Raad Zierikzee maakt geen probleem van asielzoekers Zierikzee zet vaart achter herinrichting binnenstad Krappe meerderheid tegen invoeren betaald parkeren Begin opnieuw opbouwen Varreput Zorg over maatschappelijke opvang van asielzoekers Aanrijding voetganger Voorlopig nog geen kabeltv in Zierikzee Gemeente draagt verantwoording bibliotheek wezen Ongeval LU SANITAIR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 oktober 1987 Nr. 24219 3 „Zier ik zee levert bijdrage die in haar vermogen ligt" ZIERIKZEE - Alle fracties binnen de gemeenteraad van Zierikzee hebben zich duidelijk positief uitgespro ken over het opnemen van een acht- tot tiental asielzoe kers, ook al stelt het rijk daar een wel erg schamele ver goeding tegenover. Dit bleek tijdens de maandelijkse raadsvergadering, waarin de raadsleden eveneens de be grotingsstukken ontvingen. ZIERIKZEE - Het baart het college van b en w van de gemeente Zierikzee enige zorg dat de opvang en begelei ding van de asielzoekers niet gericht mogen zijn op inte gratie met de locale bevolking. Dit meldt het dagelijks bestuur in haar beleidsplan voor het komende jaar. De opvang van de asielzoekers, een „heet hangijzer" afgaande op de, vaak negatieve publiciteit die de laatste maanden hierover is ontstaan, leverde binnen de raad zelfs geen vonkje verbaal vuurwerk op waar mee voor- en tegenstanders elkaar zo vaak onder tafel proberen te praten. De raadsleden waren op dit vlak meer dan duidelijk. Wat hen betreft kunnen de vluchtelingen rekenen op een gastvrij onthaal. Dat een raadslid meer in zijn mars heeft dan alleen op- en aanmerkingen maken bij een voorstel tot de aanleg van een fietspad of iets van dien aard, een opmerking die men gezeten aan de borreltafel weieens wil maken, be wees de discussie over de opvang van deze daklozen. Het was de PvdA-man D. van der Wekken die wees op het voorrecht om in een land te leven waar grond- en burgerrechten wor den gewaarborgd. Hij vond het dan ook niet meer dan rechtvaardig om open te staan voor mensen uit landen waar de meest fundamentele mensen rechten worden geschonden. ,,We kunnen in Nederland nog veel te weinig doen aan de oorzaken die mensen op de vlucht doen slaan", stelde hij vast. Het onderbrengen van het handjevol vluchtelingen in twee woningen in Zierikzee is in de ogen van de sociaaldemocraat dan ook een bijdrage aan het probleem dat binnen het vermogen van een stadje als Zierikzee ligt. Al vond hij de financiële steun van het rijk (circa 1100,- per maand) wel wat aan de magere kant. Mevrouw M. Bij de Vaate-Rozen- daal zei het een normale zaak te vin den om aan dit verzoek van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur gehoor te geven. Ze maakte, evenals overigens de Pv^A en de RU, duidelijk geschrokken te zijn van de reacties in den lande. Hoe wel integratie geen doel van deze op vang is, pleitte ze om in elk geval de naaste buren te informeren over het land van herkomst van de nieuwe be woners ter voorkoming van mis verstanden. Wethouder J. Groen was duidelijk blij met de positieve wijze waarop de gehele raad dit voorstel ac cepteerde. Zijns inziens paste die wij ze van handelen in de lijn der geschie denis waarin Nederland meer dan eens apel verleende aan vervolgden. CDA-raadslid Bij de Vaate-Rozen- daal vroeg zich tijdens de rondvraag af hoe het er met de restauratie van de Varreput voorstaat. Zij was een de zer dagen tot de ontdekking gekomen dat er bij de Varreput een muur was blootgelegd, waarvan men het be staan niet wist. Op de vraag of die on aangename ontdekking extra kosten met zich meebrengt kon wethouder P. de Rijke van publieke