Eikerzee ,Ze zouden hier niet zo hard doorheen moeten rijden ELKERZEE - Langs de polderweg tussen de Delingsdijk en Scharendijke ligt het gehucht Eikerzee. Enkele tientallen huisjes waarin volgens opgave van de gemeente Midden- schouwen in totaal dertig mensen wonen. Eikerzee heeft geen winkeltjes, kerk of school meer. Het silhouet van het gehucht wordt beheersd door de vervallen korenmolen De Lelie. Hij staat naast het enige middenstands- bedrijf dat in Eikerzee overbleef, de bar/ restaurant/café van A. van der Laan-Dijkstra. De bewoners van Eikerzee zijn voor hun boodschappen en de meeste andere voorzieningen aangewezen op Scharendijke. Vroeger was dat heel anders. Toen was Eikerzee een gemeente en Scharendijke een gehucht. Er stond een kerk met een school ernaast, er was een fietsenmaker en een café. De ramp maakte hieraan definitief een einde. De schrik zat er goed in. Veel mensen trokken naar Scharendijke omdat dat dorp een stukje hoger ligt. Toch wonen ook anno 1987 nog mensen met plezier in Eikerzee. Al zijn het er dan maar dertig. Een van hen is de 25-jarige Wilma van der Weeje Na haar studie aan de Hogere Landbouwschool in Dronten beheert zij in haar eentje een mooie boerderij met 38 hectare land. „Nee, hoor dat is geen enkel probleem voor een vrouw alleen. Ik vind het prima. Je bent je eigen baas. veel buiten en het is heel afwisselend werk. En ik doe het niet allemaal alleen hoor. Er is hier nu eej>.S;tagière van de Hogere Landbouwschool en nog een jongen die vroeger op dtc school zal". Wilma heeft haar jeugd doorgebracht op de boerderij van haar ouders in Dronten maar de hele familie is van oorsprong afkomstig uit Zeeland. „Ik ben van een boerenfamilie uit Wissenkerke. Na de ruilverkaveling in 1964 zijn lriijn ouders naar Dronten verhuisd. Maaf.deze boerderij in Eikerzee néeft mijn vader tien jaar geleden al gekocht Eerst werd hij verpacht maar toen wilde ik er graag gaan wonen en werken". Hoewel Wilma er hard moet werken heeft ze bet in Eikerzee prima naar haar zin. „Het is hier landelijk en ik zit lekker aan de rand van het dorp..Dus niet echt op de open vlakte. Dan krijg je vanzelf wat aanloop van andere dorpsbewoners en buurtkinderen" Op het erf vallen onmiddellijk de drie reuze potloden op die rechtop aan de rand van de tuin staan. Ja, ze noemen het hier de potloodboerderij. Ik heb ze een keer op een veiling gekocht Want ik vond ze wel leuk. Ze staan daar omdat ik een stel bomen heb gerooid nadat ik hier vorig jaar kwam wonen. Dat rooien was om bet huis meer bij het ert te betrekken en ook om het wat minder vochtig te maken Het leek toen wel een beetje kaal en dat wordt wat gecompenseerd door die potloden". .Aardappelen, uien, erwten. zoveel werk heb. Mijn hoofdberoep is natuurlijk de landbouw". Ook de 23-jarige Nol de Groot die Wilma met tussenpozen helpt op de boerderij is sinds anderhalf jaar teen bekende verschijning in Eikerzee. Hij ruilde Naarden in voor het Schouwse gehucht. „Het is hier klein hè. In een poep en een scheet ben je erdoorheen. Maar het is wel leuk. Ze zouden hier alleen niet zo hard moeten rijden. Dat is niet normaal te noemen. Het is hier bebouwde kom en je mag 70 kilometer per uur rijden maar als je hier met een tractor de oprit uitkomt wordt je platgewalst want die smerige Duitsers vliegen hier met een vaart van 120 kilometer doorheen. De volgende keer neem ik mijn voorzorgsmaatregelen. Dan steek ik eerst een stok vooruit. Dan klappen ze daar met hun motorkap op". De roodharige medewerker vertelt met het plan te hebben rondgelopen om de Elkerzecse molen te kopen om in te gaan wonen. „Want het is hier best wel wijs. Maar ja, dan moet ik hier wel