Westenschouwen ■M| WESTENSCHOUWEN - In de gemeente Westerschouwen ligt het buurtschap Westenschouwen. Namen waarin slechts een letter anders wordt geschreven, maar het is zaak om daarop te letten. Want die ene letter geeft het verschil aan tussen het grote gemeentelijke gebied Westerschouwen en het Heine buurtschap Westtr schouwen dat ligt ingebe. tussen de dominiale bossen en de duinen langs de 'punt' van Schouwen-Duiveland. Tussen de bossen en het strand, de gebieden op Schouwen-Duiveland die van oudsher en bij uitstek een grote aantrekkingskracht uitoefenen op vakantiegasten. En dat is duidelijk te merken in het buurtschap Westenschouwen. Een wandeling langs de Lageweg en Westenschouwseweg leert dat veel particulieren via de VVV kamers met pension of vakantiehuisjes in hun tuin ter verhuur aanbieden. Westenschouwen maakt de indruk van een groen en rustig buurtschap dat geheel is ingesteld op de ontvangst van vakantiegasten. „Westenschouwen is het mooiste plekje van heel Zeeland", vindt de heer J. L. van de Klooster die bijna 43 jaar geleden in het buurtschap werd geboren. „Het is hier een hele rustige en mooie woonomgeving, zo vlak bij het strand en de bossen. Ook tijdens het seizoen hoor" Het huis van Van de Klooster wordt geflankeerd door een 'dierentuintje'. Enkele geiten, kippen en eenden scharrelen gezellig door elkaar. „Ja, dat Is een hobby van mijn vrouw Dat is een boerendochter maar ik vind het zelf ook wel leuk. Het trekt veel bekijks van kinderen" Zelf werd Van de Klooster bijna 43 jaar geleden geboren als zoon van de eigenaar van een overdekte bewaakte fietsenstalling naast de duintrap bij de punt. „Vroeger gingen de meeste mensen op de fiets naar het strand. En als ze hier kwamen was dat voor een hele dag" Als kind was Van de Klooster na schooltijd vaak te vinden bij de stalling van zijn vader. „Ja, mijn broer en ik moesten al vroeg meehelpen. Dan plakten we papiertjes aan de fietsen waarop een nummer stond. Want al die nummers waren dubbel. De mensen die hun voertuig parkeerden kregen er een en het andere plakten we op de fiets". Van de Klooster weet zich nog glashelder de tarieven te herinneren die na de oorlog werden gerekend voor een dag bewaakt en overdekt parkeren. „Voor een fiets kostte het een dubbeltje, voor een brommer vijftien cent, voor een motor twintig cent en voor een auto 25 cent Maar die kwamen er toen nog niet veel hoor". Van de Klooster is opgegroeid met het toerisme en als eigenaar van het strandpaviljoen De Rotonde is hij er vandaag de dag nog steeds dagelijks bij betrokken. „Mijn vader had een consumptie-tentje waarin hij aan de badgasten ranja, ktvatta en fruit verkocht „Tegenwoordig ziet het er allemaal behoorlijk ander^ uit, maar er was hier al toerisme toen ik een kiijd was. Ik herinner me de kampeerders die hier kwamen. De pensions en de huisjes in de duinen die speciaal voor hen werden neergezet De Duinpan en de Houtsnip, zo heetten sommige van die onderkomens. Ik heb gehoord dat er in de oorlog veel kapot zijn gebombardeerd maar later werden ze weer opgebouwd. Maar niet meer zoveel boven in de duinen". Als kind speelde Van de Klooster met de kinderen van vakantiegangers op straat en in de bossen. We deden .verstoppertje, hinkelen en dat soort spelletjes. Nee, op het strand kwamen we niet zo vaak". Het huidige strandpaviljoen De Rotonde is ontstaan uit een klein consumptie-tentje dat Van de Kloosters vader bij de fietsenstalling ging runnen ten behoeve van de groeiende stroom