Liefde en boerentrots „Hoe tere vallen ze af, de zieke zomerbladen" FLORA FAUNA in vogelvlucht Hardrock troef bij Avital Guerrilla-taferelen rode draad in film Predator FNV wil worden betrokken bij innovatie centrum Prins Bernhard onthult oorlogs monument ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 oktober 1987 Nr. 24218 9 DEN HAAG - Het besluit van de Kuomintang-regering het verbod op reizen naar China in te trekken bete kent dat de Thiwanezen voortaan niet meer stiekem naar de volksrepubliek hoeven te gaan. Dat geldt althans voor degenen die naar het vasteland willen om familie op te zoeken. Mili tairen en ambtenaren zullen niet naar China mogen reizen. Het is ook niet de bedoeling dat vakanties en handelsbezoeken worden gebracht, al zullen volgens politieke waarnemers zakenlieden deze kans aangrijpen om toch zaken te doen met China. ZIERIKZEE - Technologische ver anderingen in innovatie (vernieu- wings) processen blijven voor werk nemers bepaald niet zonder gevolgen zowel in positieve als in negatieve zin. Dat zegt de FNV district Zeeland naar aanleiding van de voorbereidin gen die gs in gang hebben gezet om in Zeeland een innovatie-adviescen trum of kennistransfercentrum op te zetten. De FNV juicht het totstandkomen van het centrum op zich toe. „Uit ver schillende onderzoeken en artikelen is gebleken dat Zeeland op het gebied van kennistransfer in een achter standssituatie verkeert". De vakbe weging zegt het te betreuren dat de vakorganisaties bij de voorbereidin gen in het geheel niet betrokken zijn. „Het moge inmiddels bekend worden geacht dat de FNV in de innovatie en technische ontwikkeling ten zeerste is geïnteresseerd", aldus de vakbewe ging in een brief aan gs. Ook scouting Zeeland heeft door middel van een brief aan gs uiting ge geven aan haar ongerustheid en onge noegen. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat in de werk wijze zoals u die voor ogen staat Scouting Zeeland het risico loopt bui tenspel te, worden gezet bij de beslis singen die worden genomen". ZIERIKZEE - De Middelburgse formatie Avital, die door haar optreden in de Amsterdamse hardrockscene als beste band van het seizoen 86-87 uit de bus kwam is zaterdag 17 oktober te zien en meer 7iog te beluisteren in jongeren centrum Brogum in Zierikzee. De deuren van de zaal gaan daar om 21.00 uur open, waarna een uur later deze Middelburgse formatie de bühne betreedt. De bezoekers van Brogum kunnen met het aantrekken van deze groep verze kerd zijn van een flinke brok symfonische hardrock van klasse. Dat het de vijf musici ernst is met hun optreden blijkt uit het intensief oefenen en het ivikken en wegen uan een geschikte naam. Uiteindelijk is gekozen voor Avi tal, hetgeen de naam vaii een razendknappe koningiyi is die de vergankelijk heid van haar schoonheid niet kan accepteren. Het repertoire van Avital die ook in de voorrondes van de Grote Prijs van Nederland waardering oogstte, is veelzijdig. Het bestaat uit zelfgeschreven nummers waarmee de groep een zo breed mogelijk publiek wil bereiken. ZIERIKZEE - Zo zong de bekende Vlaamse dichter Guido Gezelle eens en ik ben wel bereid het hem na te zeggen, al moet ik daarbij wel enige voorzichtig heid aan de dag leggen. Om te beginnen is het natuurlijk niet zo, dat de blade ren altijd maar zachtjes naar beneden dalen. Wanneer de herfststormen elkaar met de regelmaat van de klok opvolgen is de lucht vol van gegier en gedwarrel. Erg zacht en teer kan dat geweld nu niet bepaald genoemd worden. En of de bla deren nu ziek genoemd kunnen worden? We zullen een en ander eens