap voor Vis en Visprodukten. De betreffende organisaties werken mo menteel als één samenhangende or ganisatie binnen het produktschap. Hun functies worden overgenomen door een commissie Visserijaangele genheden en een commissie Groot handelsaangelegenheden. Daarom staan daarom geen belemmeringen meer in de weg om voorgenoemde be drijfschappen op te heffen. Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugd Orkest Dirigent: Matthieu Meys. Solisten: Èelco Beinema, cello; llona de Groot, viool Mozart symfonie no. 12, KV 110 Haydn celloconcert in C groot Vaughan Williams lark ascending, voor viool en orkest Haydn symfonie no. 104 „de Londense" ZIERIKZEE, VRIJDAG 23 OKTOBER CONCERTZAAL, 20.00 UUR Kaarten f 12,50; CJP/pas 65+ f 7,50 verkrijgbaar bij de VVV, Havenpark 29 en 's avonds aan de zaal. op het gebied van wonen op de infor matiemarkt. Technische problemen, overlast van buren of verkeer, verbe tering,. groot onderhoud en isolatie. Eén greep uit de onderwerpen die op de wooninformatiemarkt belicht worden, 's Ochtends is er voor de kin deren drie keer een poppenkast voorstelling: om 10.45, 11.30 en 12.30 uur. De woonconsumentendag wordt om 10.30 uur geopend door ir. E. Mo lenaar, plaatsvervangend HID Volks huisvesting in Zeeland van het minis terie van VROM. In de aula worden 's middags lezin gen gegeven door diverse woonconsu- mentenörganisaties. Om 13.10 uur is er een uiteenzetting door wethouder Wisse uit Vlissingen en Ph. van Door- nè, directeur van .woningbouwvereni ging Beter Wonen. Om 14.00 uur is er èen uiteenzetting van het LOS en 14.30 uur komen aan het woord het LOBH, VAC en de Bouw winkel Zee land. Daarna is het om 15.30 uur de beurt aan het Woonlastencomité Mid delburg en de FNV. Het middagpro gramma wordt om 16.00 uur gesloten door P. Dievenbacht, voorzitter van het ZOW. Het ZOW heeft tot doel de positie van de woonconsument in Zeeland op locaal en provinciaal ni veau te versterken. Vanuit haar func tie als platform ten behoeve van de Zeeuwse woonconsumentenorganisa ties wil het ZOW de situatie creëren dat de woonconsument gelijkwaar dig kan gaan inspelen op het beleid van de locale-overheid. door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk X KORTGENE - Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan de begrotingswijzigin gen van de gemeente Kortgene, die de uitbreiding van de vissershaven en de vismijn in Colijnsplaat tot on derwerp hebben. Voor de vissersha ven gaat het om een bedrag van 1.835.000 miljoen en voor de vismijn om vijf ton. Do provincie heeft in een eerder stadium voor dit doel een bijdrage van vijf ton uit het fonds voorwaar denscheppend beleid beschikbaar ge stold. De gemeente Kortgene kan de uitgaven binnen een sluitende begro ting doen. Er wordt rekening mee ge houden, dat de mijnrechten na de uit breiding van de mijn met ruim der tigduizend gulden stijgen en op 3,6 ton komen, De omzet van de vismijn bestaat voor 65 procent uit garnalen. Deze sector valt niet onder de quotering, noch onder enige andere maatregel van het rijk. De aanvoer van vis, die 35 procent bedraagt, is wel afhanke lijk van overheidsmaatregelen. Gs hebben bij hun goedkeuring overwo gen. dat de veilplicht inmiddels van de baan is, maar dat andere maatre gelen nog wel worden overwogen, zo als concentratie van aanvoer in een beperkt aantal havens. Al de jaren van haar huwelijk was Betsie op oudejaarsavond naar de kerk gegaan en in haar nieuwe woon plaats was zij die gewoonte getrouw gebleven. Er gingen zeer velen die avond, in aanmerking genomen het zeer geringe kerkbezoek in deze ge meente. De weg die naar de kerk ge noemd