774e Staatsloterij Louis van Dijk en Pim Jacobs trekken volle zaal De Burght Scheepsbouwers Bru bij Europort 1987 'Ze staan met tientallen gelijk te wachten tot de bus komt' MIDDEN MIDDENSTAND De Tombe/Melse Co nu veel ruimer gehuisvest Raad Borsele maakt weg vrij voor opslag radio-actief afval De Tome Melse verhuisde naar een ruimer pand aan de Oude Haven. Accountantskantoor De Tom be/Melse Co maakt dee] uit van de De Tbmbe/Melse Groep. Een groep waar ook Melse Co be last ingsadviseu re en Dc Tom- be/Melse consulting en adviesbu reau een plaatsje hebben gevon den. De Tbmbe/Melse Groep heeft vestigingen in 26 plaatsen in Ne derland. een vestiging in België, en is gelieerd met Grand Thornton International. Computers De computer heeft ook zijn in trede gedaan bij het accountants kantoor. Bor: „We werken nu zo'n vijf jaar met computers. Wc ge bruiken computers voor de verzor ging van administraties, maar ook voor control spread-sheet toe passingen. En een poosje geleden hebben we voor de verwerking van inkomstenbelasting een com puterprogramma gekocht. Voor de verwerking van de vennoot schapsbelasting hebben we zelf een eigen programma ontwik keld. Hot bespaart ons een hele boel reken- en telwerk. En wijzi gingen kunnen via de computer ook heel snel uitgevoerd worden". Niet alleen is het aantal cliënten van het accountantskantoor toege nomen. Ook is de service naar de cliënten toe uitgebreid. „Wij ver zorgen de rapportage naar de cliënt toe ook zelf. De vestiging hier in Zierikzee is oen vrij kleine vestiging, en de klandizie is ook heel anders van structuur als bij onze grotere vestigingen. De deur hier staat altijd open. Wij hebben hier geen echt grote bedrijven. On ze klantenkring varieert van klei ne tot middelgrote bedrijven". Kwaliteitsbewaking Een goede bewaking van de kwaliteit van de diensten is vol gens Bor heel belangrijk. „Daar om laten we ons personeel ook re gelmatig externe cursussen volgen, maar hebben we ook in tern uitgebreide opleidingen op allerlei gebied. Op fiscaal gebied bijvoorbeeld. Als service naar de cliënt toe brengen wij ieder jaar een brochure over de fiscale actua liteit uit", aldus Bor. INDE In het pand aan de Oude Haven is het woonhuiskarakter zoveel mogelijk gehandhaafd. „Dat hui selijke hebben we er bewust in ge laten. Dat creëert een heel prettige werksfeer voor onze medewer kers". Een ingrijpende verbou wing bleek niet nodig. „Het is ei genlijk hoofdzakelijk schilder werk en inrichting geweest", aldus Bor. ZIERIKZEE - In deze trekking ruim 290.000 prijzen samen bijna 14.000.000,—. De hoofdprijs van f 500.000,— is gevallen in de serie AM op het nummer: 020626 19 troostprijzen van f 5.000,— zijn gevallen op het nummer: 020626 van elk van de andere series. De extra prijs van f 250.000,— is gevallen in de serie AB op het nummer: 050168 19 troostprijzen van f 2.500,— zijn gevallen op het nummer: 050168 van elk van de andere series. 20 prijzen van f 100.000,— op a e lotnummers 092070 20 prijzen van f 25.000,— op a e lotnummers 063033 20 prijzen van f 2.000,— op a e lotnummers 027925 200 prijzen van f 1.000,— op a e eindcijfers 7613 200 prijzen van f 1.000,— op a e eindcijfers .9458 2.000 prijzen van f 500.— op a e eindcijfers 849 2.000 prijzen van f 100,- op a e eindcijfers 054 2.000 prijzen van f 100,- op a e eindcijfers 556 2.000 prijzen van f 100.- op a e eindcijfers 953 2.000 prijzen van f 100- op a e eindcijfers 373 20.000 prijzen van f 50,— op a e eindcijfers 90 20.000 prijzen van f 50.— op a e eindcijfers 51 20.000 prijzen van f 50.- op a e eindcijfers 84 20.000 prijzen van f 50.— op a e eindcijfers 66 200.000 prijzen van f 25.