nader gaan bekijken. Dat de bladeren van de bomen vallen is een vaststaand gebeuren, maar het tijdstip daarvan echter niet. Het ene jaar begint de bladval soms al in augustus en het andere jaar zitten de eiken eind novem ber nog in het blad. Wel is er sprake van een zekere volgode, zoals het sneeuwklokje eerder bloeit dan de narcis en de goudsbloem vóór de herstaster. Zo verliest een berk eerder zijn bladeren dan een beuk en zijn wil gen en populieren al vroeg kaal. De kastanje kan eveneens gauw aan de beurt zijn terwijl de es nog een hele tijd volhoudt. Als regel zou ik kunnen stellen dat bomen, die in het voorjaar vroeg in het blad komen hun bla deren in het najaar als eerste ver liezen. Voor ik nader op al dit soort za ken in zal gaan moet er eerst klaarheid komen omtrent de vraag waarom de bomen in ons klimaat hun blad als regel verlie zen. Ik schrijf als regel, omdat er tal lozen zijn die hun bladeren behou den. Dit zijn niet alleen de conife ren, maar ook struiken met forse bladeren zoals de Aucuba en de Rhodondendron. Bladval is in feite een uitsteken de vorm van droogte-aanpassing. Daar gaat het immers om in het najaar, zich beschermen tegen uit drogen. Veel mensen denken dat de bomen en struiken zich wape nen tegen de koude en in het bij zonder tegen de vorst. Dat laatste is wel zo, maar de kans op bevrie zingsverschijnselen is zeer gering. De concentratie zouten in het cel- vocht is meestal zo hoog, dat van bevriezing geen sprake kan zijn. Bovendien bevat de schors veel lucht, wat dan tevens als isolatie kan dienen. Wanneer de boom 's winters zijn bladeren zou behou den zou ook de verdamping nor maal doorgaan. Weliswaar ver dampt er minder water in de winter dan in de zomer, wanneer we ons daarbij dan wel realiseren dat een volwassen berk zo'n 300 li ter water per dag kwijt raakt. Nu ja, zult u tegen werpen, maar juist in de winter is de bodem nat ge noeg en is er van water te kort geen sprake. Dat laatste is onge twijfeld juist, maar het water moet natuurlijk wel uit de grond omhoog komen. Hiervoor zorgt het levende orga nisme, zoals de cellen. Met behulp van de worteldruk en zuigkracht wordt het bodemwater omhoog ge haald. Bij lage temperaturen echter en daarbij behoeft u echt niet aan vorst te denken staan veel le vensprocessen op een laag pitje. Ze verkeren in het minimum. Dat betekent dat de wateraanvoer, on danks dat dit in overvloed aanwe zig is, slechts uiterst gering is. Hoe komt nu die bladval tot stand? Tussen bladsteel en twijg of tak wordt in de loop van de nazomer en herfst een scheidings- of abis- sielaag gevormd. Deze schei dingslaag ontwikkelt zich binnen een weefsel, dat zo taai is, dat scheuring erg moeilijk zou zijn. Dwars door dit weefsel heen groeit nu een dubbele laag paren- chymcellen, die gemakkelijk van elkaar gescheiden kunnen wor den. Er is dan ook een wezenlijk ver schil tussen het afrukken van een blad zoals dit kan geschieden door stormwind, dan wel door de mens of bladval. In het eerste geval worden cellen uiteen gereten en ontstaan infec tiesporen via welke bacteriën en schimmels het organisme kunnen binnendringen. Er wordt dikwijls beweerd, dat vorst de bladval zou bevorderen. Dit is in zoverre juist, dat het blad soms in een rustige herfst vrij lang aan de bomen kan blijven zitten, totdat er flinke nachtvorsten optreden, waarna we dan in een gestage stroom de bladeren van de bomen zien dwa- relen, ook al waait het nauwe lijks. Wat is er namelijk gebeurd? Kleine vochtdeeltjes welke zich in de poriën bevinden van de ont stane kurkwandjes bevriezen. Door