badgasten. „Daarin verkocht mijn vader ranja, kwatta's en fruit. En vanaf het begin van de jaren vijftig ijs. Dat was heel bijzonder". Van de Klooster herinnert zich die jaren als een gezellige en leuke tijd. „Je was altijd tussen de mensen". Hij denkt dat hij mede daarom het bedrijf van zijn vader, dat uitgroeide tot het strandpaviljoen, heeft voortgezet „Ja, ik ben hier altijd op Westenschouwen gebleven en ik werk er nog steeds met plezier. Ik vind het een gezellige drukte met al die vakantiegasten". Volgens postbode O. Scholten, die met zijn fiets de brieven aan het rondbrengen is, staan er in het buurtschap Westenschouwen zo'n vijftig zestig woningen. Ongeveer tweederde daarvan wordt gebruikt als vakantiewonirjg en onder de overige permanente bewoners bevindt zich een behoorlijk aantal gepensioneerde vroegere vakantiegasten die 'vanuit Holland hier zijn komen wonen om hun oude dag door te brengen'. Informatie die wordt bevestigd door mevrouw Van der Maas-Van de Klooster. Al 27 jaar lang verhuurt zij in de zomer enkele kamers van haar woning aan de Lageweg mót pension. En enkele houten tuinhuizen achter het huis. „Er zijn hier twee straten, de Steenweg en de Lageweg en er wonen ongeveer 75 mensen voor vast. Daaronder zijn niet meer zo heel veel mensen die hier al van oudsher wonen. In verhouding zijn er behoorlijk wat vakantiegangers die zich hier na hun pensionering vast hebben gevestigd. Die ken ik natuurlijk niet allemaal". Zij vindt dat het buurtschap vooral in de zomer veel veranderd is ten opzichte van vroeger. „Voorheen waren zomer en winter hetzelfde. De meeste mensen hier waren werkzaam in de landbouw, de tuinbouw of de fruitteelt Nu zijn de vier boerderijen die hier in het midden van hot buurtschap stonden in gebruik bij de twee caravanparken en camping die in Westenschouwen zijn gekomen. De grond werd verkocht om er vakantiewoningen neer te zetten. Ik vind het prima dat al die mensen komen genieten van de prachtige omgeving hier. Van de andere kant vind ik het jammer dat er een stuk van de natuur verloren ging ten behoeve van kapitale vakantiehuizen die maar enkele maanden per jaar worden gebruikt". Mevrouw Van der Maas werd geboren op enkele kilometers afstand van Westenschouwen. In Burgh Als klein kind kwam zij vaak bij haar grootmoeder die in het buurtschap woonde. „Mijrj oma was een van de eerste mensen die kamers van haar huis verhuurde aan vakantiegasten. In elke kamer stond een lampetkan met water waarmee de gasten zich konden wassen De lakens van de bedden en het andere wasgoed van de gasten werd dopr mijn grootmoeder op de hand gewassen en zc kookte het eten voor de gasten op een vierkant fornuis dat werd gestookt met hout en kolen. En op een butagasstel. Meestal waren het groenten uit de eigen tuin". Mevrouw Van dor Maas herinnert zich dat de eerste vakantiegasten vaak van de 'betere stand' waren. „Thndartsen, doktoren cn dat soort mensen" Als Jong meisje hielp mevrouw Van der Maas zelf mee in het pension aal inmi(f<|è|s werf voortgezet door haar oom n tante. ..Uien kookten •wMo6M livtt t>P pelcrolcumstellen En op buta-gas want de aardgasaansluiting is hier in Westenschouwen pas een jaar of tien geleden gekomen. Ik hielp mee om de gasten te bedienen en de kamers schoon te houden. Het was heel gezellig om met die mensen om te gaan" Zo zag ook mevrouw Van der Maas het toerisme in Westenschouwen groeien. „Tben ik kind was stonden aan de Lageweg tot aan het Kommertjesweegje zes huizen, een boerderijtje