De kas van Scharendijkse jeugdsoos Trace is leeg 'De mensen hier komen toch altijd op het oude terug' I. Nu ook verkoop en reparatie fietsen 4 Geen Brouws geld voor Consument en Veiligheid MIDDEN MIDDENSTAND BROUWERSHAVEN - Als het aan burgemeester en wet houders van Brouwershaven ligt wordt er geen geld vrijge maakt voor de Stiehting Con sument en Veiligheid, die don derdag 5 november een ten toonstelling voor ouderen wil houden. Een tentoonstelling over Veilig op leeftijd, die ge houden zou moeten worden in het dorpshuis te Nieuwerkerk. Hoewel wij het nut van de tentoonstelling niet willen aanvechten, betwijfelen wij ten zeerste of er vanuit deze ge meente door de groep ouderen voldoende belangstelling zal bestaan, dat subsidiëring rechtvaardigt", aldus b en w in hun afwijzende voorstel aan de raad, die maandag 26 oktober bijeen komt. Hiermee schaart het college zich achter onder meer de Westerschouwse wel- zijnscommissie, die eveneens twijfels liet horen over de be langstelling van ouderen in de Westhoek. De Stichting Consument en Veiligheid heeft uiteindelijk voor een locatie in Nieuwer kerk gekozen, nadat haar ge bleken zou zijn dat er in Zierik- zee geen geschikte en tevens betaalbare ruimte te vinden was. Afgezien van het feit, dat het Brouwse college twijfelt over de belangstelling, werpt zij op dat er nog steeds ondui delijkheid bestaat over de fi nanciering van het flankerend ouderenbeleid. Competentie Dit valt tot 1 januari 1988 on der de competentie van de pro vincie. Maar tot op heden is het Brouwershaven nog niet duide lijk welke middelen hiervoor aan de gemeenten worden doorgesluisd. ,,Wij zijn van mening, dat nieuwe subsidieverzoeken in deze tijd kritisch moeten wor den bezien en dat prioriteiten moeten worden gesteld aan het aangaan van nieuwe verplich tingen", besluit het college. Het bestuur van jeugdsoos Trace kan door het dalende aantal leden de hoge huur van het soosgebouw bijna niet meer opbrengen Activiteiten om geld en meer leden te krijgen SCHARENDIJKE - „Momenteel staat ons saldo op nul. De kas van jeugdsoos Trace is leeg". Ze draaien er niet omheen de twee bestuursleden van de Scharendijk se jeugdsoos, Peter Mes en Marjolein van Iwaarden. Met het twaalfeneenhalfjarig bestaan van de soos in juli 1988 in zicht dreigt deze jongerenactiviteit in Scharendijke met eén financieel 'gat' te komen zitten. GRONINGEN - Het onderzoek naar ontucht met kinderen in Oude Pekela wordt volgens woordvoerder J. Maring van de rijkspolitie Gronin gen binnenkort afgerond. ,,We zijn nu echt met de laatste weken bezig", zo verklaarde Maring. Op dit moment worden de resultaten verwerkt van de confrontatie met foto's die een der tigtal kinderen uit Oude Pekela kort geleden onderging. Hoofdofficier van justitie in Groningen mr. J. A. Blok vindt de uitspraak van de politie „een slag in de lucht". LEIDEN - Selectieve abortus kan „zeer" humaan zijn. Dat vindt de Leidse ethica mevr. prof. dr. H. M. Dupuis. Zij zei dit in Leiden tijdens een symposium over erfelijkheidsaf wijkingen bij ongeboren kinderen. Selectieve abortus is volgens haar abortus die wordt verricht op grond van handicaps of ziekte van de foe tus. Mevrouw Dupuis is van mening dat er naast nadelen, zoals het op plakken van het predikaat „nazi", ook voordelen zijn die pleiten voor selectieve abortus. BRATISLAVA - De Tsjechoslo- waakse politie heeft in een officiële oproep gevraagd om getuigen van de moord op de 47-jarige priester Stefan Polak in de nacht van 7 op 8 oktober