uitzetting komen de beide cellagen verder van elkaar te lig gen en een zuchtje wind is reeds voldoende om de bladeren te laten vallen. Voordat het blad echter valt heeft zich een groot aantal proces sen afgespeeld. Naarmate het blad ouder wordt neemt de hoe veelheid stikstof, caliumfosfor en magnesium af. Alleen de hoeveel heid kalk kan enige stijging on dergaan. Ook de gehalten aan ei wit en suiker minderen naarmate de dagen korter worden. Eveneens wordt de hoeveelheid chlorofyl eind september minder. Groeihormonen hebben op dit alles een belangrijke invloed. De hoeveelheid licht bepaalt in hoge mate de veroudering van het blad onder invloed van deze hormonen. De afrijping van vruchten en za den doen in dit opzicht het blad geen goed. De stroom van assimi- latieprodukten wordt onder in vloed van hormonen naar de za den gestuurd. Het blad heeft daarvan duide lijk te lijden. Een bijzonder spre kend voorbeeld vormt daarvan te lijsterbes dit jaar. Wie de enorme dracht heeft gezien zal het opge vallen zijn, dat reeds in augustus de bomen er kwijnend bijstonden. De bladeren werden al geel of bruin, krulden om en vertoonden duidelijk verouderingsverschijn selen. Er zijn trouwens meer oor zaken, die een vroegtijdige blad val kunnen veroorzaken. Sommi ge factoren zijn biotisch van aard zoals schimmels. Op appels en peren treffen we nog wel eens schurft aan. Het zijn met name oude hoogstammen, die in particuliere tuinen staan, die hier ^an lijden. Ook in de fruit teelt moet men er rekening mee houden. Sterke aantasting leidt tot vroegtijdige bladval. Voortij dige bladval is trouwens plaatse lijk dit jaar geconstateerd bij de esdoorn, o.a. in de Vechtstreek en het Gooi. Deze zaten namelijk vol met bladluizen. A. biotische facto ren hebben eveneens invloed zoals licht, temperatuur en vochtigheid. Bij grote hitte en felle zon kan bladverbranding optreden. De bo demgesteldheid kan hierbij een bijkomende factor zijn. In het al gemeen kunnen we zeggen, dat la ge temperaturen en duisternis de bladval bespoedigen. Iets beter weer en meer zon vertraagt de bladval. In steden en dorpen zien we soms bomen, die dicht bij een lantarenpaal staan, en lang hun blad houden. Kastanje Goede voorbeelden hiervan zijn plantaan en kastanje. Sommige bomen, zoals de haagbeuk en de eik doen er wel enkele weken over eer al het blad gevallen is. Een troost bij al dit gevalen blad is echter, dat na de bladval de voortekenen van de lente meestal al weer duidelijk zichtbaar zijn in de vorm van knoppen en katjes. Let u in dit verband eens op het afgevallen blad van de plantaan. Wanneer u het in de hand neemt en van onder tegen de steel kijkt, ziet u een puntig vrij diep gat. Hoe in dit geval de knop in de steel geze ten heeft, moet u zelf maar eens uitzoeken. ARIE HEIJBOER HAARLEM - De Haarlemse rech- ter-commissaris mr. J. du Pon begint vrijdag in Amsterdam met een nieuw onderzoek naar de Zaanse paskamer- moord. Het gaat om de moord op de 21-jarige Sandra van Raalten op 30 november 1984 in de paskamer van een Zaanse boetiek waar zij werkte. De 35-jarige R. van Z. uit Zaandam is daarvoor tot 12 jaar cel veroordeeld. DEN HAAG - Er zijn onderhande lingen gaande om te komen tot een internationaal verdrag over de be strijding van misdrijven tegen de vei ligheid van de scheepvaart. Minister Korthals Altes (justitie) heeft dat in de Tweede Kamer meegedeeld. Ook wordt gewerkt aan een internationa le regeling voor de bestrijding van misdrijven tegen de veiligheid van internationale luchthavens. ARNEMUIDEN - Prins Bernhard onthult op 31 oktober een