wm x— NOORDWELLE - Alle dorpen op Schouwen- Duiveland beschikken over een gemeentewapen. Dat geldt daarom ook voor Noordwelle. Het schild is gedateerd op 31 juli 1817. Het is uitgevoerd in zwart, een gesp van goud en een rond schildhoofd, beladen met drie ruiten van zilver, naast elkaar geplaatst. De gesp in de wapentekening heeft meer weg van een cirkel met een middellijn. Het is het blazoen van het geslacht Welle (Van Cats). Op een uit 1745 daterende gravure is het dorp Noordwelle afgebeeld. Daarop domineert in het midden de toren van de hervormde kerk. Noordwelle is anno 1987 nog steeds een knus dorp, zoals het dat in de jaren van weleer ook was. Het grondgebied van de voormalige zelfstandige gemeente Noordwelle was gelegen in de polder Schouwen. Ten noorden grensde Noordwelle aan het Brouwershavensche Gat, ten oosten aan het grondgebied van Ellemeet en Serooskerke, ten zuiden aan dat van restauratie werden de steunberen van de kerk herbouwd, Het laat gotische schip werd- in de zeventiende eeuw hersteld. Het koor werd in 1754 herbouwd op het oude muurwerk, nadat het iri 1576 door brand werd geteisterd. Een tijd lang was het koor verbouwd tot school, maar bij de restauratie die het kerkje onderging werd het weer in de oude vormen teruggebracht. De eenvoudige kansel dateert van 1754 Ouderling Koster is graag genegen om ons het kerkje van binnen te laten zien. ,,Ik heb op het ogenblik toch niks anders te doen", zegt hij ..EVen-de sleutel pakken." 'Kerkdienst-11 ;uur.' vermeldt het. bordje naast de ingang van de kerk. Eenmaal binnen begint Koster.zijn verhaal „Hier rechts is do eigenlijke dienstruimte, maar die gebruiken we alleen 's zomers, want die ruimte is niet verwarmd, 's Winters wijken we uit naar een kleinere ruimte aan deze kant", vertelt Jan Koster. Sinds 1 januari van dit jaar is de kerkeraad van de Hervormde kerk in Noordwelle samengevoegd met die van Renesse. „We konden niet anders meer, .want vandaag de dag kom je in deze kleine kernen niet meer aap ambtenaren", onderkent Koster „Het wordt allemaal mdéilijk in die dorpjes. Eigenlijk had ik er al jaren uit moeten zijn, maar je blijft noodgedwongen zitten tot je versleten bent". De kerkeraad van Noordwcllp heeft nog de. beschikking pver een diaken en twee ouderlingen, stuk voor stuk hebben ze reeds een gezegende leeftijd. Overigens maken Renesse en Noordwelle al wel meer dan tweehonderd jaar gebruik van dezelfde predikant „De eigendommen van de twee kerken zijn wel van de afzonderlijke kerkvoogdijen", weet Koster nog. Een van de voornaamste eigendommen is het schitterende orgel, dat zich in de kerk bevindt. „Er zijn er maar een stuk of drie, vier van", legt Jan Koster uit. Het orgel dateert van 1868 en werd gebouwd door de Amsterdamse orgelbouwers Flaes Brünjes. Organist Dubbel uit Burgh- Haamstede bespeelt het orgel tijdens de-zomerse diensten „Eigenlijk zau het wekelijks bespeeld moeten worden, maar omdat vrc gedurende de wintermaanden hier geen diensten houden, komt dat er niet van. We laten het wel jaarlijks stemmen, zodat het in een goede conditie blijft". Even later klimmen we met enige huivering via een aantal smalle laddertjes naar het puntje van de toren, van waaruit een fraai uitzicht over hot dorp de wat wankclige reis ruimschoots vergoedt. Onderweg naar boven blijken de verschillende verdiepingen hun eigen functie te hebben. Twee hoog is het uurwerk aangebracht en een plateau hoger is de enorme klok bevestigd. „Hier is tevens het domein van dc duiven", voegt Koster toe. Helemaal in de punt ligt de vlaggc-stok met vlag. „Die laten wc altijd in de aanslag hier liggen, want het is geen doen om dat geval steeds naar boven en beneden te sjouwen". Na dc reis terug nemen we nog even een kijkje- in de ruimte, waar gedurende de wintermaanden verwarmd dienst wordt gedaan. Een