Liefde en boerentrots Muziek Martijn Mulder (Lupo) niet in een vakje te plaatsen Zierikzee heeft eerste aanpasbare woningen in Zeeland Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten 6 87/100. Onlangs bezochten we in de Rijnhal te Arnhem een grote verzamelbeurs waar letterlijk van alles te zien en te koop was. Spinnewielen en oude brillen, boeken, ansichtkaarten en verder te veel om op te noe men. Omdat men op zo'n beurs vaak door de bomen het bos niet meer ziet moet je je dan wel bepalen tot één gebied. Dat werd dan het bekijken van oude ansichtkaarten waarvan er duizenden werden aangeboden maar uiteraard vrij bekeken konden worden. Sommige verzamelaars hebben de oude ansichten keurig in albums op alfabet gerangschikt en vaak ook nog op provincie. Zodoende is het vrij eenvoudig en niet al te vermoeiend om bepaalde plaatsen waar men interesse voor heeft te bekijken. Het was laat in de middag toen we bij een verzamelaar uit Alkmaar bovenstaande kaart aantroffen. Eigenlijk geen kaart maar een fo to, die in het bange oorlogsjaar 1941 door de Zierikzeese fotograaf P. Coerdes in Dreischor genomen werd. De plaatselijke harmonievereniging Crescendovierde toen op bescheiden ivijze haar veertigjarig jubi- leum en de muzikanten werden bij ,,hun" muziektent vereeuwigd. Op de achterzijde staat een langwerpig stempel van P. Coerdes - ,,Het Fotohuis", Lange Nobelstraat 134 - Zierikzee. Met potlood staat er dan verder nog opgeschreven: H. van Melick, Nassaustraat 51, Roermond en verder nog f 5,— want dat moesten we er uiteindelijk bij de Alkmaarse verzamelaar voor betalen, maar dat deden we natuurlijk graag en zodoende is deze Dreischorse plaat na bijna een halve eeuw toch weer op de plaats van herkomst teruggekeerd. Wat de afgebeelde muzikanten betreft: ja die kennen we natuurlijk allemaal nog. Het zou zelfs niet moeilijk zijn om van iedereen persoonlijk een klein verhaaltje te schrijven. Bijvoorbeeld van de man bij het vaandel: Frans D. de Bil, die naast café ,,Het Centrumaan de Ring woonde en in de wintermaanden baanveger op het ijs was en erg lelijk kon doen, wanneer je met een prikslee de ijsbaan overstak. En dan de persoon van Toon Verjaal, die rechts van de grote trommel zit. Verjaal was in het dagelijks leven aannemer van weg- en waterwerken, had een opgewekt karakter en was tot op hoge leeftijd een markante figuur in de Reisterse samenleving. Zonder de anderen tekort te doen waren Piet van Donge (derde van links), Jacob Verjaal en Jan van Bloois dat evenzeer. Op de voorste rij van links naar rechts: A. J. Verjaal, C. A. van der Linde, P. S. van Donge, dirigent Joh. F. A. Theeuwis uit Zierikzee, Jac. J. Verjaal, (voorzitter vanaf de oprichting in 1901, gedurende meer dan een halve eeuw), S. Wagemaker, Joh. Klippel en J. A. van Bloois. Staande van links naar refchts: W. G. van Strien, Jan van de Velde, W. van der Linde Pzn., J. C. van der Weijde, Anth. van der Have Czn., Alexander Hage, Jac. de Munnik, A. J. de Bil, Jan J. van der Linde Mzn., P. L. Quist, Job van der Weijde (de latere dirigent) en vaandeldrager F. D. de Bil. Op de achterste rij: Joh. P. Kip, C. Dorst, Jan Quist, S. L. van Donge, M. C. de Bil, L. A. de Bakker, J. W. Beekman, H. Wagemaker, Jan de Waaij Czn., en N. H. Verjaal. Links op de achtergrond zien we een deel van café ,,De Drie Schapenwaar Johan de Keijzer toen nog de glaasjes vulde. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Tussen punk en heavy-metal ZIERIKZEE - „Jongerencentrum 't Beest in Goes heeft zeer goede ervaringen met het hardrockpubliek. Bij een reggaegroep zijn er vaak veel meer ongeregeldheden dan bij een hardrockformatie", Aan het woord is Martijn Mulder uit Zierikzee, beter bekend als Lupo. Ook het jongerencentrum bevestigt zelf nog eens, dat ze goede ervaringen met het hardrockpubliek heeft. Lupo is één van de fans van een genre dat niet in een bepaald vakje onder te brengen is. „Het ligt tussen de punk en heavymetal in". Voor Lupo is zijn genre muziek waar wat van uit gaat, vrolijk en energievol. Hoewel Schouwen- Duiveland nog niet zo rijk is aan de fans van deze muzieksoort vertelt Lupo er met volle glorie over, hoewel hij zich er niet op blind staart, want ook Madonna vindt hij best leuk. Er hangt zelfs een vlag van haar in zijn woning. Terwijl hij tijdens het interview vraagt, of hij wat van die muziek zal laten horen begint de fan te vertellen, dat je zijn muziek slecht kan vinden, maar dat niet ontkend worden, dat de bandleden van zo'n formatie goed met hun instrumenten weten om te gaan. Wat trekt jou dan precies in dat 'schouwspel'? „Natuurlijk moet er als eerste wel wat melodie inzitten. Verder is het de energie en de snelheid die mij trekken. Hoe sneller hoe beter. Voor veel mensen ziet dat alles tezamen er maar agressief uit, maar de sfeer bij een concert is altijd prima te noemen. Zelf bezoek ik zo'n honderd optredens per jaar, waarvan veel in 't Beest en in Paradiso in Amsterdam". Veel ouders maken het mee, dat hun kinderen ook het imago van een punker, hardrocker of alles wat daar mee samenhangt willen dragen. Volgens Lupo is de wat hardere muziek in opkomst. Ook platenmaatschappij Boudisque deelt de mening van Lupo. Boudisque brengt vooral dat soort muziek op de markt. „Hier en daar is er toch een cultuur gegroeid van deze muzieksoort. Tbch ligt het er wel aan wat voor plaat een band uitbrengt, is het goede muziek of niet? Er zijn gewoon wat formaties, die nu populair zijn", vertelt Boudisque-woordvoerder Elanoren Hamaker. Lupo: „Je ziet het al in de Nederlandse hitlijsten. Daarin staan steeds meer hardrockplaten genoteerd en je hebt natuurlijk de headbangers, die op zulke muziek dansen. Op Schouwen-Duiveland zijn er nog geen bands gestationeerd, die mijn favoriete muziek laten horen. Die formaties met deze muziek komen voornamelijk uit Amerika, maar het is gedeeltelijk ontstaan in Engeland. Ze kennen daar meer armoede en maken toch met weinig geld hun eigen muziek". Lupo, die zelf ook aardig wat bij bands betrokken is, staat ook regelmatig achter de knoppen.' Hoe de punkmuziek en alles wat daar via een staart aan vast zit ontstaan is, weet de man van de techniek ook te vertellen. Hierbij komt ook het geld ter sprake. Hij vraagt zich eigenlijk wel eens af, of het publiek naar een bepaalde groep komt kijken, die muziek ingewikkeld in elkaar zet, of gewoon naar een formatie, die het leuk vindt om te spelen. „In de jaren '75, '76 had je groepen met ingewikkelde muziek, zoals Pink Floyd en Genesis. Dat waren de technocraten ten top. Kon je niet zo spelen als zij, dan was het geen muziek. Er waren natuurlijk mensen, die zich daar tegen gingen verzetten. Het waren alsmaar ellenlange nummers. Op een gegeven moment zijn toen de wat kortere nummers gekomen". Terwijl Lupo wat muziek opzet laat hij het bewijs horen. De formatie S.O.D. levert songs af van twee en drie seconden. Het langste nummer van die bewuste groep was twee minuten, terwijl een gemiddelde single toch gauw zo'n drie tot vier minuten dufcrt. „Met de kortere nummers en het nieuwe genre zijn ze 'tegen de 'slapende maatschappij' gaan schoppen. Iedereen wilde graag muziek gaan maken en niet alleen de bekende groepen". Hoewel het 'punktijdperk' hiermee geopend werd wil Lupo het niet echt de naam punk geven. Voor hem is het maar een naam, die van buitenaf is opgelegd. Zelf was hij voor in de twintig toen hij er voor het eerst mee in aanraking kwam. Hoe vondt je dat eigenlijk? „Ik dacht hé, dat klinkt best leuk. Het kwam als een frisse wind over. Er gebeurt, eindelijk weer wat was één van de eerste reacties. Daarmee was de drempel voor beginnende bands weg. Ze konden weer aan de slag. Overigens moet voor mij iedere groep een kans krijgen om hun