werken niet zo een twee drie een antwoord geven. Restauraties leveren vaak onaange name ontdekkingen die tot hogere kosten leiden. „Sinds vanmiddag twaalf uur kan ik niet meer met ze kerheid zeggen of het huidige finan ciële plaatje blijft zoals het is. Die muur die nu is blootgelegd moet so wieso verdwijnen, anders kan het restauratieplan (een dubbele L-muur) niet worden uitgevoerd", meldde De Rijke. Op grond van de Regeling Opvang Asielzoekers heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur Zierikzee gevraagd om een acht tot tien asielzoekers op te nemen. Hier voor moet de gemeente een overeen komst met dit ministerie aangaan. Het college is van mening, zo schrijft zij in haar beleidsplan, dat het opne men van asielzoekers niet beperkt blijft tot het huisvesten van deze nieuwkomers maar dat veel zorg en aandacht moet worden besteed aan de opvang en begeleiding van de asielzoekers. Deze zorg mag echter niet tot doel hebben om deze groep te integreren in de maatschappij. Een beperking die de dagelijks bestuur ders met'enige zorg vervult. Behalve dit handjevol nieuwko mers dat hier te zijner tijd neerstrijkt blijkt dat dit jaar (tot 1 september) de bevolking met 78 zielen is gegroeid tot 9804 inwoners. Deze groei staat in schril contrast met de dalende lijn die het inwoneraantal in de jaren '84 tot en met '86 vertoonde. Bevolkingsaanwas Die bevolkingsaanwas is toe te schrijven aan het aantal geboorten dat 2 personen meer telde dan het aantal overledenen. Het grootste ge deelte van deze bevolkingsgroei met 78 personen moet worden toegeschre ven aan het feit dat het afgelopen jaar zich meer mensen hier vestigden (391) dan dat er vertrokken (315). ZIERIKZEE -,,Het is nu een grote puinhoop en vooral ook met die regen erbij". Deze woorden van de opzich ter restauratiewerken van de gemeente Zierikzee H. Goedegebure zal iedereen onderschrijven die een dezer dagen langs de Balie bij de Dikke Toren rijdt of loopt. De restauratiewerkzaamheden aan de uit de Middel eeuwen daterende Varreput zijn in volle gang. Waar gebouwd gaat worden moet vaak eerst worden gebro ken en dat is ook in dit geval zo. De Varreput biedt daarom momenteel een zielige aanblik maar volgens Goe- debure is deze eerste fase, waarin de ondeugdelijke muurdelen werden gesloopt, het waterpeil werd verlaagd en een damwand aan de Baliekant werd aangebracht bijna voorbij. .Volgende week kan een begin worden gemaakt met de opbouwwerkzaamheden; Het inboeten en opmetselen van de muren en het plaatsen van een keerwand", vertelde hij. Overigens bleek bij de sloopwerkzaamheden dat de restauratie niet voor tijdig is. ,,We wisten dat hij slecht was maar zolang je eraf blijft lijkt het nog wat. Als je eenmaal begint met de werkzaamheden zie je pas hoe slecht". De ijzeren hekken waarmee een gedeelte van de Weststraat ten behoeve van de bouwwerkzaamheden wordt versmald moeten volgens Goedegebure nog wel ongeveer een maand zo blijven staan. „Ze kunnen pas worden verwijderd als de muur aan die kant opnieuw op hoogte is gemaakt en uitgehard". Als de weersomstandigheden meewerken zullen naar verwachting de werkzaam heden in maart 1988 definitief zijn afgerond. Inspraakprocedure naar verwacht in februari ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee zet blijkbaar vaart achter de uitvoer van het herinrichtingsplan voor het centrum (Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Oude Haven) getuige het streven om het herinrich tingsplan begin volgend jaar volledig op tafel te kunnen leggen, waarna de inspraakronde in februari kan wor den gehouden. Dit schrijft het college van burgemeester en