streeknieuws Bruse gemeenschap moet het met een kerk minder stellen De St aatslote rii Vrouwen niet blij met nieuwe plannen voor gezondheidszorg deurloo mode Congres voorlichters in Zeeuwse Bibliotheek Op actiedag 4 november overhandiging vergulde pil aan I gemeentebesturen Afdeling Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland opgeheven 6 Collecte De Nationale collecte geestelijk ge handicapten heeft in Oosterland 1013,75 opgeleverd. Een hoger be drag dan vorig jaar. Gevers en collec tanten hartelijk dank. BRUINISSE Muziekavond In het Dorpshuis van Bruinisse wordt zaterdag 17 oktober een geva rieerde muziekavond gehouden waar aan enkele muziekkorpsen hun me dewerking verlenen. Tijdens dit gebeuren dat om 19.30 uur begint zijn optredens te verwachten van de Oosterlandse Fanfare, Nu met Hope, Oefening en Uitspanning en de Boe- renkapel Een Stuitje Leut. Mode Bij Pleune Mode aan de Nieuw- straat 17 te Bruinisse wordt woens dag 21 oktober de najaarsmode ge presenteerd. De twee shows beginnen om 14.30 uur en 19.30 uur. MIDDELBURG FIOM-bijeenkomsten Het FIOM-Zeeland, de stichting tot hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap begint de komende twee maanden met een drietal gespreksgroepen. Vrijdag 30 oktober is de eerste bijeenkomst ge pland van de groep voor alleenstaan de moeders tot 23 jaar (tienermoe ders). Deze groep komt tien keer bijeen en wel steeds op vrijdagmor gen van 10.00 tot. 12.00 uur. Dit sei zoen worden ook weer bijeenkomsten gehouden voor weduwen en weduw naars met kinderen tot 18 jaar. Deze groep is bestemd voor mensen uit ge heel Zeeland. Ook hier staan tien bij eenkomsten op het programma. Deze serie bijeenkomsten, die 4 november begint wordt gehouden in het FIOM- onderkomen in Middelburg. Deze praatavonden, waarbij thema's als het verwerken van het verdriet over het verlies van de partner en het alles in je eentje moeten oplossen, begin nen steeds om 20.00 uur. De groep wordt begeleid door Martine Buitink en Nel van Dijke. Een andere groep die dinsdag 10 november van start gaat is die van de een-oudergroep voor alleenstaande vrouwen. Ook voor deze gespreksgroep staan tien bijeenkomsten op het programma. Tijdens deze bijeenkomsten die een keer in de twee weken van 9.30 tot 11.00 uur worden gehouden worden onderweipen aangesneden zoals vrouw zijn/moeder zijn, alleen op voeden een hele klus om rond te ko men met een minimuminkomen en een overzicht van de sociale wetge ving. MIDDELBURG - Vandaag, donderdag 15 en vrijdag 16 oktober organiseert de Vereniging van Voorlichtingsambtenaren (VVA) haar jaarcongres in Zee land, in het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het aantal deelnemers bedraagt 135. De VVA telt meer dan 400 leden, die als voorlichters werkzaam zijn bij gemeenten, provincies, waterschappen en bij departemen tale voorlichtingsdiensten. Het is de grootste beroepsvereniging op voorlich- tingsgebied in Nederland. Het congres 1987 heeft als thema: „Overheidsorga nisatie en communicatie: wat is de rol van de voorlichter?". Tot de inleiders op de eerste con gresdag behoren: drs. H. J. Bos, wethouder perso neel en organisatie, beleidscoördina tie en planning van de gemeente Apeldoorn. Hij spreekt over de erva ringen van een bestuurder uit een grote, pas gereorganiseerde gemeente bij het streven naar een publiekge richte organisatie. drs. J. J. M. Meijerink, directeur van Spectra BV, adviesbureau voor management en organisatie, die een inleiding houdt over de manier waar op een ambtelijke organisatie kan worden toegesneden op een commu nicatieve cultuur. drs. H. J. Donderwinkel, van het organisatieadviesbureau Van de Kerk Van Venrooy, die spreekt over de toenemende privatisering van de overheidscommunicatie. drs. J. S. J. Hillen, directeur Voor lichting van het ministerie van finan ciën, spreekt tenslotte over sponso ring als middel voor de overheidsor ganisatie om haar communicatie te financieren en over de ethische aspec ten daarvan. In de middaguren worden deze on derwerpen in werkgroepen bespro ken en uitgediept. Daarna volgt een