Zeeuwse actie voor hulp aan vluchtelingen afgesloten met eindbedrag van hijna drie ton RMK-advies over meewerkende echtgenote WATERSTANDEN - Nijpels houdt vast aan verplichte jaarlijkse milieukeuring auto's Mankementen aan nieuwe politieboten Oplossing voor EG-landbouw- financiering '87 Orgel kerk Haamstede gesloopt en afgevoerd MOSKOU - De Amerikaanse ver- geldingsaanval op Iraanse doelen in de Perzische Golf heeft naar het oor deel van de Sovjetunie de kans op een gewapende confrontatie tussen de Verenigde Staten en Iran dichterbij gebracht. Het officiële Sovjet persbureau Tass hekelde in een onge woon snelle reactie de aanval als mi litair avonturisme" dat de Ameri kaanse regering geen voordelen zal opleveren. LONDEN - Het nieuws over Ameri kaanse aanvallen op Iraanse olieplat forms in de Perzische Golf heeft maandag gezorgd voor een stijging van de internationale olieprijzen. Aanvankelijk was er een stijging van ongeveer 0,85 dollar per vat (van 159 liter), maar toen de vrees voor versto ring van de olie-aanvoer uit de Golf wat wegebde moesten de prijzen weer iets terug. ZIERIKZEE - Het landelijk com mando van de rijkspolitie in Drie bergen tilt zwaar aan de waslijst met gebreken die op nieuwe politieboten wordt gesignaleerd. De werf waar de boten gebouwd worden schuift de schuld af naar de fabrikant van de motoren die op haar beurt de zwarte piet weer terugschuift naar de werf. Arbitrage zal moeten uitwijzen wie gelijk heeft. Het zijn niet alleen veerboten die op de Westerschelde regelmatig met motorstoornissen te kampen hebben. Ook de schepen van de rijkspolitie te water kunnen wat dat betreft hun partij meeblazen. Sinds de over dracht in december 1983 van de RP 16 hebben zich op het schip al verschil lende ernstige motorstoringen voor gedaan op dit schip uit de 23 meter klasse. Ook de schepen die na de RP 16 van de werf kwamen vertonen le gio gebreken: motorblokken lopen vast en drijfstangen breken. De com mandanten van RP 20 (Den Helder) en RP 21 (Ijmuideri) hebben hun be manningsleden verboden in de ma chinekamer te komen als de motoren draaien, want als een drijfstang breekt kan een stuk daarvan dat een bemanningslid treft ernstige gevol gen hebben. De overdracht van de RP 56 in februari dit jaar moest worden uitgesteld omdat noch radar noch kompas waren afgesteld. Als gevolg van een montagefout kon op volle zee het anker van de RP 21 niet worden gehieuwd, toen het;schip op volle zee voor anker was gegaan. BorseleReimerswaal, Sluis en Westerschouwen deden niet mee ZIERIKZEE De Zeeuwse actie voor hulp aan Af ghaanse vluchtelingen in Pakistan is afgesloten met een eindbedrag van 290.300,De in 26 van de 30 Zeeuwse gemeenten gehouden inzamelingen in de bevrijdings- week begin mei hebben een resultaat opgeleverd van 105.836,Alleen de gemeenten Borsele, Reimerswaal, Sluis en Westerschouwen hebben om uiteenlopende rede nen niet meegedaan. Rechtstreeks vanuit Zeeland is op giro 999 van Stichting Vluchteling in Den Haag in de pe riode 1 januari tot begin augustus van dit jaar een be drag van 109.837,— overgemaakt (welk bedrag conform afspraak met de stichting voor de Afghaanse vluchtelin gen wordt bestemd). Tfenslotte kon, op grond van een be staande regeling, 74.627,uit de fondsen van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking aan de Zeeuwse opbrengst worden toege voegd. De kosten van de actie - ver spreiding huis-aan-huis van 140.000 folders met bijbehorende envelop pen, plus de kosten van deze distribu tie - waren 19.000,—, zodat een net tobedrag van 271.300,— kan worden besteed aan medische voorzieningen, bouw en inrichting van kleine scho len en aanschaf van schoolbehoeften, alsmede voor de bevordering van zelfwerkzaamheid door middel van de aankoop van weefgetouwen, naai machines, groentezaden, gereed schappen e.d. Doaba-project Met de opbrengst van de actie kan het grootste gedeelte van het Doaba- project worden verwezenlijkt. Doaba is een nederzetting van Afghaanse vluchtelingen in het Pakistaanse Kohat-dist riet, op een uur of drie rij den van de grensstad Peshawar. De vluchtelingen, Soenni's, zijn vooral afkomstig uit. het gebied rond de Af ghaanse plaats