eigen muziek te produceren. Zoals ik al zei, het is niet zo dat ik me blind staar op mijn eigen liefhebberij, maar ik hou wel van extreme muziek. Als het maar niet zo gaat als in 't Gooi. Daar wordt een blik modellenbureaus opengetrokken en als zo'n model nog mooi kan zingen is het meegenomen. Nee, daar doen ze het alleen om hun eigen hachje te beschermen". In het buitenland moet het volgens hem heel anders gaan. Hij is de mening toegedaan, dat de bands daar gewoon worden opgepikt, zoals ze zijn en wordt er aan de bands niet eerst vertelt wat ze precies moeten doen om bij het grote poppubliek in de smaak tè vallen. „Ondanks dat mijn muziekstijl een agressief beeld weergeeft is muziek toch een uiting van gevoelens", maakt Mulder tussen zo'n vijfhonderd LP's en rond de twintig CD's duidelijk. Woensdag 21 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Aldus besloten, serie pro gramma's over het overheidsbestuur en de invloed die burgers daarop kunnen uitoefenen. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show. 16.10 uur Crossbow, Amerikaanse se rie. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 18.30 uur Cursus klussen in huis, les 2. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. 19.05 uur Countdown, popmuziek met Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Donor worden, dat is eigen lijk heel gewoon. Film van de werk groep donorwerving. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.27 uur Bart Peeters show, show programma. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur Gemene verhalen, serie boosaardige anekdotes. Vanavond: de Bokser. 23.15 uur RUR, talkshow van Jan Lenferink vanuit discotheek Roxy in Amsterdam. 00.05 uur Journaal. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.40 uur Zeven manieren om je tijd te versieren. Afl. 11. 18.10 uur Trekking van de Staatslote rij. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uuj- Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie (VVD). 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat, rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur De moed van anderen, Bur- kiness speelfilm van Christian Ri chard. 21.50 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.20 uur Studio Sport Extra met W.K. turnen en voetbal. Ingelast: 20.15-22.00 uur Voetbal. Rechtstreekse reportage van de voet balwedstrijd HSV-Ajax in het akder van de 2e ronde Europa Cup 2. BRT 1 15.00 uur Mik, Mak en Mon, science- fictionserie voor kinderen. 15.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. 16.00 uur Nils Holgersson, 52-delige Duitse tekenfilmserie. 16.25 uur Sprookjestheater, sprook jesserie. 17.10 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 26-delige Britse tekenfilm serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Mareka en haar yaya, 12- delige Australische jeugdserie. 18.35 uur Kilimanjaro, wekelijks nieuwsprogramma voor tieners. 19.00 uur Juke Box 19.10 uur Uitzending door derden: Programma van de Israëlitisch- godsdienstige uitzendingen. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Energie en milieu in Euro pa. 21.00 uur Krokant, eerste programma in de nieuwe culinaire serie van de BRT. Maandelijks wordt een thema volledig uitgediept met warenkennis, materialen, recepten, wijn- en drank- tips. 21.50 uur Eiland, maandelijks kunst magazine., 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: Yeats was er niet bij, van Thomas Bern- hard. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Niet schuldig, Amerikaan se speelfilm uit 1957 van Alfred Hitchcock. Donderdag 22 oktober Nederland 1 9.30 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.15 uur Vrouw zijn, vrouwen-maga zine. 10.55 uur Fruitmand, muziekpro gramma met geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Pablo, kinderserie. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Op zoek naar de islam van München tot Helsinki. 18.30 uur Cursus Personal Computer II. Les 4. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Jong geleerd. Vanavond spelen Bram Kreeftmeijer (hobo) en Mark Kreeftmeijer (piano) werken van Corelli en Bach. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Bloed en vuur, filmverslag waarin het werk van het Leger des Heils wordt toegelicht. 21.00 uur Jubilate, verslag van het hoogtepunt van de viering van het 100-jarig bestaan van het Leger des Heils in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht. 21.50 uur Het hart op de tong. Ge sprekken met winkelende mensen over God. 22.20 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 22.50 uur Vrije gevangenen. In dit programma gaat de aandacht uit naar één persoon die om zijn of haar geloofsovertuiging gevangen zit. 22.55 uur Altijd in beweging, Cana dese documentaire uit 1986 uit de se rie 'The nature of things' over natuur verschijnselen. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Studio Sport Extra met W.K. turnen 17.45 uur Paspoort voor Turken 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dit is Disney, tekenfilm. 20.05 uur Ja, Natuurlijk Extra, na tuurfilm over het leven van de vogels door de seizoenen. 21.00 uur Rondom tien, thema programma. Vandaag: Als moeder overlijdt...! 21.45 uur Goed nieuws. Presentatie: Brede Kristensen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Studio Sport Extra met W.K. turnen 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie met Debbie Allen, Lee Curreri, Eric Grimpel e.a. Afl. 15. 18.55 uur Juke box. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Frangipanne- taart. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.25 uur Uitzending door derden, programma van de Agrarische televi sie en radio-omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma waarin twee koppels aan de hand van speelkaarten proberen de hoofd prijs in de wacht te slepen. 21.00 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 21.50 uur Chateauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de familie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 12. 22.45 uur Nieuws. 23.00 uur W.K. turnen in Rotterdam. 00.00 uur Coda: Andante molto canta bile, van G. Duyck uitgevoerd door het klarinettenkwartet Arghul. BRT 2 18.45 uur Zoekwerk, afl. 3. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Paleisconcert, rechtstreek se uitzending van een Mozart- programma vanuit het klein theater in het Kasteel van Laken. ±21.05 uur De kameraden van Kolo- man Wallisch, Oostenrijkse tv-film van Michael Scharang. ±22.35 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant, docu- mentarie serie, herh. ZIERIKZEE - De directeur van de woningbouwvereniging Beter Wo nen, ing. Ph. H. van Doorne, overhan digt vrijdag 6 november de sleutels aan de eerste bewoners van de aan pasbare woningen (de eerste in Zee land) op de Steenbank in Zierikzee. Dit gebeuren begint om 15.00 uur. Van Doorne verricht deze hande ling niet alleen als directeur van de woningbouwcorperatie, maar tevens als lid van de beleidsgroep van het NWR-experiment Aanpasbaar wo nen. Aanpasbaar wonen wordt be schouwd als de benaderingswijze van woningbouw in de komende jaren. Aanpasbaar bouwen komt er in het kort op neer dat woningen zo worden gebouwd, dat ze later op een eenvou dige en relatief goedkope wijze kun nen worden aangepast mocht de be woner gehandicapt raken. Het systeem van aanpasbaar wo nen is een initiatief van de Nationale Woningbouw Raad in samenwerking met de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting en de Europese Ge meenschap. Wat deze nieuwe yorrn van woningbouw betreft is Zierikzee de eerste Zeeuwse gemeente waar dergelijke woningen zijn gebouwd. Het opleveren van deze woningen gaat niet onopgemerkt voorbij. Na het overhandigen van de sleutels en een bezichtiging van de woningen omstreeks 15.00 uur, is er om 15.30 uur een ontvangst in de Havenzaal van restaurant Mondragon. 