paneldiscussie van de inleiders met de aanwezigen in de zaal. Een ont vangst door het gemeentebestuur in het stadhuis in Middelburg en een Breugeliaanse maaltijd in de Kloostergangen vormen het sluitstuk van de eerste congresdag. Vrijdag houdt de VVA in de och tenduren eerst haar ledenvergade ring. Aansluitend spreekt drs. E. Mulder van „Marktplan Advies groep" over „Citymarketing", waar- ha weer een discussie met de zaal is geprogrammeerd. Een warme lunch in het bibliotheekrestaurant sluit de tweede congresdag af. De organisatie van het VVA-congres vond plaats in samenwerking tussen de VVA- congres-commissie, de afdelingen voorlichting van de gemeente Mid delburg en de provincie Zeeland en de Middelburgse VVV. ZIERIKZEE - De 774e Staatsloterij, le trekking 14 oktober 1987, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 prijzen van 25.000,- op alle lotnummers 035144 20 prijzen van 5.000,- op alle lotnummers 030124 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 8793 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 418 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 216 2.000 prijzen van 100.- op alle eindcijfers 568 20.000 prijzen van 50.- op alle eindcijfers 07 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 58 200.000 prijzen van 15,- op alle eindcijfers 2 200.000 prijzen van 10.- op alle eindcijfers 9 ZIERIKZEE - „Vrouwen blijven buiten beeld bij de plannen waarmee de regering de structuur en de financiële opzet van de gezondheidszorg wil veranderen. Veranderin gen op zich zijn okee maar niet ten koste van de preventie in de gezondheidszorg, de draagkracht van de mensen met de laagste inkomens en de onderlinge solidariteit in de maatschappij". Dat zei Ineke Sturm van de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland tijdens de eerste thema-avond van dit seizoen in het Vrouwenontmoetingscentrum te Zierikzee. De onvrede van vrouwen over, voor hen ongunstige, plannen in het rapport Bereidheid tot Verandering van de commissie Dekker zal worden onderstreept met een actiedag op woensdag 4 november. Evenals in de andere gemeenten van Zeeland wor den ook op Schouwen-Duiveland informatiestencils uitgedeeld en handtekeningen verzameld. Alle gemeentebesturen krijgen bovendien een 'vergulde pil' aangeboden als symbool voor de nadelige consequenties die voor vrouwen aan de plannen van de commissie Dekker vastzitten. Men verzoekt hiermee de gemeentebesturen reacties aan de tweede kamer door te spelen. Tijdens de thema-avond in het Vrouwenontmoetingscentrum maak te Sturm duidelijk wat die nadelige consequenties voor vrouwen zijn. „De pil, abortus en sterilisatie, kort om alle voorzieningen die te maken hebben met de voorplantingsfunctie van vrouwen, zouden uit het zieken fondspakket verdwijnen als de plan nen van de commissie Dekker door gaan. En dat terwijl er zo lang strijd voor is geleverd. Het betekent dat de voortplanting weer meer de verant woordelijkheid van de vrouw zou worden terwijl het juist meer de ver antwoordelijkheid van de maat schappij was geworden". Sturm voor zag bij deze stap 'terug naar af' een toename van de vraag naar abortus. „Het wordt immers moeilijker om aan anticonceptie te komen omdat men zich daarvoor moet bijverzeke ren. En dat geldt ook voor de abortus zelf". Sturm wees er ook op dat door ongewenste zwangerschappen de vrouw weer meer aan huis zal wor den gebonden. Basisverzekering Zij begon haar inleiding met een overzicht van de plannen van de com missie Dekker die het ziekenfonds en de particuliere verzekeringen wil vervangen door een basisverzeke ring. De risico's die hierdoor gedekt worden zouden slechts 85 procent be dragen van het huidige zieken fondspakket. „Een veelomvattende verandering", aldus Sturm die op somde dat dan geen vergoeding meer zal worden betaald voor geneesmid delen, tandartskosten, consultatiebu reau^ voor kinderen ouder dan een jaar, sterilisatie, abortus, fysiothera pie en kunst- en hulpmiddelen. „Voor al deze voorzieningen moet men zich bijverzekeren op de vrije markt". Zij rekende voor dat vooral de lage