Khandahar. Zij zijn voornamelijk herders en boeren van verschillende stammen en families, met elkaar ongeveer 2000 gezinnen vormend. ZIERIKZEE - De meest wenselijke vorm van samen werking tussen een man en zijn in de onderneming mee werkende echtgenote, bestaat in de man/vrouw maat schap of firma. De beslissing hierover van echtgenoten dient voorop te staan, de toetsingsruimte voor fiscus en sociale verzekeringsinstanties dient marginaal te zijn. Dit stelt de Raad voor het midden- en kleinbedrijf in zijn vastgestelde advies aan staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) waarin ingegaan wordt op de positie van de in de onderneming meewerkende echtgenote. In het midden- en kleinbedrijf wer ken ongeveer 130.000 vrouwen mee in de onderneming van hun man. Zon der die bijdrage zouden die bedrijven niet of niet voldoende kunnen func tioneren. Een deel van de raad kiest op principiële gronden voor handha ving van het verbod van arbeidsover- eenkomsten tussen echtelieden. Een ander deel van de raad komt op prag matische gronden tot de conclusie geen voorstander te zijn van dergelij ke loondienstverhoudingen. De raad is eveneens verdeeld over de nood zaak tot het verrichten van een onder zoek naar de werking van het Neder landse huwelijksgoederenrecht. In het fiscale vlak merkt de raad voorts op dat een soepele doorschuif- regeling wenselijk is bij overdrach ten en overgangen van delen van het ondernemingsvermogen binnen het huwelijk, waarbij de raad ervan uit gaat dat dergelijke overdrachten niet voor de WIR als desinvestering zullen worden gezien. De vrijstelling voor ondernemingsvermogen per belas tingplichtige dient voorts uitgebreid te worden tot de vennootschapsbe lasting. In het advies wordt ook uit gebreid ingegaan op de positie van de meewerkende echtgenote ten opzich te van de sociale verzekeringen. Uit gaande van het mede-ondermerschap van de vrouw meent de raad dat een algemene benadering op middellan ge termijn er niet toe kan leiden dat voor de meewerkende vrouw dezelfde Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 oktober 2.45 160 08.45 -115 14.55 151 20.55 -135 22 oktober 03.15 168 09.10 -117 15.30 159 21.20 -135 21 oktober 01.15 261 07.30 -103 13.30 150 19.35 -126 22 oktober 01.45 173 07.40 -111 13.50 164 20.05 -129 21 oktober 02.50 174 08.45 -124 15.00 163 21.05 -146 22 oktober 03.30 179 09.15 -127 15.30 168 21.30 -147 21 oktober 02.50 181 08.45 -128 15.00 172 21.00 -150 22 oktober 03.25 190- 09.10 -132 15.40 182 21.30 -151 Bij de hulp aan deze vluchtelingen is de Stichting Vluchteling zeer nauw betrokken. Zij werkt daarbij samen met de IRC, de International Rescue Committee, een onafhankelijke Amerikaans-Australische organisa tie met hoofdkwartier in New York. De organisatie werkt vooral met jon ge mensen, die over idealisme en te gelijk grote deskundigheid beschik ken en die voor hun werk alleen zakgeld ontvangen. Bij de presentatie van de actie werd gemikt op een opbrengst in Zeeland van 300.000,—, gebaseerd op 15.000 vluchtelingen en 20,— per vluchte ling, voor de realisering van een aan tal voorzieningen in de medische-, onderwijs- en zelfwerkzaamheids- sfeer. De werkgroep Zeeland helpt vluch telingen heeft enige tijd geleden in overleg met de Stichting Vluchteling namens 12 Zeeuwse gemeenten - Ar- nemuiden, Domburg, Mariekerke, Valkenisse, Veere, Westkapelle, Kort- gene, Wissenkerke, Sint Philipsland, Zierikzee, Vlissingen en Tbrneuzen - de minister van ontwikkelingssa menwerking verzocht om verdubbe ling van de netto-opbrengst in die ge meenten, dit op grond van de criteria die van kracht zijn bij het verkrijgen van bijdragen uit het fonds voor klei ne particuliere activiteiten (met een maximum bijdrage van 50.000,—). Het gemeentebestuur van Tholen richtte zich met een soortgelijk ver zoek tot de minister. In de al genoem de 12 gemeenten was de opbrengst 53.430,40, in Tholen bedroeg zij 24.627,12. De beide verzoeken heeft de minister ingewilligd. Eén van de eisen om voor verdubbe ling van de opbrengsten in aanmer king te komen is dat er sprake moet zijn van een concrete afgeronde acti viteit. Aan deze eis kon gemakkelijk worden voldaan doordat de