39 „En wat zal het verandere; er komt een benzinepomp en auto's en dan een winkel met eletriek goed en ze neme er ook nog een chauffeur bij." „Zo, zo. Ja, Riekus praatte er al wat van, die wil ankomende voorjaar een auto kopen en hij wou, dat die Brandsma 'm leverde; die had er ver stand van, dan krijgt-ie wat goeds." Duw sprak met trots; ze vond het een zaak van gewicht, zo'n auto. „Het Betsie 't nog wel d'rs over Rie kus?", vroeg ze opeens. „Nooit! 't Is of ze 'm kwalijk kent. Maar zij en d'r man kijke mekaar soms zomaar an en dan lache ze efkes. As ik zok (zoiets) zien, denk ik wel er- es dat ik in mijn leven toch puur mist hew. Maar 'k moet zegge, hulle en de kinderen, die noeme mijn opoe en make voor mijn een hoop goed." Duw keek strak; zij was nog nooit opoe genoemd. Onderwijl zaten Betsie en Jantje de Wit in de kamer en informeerden elk voor zich naar wat hen interesseerde uit het leven van de ander. En Jantje bedacht: „Het schoot me op de begra fenis te binnen, dat het met Sinte- Maarten was en dat ik jou jare leden, ik geloof wel veertien jaar, op die dag voor het lest zien had." „O, Ja, toen was jij nog met een Belg, wanneer is dat uitgeraakt?" „We benne al die tijd dat ie hier was. met mekaar weest, maar na de oorlog is 'ie weer naar België terug- door J. VISSER-ROOSENDAAL gaan en later schreef 'ie dat 'ie weer met zijn vroegere meid was en ik kreeg de bons. Nou Betsie, ik was ke- pot, in één woord. Je begrijpe wel hoe 't gaan was, hè, alle dagen bij mekaar, zo'n jaar of drie, je benne net as man en vrouw. As ik toe moeder niet had had, dan weet ik niet, wat er beurd was. Maar die wist me toch weer op te hummelen en een paar jaar later vroeg Krijn mijn uit en dat is toe deurgaan." „En heb jullie geen andere kinde ren dan Nico?" „Gelukkig niet." Elk zijn smaak, dacht Betsie en vroeg toen: „Hoe kwamen je ouders zo vroeg te sterven? Je vader was nooit sterk, maar je moeder „Vader is lang ziek geweest eer 'ie overleed en moeder hewwe we eigen lijk dood vonden. Die had hartver lamming. Zodoende«ben ik nog haas tig getrouwd, want dan kon Krijn vaders sjouwte overneme en toe had- de de twee jongste meteen weer een thuis bij ons. Zo is dat alles gaan." „Dat was een geluk voor ze," be aamde Betsie, „en nou heb je dus en kel Marie, mijn werkstertje, nog bij je in huis. En geven al die baantjes van Krijn nou samen een weekgeld?" „Nou, het skuttelt niet ruim (levert geen ruim bestaan op). As ik er met werken en wassen niks bij verdiende, zou het niet meevallen. Maar nou Tfeu- nesie het voorhuis huurd heb en jullie knecht bij ons in de kost komt, wordt het puur ruimer." Betsie glimlachte en zei: „Ben je niet bang voor een commensaal, met Marietje?" Jantje schudde het hoofd. „As ik wat tussen hulle ontdek, zal ik mijn zussie mijn eigen geschiede nis vertelle, dan zal ze wel oppasse met die snuiter. Want zien je, Betsie, Krijn is een beste man, maar ik hou toch lang zoveel niet van hem as toe van Louis. En deer wil ik Marie voor bewaren." Even was het stil, toen vroeg Jan tje: „Hoe is het met jou en Riekus uit raakt?" „Dat sleet zo maar uit, toen we el kaar niet meer zagen." „Dan is dat het rechte niet ge weest." zei Jantje beslist. „Nee, 't rechte was het niet," peins de Betsie halfluid. Die avond verbaasden zich de Brandsma's over de grote som, die na aftrek der kosten, van het boelhuis overbleef. Dat geld hadden ze be stemd voor het inrichten der kamers na de verbouwing. Menno keek de lijsten der kopers eens na; hij had al le namen genoteerd en zocht hoeveel er waren, die de naam Riekus of Hen- drikus droegen. Het waren er vijf. En hij vroeg zich af: „Zou die Riekus er ook geweest zijn?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6