r Onderwijs is kostbare zaak voor de gemeente Zierikzee Facelift hek Wilhelminalinde er r Financiële positie Bru noopt tot bezuinigen en belastingverhoging Peer in de fles Raad Zierikzee geeft groen licht actie-25% Braks wil meer ruimte voor recreatie Voorjaar 7W voorlopig plan voor overdracht In tegenstelling tot de verwachtingen loopt het leerlingenaantal bij de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap niet terug. In het komende jaar zal de kwestie van de overdracht van de rijksscho len naar de gemeenten regelmatig ter sprake komen. Met het oog op de uit werking van het plan vari staatssecre taris N. Ginjaar-Maas van onderwijs en wetenschappen om het bestuur van de circa 54 rijksscholen over te hevelen naar de gemeente is begin dit jaar een procescoördinator aan gesteld die de gehele operatie moet voorbereiden. Momenteel is deze coördinator bezig met het inventari seren van eventuele hobbels en knel punten die de overdracht in de weg staan. Het college heeft inmiddels contact gehad over de specifieke knelpunten die voor Zierikzee van toepassing zijn. Naar verwacht zal deze coördi nator in het voorjaar van '88 een voor lopig plan voor de overdracht op tafel leggen. De gehele operatie zal pas in 1995 volledig zijn voltooid. De ge meente Zierikzee zal met het oog op de mogelijke overdracht nog voor 1 augustus '89 met een verklaring ko men dat als uitgangspunt dient voor verdere besprekingen over dit onder werp. Uitblijven De landelijk gesignaleerde tendens van een tanende belangstelling voor het tweede kans onderwijs blijkt, zo staat in de beleidsvoornemens voor '88 te lezen, niet van invloed te zijn op het aantal cursisten dat bij de Zeeuw se Dag- en Avond Scholengemeen schap staat ingeschreven. Nu het Re gionaal Educatief Centrum De Beve- landen/Tholen belast is met de basis educatie bedraagt het aantal cur sisten van deze onderwijsinstelling voor volwassenen 1700. Voor de vesti ging in Zierikzee is er zelfs sprake ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee ziet de verkeersactie-25% wel zitten. Dat bleek tijdens de maandelijkse raadsvergadering in het stadhuis waar unaniem werd besloten om aan deze actie deel te nemen. Tijdens deze bijeenkomst maakte nestor C. Bij de Vaate zijn rentree. Deze actie is door de minister van verkeer en waterstaat, drs Neelie Smit-Kroes ingesteld ten einde het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 met een kwart te hebben gereduceerd. Deze actie bestaat in fei te uit een drietal premies. De gemeenten die zich voor deze actie aanmel den krijgen een startgeld van minimaal, tien mille. De gemeenten op Schouwen-Duiveland die op zich te klein zijn om voor zo'n startpremie in aanmerking te komen hebben reeds met elkaar afgesproken om geza menlijk aan deze actie ter bevordering van de verkeersveiligeid deel te nemen. Dat houdt in dat elke gemeente tien mille krijgt om dit te beste den aan de verkeersveiligheid binnen de gemeente. Dat kan door het aanbrengen van verkeersdrempels, het plaatsen van borden, maar ook door het geven van voorlichting. Slaagt een gemeente erin om het aantal verkeersslachtoffers, of die nu op een gemeentelijke, dan wel provinciale of rijksweg vallen maakt niets uit, jaarlijks met 5% terug te dringen dan komt de gemeente in aanmerking voor een resultaatpremie van vijf mille. Die resultaatpremie is voor de gezamenlijke eilandelijke gemeenten. Over de verdeling ervan moeten nog nader afspraken worden gemaakt meldde burgemeester mr, J. J. P. M. Asselbergs. Die afspraken zullen in het overleg van burgemeesters, wethouders en secretarissen worden ge maakt nadat alle gemeenteraden zich hierover hebben uitgesproken. Dan zal ook de commissie verkeerszaken worden geraadpleegd bij de besteding van de subsidie. Nu ging het er slechts om of de raad „mee kon gaan" met het voorstel, iets dat geen enkel probleem opleverde. '^jmÊnÊMÉÈÊÊ ZIERIKZEE - Wat de verdeling* van het nadelig: saldo over de verschillende beleid sonderdelen betreft blijkt dat het onderwijs volgend jaar in vergelijking met dit jaar een aanzienlijke verhoging van het negatief saldo te zien geeft. Dat negatieve saldo van ruim vier ton wordt overigens weer teniet gedaan door het totaalbedrag van 431.310,- dat geraamd is voor financiering en het totaal aan algemene dekkingsmid delen. Desalniettemin blijkt uit de gemeentebegroting voor '88 van de gemeente Zie rikzee, dat het onderwijs voor de stad een „dure klant" is. van een kleine stijging en werden vo rig jaar aan het begin van het school jaar nog 261 mensen ingeschreven, dit jaar ligt dat