- op a e eindcijfers 2 BURGH-HAAMSTÉDE - Driehonderdvijftig jazz-liefhebbers waren dinsdagavond naar conferentiecen trum De Burght in Burgh-Haamstede getrokken. Een volle zaal derhalve voor jazz-pianisten Louis van Dijk en Pim Jacobs. Het concert werd gegeven in het kader van de open cirkel conferentiemaar was ook toegan kelijk vgor belangstellenden. De open cirkel conferentie is vanmorgen, donderdag, afgerond. Vanavond is er in De Burght een optreden van gospelzanger James Ward. Ook dit concert is voor iedereen toegankelijk en begint om 21.00 uur. BRUINISSE - Op de grootste maritieme vakbeurs ter. wereld, dc Europort '87 in de RAI in Amsterdam, zijn ook weer de twee regionale scheepsbouwers machinefabriek Maaskant en machinefabriek Padmos van de partij. De vak beurs wordt gehouden van 10 tot en met 14 november. Europort is vanouds een ontmoetingspunt van scheepsbouwers, binnenschippers, vissers en vertegen woordigers van de off-shore, de zeevaart, de overheid, en de baggerwereld. Ondanks de malaise in de scheeps bouw zijn er toch weer op de Euro port '87 zo'n 500 exposanten die 2000 bedrijven vertegenwoordigen. Van hen is ruim een kwart uit het buiten land. Met dit respectabele aantal be drijven is Europort toch weer de grootste scheepsbouwbcurs ter we reld geworden. Naast de vele be- drijfstechnische exposities zijn er ook speciale themadagen en congres sen voor de bezoekers. Onder leiding van Koos Postema vindt op zaterdag 14 november een discussiebijeen komst plaats over het thema automa tisering en communicatie tussen wal bn schip, speciaal voor de binnen vaart. Op dezelfde dag vindt een moeting plaats voor de visserij met als thema het electrisch plaats- en positie bepa len. B. Daalder, voorzitter van het Visserijschap en Chriet Titulacr zijn de inleiders. Verder vindt er een con gres plaats over de scheepsbouw. Ook in de voorgaande maritieme beurzen waren de regionale schoepsbouwers Maaskant en Padmos, beide met vestigingen in Bruinisse en Stellen dam, met promotionele stands aan wezig. En dc contacten met de vissers en reders bleven dan niet beperkt tot het verstevigen van die contacten of het vernieuwen daarvan maar resul teerden altijd wel in één of meer op drachten tot de bouw van kotters, dc specialisatie van de Bruse bouwers. ZWOLLE - Provinciale staten van Overijssel hebben een motie aange nomen waarin zij een dringend be roep doen op de Tweede-Kamercom missie voor welzijn en cultuur te voorkomen dat minister Brinkman operagezelschap Forum zijn symfoni sche taak ontneemt. De staten vinden dat Forum mede dankzij zijn symfo nische afdeling een grote betekenis heeft voor het muziekleven in Over ijssel en een wezenlijk element vormt voor „de culturele infrastructuur" van deze provincie. TILBURG - De daadwerkelijke tijd die leraren in het voortgezet onder wijs besteden aan lesgeven bedraagt slechts dertig procent van hun totale werktijd. Dat signaleert het weten schappelijk onderzoeksbureau IVA uit Tilburg in een onderzoek naar de taakbelasting van docenten in het voortgezet onderwijs, dat de afgelo pen drie jaar is gehouden. LEIDEN - Selectieve abortus kan „zeer" humaan zijn. Dat vindt de Leidse ethica mevr. prof. dr. H. M. Dupuis. Zij zei dit in Leiden tijdens een symposium over erfelijkheidsaf wijkingen bij ongeboren kinderen. BORSELE - De gemeenteraad van Borsele heeft de weg vrijgemaakt voor de bouw van een groot radio- actief-afvalcentrum in deze gemeen te door de COVRA (Centrale Organi satie Voor Radio-actief Afval). Met twaalf stemmen voor en vijf van de PvdA-fractie tegen ging de raad ak koord met een wijziging van het be stemmingsplan haven en industrie terrein Sloe 1982 en het bestem mingsplan Buitengebied. Die wijzi ging was nodig omdat het betreffen de gebied voor het grootste deel be stemd was voor nutsbedrijven en agrarische doeleinden. Hot nieuwe opslag- en verwer kingscentrum, dat al het radio-actief afval van Nederland zal herbergen, komt te staan op een terrein vlakbij de kerncentrale van Borssele. Alle raadsfracties drongen er dinsdag avond tijdens de behandeling van dit voorstel op aan, dat agrariërs die in de toekomst problemen zouden kun nen krijgen met dc afzet van hun pro- dukten, in verband