Q) <A Q) (A 9m O O 9m SEROOSKERKE- Ingebed tussen de Delingsdijk en de Rijksweg 18 ter hoogte van de Schelphoek ligt Serooskerke. Een typisch Zeeuws ringdorp waar de meeste huizen van de 230 inwoners knus rond het prachtige Middeleeuwse kerkje staan gegroepeerd. Geheel volgens een eeuwenlang gehanteerde manier van bouwen wordt de ruimte tussen de huizen onderling groter al gelang zij verder van de kerk staan tot de enkele boerderijen toe die uitgewaaierd in de polder staan. Sommige van de ludieke bouwsels worden gebruikt als tweede woning want ook in Serooskerke heeft de tijd niet stil gestaan. Maar toch ademt de sfeer in het dorp waar ruim 230 mensen wonen nog wat uit van de knusheid en beslotenheid van een hechte onderlinge gemeenschap die vroeger heel gewoon was. „Dat klopt, het is hier wel een hechte gemeenschap, iedereen kent elkaar", vertelt de presidente van de bejaardensoos van Serooskerke A. van Nieuwenhuizen-van Gosliga. Omgeven door ongeveer twintig ouderen zit zij in het Dorpshuis dat aan de dorpsring tegenover de kerk staat. De mannen en de vrouwen elk aan een kant van de zaal. „Elke veertien dagen komen we bij elkaar om met elkaar te praten en wat spelletjes te doen". De kaarten, de sjoelbak, het scrabblespel en het tafelbiljart komen dan ook al gauw te voorschijn en iedereen blijkt zich prima te vermaken. Serooskerke blijkt er een bloeiend verenigingsleven op na te houden want behalve de bejaardensoos is er ook een jeugdsoos en een toneelvereniging met de suggestieve naam Lere, lerc. „Dat zei onze regisseur altijd als we een nieuw script in ons hoofd moesten stampen". De toneelgroep dateert al van voor de ramp en telt ruim 10 leden. De sportvereniging Velocitas die in 1941 werd opgericht floreert ook nog steeds en verder zijn er twee gymnastiekclubs, een klaverjasclub, een beatballetgroep voor de jongeren en een Beter bewegen groep voor de ouderen. Een unieke vereniging is ongetwijfeld de Dorpsgemeenschap. Zij zorgt ervoor dat de dorpelingen bij bijzondere gebeurtenissen als geboorte, huwelijken of ziekte een persoonlijke attentie namens de medebewoners ontvangen. Geboortes komen in Serooskerke weer vaker voor dan enkele jaren geleden. „De vergrijzing is gestopt. Er kwamen hier meer jonge mensen wonen en vorig jaar werden er negen baby's geboren", meldt mevrouw Van Nieuwenhuizen trots. Iemand die daaraan zijn aandeel heeft bijgedragen is de enige winkelier van het dorp bakker U. Vinakur. „Ik heb vier kinderen. Die maken straks een flink gedeelte van de schooljeugd uit", zegt hij lachend. Vinakur zorgde ervoor dat het dorp acht jaar geleden weer een winkel kreeg na een 'winkelloos tijdperk' van zeven jaar. Dagelijks zorgt hij voor vers brood en banket in een nieuw optrekje achter zijn huis aan de Ring waarnaar hij vorig jaar verhuisde. De 31-jarige Vinakur is geboren in Israël en getrouwd met een Nederlandse vrouw. Aan zijn spraak in zijn buitenlandse afkomst nog duidelijk te horen. Maar ondanks dat accent heeft hij de intentie om een echte dorpeling te zijn. „Ik doe gewoon Zeeuws. Wij zijn hier helemaal opgenomen want het grootste gedeelte van de dorpelingen komt hier zijn brood kopen". Aan de wanden van zijn winkel prijken platen van Anton Pieck en Koningsgist. Een andere bekende Serooskerker is de 67-jarige Cor de Rijke Twintig jaar voorzitter van de sportvereniging, dertig jaar regisseur van de toneelvereniging en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de FNV. „Ze kennen me overal. Niet beroemd maar meer berucht", zegt hij grinnikend. Geboren in Nieuwerkerk kwam hij op zesjarige leeftijd met zijn ouders in Serooskerke wonen. En hij wil er blijven. „Nergens ter wereld kan ik me beter thuis voelen dan hier". Hij motiveert dat standpunt met de uitleg dat men in dit kleine dorp zo gemoedelijk onder elkaar kan zijn. „De mensen zijn heel tolerant. Ik ben zelf buitenkerkelijk maar daar merk je in de omgang niets van". De Rijke is altijd werkzaam geweest in de landbouw als loonwerker. „Nu trek ik