aantal op 271. Het gemeentebestuur moet ko mend jaar voor een tweetal onder- wijslocaties een andere bestemming zoeken. Allereerst komt het gebouw van de voormalige kleuterschool 't Mierenest leeg te staan, doordat 't Kofschip aangepast wordt als basis school. Voor de gemeente vraagt dit een financieel offer omdat het rijk 157.000,- beschikbaar stelt voor de ze aanpassing en de gemeente de „rest" moet bijpassen. Daarbij levert het sluiten van 't Mierenest een flink verlies op omdat de gemeente hier voor niet langer een rijksuitkering ontvangt. De toekomst van de schoolvoorstel lingen komt eveneens onder de aan dacht in deze beleidstoelichting. Tot dusverre was het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige vorming niet al leen belast met het opstellen van een programma-overzicht maar ook met het maken van afspraken om de ge zelschappen en artiesten binnen de schoolmuren te halen. Dit steunpunt heeft echter onvoldoende capaciteit om dit alles naar behoren te kunnen vervullen en heeft derhalve een be roep gedaan op de gemeente of deze een ambtenaar hiervoor wil vrijma ken. Het college voelt hier weinig voor omdat een paar jaar geleden de bijdrage van de gemeente voor deze schoolvoorstellingen flink is opge trokken waarbij is afgesproken dat het steunpunt zowel regelend als be middelend op zou treden. Momenteel wordt onderzocht op welke wijze hiervoor een oplossing kan worden gevonden zonder dat de scholen hier „het kind van de rekening" worden. - ZIERIKZEE - 't Lijkt zo op het eerste gezicht een heel bedrag, die 17.700,- die noodzakelijk wordt geacht voor de restauratie van het hek rond de Wilhelminalinde in de Poststraat. Gezien de slechte toestand van het hek is dat be drag, waarvan een aanzienlijk gedeelte uit loonkosten en BTW bestaat, zeker nodig. Ten einde dit hekwerk weer wat majestueuzer te doen voorkomen was de gemeenteraad van Zierikzee tijdens haar maandelijkse vergadering dan ook zonder daarover verder in discussie te gaan bereid om voor deze opknapbeurt een kleine duizend gulden op tafel te leggen. Post onvoorzien 20.000 gulden lager BRUINISSE - Zonder dat er nu direkt sprake is van een zwakke financiële positie van de gemeente Bruinisse dient er toch te worden bezuinigd. Dat blijkt uit de aan biedingsbrief bij de begroting 1988 van de gemeente Bruinisse. Een van de voorgestelde bezuinigingsmaatre gelen betreft het schrappen van de jaarlijkse bijdrage aan het Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee. Ook wil men het budget voor herbestratingswerkzaamheden niet ver hogen. Het saldo onvoorziene uitgaven is ten opzichte van 1987 met ongeveer 20.000 gulden gedaald. bedraagt. Een lichte daling ten op zichte van vorig jaar. „Daar waar mo gelijk trachten wij met tewerkstel ling van jeugdige arbeidskrachten een bijdrage te leveren aan verminde ring van de jeugdwerkloosheid", al dus het college. Het aantal uitke ringsgerechtigden in de gemeente is licht gestegen. Over het gemeentelijk milieube leid wordt in de aanbiedingsbrief weinig gemeld. In het kader van dit beleid is een start gemaakt met de opzet van een Hinderwet Uitvoe ringsprogramma (HUP). Zoals be kend is bij het havenindustrieterrein sprake van een saneringssituatie. De geluidsbelasting op de gevels van de» woningen bij de haven zijn te hoog. „Momenteel wordt een saneringson derzoek gehouden waarbij globaal bezien wordt op welke wijze het ge luidsniveau teruggebracht kan wor den", aldus de aanbiedingsbrief. Men verwacht begin 1988 resultaten en aanbevelingen van het onderzoek. In de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting zijn vrij weinig con crete beleidsvoorstellen terug te vin den. Naast de al genoemde bezuinigingsvoornemens wordt er wel een belastingverhoging in het vooruitzicht gesteld. Het college stelt voor de recreatie-belastingen per 1 ja nuari 1989 te verhogen. Minder op brengst volgens het college voortaan uit de onroerend goedbelasting. Dit houdt verband met een nieuwe rege ling die deze belasting aan bepaalde limieten bindt. „Onze gemeente over schrijdt, (sedert en in verband met de aanwezigheid van een groot aantal re creatiewoningen) de limieten van de OGB (onroerend goedbelasting) op grond van de tijdelijke regeling, het geen niet meer het geval zal zijn op basis van de nieuwe regeling. Tijde lijke voortzetting van de bestaande regeling ,en uitstel van invoering van de nieuwe regeling zou dan ook kun nen betekenen dat onze gemeente de OGB-opbrengst voor 1988, evenals in 1987, nog een keer met circa 15.000 gulden zal moeten verminderen". Werkgelegenheid Uit het