Scharendijke „Er zijn liicr veel vreemden bij gekomen SCHARENDIJKE - Hoewel het dorp de laatste tientallen jaren flink is uitgebreid met nieuwbouwwoningen is het woord dijke dat in de naam Scharendijke ligt opgesloten nog steeds toepasselijk. Een groot gedeelte van het dagelijkse dorpsgebeuren speelt zieli af vlak onder de Grevelingendijk. Niet in een Zeeuwse Ring maar in de langgerekte Dorpsstraat die overgaat in het Baken. Daar bevindt zich de enige (grote) winkel en het café van het dorp. Ingebet tussen de monumenten van de nieuwe tijd, de nieuwe jachthaven en de Brouwersdam, liggen aan de voet van de dijk nog de oude dijkhuisjes die herinneren aan het Scharendijke van vroeger. Aan het Baken bijvoorbeeld. De smidse waar Kees Jan van Dongen in vroeger jaren de paarden van de landbouwers van hoef ijzers voorzag. Zijn zoon Adrie volgde in zijn vader's voetsporen. Maar de veranderingen die in Scharendijke plaatsvonden noopten hem om over te stappen op het onderhoud van buitenboordmotoren, reparatie van boottrailers, taxibedrijf en benzinepomp. ,,De travalje is tien jaar geleden afgebroken", vertelt zijn vrouw Lies van Dongen-Nijenhuis. Ondanks dat heeft de verdere ehtourage waarin zij de auto's Van toeristen voltankt weinig weg'van een kille benzinepomp maar ftóg alles van de sfeer van de vroegere smidse Naast de oude groene schuifdeuren met glazen ruiten zitten nog de bordjes: 'Shell brandstofolie voor haarden en kachels', 'lid metaalunie' en 'erkend landbouw mechanisatiebedrijf'. En binnen is in een oogopslag te zien dat hier nog allerlei materialen en onderdelen liggen. Het echtpaar Van Dongen is in Scharendijke wijd en zijd bekend. Vanwege de zaak en omdat Lies vier keer per dag met een busje schoolkinderen die in de polder wonen van en naar de basisscholen in Scharendijke en Ellemcet brengt. ..Al 25 jaar. Je ziet ze mee opgroeien. Ik vei~voer nu al weer kinderen van ouders die ik vroeger als kind ook naar school bracht. Dan blijf je de mensen kennen hèOok haar man komt veel onder de mensen vanwege zijn taxibedrijf. Het echtpaar woont al dertig jaar 'onder den diek' ..Nee, wij willen hier niet vandaan. Het is hier veel leuker dan in een stad. Je bent hier echt onder de mensen. Je kunt eens een praatje maken en dat contact is heel belangrijk voor mij", aldus Lies van Dongen. ..Ja er ls hier in' de loop der jaren wel ontiegelijk veel veranderd. Er is veel natuurschoon verloren gegaan door de aanleg van de Brouwersdam. Vroeger had je daar in die hoek een heel mooi plekje mol bel landhuis Ropnrd op een pier. Dat is allemaal verdwenen. Jammer" Lies herinnert zich ook nog levendig het intieme dorpsgebeuren van vroeger toen in de Dorpsstraat wel tien winkeltjes waren ..Kruidenierswinkels en bakkers Rotte. Kloet en Everaarts En het etifó natuurlijk. Maar dat is Hoewel de sfeer in haar directe woonomgeving door de toeloop van nieuwe bewoner, en vooral toeristen sterk is veranderd zict'Lles van Dongen ook de voordelen daarvan wel. ..Zakelijk gezien is die n U c m aafpos i He f *mia r de sfeer is wel anders geworden. Het intieme enige teken van zijn waardigheid vormt zijn havenmeesterpet „Het is nog niet druk genoeg Ik loop maar wat te klussen", legt hij uit „Het is geen vast weer hè. De toeristen klagen erover. Het is een dag of een halve dag zonnig en dan komen er weer een paar plensbuien. Er liggen boten zat. maar de mensen blijven weg en daardoor is het hartstikke stil". Stoel werd geboren in Ellemeet maar woont nu al bijna twintig jaar in Scharendijke. „Hot is in die tijd een stuk drukker geworden in het dorp", verzekert hij. „Persoonlijk heb ik daar weinig last van. Hoewel het wel besodemieterd is als je in de zomer een half uur moet wachten als je om een broodje gaat naar de winkel". Ondanks dat vindt hij Scharendijke ook nu nog een leuk dorp. „Ik ken heel de oude garde. Wij wonen allemaal bij elkaar en dat is gezellig". Stoel is 60 jaar en gaat in september in de VUT. Naast de druk gebruikte T- kruising van de Rampwcg en de Kuyerdamseweg staat het witte dijkhuisje met zijn groen/rode luiken van het echtpaar J. L. J. de Glopper. Mevrouw is druk bezig met de spinazie in de groententuin kruiwagen niet rijden Ze probeerden het en toen gooiden ze hem om", zegt hij grinnikend. Kunst houdt van 'een gekje maken' zoals hij zelf zegt-én yar k'nderen. Hij woont al 24 jaar met veel plezier in de Ingridstraatite Scharendijke ..Ik kom uit Baamste.de maar ik zou voor geen goud terug willen". Kunst was in de loop/der jaren tuinder en jochtopzieripr.'iaKn stroper. Dat kon ik