in Borovce in het westen van Slowa kije. Het Tsjechoslowaakse pers agentschap Ceteka berichtte dat in opdracht van het ministerie van bin nenlandse zaken politiemensen voor „dit belangrijke onderzoek" waren vrijgemaakt. Als oorzaak daarvoor noemen bei de bestuursleden de hoge huur die zij voor hun gebouw aan de gemeente moeten betalen. En het gestaag terug lopende ledenaantal. „In 1982 hadden we ongeveer 200 leden. Nu zijn het er nog veertig". Een trend die volgens Van Iwaarden en, Mes bij de meeste jeugdsosen op het eiland te signale ren valt. „Vanaf de oprichting tot de jaren 82/83 ging het goed met het le denaantal. Daarna is het sterk terug gelopen". Vicieuze cirkel Omdat aan de inkomstenzijde van de soosboekhouding voornamelijk de ledencontributie en de inkomsten uit de baromzet prijken kwam dat hard aan. „Vroeger hadden we nog genoeg geld om af en toe een bekende groep naar Scharendijke te halen. Toontje Lager, is hier geweest en Hans de Booy. Maar dat kan nu niet meer en dat werkt ook als een vicieuze cirkel. Als er weinig te doen is komen er minder mensen. En daardoor hebben we weer minder inkomsten". Maar er zijn meer redenen die bei de bestuursleden opnoemen als oor zaak voor de teruglopende belang stelling voor de soosavonden. „We hebben veel concurrentie van de dis cotheken in Renesse en de busjes die daar jongeren heenbrengen. Vooral de groep tussen vijftien en achttien jaar zien we bijna niet meer in de soos. Het zijn allemaal jongeren van achttien jaar en ouder die nog ko men". Volgens Van Iwaarden en Mes komt dat ook omdat het uitgaanspa- troon de laatste jaren sterk is veran derd. „Men vertrekt pas veel later op de avond dan vroeger en komt ook veel later thuis. Daar kunnen wij niet tegenop concurreren omdat wij door de gemeente gebonden zijn aan 24.00 uur als sluitingstijd. Veel jon geren vinden het niet de moeite om naar de soos te komen omdat ze weg moeten als het net gezellig begint te worden. En dan krijg je al gauw dat ze helemaal niet meer komen". Bij die derving van ledencontribu ties drukken de financiële lasten van de huur steeds zwaarder op het soos- budget. „We hebben sinds 1984 een ontzettend mooi gebouw en ruimte zat, maar we gaan bijna ten onder aan de huur: 775 gulden per maand ofwel 25 gulden per uur dat we open zijn. Want de soos is op vrijdag- en zaterdagavond geopend, dat is in to taal zo'n acht uur per week". Over eén jaar bekeken bedraagt de huur onge veer 9000 gulden. De bestuursleden zouden graag willen dat de gemeente Middenschouwen daarvan 5000 a 6000 gulden subsidiërde. Zij hadden daar over een gesprek met wethouder W. G. Renden. „Ze vinden dat de jeugd soos zichzelf moet kunnen bedruipen. Ze zouden wel wat willen doen. Maar niet zoveel en alleen als de soos zelf actief is om geld en nieuwe leden te verzamelen". Rommelmarkt Dat is men dan ook van plan. Op za terdag 24 oktober gaat de eerste acti viteit van start. Een rommelmarkt en bazar in het soosgebouw van Trace naast het voetbalveld. „We zijn met ongeveer 15 vrijwilligers al zo'n vier weken aan de voorbereidingen bezig. We hebben een heleboel tweedehands spullen verzameld bij de bevolking van Scharendijke". De bazar bestaat uit spelletjes al^ dartpijlere gooien, sjoelen, de magische spiraal en een knikkerpot. „Allemaal activiteiten die weinig geld aan voorbereiding kosten. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door de middenstand van Scharendijke". Het verzamelen van geld voor de bijna lege kas is name lijk het hoofddoel van deze activiteit. Men combineert de rommelmarkt echter ook met een ledenwerfactie. „Bij de.ingang komt een lidmaat schapsaanbieding waarbij men tegen een gereduceerde prijs lid kan wor den voor een jaar". Het evenement omvat verder een koffiehoek die op het podium wordt opgesteld. Het duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Om meer jeugdige leden aan de soos te binden wil het soosbestuur in de toekomst weer activiteiten gaan organiseren op de woensdagmiddag. „Voor de jongeren van tien tot vijf tien jaar. Dat gebeurde vroeger ook maar daarna is het een beetje ver sloft. Wij denken dat dat een goede manier is om die jongeren zo aan de soos te binden dat ze ook blijven ko men als ze boven de vijftien zijn. Als het dan,wat drukker wordt komt de groep van vijftien tot achttien jaar die we nu niet zien ook wel terug. Want vroeg of Iaat word je dat disco- gedoe in Renesse ook zat". Muziekgenre Een ander plan om meer bezoekers te trekken is het organiseren van soosavonden waarbij grammofoon platen van een bepaald muziekgenre centraal staan en speciaal worden be licht. Verder blijven de traditionele soosactiviteiten waarmee tot nu toe geld werd verdiend natuurlijk1 ge woon doorgaan. „Het verkopen van kerststukjes, de kerstfondue en na tuurlijk de koek- en zopietent als het gaat vriezen deze winter. We hebben wat dat betreft het voordeel dat ons clubgebouw naast de ijsbaan ligt". Marjolein van Iwaarden en Peter Mes vinden het voor Scharendijke heel belangrijk dat de jeugdsoos Trace blijft bestaan. „Want er is hier voor de rest niet zoveel te doen voor jongeren. Alleen het voetballen en twee café's. Maar dat ene is niet eens zo vaak open". De bestuursleden ho pen daarom van harte dat ze een om mezwaai kunnen bewerkstelligen waardoor de financiële positie van de soos weer in veiliger vaarwater komt. Uitbreiding fietsenverhuurbedrijf Renesse RENESSE - „Fietsen is erg in tegenwoordig. De vakantiegangers krijgen steeds meer belangstelling voor het milieu en laten daarom de auto vaker staan als zij een tocht in de omgeving willen fnaken". Dat zegt de 64-jarige R. P. Steur die sinds dertien jaar een fietsenverhuurbedrijf runt in een voormalige boerenschuur aan de Wilhelminaweg te Renesse. Ge durende die jaren liep het aantal verhuurfietsen op van 40 naar ruim 400. En nu is het bedrijf uitgebreid met twee nieuwe elementen. De verkoop van nieuwe fietsen en de reparatie van fietsen. Dat laatste heeft alles te maken met het diploma vakbekwaam heid fietsherstellersbedrijf dat be gin oktober werd behaald door de 32-jarige G. A. J. van Soeten uit Renesse. Al vele jaren werkte hij mee in het fietsenverhuurbedrijf van Steur. Via een ontheffing is hij vooruitlopend op het behalen van het diploma al sinds een april van dit jaar bezig met het verrich ten van reparatiewerkzaamheden en de verkoop van nieuwe fietsen. Open dag Via een open dag, die voor Van Soeten zelf een grote verrassing was, werden de inwoners van Re nesse en Ell'emeet de afgelopen week op de hoogte gesteld van de nieuwe dienstverlening in het dorp op fietsgebied. „Vrienden en kennissen hadden huis-aan-huis folders verspreid zonder dat ik het had gemerkt. Toen kwamen ze me halen om even te komen kijken in de schuur. Dat was een complete verrassing. Al die mensen. Er zijn er ongeveer zeventig geweest". Van Soelen heeft zich in de loop der jaren een mening gevormd over fietsen en de wijze waarop mensen ermee omgaan. „Voor de meesten vormt het onderhoud van hun fiets een sluitpost. Ze