is, werd aan beide zijden be grensd door hoge bomen. Er woei die avond een snijdend koude wind; gie rend en loeiend joeg hij door hun kruinen, rukte aan mantels en hoe den, bracht nu en dan flarden klokge lui over, om even later dat geluid weer mee te nemen, ver weg. Betsie vond zo'n kamp met de wind wel pret tig, ze hield van strijd, althans van een vrolijke strijd, doch zoveel wind had ze niet verwacht. Het leek in het dorp lang zo erg niet en ook niet zo koud. Menno moest vanavond nog even met de auto uit; de kinderen pasten samen op, Kees was zoiets wel toevertrouwd; die was kalm en voor zichtig. Fijn toch, dat hun zaak direct goed ging. Menno had twee, nog mooie luxe auto's heel geschikt gekocht; die waren bestemd voor de verhuur. De reparatie en de benzineverkoop wa ren meegevallen en ze hadden een handige knecht opgediept uit de ve len, die zich aanboden. Een niet meer zo heel jonge vrijgezel met een uitne mend humeur. De vroegere binnenkamer was nu ingericht als een soort winkel. Het bleek een ruim vertrek, toen de vele kasten en bedden er waren uit- gesloopt. En van alles was bij hen te krijgen op gebied van elektriciteit. Van wasmachines tot zaklantaarns toe. Kijk, het leek wel of Duw daar voor haar uitliep; even langzamer lo pen, anders haalde ze die in. Ze was zo bij de kerk. Ja, en een radiotoestel had Menno ook weer verkocht deze week. Tbt dusver waren ze allebei zeer tevreden; zo'n eerste maand, die kon wel heel anders verlopen zijn. De garage en de slaapkamers boven wa ren nu gereed en over een paar weken zou beneden begonnen worden met de veranderingen, dan was met mei alles klaar. Ziezo, Duw was al door het hek, nu even vlug doorstappen. Wat echt ge zellig, zoals het licht van binnen in de kerk uitstraalde naar door de vele kleine, in lood gevatte ruitjes der gro te kerkramen. Reeds van verre was dat zichtbaar, als een belofte van warmte en veiligheid daarbinnen, nu het buiten koud en ruw was. Ze hoor de nu het klokgelui geregeld, het was vlakbij; daar zag ze het oude smeedij zeren hek al, gauw de straat over en naar binnen. Een plaats had ze in de kerk, oom Kees had al die jaren tan tes stoel aangehouden - het nummer zag ze al gauw. Hoe bekend leek het hier nog, niets was veranderd dan de verlichting. Maar de mooie, oude lampen hingen en stonden evengoed nog. Hier scheen de tijd te hebben stilgestaan. In de reeks van eeuwen tellen jaren niet. Deze kerk had vele geslachten zien in- en uitgaan, ganse families had ze zien opbloeien uit een kerngezond mensenpaar en even zovele ten onder zien gaan door drankzucht en andere slechte gewoonten. Hoeveel leed, hoe veel vreugde had zij gezien in en om haar muren. Jammer toch, dat de ou de stenen niet konden spreken; er werd tegenwoordig veel gesproken en geschreven over grote bouwkunste naars, die stenen deden spreken; vroeger waren die er blijkbaar niet, dacht Betsie glimlachend, anders zouden deze heel wat te vertellen heb ben. Onder het peinzen had ze de ogen gericht op een grafzerk aan haar voeten, nu las ze de daarin gehouwen naam: Trijn Pietersdochter. En ter wijl de klanken van het orgel de kerk vulden met weemoedige tonen, dacht Betsie aan de vrouw of het meisje, dat eens begraven werd onder deze zerk. anno 1663 onzer jaartelling. Was ze oud of jong, hoe zag ze er uit, hoe was ze gekleed? Tbt plotseling een stem vanaf de kansel haar weerhield van verdere peinzerij. Lange tijd hiel den de woorden van de predikant haar gedachten gevangen, ze luister de vol aandacht, maar na het oude- jaarsgezang vlogen ze uit als dartele vogels. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7