nooit late it'b Hij herinnert zich dat hij zichidaafvoor bij do kantonreehtan-rhoest verantwoorden. „Dat was bij kantonrechter Bakker. Hij wilde weten waarom ik stroopte. Ik zei omdat ik geen geld heb voor een overjas, fben moest ik 's middags bij hem thuis komen en hij gaf me een prachtige jas. Die mocht ik houden als ik beloofde niet meer te stropen. Maar ik zei: menocr de kantonrechter dot kan ik niet beloven", zegt hij schaterend Kunst heeft duidelijk nog veel plezier in het leven „Ik ben 74 maar ik voel me 47. Ik heb vier hartaanvallen achter de rug maar ze hebben me prima opgeknapt". Hij houdt zich bezig mot.landbouw en tuinbouw. „Ik heb daar oen lapje grond liggen en waar ik paarden en stallen op heb. De kinderen uit de buurt komen daar paardrijden. En ik ken hier iedereen in de buurt. Dat vind ik leuk, ik houd niet van chagrijnigheid". Ouder aan de Grevelingendijk bij het Koepeltje zit een visser. Het blijkt een inwoner uit Slicdrecht te zijn die sinds zijn pensionering hel grootste deel van zijn dagen in Scharendijke doorbrengt „Hel is hot prachtigste dorp van heel Zeeland. Als je hier 's ochtends staat kun je de natuur beleven. Die wijde blik over de Grevelingen. de eenden met hun poclctjes en do koeion die met hun achterste naar het water gaan slaan als ze moeten bevallen". De Sliodrcchter trekt wel flink van leer tegen de duikers die op zondag in die rust en stilte naakt rondlopen als ze zich verkleden „Dat is een schande". Vanwege deze uitspraak wil hij zijn naam niet in de krant. Maar wel dat zijn vróuw en hij het 'reusachtig naar hun zin hebben' in Scharendijke. „Ik heb het dorp leren kennen toen ik hier na de ramp kwam helpen met de herstel lings werkzaamheden". Een wandeling door Scharendijke op een zonnige junimiddag en een praatje niet enkele bewoners Men krijgt hierbij dc indruk dat het vroegere dijkdorp weliswnnr ingeboet heeft aan intieme woon of recreatieplaats vormt waaruit men veel plezier put om het huis maar de 81-jarige heer des huizes wil wel een praatje houden over zijn dorp. „Vroeger was het hier heel klein maar Scharendijke is uitgebreid Dat kwam vooral door burgemeester Baerends. Die kocht veel grond van de boeren om er huizen op te bouwen". Teveel naar de mening van De Glopper „Het word niet allemaal gebruikt en nu kunnen ze het weer terug kopen voor minder". He: echtpaar heeft het al vele jaren prima naar zijn zin in het mooie huisje waarvan de zoldering zo laag is dat de fotograaf zijn hoofd er bijna tegen stoot. „We wonen hier op het drukste punt en op het mooiste punt. Alles komt hier voorbij. Dat is heel levendig en gezellig", aldus de krasse oude heer Iets minder is hij te spreken over de duikers die op zondag 'pujtmoedernakend' op het grasveldje langs de weg voor zijn huis rondlopen om zich te verkleden. „Als je het niet wil zien. kij.t je er niet naar", sust zijn vrcuw Maar daar is De Glopper het niet geheel moe eens. „Laatst kwamen er twee politieagenten in eer busje langsgereden. Die keken en reden weer door Ze doen er niets aaV'. .Ja er zijn hier veel vreemden bij gekomen Dc hoofdzaak hier in Scharendijke is tegenwoordig de sport. Er is hier een groot sportveld aangelegd en daar is van alles te doen. Nee, ik ga er niet naar toe. Dap zou ik me veel te dik maken al; er een stom loopt te doen. Ik kijk wel graag naar Ajax op de televisie. De Glopper werd geboren in Ellemeet waar hij op het landbouwbedrijf van zijn ouders werkte. Sinds zijn trouwen woont hij al in het huisje aan de Kuyerdamseweg. Vroeger werkte hij bij een landbouworganisatie en als wcschetser in het kader van dc tbc- bestrijding maar ook op 81-jarige leeftijd heeft hij het nog druk zat. „Er is altijd wel wat te doen. In de tuin of er moeten boodschappen worden gehaald. Ik ga graag met mensen om Ik zou wel elke avond de hort op Willen. Maar dat gaat natuurlijk niet want ik ben het hoofd van het gezin". De Glopper krijgt wel veel bezoek van dorpsbewoners. Ik ken veel mensen op Scharendijke en ik zie de drukte op dc Brouwersdam. Echt waar. daar stikt het van de toeristen die komen surfen en zeventig procent daarvan zijn Duitsers". Het echtpaar laat het allemaal rustig over zich heenkomen. Tfcvredcn leven zij hun eigen leventje en bekijken vanuit het dijkhuisje de veranderingen die zich voor hun deur voltrekken. In het 'nieuwe' gedeelte van het dorp. in de Ingridstraat, is dc 74- jarige J Kunst bezig met een schop de aarde terug in zijn kruiwagen te scheppen. „Ik zei tegen die kinderen: jullie kunnen deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 20