monument voor gesneuvelde Canadezen op de Sloedam in Zeeland. Dat gebeurt 43 jaar nadat 135 Canadezen zich dood vochten tegen de Duitsers. Die ge vechten vonden plaats van 31 okto ber tot 2 november 1944 tijdens de slag om de Schelde. De Canadezen hadden opdracht gekregen de 2,5 ki lometer lange Sloedam tussen Wal cheren en Zuid-Beveland in te ne men. De dam was rondom omgeven door een volledig kaal gebied, waar door de Canadese soldaten een schietschijf vormden voor het artille rievuur van de Duitsers. De gesneuvelde en gewonde Cana dezen vormden eigenlijk een verge ten groep totdat een van de overleven den zijn trauma van zich af schreef en een afschrift van het verhaal stuurde aan de heemkundige kringen van Walcheren en de Bevelanden. Toen werd ook duidelijk dat deze schrij ver, Forbes, bezig was in Canada geld bijeen te zamelen voor een monu ment ter ere van zijn gesneuvelde ka meraden. Deze blamage ging de twee heemkundige kringen te ver en men nam de actie over. Inmiddels is het monument een nationale aangelegen heid geworden, waarbij ook de opper bevelhebber van de landstrijdkrach ten zijn medewerking heeft toege zegd. De Canadese minister J. Hees (77) van veteranenzaken zal samen met de Canadese ambassadeur in ons land aanwezig zijn wanneer dertig Cana dese oud-strijders bloemen leggen bij het nieuwe enige Canadese monu ment in ons land. Het bedrijfsleven in Zeeland is vol gens J. den Hollander van de heem kundige kring Walcheren op fantasti sche wijze ingesprongen op dit initia tief. Het marmeren monument wordt door een steenhouwerij in Goes ge schonken. Het provinciaal bestuur van Zeeland, de gemeente Middel burg en de Majoor Berghuis-kazerne in Middelburg van de landmacht zul len de oud-strijders een ontvangst aanbieden. Tijdens de onthulling van het mo nument op de Sloedam (gemeente Ar- nemuiden) zullen het Canadese be roepslegermuziekkorps de Prinses Patricia Light Infanterie Band en het Nederlands Militaire Muziekkorps Grenadiers de plechtigheid opluiste ren. Het korps commandotroepen uit Roosendaal zal met honderd man een erewacht vormen, terwijl officieren van de nationale reserve voor de af scheiding zullen zorgen. Op de Sloe dam staat al wel een monument ter ere van de Franse en de Schotse ge-, vallenen uit de Tweede Wereldoorlog. UTRECHT - De NVAGG, vereni ging van instellingen voor ambulante psychische hulpverlening (RIAGG's), vindt ieder seksueel contact tussen hulpverleners en cliënten uit den bo ze. Wanneer het toch gebeurt, vraagt dat om maatregelen. In veel gevallen zal dat ontslag op staande voet zijn. Dat liet de NVAGG weten in een reac tie op de bevindingen van de seksuo- loog prof. dr. J, Frenken, die de hulp verlening bij incest heeft onderzocht. Uit dit onderzoek is onder meer ge bleken dat sommige incestslachtof- fers door hun hulpverleners seksueel misbruikt worden. Vrijdag1 16 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Honger hoeft niet, 4-delige serie over de oorzaken van het hon- gerprobleem. Afl 3. 14.30 uur Het mooiste meisje van de wereld (Billy Rose's jumbo), Ameri kaanse speelfilm uit 1962 van Charles Walters. 16.15 uur Ver van mijn bed show, een programma over Derde (en andere) Wereldzaken. Presentatie: Han van der Meer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefje, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Cursus Handwerken, les 3: Basistechniek van het borduren. 19.00 uur Mini-playbaekshow gepre senteerd door Henny Huisman. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hints, spelprogramma. 