en drie zomerhuizen. Er was een winkeltje ih het dorp, het snoepwinkeltje van Grocnleer. Dat is hu het cafetaria aan de Westenschouwseweg. En je had natuurlijk Westcnschouwens Welvaren. Dat was een combinatie van een familierestaurant pn een boerderij hier midden op de brink. Het werd gedreven door twee zusters Kaatje en Kootje. De köeicpstal w.as naast het restaurant en dagelijks brachten ze de koeien na ar het weiland. Dan liepen ze bij ons voor langs het huis. Ik weet het nog goed. Ja, dat is.allemaal u op Die ontwikkeling werd door haar echtgenoot J. van der Maas goed voorzien. In 1959 kocht hij een stuk grond in Westenschouwen en bouwde daar het huis op waar het echtpaar nu nog woont. Met enkele zomerhuisjes erbij voor verhuur „Ja, het toerisme was in opkomst. Ik dacht dat daar perspectief in zou zitten. Zo kun je je eigen huis verdienen hè. Het was natuurlijk een gok maar die viel goed uit omdat de tijd meezat De verhuur van kamers met pension en vakantiehuisjes was altijd de taak van mevrouw Van der Maas. Zelf was Van der Maas in do loop der jaren werkzaam in de bouw. Zij deed dat werk graag. „Ik wilde graag thuis zijn bij onze kinderen maar er toch wat bijdoen en ik heb altijd graag met mensen omgegaan. Ja, ik heb hier heel wat vakantiegangers zien komen en gaan. Vaak waren het dezelfde mensen die regelmatig terugkwamen. Gezinnen met kleine kinderen die, nu ze volwassen zijn, hier zelf op vakantie komen. Het is een echt familiepension". Dat betekent in de praktijk dat mevrouw Van der Maas in de zomermaanden soms voor acht mensen extra kookt als alle kamers zijn verhuurd. Nu, aan het eind van het vakantieseizoen, is de rust weergekeerd in het huis aan de Lageweg. Mevrouw Van der Maas heeft nog maar twee vakantiegasten, het echtpaar Houbé uit Keulen in Duitsland. „Het liefste zou ik hier voor altijd willen wonen", aldus de 83-jarige Puitser die al 27 jaar achter elkaar met zijn vrouw.bij Van der Maas de vakanties doorbrengt. „Westenschouwen is het mooiste zeebad van Nederland", zegt hij vol overtuiging. „Ik ken de hele Nederlandse kust vanaf Ttexel tot Zeeuws-Vlaanderen want als ik ergens ben rijd ik alles af. Maar hier in Westenschouwen zijn de mooiste bossen en stranden. En veel vogeltjes en vlinders. Dat is heel belangrijk voor ons want we zijn vogel- en natuurliefhebbers. We wandelen iedere dag langs het strand en door de bossen. Het is hier zo heerlijk rustig". 's Nachts staat de bejaarde Duitser op om de sterrenhemel te bekijken. „Het is hier zo helder. Ze zijn heel goed te zien. Nu komt Orion weer omhoog in het westen. Dat kan ik in Keulen meestal niet zien vanwege de smock". In de 27 jaar dat het echtpaar bij Van der Maas de vakanties doorbrengt zijn ze van toeristen vrienden geworden. „Vfc komen hier altijd terug en rij komen ook bij ons in Duitsland op bezoek. Tben we hier 27 jaar geleden voor het eerst in Westenschouwen kwamen konden we geen kwartier meer krijgen omdat het seizoen voorbij was. Tben kwam er een vrouw naar ons toe die vroeg: Zoekt u wat Zo zijn we hier terecht gekomen. We hebben *7 ln alle kamers van het huls gelogeerd. Tbt op de vliering toe. Vroeger kwamen we met Pasen, Pinksteren en drie weken in de zomer. Nu, na mijn pensionering komen we eind augustus als het rustig wordt en we blijven net zolang als het mooi weer blijft. Als mijn vrouw het ook wilde zou ik hier eèn heel jaar door willen blijven maar zij kan Duitsland ook niet n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 25