met het psycholo gische effect dat zo'n afvalcentrum op afnemers van de produkten kan heb ben, schadeloos gesteld worden voor deze mindere opbrengst. Ook wil men dat b en w alles in het werk stel len om Zeeuwse ondernemers te be trekken bij de bouw van het nieuwe centrum. De PvdA-fractie, die unaniem tegen stemde, ziet af van een zogenaamde artikel-19-procedure waarmee wijzi ging van het bestemmingsplan sterk kan wordep vertraagd. Wel eiste de PvdA-woordvocrder, dat de raad op 2 februari volledig geïnformeerd zal worden over de resultaten van de MER (Milieu Effect Rapportage) die over deze zaak wordt opgesteld. Op 10 dec'ember zal de bevolking van Borsele tijdens een hoorzitting haar bezwaren tegen het centrum naar vo ren kunnen brengen. GRONINGEN - Het onderzoek naar ontucht met kinderen in Oude Pekela wordt volgens woordvoerder J. Maring van de rijkspolitie Gronin gen binnenkort afgerond. „We zijn nu echt met de laatste weken bezig", zo verklaarde Maring. Op dit moment worden de resultaten verwerkt van de confrontatie met foto's die een der tigtal kinderen uit Oude Pekela kort geleden onderging. Hoofdofficier van justitie in Groningen mr. J. A. Blok vindt de uitspraak van de politie „een slag in de lucht". ZIERIKZEE - Na 12 jaar gebivakkeerd te hebben in het pand Haven park 15 is accountantskantoor De Tombe/Melse Co verhuisd naar Ou de Haven 34. „Hier hebben we voorlopig ruimte genoeg. Dit pand is wel vijf keer zo groot als het oude pand", aldus J. H. Bor van De Tom be/Melse Co. „Maar we groeien nog steeds, dus moet er binnenkort misschien wel een extra kracht bij". Jeugd Brouwershaven leest meer boeken sinds bibliobus twee keer per week komt bus als die op de Markt staat. Het is heel prettig om twee keer per week de gelegenheid te hebben om boeken te ruilen. Vooral als je iets nodig hebt. Een naslagwerk om wat in op te zoeken. Dan hoef je geen hele week te wachten. Vroeger ging ik nog wel eens naar de bibliotheek in Zierikzee omdat die bijna iedere dag open is. Maar dat is toch heel lastig omdat je telkens met het vervoer zit. Het is veel prettiger om de boeken in Brou wershaven te kunnen halen. Vooral nu het twee keer per week kan. Jo- sien Hoonte schat dat zij met haar kinderen de helft meer boeken per week leest dan toen de bibliobus nog maar een keer per week Brouwersha ven aandeed. Kiezen Ook de 67-jarige B. G. Bijl zoekt in de bus zijn 'leesvoer' uit. Twee boe ken voor de eerstkomende veertien dagen zo blijkt uit zijn woorden. „Ja, ik ga zo ongeveer eens per twee we ken naar de bus. Maar het bevalt me goed dat hij nu tweemaal per week komt. Het is gemakkelijk als je kunt kiezen tussen de dinsdag en de don derdag". Ook het onderwijzend personeel van de Brouwse basisscholen blijkt tevreden mét de ervaringen in de proeftijd. Directeur van de christelij ke basisschool De Schouw C. L. Soe- ters: ,,Het bevalt prima dat de bus nu voor de school komt. De kinderen gaan er veel gemakkelijker naar toe omdat ze niet meer expres vanuit Brouw moeten komen crossen voor de bibliobus. Zij zijn hier toch al. We hebben het nooit gemeten, maar ik heb wel de indruk dat de belangstel ling van de kinderen voor boeken le zen hierdoor toeneemt. Ze zien el kaar lezen en dat werkt stimulerend. Ik vind het prima, want hoe meer ze lezen hoe beter". Volgens Soeters werkt de school graag mee door een extra blokje service te verlenen om dat het onderwijzend personeel de jongste kinderen begeleidt bij het uitzoeken van de boeken. Het enige negatieve geluid dat valt te noteren komt van bibliothecaresse Lieneke Dekker. Maar eigenlijk heeft dat maar zijdelings te maken met het uitgebreide aantal staanuren. „Er verdwijnen per jaar honderden boe ken uit de bus. Dat komt omdat het uitleensysteem met kaartjes dat we gebruiken verre van ideaal is. Er wordt al een poos gepraat over de in voering van een geautomatiseerd sy steem, maar ik weet niet precies wan neer dat zal