van Drces en ik ben ook gedeeltelijk invalide". Dat laatste verhindert hem niet om behalve zijn activiteiten in het verenigingsleven ook druk bezig te zijn met houtbewerken, knutselen en stoelen matten. „Na een werkzaam leven kun je niet gelijk ophouden". Hij vindt dat het dorp nog niet veel i'eranderd is na de ramp „De inlanders en hun mentaliteit is nog precies hetzelfde En het lukt ook goed om de import bij het dorpsgebeuren te L. „het is hier een hechte gemeenschap, iedereen kent elkaar" betrekken. Ze worden lid van verenigingen on doen mee aan allerlei activiteiten". De ramp is nog steeds een sleutelwoord in dit Zeeuwse dorp dat in 1953 zwaar werd getroffen Men spreekt van voor of na de ramp en bij een bezoek aan het pittoreske ringdorp kan men niet heen om het herdenkingsmonument dat voor de Nederlands Hervormde kerk staat, die het middelpunt van het dorp vormt. Het vormt de herinnering aan de 15 dorpsbewoners die door de stormvlocdramp het leven verloren Do jeugd van nu rent er vrolijk roepend voorbij. Op weg naar de speelwerktuigcn die aan de zijkant van de kerk staan. Het zijn vier van de 24 leerlingen die de dorpsschool telt. Geen van allen geboren in Serooskerke. Dc tienjarige Angelique komt uit Amsterdam, de 5-jarige Sandra werd ijl Zierikzcc geboren, de 13- jarigo Pascal in Rotterdam en de 8- jarige Icéc komt oorspronkelijk uit Goes. Zij hebben een heel verschillende mening over hun huidige woonplaats. De drie jongsten tonen zich heel tevreden. „Het is hier veel-gezelliger, looker en rustiger. Er zijn veel meer vcrstopplaatscn en je kunt hier overal lopen In Amsterdam mocht ik nooit uit dc straat". De 13-jarige Pascal die al elf jaar in Serooskerke woont ziet het niet zo zitten. ,,Er is geen pap aan. In de winter komt hier niemand en alle dorpsbewoners letten op je". De 24 kinderen van de openbare, basisschool de Schelphoek zijn ondergebracht- in twee lokalen De wat 'oudere"mensen vinden de rust in Serooskerke een positief punt. „Je moet er zelf wat van maken". De,meeste van hen hebben zelf een kippenhok en een groententuintje waarvan zij de opbrengst in de diepvries doen Want een winkel waarin deze produkten worden verkocht is er niet. Een van de oudste inwoners van Serooskerke is de 91-jarige heer M. de Blonde. Hij kan zich nog verheugen in een prima gezondheid en zou niet weg willen uit zijn dorp hoewel hij werd geboren in Nieuwerkerk. „Ik ben het hier gewoon. Ik woon hier al 68 jaar, sinds 1918", aldus de krasse oude heer die nog samen met zijn vrouw zelfstandig woont. Ook hij sjouwt nog graag in de tuin en houdt zich verder bezig met lezen, puzzelen en het maken van miniaturen in de vorm van antieke boerenwagens en stoven. Een andere fan van Serooskerke is een voormalige inwoonster van Vlaardingen. „Ik hoop hier de rest van mijn leven te wonen", aldus de 68-jarige mevrouw A van Heukelum-Krommchock die het Zeeuwse dorp uitverkoos boven haar geboorteplaats. Oorspronkelijk kwam zij met haar man alleen in dc vakanties naar Zeeland maar toen dc voormalige boerderij aan de rand van het dorp vrijkwam greep het echtpaar de kans om daar te komen wonen dankbaar aan. „Ik kom uit een groot gezin en daarom ben ik ontzettend op mijn eigen. Ik ben dol op handwerken en dat kan ik nu naar hartelust doen". De man van mevrouw Heukelum heeft nu alle ruimte om zijn karweitjes te •doen en de resultaten daarvan zijn ondermeer een fraai rond kippenhok met windwijzer dat in de tuin prijkt. Ook mevrouw Heukelum vindt het niet stil op Serooskerke. „Er is hier vaak wat te doen. Nu ga ik weer naar de soos in het Dorpshuis". Serooskerke, een besloten gemeenschap met over het algemeen tevreden mensen die elkaar bepaald niet links laten liggen Dc geneugten van de moderne tijd hebben ook hier hun intrede gedaan maar daarnaast heeft men enkele positieve elementen van vroeger weten te behouden zoals de aandacht voor elkaar en de bereidheid om met elkaar een hechte gemeenschap te vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 23