CONCERT Staats >loterii Nog flink wat houtwallen, maar weinig elzenmeten in de regio Areaal witlof wortel en sperziebonen sterk ingekrompen Afdrukken koeiepoten 3700 jaar oud „Braks steekt te weinig geld in agrarisch natuurbeheer" i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oktober 1987 Nr. 24221 5 Advertentie Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugd Orkest Dirigent: Matthieu Meys. Solisten: Eelco Beinema, cello; llona de Groot, viool Mozart symfonie no. 12, KV 110 Haydn celloconcert in C groot Vaughan Williams lark ascending, voor viool en orkest Haydn symfonie no. 104 ,,de Londense" ZIERIKZEE, VRIJDAG 23 OKTOBER CONCERTZAAL, 20.00 UUR Kaarten f 12,50; CJP/pas 65+ f 7,50 verkrijgbaar bij de VVV, Havenpark 29 en 's avonds aan de zaal. DAMASCUS/MOSKOU/AL- MANAMAH - De Arabische landen in de Golf hebben nog niet officieel ge reageerd op de Amerikaanse aanval len op Iraanse olieplatforms, die-» maandag hebben plaatsgevonden. Volgens waarnemers in het gebied was 'dinsdag bij de Arabische golflan- den zowel sprake van opluchting over de militaire actie van de Verenigde Staten als van angst voor een verdere escalatie van het conflict. ZIERIKZEE - Het areaal witlof wortel heeft in 1987 voor het eerst sinds 1980 efen inkrimping onder gaan. In 1987 werd circa 4.800 ha wit lofwortel geteeld, bijna 1.400 ha (22%) minder dan in 1986. Ook de op pervlakte stamsperziebonen nam af en was met iets minder dan 5.000 ha circa 16% lager dan vorig jaar. Een en ander blijkt uit de resultaten van het onderzoek „Groenten open grond", dat het Centraal Bureau voor de Sta tistiek dit najaar uitgevoerd heeft. Van ook vrijwel alle andere belang rijke groentegewassen nam de beteel- de oppervlakte af. Forse areaalin krimpingen deden zich voor bij knolselderij (30%), waspeen (23%) en spinazie (21%). De afname van het areaal winterpeen (15%), bloemkool (14%) en bewaarkool (11%) was iets minder sterk. Binnen de groep be waarkool valt vooral de afname van de oppervlakte rode kool op. De teelt van prei liet een zeer be perkte uitbreiding van het areaal zien (2%). Ook de teelt van stokbonen (12%), bospeen (9%) en sla (5%) nam toe, waarbij van het laatste gewas geldt, dat de oppervlakte ijsbergsla sterker uitgebreid is dan die van ove rige kropsla. Gewassen waarvan het areaal ten opzichte van 1986 niet veel veranderde zijn herfstsluitkool, an dijvie en boerenkool. SCHIPHOL - De jonge Spaans- Duitse charterluchtvaartmaatschap pij LTE blijkt nog steeds niet te be schikken over de benodigde goedkeu ringen van de Nederlandse en "Spaanse overheden voor de uitvoe ring van chartervluchten tussen de luchthaven Maastricht en Las Palmas op de Canarische eilanden. De maat schappij wil 4 november met die vluchten beginnen. NOORDOOSTPOLDER - Bij het voormalige eiland Schokland in de Noordoostpolder zijn afdrukken ont dekt van koeiepoten. Vermoed wordt dat deze ongeveer 3700 jaar oud zijn. Het betreft hier duidelijke prints die erop wijzen dat deze prehistori sche dieren zich aan de oevers van de Ovei-ijsselse Vecht ophielden. Op grond van deze ontdekking van deze afdrukken kan echter niet worden be paald of deze koeien groter of kleiner dan de huidige typen waren. ZIERIKZEE - Minister Braks van landbouw en visserij steekt te wei nig geld in natuurbeheer in agrari sche gebieden. De uitvoering van de relatienota komt daardoor in ernsti ge problemen. Voor de door de minis ter voorziene toename van het aantal beheersovereenkomsten is volstrekt onvoldoende geld beschikbaar. Er dreigt een achterstand van 7.700 hec tare in 1992. Verder kan te koop aan geboden landbouwgrond in een aan tal gevallen nu al niet door de staat worden gekocht. Dit hebben de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land geschreven in een notitie aan de vaste kamercommissie voor land bouw naar aanleiding van de komen de behandeling van de landbouwbe groting in de kamer. De relatienota regelt het beleid om natuurwaarden op landbouwgronden veilig te stel len. Op vrijwillige basis kunnen boe ren met de staat een beheerovereen- komst afsluiten. In ruil voor een financiële vergoeding verplichten zij zich dan tot een bedrijfsvoering waarin rekening wordt gehouden met natuurwaarden. De relatienota biedt ook de mogelijkheid tot aankoop van grond voor natuurreservaat. Juist nu er sprake is van grote produktie-overschotten in de land bouw is minder intensief grondge bruik of het beëindigen van land bouwkundig gebruik een belangrijke oplossing, aldus beide organisaties. Minister Braks hecht daarom veel be lang aan de reeds uit 1975 daterende relatienota en propageert deze aan pak in Europees verband. In schrille tegenstelling daarmee is het feit dat de minister er volstrekt onvoldoende geld voor uittrekt in zijn begroting, aldus Natuur en Milieu en Natuurmo numenten. De begroting van land bouw en visserij bevat volgens beide veel meer problemen voor het na tuurbeleid. „De bezuinigingen in de meerjarencijfers op vrijwel alle on derdelen van het natuurbescher- mingsbeleid maken een slagvaardige aanpak onmogelijk". ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 774e Staatsloterij, 2e trek king, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,- 20 prijzen van 50.000,- op alle lotnummers 038706 20 prijzen van 20.000,- op alle lotnummers 063972 20 prijzen van 2.000,- op alle lotnummers 087770 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 8177 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 484 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 170 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 767 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers .909 20.000 prijzen van 50.- op alle eindcijfers 49 20.000 prijzen van f 50,- op alle eindcijfers 93 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 29 200.000 prijzen van 20,- op alle eindcijfers 8 Artikel in Wantij over het ivallenlandschap van de binnenduinen ZIERIKZEE - Zowel op Schouwen-Duiveland als op Goeree-Overflakkee zijn nog flink wat houtwallen in stand gebleven. De oppervlakte aan elzemeten daarente gen is in honderd jaar gehalveerd. Dat staat te lezen in een artikel in het nieuwste nummer van Wantij, een uit gave van de Vereniging Zeeuwse Milieu Federatie. Vol gens Wantij is de teloorgang van een gedeelte van elzen- meten vooral te wijten aan de recreatie. „Het bieden van verblijfsaccommodatie, bijvoorbeeld bungalowterrei nen, binnen de wallen leidt tot degeneratie van het land schap. Er komt steeds weer iets bij aan recreatievoorzie ningen". hout. De stammetjes werden ver zaagd tot paaltjes, de dunnere takken en twijgjes verdwenen in de bakkers ovens en ook de smid gebruikte elzen hout om de smidsover op de gewenste temperatuur te krijgen. De elzen had den verder een belangrijke functie in de bemesting van de meetjes door de stikstofrijkheid van de bladeren. „Het kappen van het houtgewas langs de greppels werd gedaan als de meetjes als akker gebruikt werden. Hierdoor kwam de grond weer goed in de zon te liggen, wat de afbraak van dode planten en afgevallen bla deren bevorderde. Zo waren alle on derdelen van het agrarische systeem heel slim op elkaar afgesteld", aldus Wantij. De eerste bedreigingen van het landschap kwamen volgens het blad met het stoomtijdperk. „De pol ders langs de duinen kregen hun 'wa- termachien' dat zoog aan het water Gelukkig is er volgens Wantij ook nog een en ander over om van te ge nieten. „De prachtige iepenwallen herbergen eén plantengroei en die renleven dat aan hen gebonden is. Die planten en dieren kunnen alleen daar nog leven. De kruiden zijn voor al soorten die elders op landgoederen nog wel voorkomen. Verder geven de plantengroei en de beschutting van de houtwallen mogelijkheden voor vogels, vlinders en muizesoorten die buiten de wallen nauwelijks aanwe zig zijn". Geriefhout Zoals al gemeld is het aantal intact gebleven elzenmeten op Schouwen- Duiveland sterk geslonken. In de 17e eeuw waren er nog heel wat. Het el zenhout werd gebruikt als gerief- van de duinen. Het systeem van be mesting door organisch afval vond zijn einde". De kunstmest deed zijn intrede. Nieuw inkomen •Op Schouwen werd de oppervlakte aan elzenmeten gereduceerd doordat een deel werd omgezet in boomgaar den. Dat bleek geen commercieel suc ces. De vruchtbomen kwamen water tekort. Vervolgens werden de boom gaarden omgetoverd in recreatieter reinen. En dat betekende voor fruit telers een nieuw inkomen. Maar zij waren niet de enigen die pi'ofiteerden van de ontwikkeling van 'Zeeland re- creatieland'. De makelaars zagen ook een gat in de markt. „Vooral de laat ste groep heeft sterk de achteruit gang van de elzenmeten op Schouwen en de landschappen van hoogten en akkertjes rond Ouddorp geregeld", v aldus Wantij. „Als er een begin is van accommodatie voor huisjes of cara van, wordt door de belangehebbende eigenaren en makelaars gesproken van gewekte verwachtingen, en voor de rechter delft de betrokken ge meente dan veelal het onderspit". Wantij stelt tenslotte dat er al te wei nig natuur en te weinig rustgebied is. „En er is reeds veel te veel landbouw- produktie. Eigenlijk is er al lang geen keus meer". Verder in Wantij artikelen over wa terbodemverontreiniging, cursus mi lieu en huishouden en geluidshinder. Ook in het blad de resultaten van het lezersonderzoek dat door het blad ge houden werd. kir zijn nog aardig wat houtwallen, vooral in de Kop van Schouwen. Iepeziekte maakt het noodzakelijk om iepeti te rooieti en de wallen met andere bomen te herplanten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5