leider- van het Pakistan-project van IRC, de heer Thomas L. Yates, op korte ter mijn enkele programma's met kos- tenbegroting kon samenstellen. Voor de 12 gemeenten gezamenlijk heeft het programma betrekking op de bouw en de inrichting van zes klei ne scholen in Doaba (een klaslokaal, een klein kantoor, een voorraadruim- te, toiletten en een erfafscheiding), voor Tholen gaat het om de bouw en de inrichting van een medische kli niek en eveneens een schooltje. Structureel Met het stichten van de schooltjes en de kliniek worden voorzieningen getroffen die - zoals de regeling van ontwikkelingssamenwerking voor schrijft - zijn gericht op de kansar men en op hun basisbehoeften, die een bijdrage leveren aan hun proces van maatschappelijke en economi sche zelfverwezenlijking en die bo vendien een structurele verbetering inhouden. Het ministerie vraagt, na verwe zenlijking van de projecten, een rap port en een financiële verantwoor ding. Het verzoekt ook aan de werkgroep de inwoners van de be trokken gemeenten op de hoogte te houden van de voortgang van het werk. SCHEVENINGEN - Minister Nij pels van milieubeheer houdt vast aan de verplichte jaarlijkse milieu keuring van auto's vanaf het eerste bouwjaar, wat er verder ook met de Algemene Periodieke Autokeuring (APK) gaat gebeuren. De milieukeu ring, die voor oude auto's gekoppeld is aan de APK, zal zeker een veel lan ger bestaan moeten hebben, zo zei hij in Scheveningen op de milieudag van de vereniging van garagebedrijven BOVAG. De bewindsman acht de jaarlijkse milieukeuring van auto's nodig om dat nieuwe auto's al na een jaar af wijkingen in de afstelling van de mo toren vertonen. Dat geldt zowel voor de auto's met 'schone' motoren als voor de wagens die nog niet van een dergelijke motor of van een katalysa tor zijn voorzien. Nijpels wil de ze kerheid dat de verkochte schone auto's ook werkelijk schoon blijven. De milieukeuring houdt onder meer een controle op de motorafstel ling in. Hierbij wordt de afstelling van de ontsteking, het stationaire toerental en de uitstoot van koolmo noxide bij dit toerental nagekeken. Daarnaast worden bij schone auto's ook emissiebeperkende voorzienin gen, zoals katalysatoren, geïnspec teerd. Als de auto's niet aan de gestel de eisen voldoen, moet de importeur of de fabrikant maatregelen nemen. Beperkingen Voorts is minister Nijpels van plan beperkingen op te leggen aan de groei van het autoverkeer. Hij be treurde het dat terugdringing van de luchtverontreiniging door verzuren de stoffen, waaronder stikstofoxyden voornamelijk afkomstig van de uit laatgassen van auto's, voor een deel teniet wordt gedaan door de sterke groei van het wegverkeer. Dit maakt het voor hem noodzakelijk verder gaande maatregelen te treffen. Daarnaast wil de bewindsman ver dergaande eisen stellen aan de uit laatgassen. Ondanks de aangescherp te eisen zijn schone auto's in zijn ogen nog lang niet schoon genoeg. Hij streeft daarom naar eisen, die verge lijkbaar zijn met die in de Verenigde Staten. Overigens toonde Nijpels zich te vreden over de verkoop van auto's die voldoen aan het zogenoemde Luxem burgse akkoord van de EG-lidstaten. Al meer dan de helft van de nieuwe auto's die nu in Nederland worden verkocht, beantwoorden aan die Eu ropese normen. In de afgelopen an derhalf jaar gaat het ih totaal om on geveer 170.000 auto's. AMERSFOORT - Een psychiater van het psychiatrisch ziekenhuis Zon en Schild in Amersfoort wordt be schuldigd van ontoelaatbare seksuele handelingen met patiënten. De klach ten worden onderzocht door de offi cier van justitie en door de inspecteur voor de volksgezondheid in de pro vincie Utrecht. De klachten worden ook onderzocht door de directie van Zon en Schild. LUXEMBURG - De EG is voor wat de landbouw betreft voor dit jaar uit de financiële problemen. Maandag is in Luxemburg namelijk definitief besloten landbouwvoorschotten aan de lidstaten voor de rest van dit jaar om te zetten in betalingen achteraf. De EG-commissie behoeft nu in no vember (voor welke maand inmid dels al voorschotten verstrekt zijn) geen vooruitbetalingen te doen voor december, en in december niet voor januari. Deze boekhoudkundige 