inkomensgroepen daardoor getroffen zullen worden omdat die er met het afsluiten van een dergelijke verzekering gemiddeld 86 gulden per maand op aehteruit zouden gaan. Omdat de tweede kamer nog niet heeft beslist over het al dan niet in voeren van de plannen van de com missie Dekker heeft het Zeeuws co mité Vrouwen Blijven Eisen besloten via bovengenoemd actieplan de aan dacht van de bevolking op de plannen te richten. Uit de uiteenzetting van Sturm bleek dat dit ook is omdat uit cijfers van het CBS is gebleken dat vrouwen in verhouding het vaakste gebruik maken van de gezondheids zorg. „Voor de verzekeringsmaat schappijen die straks de aanvullende pakketten gaan verzorgen zijn zij dus een hogere risicogroep. Dat betekent hogere premies. En dat terwijl juist in de lagere inkomenscatergorie veel vrouwen zijn te vinden. Negentig procent van de eenoudergezinnen zijn vrouwen". Sturm liet zich verder kritisch uit over het gegeven dat in de plannen van de commissie Dekker een af bouw is te zien van preventieve voor zieningen en alternatieve gezond heidscentra. „Terwijl de verschillen de vrouwengezondheidscentra in ons land juist met een groot rendement tegenover relatief lage kosten wer ken. Onder andere omdat zij naar an dere oplossingen zoeken inplaats van direct naar medicijnen te grijpen". Het Vrouwenontmoetingscentrum draait dit jaar voor het derde achter eenvolgende seizoen. Volgens werk groeplid Liesbeth Kneepkens wordt er waarschijnlijk eens per twee maanden een thema-avond gehou den. Die kan dan, afhankelijk van de belangstelling voor het onderwerp, worden gevolgd door een korte cur sus. De werkgroep die de initiatieven en de voorbereidingen hiervoor neemt bestaat momenteel uit zes vrouwen. Het Vrouwenontmoetings centrum is gevestigd in het pand Vis- straat 5 te Zierikzee. SCHARENDIJKE Rommelmarkt Met het doel om de kas wat te spek ken en om wat meer bekendheid aan het soosgebeuren te geven houden de leden van jeugdsoos Trace in Scha- rendijke zaterdag 24 oktober een rommelmarkt in deze kern. Het rom- melgebeuren plus kleine bazar be gint om 11.00 uur. Reisje bejaardensoos Tbr ere van het dertigjarig bestaan heeft de bejaardensoos Scharendijke met 41 deelnemers vrijdagmiddag met een touringcar van de firma Van Oeveren een tocht naar de Hoekse Waard gemaakt. Na een koffiestop in Klaaswaal arriveerde men in Heine- noord waar een bezoek werd gebracht aan het streekmuseum. Terug in Scharendijke werd een broodmaal tijd gebruikt in de Putmeet waar de avond verder werd doorgebracht met onder andere liedjes en voordrach ten. Bejaarden die wegens ziekte de tocht niet konden meemaken kregen allen een plant thuisbezorgd. DREISCHOR Oud papier Leden van de muziekvereniging Crescendo uit Dreischor gaan zater dag 17 oktober op pad om in de kern en polder oud papier op te halen. Vanaf 9.00 uur komen de Crescendo mensen langs om het bij voorkeur ge bundelde papier op te halen. OOSTERLAND Advertentie De „jongste" blazers en colberts draag je op je jeans en koop je bij: KUWAYT - Een Iraanse raket heeft een Liberiaanse supertanker getrof fen in de territoriale wateren van Ku- wayt, zo is meegedeeld door een woordvoerder van het Kuwaytse mi nisterie van dfensie. Volgens scheep vaartkringen is er brand uitgebroken aan boord van de tanker, die eigen dom is van een Amerikaanse reder. Verscheidene schepen hielpen met blussen. Rinus Haeck is gevestigd, liet in de Molenstraat een kerk bouwen. Zo rond Kerstfeest van 1908 werd het kerkgebouw in gebruik gesteld. Ou derling Hage heeft minder dan een jaar in de nieuwe kerk z'n werk kun nen uitvoeren want in 1909 stierf hij. Van 1937 tot 1939 heeft de Oud-Ge reformeerde Kerk een eigen predi kant gehad in de persoon van domi nee C. van der Gruyter uit Arnemui- den. Bij een zwaar bombardement in januari 1945 werd de kerk totaal ver woest. De kerk stond op de plaats waar nu S. A. Jumelet woont. Jume- let is het ook geweest die in z'n histo rische boek Bruinisse in de loop der eeuwen de kerkgeschiedenis in een apart hoofdstuk heeft verwoord. „Dominee Boone had nooit gestu deerd