wethouders in zijn beleidsvoornemens voor '88. Dit ontwerpplan dat door de dienst gemeentewerken in samenwerking met het stedebouwkundig adviesbu reau Van Hezik is opgezet wil het stadscentrum onder andere met loop stroken veiliger voor de voetganger maken, zonder daarbij de auto uit dit stadsgedeelte te weren. De uitvoering van het plan, waarover de commis sies middenstand en verkeer zich po sitief hebben uitgesproken, wordt volgens planning in drie fasen uitge voerd. Dit jaar reeds 'u 4,5 ton hier voor gereserveerd en komend jaar zal voor de uitvoer van dit plan nog eens 3,5 ton worden gereserveerd, terwijl in de daaropvolgende twee jaren nog eens 650.000,- opzij moet worden ge legd. Een andere zaak die wellicht het komend jaar zijn beslag krijgt is de aanleg van een fietspad bij de Laan van Saint Hilairc tussen de Westbrug en de Hoofdpoortstraat. Dit plan moet nog door de raad worden goed gekeurd. In het bestedingsplan voor '88 is voor de aanleg van dit pad (aan een zijde van dit wegvak) reeds een bedrag van een kleine drie ton „opzij gelegd". Ook voor de Regenboogstraat staat er voor het komende jaar een en an der op het programma. Door de ge deeltelijke goedkeuring van het be stemmingsplan Binnenstad Zuid- West is het mogelijk om bij het ter rein het Slingerbos en de Regen boogstraat een ontsluitingsweg aan te leggen. Met de aanleg van deze weg wordt dit terrein bestemd voor zes tien woningen voor bejaarden ontslo ten en kan ook het achterterrein van de brandweergarage worden bereikt. Voor dit stukje ontsluiting is ruim twee ton gereserveerd. Het verbeteren en het onderhoud van het wegdek is en blijft een bron van zorg. Voor het komend jaar is voor deze werkzaamheden tachtig mille gereserveerd. Een bedrag waar van het gemeentebestuur nu reeds weet dat het niet toereikend is om het totale wegennet op een behoorlijk peil te houden, al is deze niet pessi mistisch gestemd over de huidige toe stand van het wegdek. Mochten er in de loop van '88 meevallers zijn dan worden die bij voorkeur voor deze werkzaamheden gereserveerd. Monumenten De gemeente Zierikzee onderzoekt op dit moment de onderhoudstoe- Voorstel met zeven tegen zes verworpen ZIERIKZEE - De meningen over de wenselijkheid van het invoeren van betaald parkeren in het centrum van Zierikzee zijn en blijven verdeeld. Dat bleek wel tijdens de maandelijkse raadsvergadering in Zierikzee waarin het voorstel om betaald parkeren in te voeren met zes te gen zeven stemmen werd verworpen. Dit nadat er uitvoe rig over alle pro's en contra's was gedelibereerd. Argumenten waarop de discussie zich toespitste waren de kosten die aan dit betaald parkeren zijn verbon den en de gevolgen die dit kan heb ben voor de ondernemers in de bin nenstad. De ambtelijke werkgroep die deze problematiek van diverse zijden heeft belicht is in haar rappor tage tot de conclusie gekomen dat het invoeren van het betaald parkeren (gedacht wordt aan 163 parkeerplaat sen waarvoor móet .worden betaald) de gemeente Zierikzee jaarlijks veer tig mille kost, omdat behalve het aanschaffen van parkeermeters en - automaten ook extra personeel moet worden aangetrokken. In dit geval wordt gedacht aan een full-timer en twee parttimers, waarvan er een twintig uur per week werkt en de an- stand van de monumenten plus de mogelijke restauratieplannen die de eigenaren van deze monumenten wel licht hebben- De uitkomsten van dit onderzoek zijn belangrijk voor het vaststellen van het Meerjarenpro gramma restauratie monumenten. Eigenaren van een monument die vermeld zijn in het meerjarenpro gramma dat een periode van vijf jaar bestrijkt komen in