'truc' bespaart haar een kleine 10 miljard gulden. Daarmee is het geld tekort in de landbouwsector voor 1987 de wereld uit. Tot deze oplossing werd besloten tijdens overleg tussen de EG-land- bouwministers en een delegatie van het Europees parlement. Minister Gerrit Braks heeft tijdens dat over leg vast laten leggen dat dit besluit niet mag vooruitlopen op een defini tieve oplossing. De operatie kost hem namelijk 60 miljoen gulden, de rente op het bedrag dat Nederland moet le nen omdat het geen voorschotten uit Brussel krijgt. In de gemeenschappelijke verkla ring van raad en parlementsdelega- ties staat ook dat een definitieve oplossing van het probleem (EG- commissie en ook het Europees parle ment zijn ervoor dat de voorschotten voorgoed vervangen worden door achterafbetalingen) onderdeel moet zijn van de besluiten inzake de toe komstige financiering van de ge meenschap. risico's worden verzekerd als voor werkneemsters uit de werknemers verzekeringen het geval is. Behoefte Als er behoefte zou zijn aan een re geling voor meewerkende echtgeno tes bij zwangerschap en bevalling, kan volgens de raad op langere ter mijn gedacht worden aan een rege ling in de vorm van een volksverzeke ring. Ten aanzien van de AAW stelt de raad dat bij het bepalen van de uitke ring de grondslag hiervoor ook voor de meewerkende echtgenote wordt vastgesteld'op basis van de gemiddel de verdiensten in de (maximaal) drie jaar voorafgaande aan de datum waarop de arbeidsongeschiktheid is ingetreden. Een deel van de raad is voorts van mening dat de kosten ver bonden aan huishoudelijke hulp fis caal aftrekbaar zouden moeten zijn. Tot slot wordt in het advies ingegaan op de behoefte aan scholing en vor ming van de meewerkende echtgeno te. Mede op basis van het advies van de raad zal de regering in het najaar van 1987 haar definitieve standpunt over de positie van de meewerkende echtgenote in de onderneming bepa len. Springtij: 25 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Vervolg van pagina 1 Mits er regelmatig, zo'n een keer per jaar, onderhoud gepleegd wordt. In totaal komen er in het nieuwe orgel 800 pijpen, tegen 500 in het oude. Voor het overgrote deel zijn de orgelpijpen gemaakt uit een legering van lood en tin. Maar ook komen er in het nieuwe orgel 72 eikenhouten orgelpijpen te zitten. Verder wordt in het orgel ook mahoniehout verwerkt. ,,Dat komt als een boom van twee meter door snede en 12 meter lengte aan op een schip in Rotterdam vanuit Ivoor kust", aldus Nijsse. Orgeltrapper Technisch gesproken is er in de or gelbouw nog niet zo veel veranderd. De orgelpijpen worden nog steeds op ambachtelijke wijze vervaardigd. Een van de grootste veranderingen, en verbeteringen is de manier waar op voor voldoende lucht gezorgd wordt om geluid uit het orgel te krij gen. In de twintiger jaren was daar een speciale orgeltrapper voor. Een der eerste orgeltrappers die als jon gen in 1925 deze functie in Burgh- Haamstede bekleedde had zijn dien sten gratis aangeboden. Later kreeg de orgeltrapper een (bescheiden) sa laris. Organisten die letterlijk en fi guurlijk alle registers opentrokken stelden de orgeltrappers voor een zware uitgave. Later werd voor vol doende lucht gezorgd via elektrische weg. Het nu gesloopte orgel werd inge wijd op 16 januari 1921. De kosten be droegen toentertijd 3500 gulden plus nog eens 658,50 gulden voor de onder bouw. De bouw van het nieuwe orgel gaat zo'n anderhalve ton kosten. Al jarenlang voert het kerkbestuur re gelmatig acties om het orgelfonds te spekken. ,,Tot voor kort zat er 90.000 gulden in het orgelfonds, maar pas hebben we een actie onder de ge meenteleden gehouden die nog eens rond de 16.000 gulden heeft opgele verd. Voor het resterende bedrag wordt een lening afgesloten", aldus kerkvoogd P. Bahlmann. Door het la ten restaureren en hergebruiken van de oude orgelkast heeft men zo'n 30.000 gulden uitgespaard. In de regel gaan bij sloop van een oud kerkorgel de oude orgelpijpen de smeltoven in en wordt het materiaal weer hergebruikt. De pijpen van het oude orgel van de Nederlands Her vormde kerk volgen een andere weg. Ze worden volgende week donderdag op een openbare verkoping in de