21.00 uur Miss Marple, Engelse mis daadserie naar de verhalen van Aga tha Christie. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.30 uur Grabbelkast, les 3. 10.00 uur Nieuws uit de natuur (5). 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Nationale ideeënbus, ideeën en uitvindingen voor het voet licht, gepresenteerd door Leo van der Goot. 20.00 uur Veronica Film. 20.25 uur Passies, documentaire serie waarin mensen worden gevolgd in hun doen en laten. Vanavond: Het Vertrouwen. 20.50 uur The Fifth Missile, minise rie, dl. 1 Regie: Larry Peerce. 22.30 uur Journaal 22.45 uur De nazaten, driedelige do cumentaire serie over de nazaten van de gereformeerde bevolkingsgroep Kuyper. Deel 3. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur The Fifth Missile, dl. 2. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 30. 18.30 uur Bingo, hitparadeprogram ma. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.50 uur De twaalf stoelen (The twelve chairs), Amerikaanse speel film uit 1970 van Mel Brooks. 22.20 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22.40 uur Nieuws en Coda: Herst, van Maurice Giliams. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yikiko Okamoto en Sugoko Hashida. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time 21.00 uur De wereld in de jaren der tig, zesdelige Duitse documentaire serie die een overzicht geeft van de gebeurtenissen vanaf de beurscrash in New York tot en met het uitbreken van WO II. Deel 5. 21.50 uur Nausikaa, cantate van Vic Nees, uitgevoerd door het Nausikaa- koor o.l.v. Lou van Cleynenbreugel, m.m.v. Lena Lootens (sopraan), Mare Meersman (bariton), Dirk de Caluwé (fluit) en Levente Kende (piano). ZIERIKZEE - De ervaringen van majoor Dutch Schae- fer in de Zuidamerikaanse jungle, waar hij en zijn man schappen de strijd aan moeten binden tegen een groep guerrilla's vormen het centrale thema van de film Preda tor, die in het weekeinde van zaterdag 17 en zondag 18 ok tober plus zaterdag 25 oktober te zien is op het witte doek van de Concertzaal in Zierikzee. Alle voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. Hoofdpersoon in deze rolprent is majoor Dutch Schaefer, een be roepsmilitair in wiens denkwereld slechts de scheiding vriend-vijand be staat. Deze militair in hart en nieren komt tijdens een speciale opdracht tot de conclusie dat deze maatstaven niet meer gelden, wanneer hij in voor hem onbekende omstandigheden in de Zuidamerikaanse jungle terecht komt. Als leider van een militair red dingsteam moet hij een aantal strijd makkers, dat in de rimboe in handen is gevallen van een groep guerrilla's bevrijden. Aanvankelijk lijkt deze reddingsoperatie te verlopen zoals eerdere opdrachten die hij tijdens zijn lange loopbaan heeft uitgevoerd. Schaefer en de zijnen ontdekken het guerrillakamp, maar doen daarbij de verbijsterende ontdekking dat hun collega's op gruwelijke wijze zijn om gebracht. Op de terugweg naar de bewoonde wereld slaat het noodlot toe. Eén voor één worden Schaefers manschappen door een geheimzinnige tegenstander geliquideerd. Langzaamaan duiken angstgevoelens op bij Schaefer. Angst voor die ongrijpbare tegen stander. Meer en meer manifesteert zich bij hem de instinctmatige drang tot overleven, waarbij de jungle de enige bescherming biedt. De film kent een happy end, wanneer hij door haast bovenmenselijke inspanningen erin slaagt om die onzichtbare en on grijpbare tegenstander uit te schake len. 36 Intussen trachtte Riekus zijn ge dachten te bepalen bij de brief, die hij bezig was te schrijven. Maar het was niet mogelijk. Steeds weer gin gen zijn