worden gerealiseerd". Uit haar woorden blijkt verder dat ook niet altijd even zachtzinnig wordt omgegaan met de bibliotheek boeken. Dat geldt evenals het boven staande niet specifiek voor Brou wershaven maar voor de lezers in het algemeen van jong tot oud. „Mensen brengen een tekentje aan in een boek of vouwen een bladzijde om waar door ze later willen herkennen dat ze dat boek al hebben gelezen. Er wor den woorden ingeschreven. En als de boeken zijn meegenomen naar het strand kunnen we dat ook altijd goed merken. Dan gaan ze niet goed meer dicht of er zit allemaal zand tussen". Verversen De bus bevat ongeveer 3000 boeken waarvan zo'n 45 procent jeugdboe ken. Maar daar horen nog de 8000 a 9000 boeken bij die constant zijn uit geleend. Lieneke Dekker vertelde dat de collectie twee keer per week wordt 'ververst' met zo'n dertig nieu we boeken en een keer per negen maanden de achtergrondcollectie wisselt met zo'n paar honderd boe ken. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van maandag 26 oktober in het dorpshuis te Dreischor zal het ge meentebestuur van Brouwershaven beslissen of de uitbreiding van het aantal staanuren zoals die nu bijna anderhalf jaar op proef plaatsvond, definitief wordt. BROUWERSHAVEN - 'Spiegel van den ouden en de nieuwe tijdt'. Dat is de tekst die voorop de bibliobus staat. Waarschijnlijk zijn er onder de Brouwse jeugd maar weinig kinderen die deze symbolische woorden op merken. Maar de bus kennen ze des te beter. Vooral sinds het boekenvoertuig elke dinsdagmiddag tussen een en twee uur voor het schoolplein op het Kerkplein staat. Dat is in het kader van een proefperiode van anderhalf jaar waarin de bus Brouwershaven per week drie kwar tier langer aandoet. En dat verdeeld over twee in plaats van een bezoek. De reacties op de proef zijn enthousiast. Voor een september 1986 stond de bibliobus een keer per week op de Brouwse Markt. Nu is dejar als staan plaats op dinsdagmiddag het Kerk plein bij de basisscholen bijgekomen. Volgens de cijfers nam het aantal uit geleende boeken aan kinderen alleen al in het eerste halve jaar van de proef (van september tot en met de cember 1987) toe met ruim 500. Het gemiddelde aantal uitleningen steeg met tien boeken per week. Cijfers die worden bevestigd door de praktijker varingen van Lieneke Dekker die sinds vijf jaar als bibliothecaresse met de bus in alle kernen van de ge meente Brouwershaven komt. Overleg „De kinderen staan oxis meestal al met enkele tientallen op te wachten als wij hier op dinsdagmiddag ko men aanrijden. Dat is dan de jeugd van acht tot twaalf jaar. Die komen voor schooltijd, voor half twee, boe ken uitzoeken. Tussen half twee en twee uur komen de jongere kinderen van vier tot acht jaar onder leiding van een leerkracht en vaak een èantal moeders. Die helpen hen bij het uit zoeken van boeken. Dat hebben we tevoren besproken in overleg met het onderwijzend personeel en het werkt goed. Ik vind wel dat de kinderen hier trouw en enthousiast lezen en ze ker meer dan voorheen het geval was". In de bus bladert de vijfjarige Wie- ke Hoonte in een vierkant stripboek je met harde stevige bladzijden waarop Donald Duck zijn snater opentrekt. „Ja, dit neem ik. Omdat er leuke plaatjes in staan. Nee, ik kan zelf nog niet lezen maar mijn moeder leest 's avonds boekjes voor. Die mag ik uitzoeken in de bus. Ja, ik vind boeken leuk want het is gezellig als mijn moeder voorleest. Ik kan al een paar letters, de i en de w. Als ik het helemaal kan ga ik de boeken zelf lezen, net als Inge". Inge blijkt haar achtjarige zus te zijn en dat is volgens hun moeder Jo- sien Hoonte een echte boekenwurm. „Ze leest ongeveer vier boeken in de week en dan komt ze soms nog te kort. Vaak gaan we daarom op don derdag nog een keer naar de biblio- Sinds de bibliobus tweemaal per week in Brouwershaven komt wordt er vooral door kinderen meer gelezen. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4