een leuk baantje hebben". Ook mevrouw L. J. Padmos- Dalebout die op een boerderij aan het anderé eind van de bebouwing aan de Elkerzeeseweg woont is niet blij met het verkeer dat zo hard voorbij scheurt. Zij geniet van het zonnetje dat zich voor het eerst sinds enkele dagen weer eens laat zien. Maar die rust wordt telkens doorbroken door het geluid van voorbijschcurende auto's. Meyrc iw Padmos woont al 32 jaar in Elkcrzee. „Ik woon hier heel graag. Maar vroeger was het wel veel rustiger. Do weg is veel drukker geworden. Dat heeft met de recreatie te maken". Mevrouw Padmos werd geboren op een boerderij in Den Osse en kwam in Eikerzee wonen toen zij trouwde met A. Padmos. „Mijn man Is hier geboren. Vroeger zaten zijn ouders op deze boerderij. Hij is nu bezig met graszaad te oogsten op het lnnd". Dat land omvat 70 hectare en wordt behalve door de heer Padmos ook bewerkt door de zoon van het echtpaar. Mevrouw Padmos zorgt voor het huishouden. Vroeger toen ze pas getrouwd was hoorde ook het melken van de koeien tot haar taak. „Als mijn man er geen tijd voor had. In het begin nog met de hand, later met de melkmachine" Tegenwoordig wordt via het bedrijf nog uitsluitend het land bewerkt. „En we hebben een mini-camping en verhuren enkele zomerhuizen" De vakantiegasten kunnen op de boerderij ook aardappelen, uien cp eieren van de eigen kippen kopen Mevrouw Padmos herinnert zich nog dat er vroeger twee winkeltjes waren In de woongemeenschap. „Een slager en een leuke kleine kruidenierswinkel. Tbcn was het nog een echt dorpje. .Ia, ik vind het jammer dat ze weg zijn want als er een winkel is hebben de mensen toch nog meer contact met elkaar". Dat onderlinge contact is toch niet verloren gegaan Mevrouw Padmos weet precies wie er allemaal woont in de huizen van het stukje straat dat Eikerzee vormt. „Je komt hier bij elkaar als je elkaar nodig hebt. Verder is iedereen meer op zichzelf". Zij zou niet weg willen uit Eikerzee. „Maar wel graag honderd meter achteruit vanwege dat hard rijdende verkeer. Dat is het enige nadeel hier". De 42-jarige A. van der' Laan- Dijkstra woont nog maar een paar maanden in Eikerzee. In het horecabedrijf naast molen De Lelie Samen met vier personeelsleden beheert zij ook de (aan de overkant van de weg gelegen) camping, vulstation en winkel voor duikers. „Er komen hier voornamelijk toeristen maar de mensen uit het dorp komen ook wel eens eten. Ja, ik heb het hier best naar mijn zin. Ik wilde altijd graag een horecabedrijf hebben. We zijn hier toevallig terecht gekomen omdat dit bedrijf te koop stond". De molen De Lelie steekt wat vervallen af bij het horecabedrijf waar een shoarmahoek werd bijgebouwd „De moien is mijn eigendom maai ik-ben aan het onderhandelen met de gemeente Middcnscliouwon die hom misschien wil overnemen. En met monumentenzorg want het zou zonde ziin als hij niet werd opgeknapt". Het is een korenmolen uit 1863 of 1876 (dat is niet precies meer te lezen) en he. maalwerk binnenin is nog intar. Een andere inwoiy.' 'an het gehucht Elkcrzee is de 18-j„.ige Atheneum scholier Tom Sootcrs. Met zijn ouders bewoont hij de vroegere timmermanswerkplaats van Padmos die echter niet meer als zodanig is te herkennen. „Waar vroeger de werkplaats was is nu de kamer. Ja. de timmerman leeft nog steeds. Die woont nu in Scharendijke". Tbm en zijn ouders kozen Elkcrzee tot woonplaats omdat ze weer in Zeeland wilden wonen hoewel vader Soeters in Rotterdam werkt als directeur van een onderwijsinstituut. „Wij zijn van oorsprong allemaal Zeeuwen. Wc komen uit Walcheren. Na vier jaar in Deventer gewoond te hebben wilden we weer terug naar Zeeland. De bloedverwantschap hè, het taaltje