laten alleen reparaties uitvoeren als het echt nodig is. Vooral hier in een vakantiegebied staan heel wat oude fietsen achter caravans en huisjes die alleen in de vakan ties worden gebruikt". De fietsen- reparateur realiseert zich terdege dat ook zijn werkzaamheden met een top in het zomerseizoen zullen verlopen. „Dank zij het toerisme hebben we de verkoop en repara tie erbij kunnen nemen. Want het eigen inwonertal is te klein om zo iets in een klein dorp rendabel te maken". De totale bedrijfsruimte van beide ondernemers is in totaal 400 vierkante meter groot en verdeeld over twee fietsenschuren. Volgens Van Soelen worden in het bedrijf alleen Nederlandse fietsen van de gelijk fabrikaat verkocht. INDE „Ja, er zit tegenwoordig volop prut tussen de fietsen die te koop worden aangeboden. Maar dat staat niet hier", zegt hij gedeci deerd. „Er zijn ook fietsen met een zogenaamd 'no-name merk'. Die worden ook bij de Gazelle-fa- brieken gemaakt en zijn even goed. Ze zijn alleen uitgevoerd met wat goedkopere banden, vel gen en zadel. Maar er zijn ook bui tenlandse fabrieken die partijen onderdelen opkopen, daar een fiets van in elkaar laten zetten om die vervolgens op de markt te brengen. Meestal via grotere wa renhuizen. Dat is een kwaliteit die niet te vergelijken is met een A- merk fiets. Zulke fietsen zijn veel gauwer kapot". ZIERIKZEE Rommelmarkt In de Beuze in Zierikzee wordt za terdag -24 oktober een rommelmarkt gehouden. Dit snuffelgebeuren be gint om 20.00 uur. De opbrengsten van deze verkoop komen ten goede aan het gemeentewerkfonds van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente en worden tevens bestemd voor het nieu we kerkcentrum van de Hervormde Gemeente. Wie nog op zoek is naar boeken, speelgoed, huishoudelijke artikelen tegen een schappelijk prijs je kan op deze rommelmarkt wellicht zijn slag slaan. Actiebijeenkomst In het kader van de landelijke ac tieweek tegen de bezuinigingen in de gezondheidszorg, die de Federatie Nederlandse Vakbeweging in de week van 2 tot en met 6 november houdt verzorgt de afdeling Schou- wen-Duiveland van de FNV woens dag 4 november een speciale bijeen komst in het Huis van Nassau in Zierikzee. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Aan deze bijeenkomst werken ook de Landelijke Huisart sen Vereniging en de Landelijke Tan dartsen Vereniging mee. Collecte De onlangs gehouden collecte ten bate van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft het volgende opgebracht: Zierikzee 2194,20), Westerschouwen 1213,77), Brouwershaven 1244,35). Middenschouwen 508,40), Duive- land 1158,45) en Bruinisse 454,90). Dit is totaal 6774,07. De werkgroep van de vereniging be dankt hiervoor alle collectanten en gevers. Prijsèn voor het brood van Oosterlandse warme bakker OOSTERLAND - Het waren een doodgewoon witbrood en bruinbrood waarvoor warme bakker Jan Bouwman uit Oosterland een tweede en derde prijs kreeg toege kend tijdens de wedstrijd om de Zeelandtrofee. Op de na jaarsvergadering voor het gewest Zeeland van de BCOB, de Bond voor Christelijke Ondernemers Bakkersbedrijf. Jan Bouwman blijkt een echte broodbakker. „Brood en broodjes, dat ligt me het beste. Dat doe ik liever dan ge bak". Jan Bouwman kreeg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen tw< prijzen voor zijn brood. Iedere dag bakt Bouwman met zijn medewerker Jan van den Berg onge veer twintig verschillende brood soorten voor de verkoop in zijn win kel aan de Sint Joostdijk. Al bijna negentien jaar lang, want