aanmerking voor een rijksbijdrage in de restauratie kosten. Een van de monumentenpan den die komend jaar voor restauratie in aanmerking komen is het pand De Rookende Moor, dat onlangs door de gemeente is aangekocht. Voor de res tauratie van dit monument is een be drag van 435.000,- in het bestedings plan gereserveerd. De rijkssubsidie niet voor 1990 vrij. SCHARENDIJKE - Op de Elkcr- zecseweg te Scharendijke is de voet ganger H. L. uit het Duitse Gicsscn donderdagavond omstreeks 23.55 uur aangereden door een auto, die werd bestuurd door D. W. uit Zierikzee. W. reed over de Elkerzeeseweg rich ting Looperskapelle, toen L. vermoe delijk plotseling de weg overstak en hierbij geschept werd. L. liep een ge compliceerde beenbreuk op en werd per ambulance naar het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis te Zierikzee ver voerd. De gewonde man was zelf ver pleegkundige en op het moment van het ongeval in het bezit van spalkma- teriaal, dat hij bij zichzelf toepaste. ZIERIKZEE - Het ziet er niet naar uit dat de Zierikzeeë- naars binnen afzienbare tijd over kabeltelevisie kunnen be schikken. De tarieven die daarvoor vastgesteld zijn blij ken in dit geval remmend te werken. Dit meldt het college van burgemeester en wethou ders in haar beleidstoelichting In plaatsen als Goes, Vlissin- gen en Middelburg is in samen werking met Zekatel een pro gramma opgesteld voor het realiseren van een kabelver binding. Gezien de tarieven die daarbij zijn vastgesteld blijkt dat aansluiting op het kabelnet in andere gebieden vooralsnog niet haalbaar is. Gezien de belangstelling die er bij de inwoners van Zierik zee bestaat voor kabeltelevisie zullen de komende tijd de ont wikkelingen op dit punt nauw lettend in het oog worden ge houden, daarbij aantekenend dat de aanleg van kabel in het stadscentrum geen sinecure zal zijn. ZIERIKZEE - Met het in werking treden van de nieuwe welzijnswet zijn in het vervolg alle gemeenten verantwoordelijk voor het biblio- theekgebeuren in hun gemeente. Het gemeentebestuur van Zierikzee gaat zich het komende jaar dan ook bera den op welke wijze deze overdracht van bevoegdheden het meest soepel kan verlopen. Waren het eerst de wat grotere ge meenten met meer dan 30.000 inwo ners die verantwoordelijk waren voor de uitvoering van het biblio theekwerk, in de nieuwe wet worden alle gemeenten, of die nu klein of groot zijn, met deze taak opgezadeld. Een ingrijpende operatie, gezien alles wat daarbij komt kijken. Om die re den behoeft een en ander niet op stel en sprong te worden uitgevoerd, maar is er het komende jaar sprake van een overgangsregeling waarbij de provincie nog verantwoordelijk is voor het plaatselijke bibliotheekge- beuren. dere slechts in de periode van mei tot en met oktober in functie zal zijn. Dat niet alleen binnen het college de meningen over de wenselijkheid van het betaald parkeren verdeeld zijn maar ook de raadsleden verschil lend denken over deze zaak bleek wel tijdens de discussie. Enerzijds waren er leden die zich achter de visie van wethouder L. J. van Gastel stelden dat het moeten betalen voor een par keerplaats beslist het bezoek aan de binnenstad niet bevordert. Lijnrecht hier tegenover stond de stelling van H. Asma (PvdA) die het betaald parkeren juist als een stimu lans voor het gebeuren in het centrum bestempelde, terwijl de langparkeer- ders de doorstroom verhinderen. Asma voegde er aan toe dat hij van mening was dat een dergelijke zaak niet aan het college gedelegeerd kon en mocht worden, gezien de ernst van de zaak. De socialist vond met zijn motieven gehoor bij de vertegenwoor diger van de Reformatorische