voor dominee maar hij was een begenadigd en gedreven spreker, een echte volksmenner", zegt Wullum van Gilst in een reactie op de geschiede nis van de Oud-Gereformeerde Kerk. De kerk aan de Prinses Margrietstraat te Bruinisse wordt verkocht. BRUINISSE - De Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland heeft geen afdeling meer in Bruinisse. De kerk in de Prinses Margrietstraat zal worden verkocht. Door een teruglopend ledental, veroorzaakt doordat er geen jongere leden bijkwamen en het overlijden van ouderen, kon de kerkelijke gemeente niet meer in stand worden gehou den. Vooral ook omdat er geen opvolging voorhanden was in het preeklezen waar de enige ouderling, de 79-jarige M. van Dommele, door ouderdom toe gedwongen werd om daar mee te stoppen. De kerk van Boone, toch een begrip in Bru, is niet meer. De ge meenteleden gaan nu ter kerke in Oosterland of in de overige kerken van de vis sersplaats. (Aan het begin van deze eeuw kwam de zoon van dominee Boone, Marinus Boone naar Bruinisse. Hij vestigde zich in de Korte Ring als schoenmaker en schoenhandelaar, tussen de slagerij van Piet van As en Kruise, de vertegenwoordiger in ma nufacturen. Marinus Boone werd dia ken in de Kerk en zat ook in de Bruse gemeenteraad.) Toen de eerste bewoners na de eva cuatie tijdens de oorlog weer terug keerden lagen er drie kerken plat of waren zo zwaar beschadigd dat ze niet meer konden worden hersteld. Alleen de Gereformeerde kerk onder de Noorddijk was nog in tact die toen tijd en plaats afstond aan de andere kerken om dienst te houden. Nadat het verenigingsgebouw hersteld was van de oorlogsschade hield de Oud- Gereformeerde Kerk daar dienst in tot het nieuw gebouwde kerkgebouw in de Prins Margrietstraat gereed was. Die kerk werd gebouwd door de gebroeders Deurloo uit Bruinisse, en werd in 1957 in gebruik genomen. De nu 79-jarige M. van Dommele was vanaf de beginjaren '50 voorzanger, diaken en vanaf 1955 ouderling van de Kerk. Hij trad daarmee in de voet sporen van z'n vader en groqtvader die ook ouderling van de Kerk waren. Twee keer per zondag bracht Van Dommele Gods Woord door middel van het preeklezen tot hij vanwege z'n hoge ouderdom daar niet meer toe in staat was. Geen opvolging in het ouderlingschap en het preeklezen, ge voegd bij een door de jaren heen te ruglopend ledental waren de reden van de opheffing van de Oud-Gerefor meerde Kerk in Bruinisse. Het Gods huis zal worden verkocht, het Woord zal er niet meer worden verkondigd. De banken en de preekstoel zijn al uit de kerk. Die worden geplaatst in de Oud-Gereformeerde kerk in Harder wijk. Het was dominee Laurens Boone die in 1907 gestalte gaf aan de Oud- Gereformeerde Kerk in Zeeland. Van 1904 tot aan z'n overlijden in 1937 was hij predikant in St.-Philipsland. Na z'n bekering in 1880 begon de smids knecht uit Wolphaartsdijk bij allerlei gelegenheden te preken. Hij werd le rend ouderling in Borssele en Katten- dijke voor hij tot predikant werd be noemd in Tbrneuzen in 1899. Hoewel van 1904 tot 1934 St.-Philipsland z'n thuishaven was, predikte hij vele ma len in andere Zeeuwse plaatsen waar geen eigen predikant was, zoals in Bruinisse. Het was in het jaar 1907 dat de jonge dominee G. H. Kersten z'n schouders zette onder een poging om een paraplu te vinden waaronder verschillende Gereformeerde Kerken zich konden vinden. Dat lukte waaruit de Gereformeer de Gemeenten in Nederland ontston den. Hoewel dominee Boone aanvan kelijk voor de eenwording was, ging hij uiteindelijk toch niet mee met do minee Kersten. De Gereformeerde Kerken die niet samen gingen met ds. Kersten vormden de Oud-Gerefor meerde Kerk met dominee Boone als voornaamste predikant in het Zeeuw se. Soms verzorgde hij wel 30 predik beurten in de maand in de verschil lende gemeenten. Ook in Bruinisse verscheen een Oud-Gereformeerde Gemeente. Ouderling Bram Hage, een rijke boer die een hofstede had op de plaats waar nu de fietsenzaak van Do ii£rlengde Molenstraat in Bruinisse anno 1920. waar de kerk werd gebouwd. 1 199,- MOL 5-7ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6