overzicht van het geweste lijk arbeidsbureau medio september blijkt dat het aantal werklozen in de gemeente 50 mannen en 30 vrouwen Verontreiniging Met het toenemen van de kennis omtrent de verontreinigingsgraad van de waterbodems neemt ook de problematiek van het bergen van de baggerspecie toe. „In dit verband hebben wij de uit te voeren bagger- werken in de industriehaven en de vissershaven op de aangegeven wijze voor subsidie aangemeld. Dit voor uitlopende op de definitieve beant woording van de vraag of, en zo ja in welke mate, de bodems van deze ha vens in de voormelde zin verontrei nigd zouden zijn". De eerste stap om te komen tot een rioleringsbeheeiTsplan, het inventari seren van de riolering, is inmiddels afgerond. Vervolgens moet er een her berekening van het rioleringsstelsel plaats vinden. Met betrekking tot be heer en onderhoud van de beplantin gen streeft het college naar een min der arbeidsintensieve werkwijze. Zo zullen oude rozenperken van liever lee worden gerooid en vervangen door bijvoorbeeld botanische rozen. Volgens het vervangingsschema vol groeide bomen is deze winter de Del tastraat aan de beurt. Er zullen 19 po pulieren worden gerooid en vervan gen door essen. Verlichting Vorig jaar werd in de aanbiedings brief melding gemaakt van een op dracht aan de PZEM voor het opstel len van een streefplan voor de openbare verlichting. Dat plan is er nu, maar beperkt zich tot het verbete ren van het verlichtingsniveau in de bebouwde kom. Het college komt nog met nadere voorstellen voor uitbrei ding van de verbeteringen. De voorraad van de nog uitgeefbare grond van het bedrijfsterrein is ge ring. Tbneinde meer ruimte te creëren is een herziening van het bestem mingsplan vastgesteld. „Tegen de goedkeuring van dit plan is echter be roep ingesteld bij de Kroon. De uit spraak laat nog enige tijd op zich wachten. De grondeigenaren zijn tot nu toe nog niet tot verkoop van de be nodigde grond bereid. Gelet hierop overwegen wij een onteigeningspro cedure te starten". BRUIN1SSE - Op de vraag hoe de peer in de fles kwam weet de familie De Ronde in Bruinisse al jaren het antwoord. Die vraag stelde Frits Bom in z'n consumentenrubriek toen hij met z'n cotisumentenbus in Zwitserland be landde. Daar zag hij een peer in een fles met alcohol en zag dat als een plaatse lijke curiositeit waar geen van de kijkers wel een passend antwoord op zou hebben. Maar al maanden voordat de uitzending te zien was hing er in ae pe renboom van Dies de Ronde een (lege) jeneverfles ondersteboven boven een takje waaraan zich een peer begon te ontwikkelen. Daar opgehangen en goed vastgebonden net*ha de bloesem. De peer groeit dus gewoon in de fles. Na de oogst wordt er inmaakbrandewijn in de fles met de peer gedaan, wat enkele maanden moet staan om de smaak van de peer goed in de brandewijn te laten trekken. Het was voor Dies de Ronde min of meer uit proberen of het hier ook ging omdat kennissen in Zwitserland, waar ze het al veel eerder hadden ge zien, dachten dat het in een winderig land als Nederland niet zou gaan. Voor deze winter heeft de familie De Ronde tenminste al een appeltje (peer dus) voor de dorst. ZIERIKZEE - Minister Braks (landbouw en visserij) wil waar mo gelijk in de toekomst meer mogelijk heden scheppen voor recreanten om gebruik te maken van gebieden die oorspronkelijk niet voor recreatie zijn bedoeld. Hij zei dat op een stu diedag over toerisme en recreatie. Momenteel wordt onderzocht op wel ke wijze agrarisch gebied meer ont sloten kan worden voor recreanten. Daarvoor zijn twee proefgebieden aangewezen, de Krimpenerwaard en het dal van het riviertje de Dommel. „De experimenten wijzen uit dat er nog een groot aantal praktische bar rières te nemen zijn. Niet in de laat ste plaats is het groot aantal grondei genaren daar debet aan. Zonder me dewerking van de boeren lukt het niet", aldus Braks. Daarom lijken op dit moment gemeente-eigendommen en waterschapswerken betere moge lijkheden te bieden voor de recreatie, aldus de minister. Hij kondigde aan dat de ervaringen in de Krimpener waard en het Dommeldal op korte termijn aan de Tweede Kamer zullen worden aangeboden. Volgens Braks moeten er naast de bestaande recreatieve voorzieningen nieuwe ontspanningsmogelijkheden komen, omdat actieve en sportieve re- creatievormen meer en meer de voor keur genieten. Dat mag echter niet ten koste gaan van wat er nu al is, meent de minister. Het college stelt in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor het t voor herbestrating niet te verhogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4