Unie, W. F. Sprengelmeyer, die de veertig mille wel overhad voor dit betaald parkeren. Minder enthousiast was de liberale fractievoorzitter J. J, Geleijnse die die parkeermeters en -automaten als een bedreiging van het historische stadsbeeld vond. Geleijnse zei het aantrekken van een parkeerwachter te zien als het oppakken van iets, dat de politie, gezien haar beperkte be zetting niet op kan pakken. Gezien het feit dat die veertig mille neer komt op vier gulden per inwoner had Geleijnse evenals de CDA-fractie zo zijn bedenkingen tegen het voorstel om betaald parkeren in te voeren. Normaal Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs bleek geen bezwaren te hebben tegen dit idee, ook al vond hij de kos ten ook niet gering. „Het invoeren van betaald parkeren mag niet los worden gezien van de uitvoer van de herinrichting van de binnenstad". Deze herinrichting houdt een beper king van de parkeermogelijkheden in en dus is het zaak om de doorstroom te bevorderen. Dat dit be taald parkeren de aantrekkelijkheid van een uurtje winkelen zou vermin deren weigerde hij te geloven. Mocht de gemeente over gaan tot het invoe ren van betaald parkeren, dan houdt dat ook in dat zij hiervoor extra per soneel in dienst moet nemen. Volgens Asselbergs een normale zaak: „Het is toch maatschappelijk gezien een nor male zaak dat als een gemeente een regeling opstelt deze dan ook zelf controleert of de burgers zich hieraan houden." De raadsvoorzitter liet de gelegen heid niet onbenut om de raadsleden nog eens fijntjes onder hun neus te wrijven dat het besluit om blauwe zo nes weinig zoden aan de dijk heeft ge zet. „Nergens zie je die kaarten ach ter de autoruit en er is niemand die daar op toeziet", stelde hij vast. Des alniettemin bleven de meningen ver deeld en werd het invoeren van be taald parkeren met slechts een stem verschil weggestemd. Vrouw en Geloof Eveneens ter discussie kwam het verzoek van de werkgroep Vrouw en Geloof om voor dit jaar nog een extra subsidie van twee cent per inwoner toe te kennen. Dit omdat drie van de zes eilandelijke gemeenten bereid zijn de activiteiten van deze werk groep financieel te ondersteunen. Ge zien de belangstelling die er voor de activiteiten van deze werkgroep be staat stelde het college voor om die extra subsidie, een kleine tweehon derd gulden, te verstrekken. Zeker ook omdat dit in feite door het rijk, dat voor emancipatorische doelein den een temoetkoming kent wordt vergoed. Hoewel CDA-raadslid C. Le- gemaate geen enkel bezwaar zei te hebben tegen de werkzaamheden van Vrouw en Geloof had hij er wel moei te mee om als gemeente Zierikzee op te draaien voor de onwil van andere gemeenten om dit gezelschap te sub sidiëren. Dat was ook de mening van J. Syswerda-Bos (WD) die in de wel- zijnscommissie tegen dit voorstel was geweest maar nu wel in kon stemmen met deze verhoging omdat dit uit de rijksbijdrage kan worden bekostigd. Het verzoek voor een extra subsi die werd met een overweldigende meerderheid van 11 voor en 2 tegen, zowel Legemaate als Sprengelmeyer stemden tegen, aangenomen. Een goede zaak luidde de conclusie van wethouder J. Groen gezien het aantal deelnemers uit Zierikzee, al zei hij er gelijk achter aan dat zoiets toch ook geen regel mag worden. NIEUWERKERK - Aan de Galge- weg te Nieuwerkerk heeft zich don derdagmorgen omstreeks 10.00 uur een ongeval voorgedaan tussen twee personenauto's. De bestuurders wa ren D. V. uit Zierikzee en H. B. uit Sirjansland. Beide wagens werden beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mrfi; „succesjes" (t/m 4 regels) I 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3