kerk te verkoop aangeboden. ,,Ik ben er van overtuigd dat er belangstelling voldoende voor is. We hebben zelfs al een vakantieganger binnen gehad die een heel goed bod deed op een aantal orgelpijpen. Veel mensen hebben her inneringen aan deze kerk. Hebben hun kinderen er laten dopen, of zijn erin getrouw. En dan is zo'n orgelpijp een aardig souvenir", aldus Bahl mann. Zondagmorgen is op gepaste wijze afscheid genomen van het nu gesloop te orgel. Zesenzestig jaar geleden werd bij de ingebruikname van het orgel Psalm 150 gespeëld, en dat is af gelopen zondag als afscheid ten geho re gebracht. In juni 1988 kan het weer in volle glorie in de kerk klinken op het nieuwe orgel. ,,En dan heeft het orgel veel meer mogelijkheden dan het oude", aldus orgelbouwer Nijsse. ,,In het oude zaten 500 pijpen en in de nieuwe komen er 800. En het nieuwe orgel krijgt ook twee klavieren in plaats van één zoals bij het oude". Oktober Burgh-Haamstede De Burght. Expositie.Liesbeth Bink horst, dagelijks geopend 9.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Van 9 tot en met 26 oktober Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie 80 jaar vrouwenleven van alledag. Elke dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 20 oktober Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Lezing Ne derlandse Christenvrouwenbond. 19.45 uur. De Burght. Optreden Louis van Dijk en Pim Jacobs. 20.15 uur. Woensdag 21 oktober Goes Prins van Oranje. Discussie gezond heidszorg. 20.00 uur. Donderdag 22 oktober Burgh-Haamstede De Burght. Concert James Ward. 21.00 uur. Middelburg Provinciale bibliotheek. Israëldag. Vanaf 13.00 uur. Vrijdag 23 oktober Zierikzee Concertzaal. Gecombineerd concert door het Zeeuws Orkest en Zeeuws Jeugd Orkest. 20.00 uur. Zaterdag 24 oktober Zierikzee Concertzaal. Stichting Dansz. 20.15 uur. Goes Grote Kerk. Kunstfestival voor kin deren. Van 11.00 tot 16.00 uur. Maandag 26 oktober Zierikzee Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland, Hatfieldpark 1, ZVU-cursus bloemschikken: kennismakings avond. 19.30-20.00 uur. Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland, Hatfieldpark 1, ZVU-cursus Calligrafie: kennismakingsavond. 19.30-20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare gemeente raadsvergadering. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Maarstraat 2. Aanvang ZVU-cursus Vogels herkennen. 19.30 uur. Stadhuis". Informatie-avond voor nieuw ingezetenen. Aanvang 19.30 uur. Repetitielokaal. Algemene ledenver gadering Kunst en Eer. Aanvang 21.00 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bazar. 10.00-16.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Voorlichtingsavond cur sus hyperventilatie. 19.30 uur. Gemeentehuis. Openbare gemeente raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven OBS de Schoener. Vergadering van de ouderraad. 19.30 uur. Donderdag 29 oktober Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Herdenking Kerkhervorming. 19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Lezing Reforma torisch Contact Orgaan Schouwen- Duiveland. 19.45 uur. Vrijdag 30 oktober Zierikzee Concertzaal. Lustrumvoorstelling Folkloristisch Danstheater. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 31 oktober Zierikzee Dierenasiel, Zandweg. Open dag. Vrijdag 6 november Wcstenschouwen Restaurant Zeelust. Ledenvergade ring VW Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Maandag 9 november Zierikzee Concertzaal. Voorstelling Maria More Dynamisch Danstheater. Scharendijke Wijkgebouw. Eerste bijeenkomst cur sus hyperventilatie. 19.30 uur. Dinsdag 10 november Burgh-Haamstede De Schutsc. Lezing over woordblind heid. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Corneliastichting. Open dag ge luidsstudio Nomen Nescio. 14.00 tot 17.00 uur. Nieuwcrkerk Dorpshuis. Dansavond met Schelde- trio van Soos de Koepel. 20.00 uur Woensdag 18 november Middelburg Zeeuwse bibliotheek. Muziekavond. 19.30 uur. Gisteren, maandag, xoerd het orgel van de Nederlandse Hervormde Kerk i Burgh-Haamstede gesloopt en afgevoerd. Zaterdag 21 november Bruinissc Dorpshuis, Molenstraat. D 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2