gedachten naar Betsie. Nu hij haar teruggezien had, voelde hij met pijnigende zekerheid, dat zijn liefde nog niet dood was, dat die gebleven was diep in hem al de jaren door. Zelfs het feit dat zij vrouw en moeder was, veranderde niets aan die gevoe lens. Steeds was hij onbevredigd ge bleven in zijn huwelijk. Eerst zocht hij de oorzaak bij zijn vrouw, toen in hun kinderloosheid, later weer bij zijn vrouw, ze was zo'n koele natuur, maar nu voelde hij de fout, die lag bij hemzelf, 't Was Betsie, die tussen hen stond, of liever de herinnering aan haar. Wat zag ze er sjiek uit in die zwarte japon en die kortgeknipte blonde krullebol maakte haar jong. Maar wreed klonk het korte 'u' en 'Boot' hem tegen, van de lippen, die hij eens hartstochtelijk gekust had. Maar naar de rustbank had ze toch gekeken, heel even maar, dat had hij toch gezien. Als er boelhuis kwam kocht hij die beslist, of Marijtje het wou of niet. Die Brandsma was zo aan te zien een heel geschikte vent. Die was toch maar gelukkig, die had alles. En hij zelf Als hij het mocht overdoen: als hij weer mocht kiezen tussen liefde en geld, dan koos hij het eerste. Nu had hij geen van beide. Hij had niets. door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk VII De volgende week gingen er nieuwtjes door het dorp. Eerstens was er de ochtend van de begrafenis 'n zoontje van die Amsterdammers uit de bus gestapt. Een knappe jon gen, hij heette Kees. Zeker naar Kees Donker, om hem te paaien, 's Mid dags na de begrafenis was de notaris gekomen en was het testament ge opend. Tben bleek dat alles al jaren geleden aan die Betsie de Zwart ver maakt was en dat Teunesie zolang ze leefde een lijfrente kreeg. De jongens van Herke Laan erfden niets, die za ten nou lelijk op de schop, ze hadden er vast op gerekend, zoals nu bleek. Ze waren scheldende vertrokken. Later hoorde men dat het huis niet werd verkocht, die Brandsma kwam hier zelf een zaak beginnen. Tbunesic bleef er voorlopig nog in. Marijtje de Wit kwam er voor meid. Ook zou er boelhuis komen en werd er wat ver bouwd. De binnenkamer werd win kel, achter kwam er een kamer bij, boven moesten slaapkamers gemaakt worden en naast het rijpad werd een grote garage gebouwd. Op een zater dagmiddag was er een auto geweest met die Brandsma en nog een meneer - dat bleek zijn baas te zijn - ze had den druk gepraat en alles bekeken; die jongen was ook mee geweest. Het hele dorp praatte, giste en bleef nieuwsgierig. Heel dikwijls keek Duw weer naar de overkant. Die Betsie was 'r toch zo meevallen; en wat een pittige, flinke jongen had ze al. Ze had er krek uit zien of er weer wat te doen was; nou het kon, ze was nog jong. Maar dat ze nou hier kwame te wo nen, dat had Duw liever aars had om Riekus. 't Was evengoed kasuweel; ze had van die Betsie niks wete willen en nou erfde die een mooie cent. En Marijtje, die toe puur te wachten was, had niks meer. En dan ook nag. Duw was wel moeder, maar aars ook niks. Ze had die brief toch maar geven moeten. Hoofdstuk VIII En nu liepen Betsie en Menno door hun lege woning; de meubelen waren al weg; de kinderen en zij tweeën zou den deze nacht bij haar tweede moe der en oom Jan logeren. Die, nog steeds een echte man van de wereld, had hen zelf uitgenodigd; ter verzoe ning had hij Betsie geplaagd en zij had het aangenomen, toen Menno haar in het oor fluisterde, dat oom Jan bij hen eigenlijk de rol van Cupi do gespeeld had, zij het ook met min der correcte wapens dan pijl en boog. Zo waren ze nu verzoend met alles en iedereen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9