het was in november 1968 dat de bakkerszoon uit Kruiningcn zich daar vestigde. „Ja, ik probeer wel eens wat nieuwe broodsoorten in het assortiment te doen. Maar ik heb de ervaring dat de mensen hier in Oosterland toch weer op het oude terug komen. Wat dat be treft hebben ze hier in het dorp over het algemeen een vrij traditionele smaak". Gewoon brood Misschien is een van de redenen daarvan dat het 'gewone' wit- en bruinbrood van bakker Bouwman zo lekker is. Dat kah men tenminste af leiden uit het feit dat een jury be staande uit leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen tijdens de wedstrijd in Goes het brood van Bouwman uit dat van ongeveer vijf tig Zeeuwse bakkers kozen om een tweede en derde prijs aan toe te ken nen. „Ja, dat doet me toch wel weer goed. Het is een beetje een stimulans bij mijn werk", zegt Bouwman. Het was niet de eerste keer dat hij aan een wedstrijd meedeed. Hij begon daar al mee kort n^dat hij de bakke rij in Oosterland overnam. Deelna me aan provinciale en landelijke wedstrijden leverde in de loop der ja ren een 'doze vol met bekers' op. Maar voor Bouwman vormt het kun nen vergelijken van zijn niveau met .dat van collega's de belangrijkste motivatie om regelmatig deel te ne men aan wedstrijden. „Dan houd ik in de gaten hoe de kwaliteit van mijn produkt ligt". Zijn broden werden in Goes beoor deeld door twee jury's. Een van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen en een van de fabriek Gist- Broeades die vooral naar de techni sche aspecten van het brood keek. „Het was de huisvrouwenjury die het brood van Bouwman uitkoos. „Ik kan het juryrapport niet meer zo gauw terugvinden maar ze letten op het model, dc kleur, de geur. de smaak en de structuur. Dat is of er geen gaten inzitten". Vriendelijke woorden De prijzen leverden Bouwman dit keer geen bekers óf medailles op. „Alleen vriendelijke woorden". Hij is al lang weer druk bezig in zijn bakke rij met het maken van boerencake, gewone cake en appeltaarten. En pe perhollere „Want die verkopen we nu weer veel. Dat is altijd een rage in dc maanden voor Sinterklaas. Gelijk daarna is het afgelopen. Dan eten de mensen ze bijna niet meer". KERKWERVE Ds. M. van der Sluys bedankt voor Zaamslag Ds. M. van der Sluys, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Kerkwerve, heeft bedankt voor een beroep naar Zaamslag. Ds. Van der Sluys, die 28 maart 1949 in Rot terdam werd geboren, staat sinds 10 mei 1979 in Kerkwerve. Film In verenigingsgebouw het Zuuden- de te Kerkwerve wordt woensdag 21 oktober een komische film gedraaid. De film is Nederlands gesproken en begint om 14.00 uur. Het is een initia tief van de werkgroep Jeugdactivi- teiten. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Het Reformatorisch Contact Or gaan Schouwen-Duiveland houdt ook de komende wintermaanden weer een aantal lezingen met doel na te denken over het verdiepen in de Bij bel en de geschiedenis van de kerk en haar belijdenisgeschriften. De eerste lezing is donderdag 29 oktober in het verenigingsgebouw te Sirjansland en begint om 19.45 uur. Ds H. J. Boer. Nederlands Hervormd predikant te Sirjansland, behandelt het onder werp oefening in Godzaligheid. Na de pauze kunnen er vragen worden ge steld over de lezing. BRUINISSE Geslaagd Voor het schippersdiploma alle bin nenwateren en teven^ het radardiplo ma Rijn- en binnenvaart is geslaagd Jaap de Waal van de Bru 25. Hij volg de de opleiding daartoe bij het KOF, het Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4