schitterende grafsteen met het opschrift 'Pieter van Tuylc 11 van Serooskercke trovden Jonckvrovwe Cornelia van Hnemstede. Anno 1464' maakt de eerbiedwaardige leeftijd van het kerkje kenbaar „Graag gedaan hoor", roept Jan Koster ons toe, wanneer hij de kerkdeur weer afsluit. „Ik had toch niets anders te doen", herhaalt hij nog eens ten overvloede. Na een korte wandeling arriveren we bij het plaatselijke schooltje De Stove Schoolhoofd Smallcgange zit over wat correctiewerk gebogen als we zijn werkruimte binnenstappen Reeds 24 jaar is Smallcgange aan het schooltje van Noordwelle verbonden. „Och, je komt in zo'n dorpje, je hebt het er goed naar je zin en je koopt er een huis. Dat pint je min of meer aan zo'n dorp vast. Met het verstrijken van de jaren word je min of meer een stukje van zo'n dorp. Inmiddels heb je al kinderen van oud-leerlingen op school. Dat schept een band, die zo hecht is. dat je er niet meer over prakkizeert om elders naar toe te gaan", vertelt Smallegange. Het schoolhoofd realiseert zich drommels goed, dat boven het schooltje van Noordwelle het zwaard van Damocles hangt „Bij de herstructurerings-operatie basisschool van 1988 wordt het stellig erg moeilijk voor ons. Bij de vorige operatie kregen we nog ontheffing. Wc hadden al een paar jaar eerder dan elders kleuters op school. We fungeerden min of meer als proef, maar straks zal het echt moe'lijk worden", vertelt het schoolhoofd, die met Petra den Hollander het complete team vormt. „Noordwelle is qua bevolking een jong dorp Er wonen veel jonge mensen, maar het aantal kinderen loopt toch wat terug" In het najaar van 1986 hield een aktiegroep een ludieke aktie op het gemeentehuis van Westerschouwen om daarmee aandacht te vragen voor de ontstane problematiek. „Het is voor Noordwelle van.levensbelang, dat het schooltje blijft bestaan. Als een dorp geen school meer heeft, wordt het een gehucht, een dorp zonder ziel".' De problematiek van Noordwelle zit hem voor een belangrijk deel in het fejL dat er gefen uitbreiding van het woningbestand komt „Als lk hier door het raam naar buiten kijk en ik zie dat grote perceel bouwgrond in het Hoefijzer, dan komt het probleem steeds weer op me af. De grondprijs ligt hier even hoog als bijvoorbeeld in Burgh- Haamstedc. Deze kern heeft echter veel meer voorzieningen en dan kiezen nieuwe bewoners toch liever voor Burgh-Haamstede als voor het meer landelijke Noordwelle We hebben er bij de gemeente al bij herhaling op aangedrongen om de grondprijs in Noordwelle wat te laten zakken om het allemaal wat aantrekkelijker te maken". Het schooltje in Noordwelle is nooit echt groot geweest qua aantal leerlingen. „Tben ik hier kwam waren er 26 leerlingen; Later is dat 30 en 33 geweest, maar nu zitten we inmiddels op zeventien leerlingen Met de nieuwe teldatum 1988 in het verschiet is dat duidelijk beneden het quantum van 23, dat vereist zou zijn om het schooltje te laten voortbestaan". Schoolhoofd Serooskerke en Haamstede en ten westen aan dat van Haamstede en Renesse. Het grondgebied van Noordwelle bestaat uit zeer vruchtbare zeeklei. De voormalige zelfstandige gemeente Noordwelle had een oppervlakte van 1009 bunders, terwijl het dorp met de omgeving 430 inwoners telde. Veel is er in deze situatie niet veranderd met dien verstande, dat er ook in Noordwelle naast een aantal oude, veelal gerenoveerde huisjes ook moderne huizen zijn verrezen. Ook zijn er een paar bedrijfjes gevestigd, maar daar zit een afname in, want zowel het autobedrijf als de drukkerij met de naam van het dorp in het logo verdwijnen binnen niet te lange tijd. Het wordt dan weer stiller in Noordwelle, nog stiller. Wanneer we onze tocht door Noordwelle beginnen lijkt het alsof we in een sprookjesdorp zijn gekomen. Gedurende bijna een uur komen wc niets of niemand tegen en het