en de mensen »lf. Het werd Elkcrzee omdat Schouwen- Duivcland het bovenste eiland van Zeeland is. Dat was het handigst met op en neer reizen". Tom Soeters heeft het best naar zijn zin in het gehucht. „Hetis ontzettend leuk om hier te wonen. Als ik wil uitgaan zoek ik de herrie op in Renessc of Goes en als ik thuis kom is het weer lekker rustig". De familie heeft een complete groententuin naast het huis. „Ja, we verbouwen ijsbergsla, sla, wortelen, bieten en kruiden. Do buurvrouw heeft °ok een groententuin. Daar wisselen we mee uit en daar halen we ook verse eitjes want zij heeft kippen". Soeters weet ook alle andere inwoners van Elkcrzee bij naam en toenaam op te noemen. „Ja, wc kennen iedereen bij naam en gezicht en wc worden hier ook goed geaccepteerd. In Het begin werd er wel wat vreemd aangekeken tegen het feit dat we uit Deventer kwamen. Maar toen ze hoorden dat we allemaal Zeeuwen waren was het gelijk een andere zaak. Toon werden wc direct geaccepteerd". Tbch zou Tom later zelf niet in Eikerzee willen blijven wonen. „Nee, voor mij heeft Zeeuws- Vlaanderen meer aantrekkings kracht. Dat is een heel mooi gebied en de mensen zijn er wat losser" wintertarwe en gladiolen". Dat zijn de gewassen die Wilma dit seizoen op haar land heeft staan. „Het lijkt een slechte zomer te worden voor de landbouw. De erwten vertonen nu ,al rottingsverschijnselen omdat ze zo lang op een drassige bodem Jiebben gelegen. En het wat "zwaardere graan is gaan liggen. Meestal zijn die gedoelten.net bet beste bij de oogst maar dit jaar .Worden dat de minste plekken. Het is nog niet precies te voorspellen hoor. hoe de oogst zal uitvallen maar een topseizoen zit er niet meer in.Zeker ook omdat de prijzen niet hoog zijn", aldus de landbouwster. Wjlroa besteedt dagelijks ruim acht uur werk aan haar bedrijf: Het huishouden doet zij 'tussendoor' en 's avonds. Een van haar favoriete bezigheden is het werken met de combine „Dat is mijn lievelingsppparaat. Dan voel ik me zo machtig als ik boven op dat ding kan zitten om het graan te. oogsten". Momenteel is het nog niet zover. Wilma is samen haar medewerkers het onkruid aan het wieden tussen de bieten. Met de hand. „Als het niet nodig is gebruik ik geen Onkruidbestrijdingsmiddelen. Ik. vind het wel- lekker om óp het veld tussen de gewassen bezig te zijn. En als je het met de hand doet zie je direct het resultaat. Het onkruid is gelijk weg, terwijl jp bij spulten maar moet afwachten of het ook de werking heeft die je verwacht. Dat blijkt pas achteraf. Het is bovendien goedkoper want die spuitmidilelen zijn nog een dure investering". Het meeste werk op de boerderij doét Wilma zelf. „Alleen de uien en de bieten heb ik laten zaaien". Ze krijgt regelmatig reacties op het feit dat ze dergelijk werk als vrouw alleen doet. „De rechtstreekse reacties zijn meestal positief. Er wSSht hier bijvoorbeeld een 70- jarige boer tegenover me. Die vindt het wel interessant. Hij komt regelmatig overwippen om een prè'afje te maken. En af en toe vraagt hij me zelfs om advies. Maar er zijn ook negatieve reacties. Alleen die hoor ik via via. Zoals die Heer toen hier een jongen uit Zierikzee kwam meehelpen om het onkruid te wieden. "Iben schijnen ze gezegd te hebben: Natuurlijk dat is wel nodig want als er een vrouw op zo'n bedrijf zit zal het ook wel een bende zijn". Wilma. kan er niet van wakker liggen. Ze doet waarvoor ze zelf heeft gekozen. De boerderij omvat ook nog een minicamping waar vier caravans staan. „Die camping was er al toen ik hier kwam dus die doe je zomaar niet weg. Maar ik heb niet echt veel tijd, voor die mensen omdat ik

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 36