l» toch midden op dc dag. „Iedereen eet nu", vertelt Mnrtien Moermond. nadat hij ons heeft opgemerkt en vanuit zijn. woning naar buiten is gekomen. „Ik zag jullie zo zoeken. Ik denk misschien zoeken ze wel wat. Laat ik maar eens gaan kijken. Ik stond net op het punt om een half uurtje te gaan liggen. Eigen baas ben ik, dus ik kan zelf bepalen wat ik doe". Moermond vertelt van het familiewapen, dat in glas en lood voor een van dc ramen van zijn boerderij aan de ring hangt. „Op slot Moermond is het ook te zien, maar dan groter en origineel", geeft hij toe. „Dit exemplaar is nieuwer, maar ook mooi. Het is trouwens niet zo bijzonder, want heel veel families op Schouwen-Duiveland hebben zo'n wapen". Terwijl we onze babbel maken met de Ntfordwcllensc landbouwer passeert een levensgrote bus. waarin we oen paar kinderen bespeuren. „Dat zijn de kinderen van ons schooltje. Ik geloof, dat ze naar zwemles worden gebracht", vertelt de landbouwer. „Nee. ik heb het niet druk Er valt niks voor me te beginnen op het land. Als je wat wilt doen op hot land. dan moet je dat 's morgens doen. In de middaguren heeft het zonnetje zijn werk gedaan. Dan is het een blubberpartij. Trouwens, het is nog erg vroeg in het jaar ook. Als je nu kunstmest strooit heb je een grote kans. dat het meteen weer van het land spoelt en het is niet de bedoeling, dat dat spul in dc sloten terecht komt. Dus. rustig aan voorlopig" Even later wandelt Marticn Moermond naar binnen, om waarschijnlijk even later toch alsnog maar te gaan genieten van een lekker vroeg-in-dc-middng- slaapje Op de foto wilde Moermond niet „Nee. poseren da's niks Je moet mensen pakken, die voorbij komen Jc gaat daar lekker bij dc kerk op een bankje zitten en dan komen ze wel. Dat is mooi. En dan met een riek Waar zie je me voor aan. Dat is helemaal uit de tijd" Na Marticn Moermond bedankt te hebben voor zijn gezellige babbel besluiten wc maar dc daad bij het woord te voegen Mnnr al gauw blijkt het toch ook niet alles te zijn om op NoordwcIIcnaors te gaan zitten w.n-hten „Een pooiMdeuren verderop woont ouderling Jan Koster", vertelde Martien Moermond nog, herinneren we ons ineens. „Hij kan jullie vast alles van de kerk vertollen". Natuurlijk ontkom je er niet aan om een bezoek te brengen aan de Hervormde kerk. wanneer je het over Noordwelle hebt De kerk staat centraal in het dorp. De bakstenen toren dateert van circa 1450 en bestaat uit een achtkant op een vierkanten onderbouw Bij de Smallcgange beurt zich wat op met de wetenschap, dat or bij de beoordeling niet alleen puur gekeken wordt naar het aantal leerlingen „Er wordt ook gekeken of het het enige schooltje is in een kern, hoe de afstanden zich verhouden naar alternatieven betreffende scholen in de omgeving cn of er belemmeringen zijn aangaande h<n verkeer om elders te komen. Mij lijkt ontheffing mogelijk, maar het is voor een belangrijk deel ook een gemeentelijke kwestie. Dc gemeente Westerschouwen staat best welwillend tegenover het laten voortbestaan, maar wc gaan een spannende tijd tegemoet". Smallegange houdt zich voornamelijk bezig met dc uit tien kindoren bestaande bovenbouw, 'juf Petra' heeft de zeven kinderen van dc onderbouw. De charmante onderwijzeres is naast Smallegange cn een aantal ouders zeer actief in de actiegroep. „Als de school weg zou gaan. komt hij ook nooit meer terug. De stichtingsnormen zijn dusdanig hoog opgeschroefd, dat dat er niet meer in zou zitten". Na Smallegange cn 'juf Petra' sterkte gewenst te hebben voor de toekomst verlaten we Dc Stove. Even later zitten wc weer in de auto, nadat we kapper Wout Lokker nog goede zaken hebben gewenst. „Ik ga snel weer naar binnen", roept hij ons toa „Het is volle bak, weel Je". Het bezoek aan Noordwelle was leuk, een herhaling waard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 15