Van vader op zoon Johari Berrevoets sr:Het blijft altijd wel kriebelen Zeelandbrug Marketing- en promotieplan aan orde in VVV. vergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 oktober 1987 Nr. 24218 5 ZIERIKZEE - Het is ongetwijfeld velen reeds opgevallen, dat N ieuwsbode-f otograaf Johan Berrevoets sr niet langer actief betrokken is bij de krant. Om gezondheidsredenen heeft hij zijn werk overgedragen aan zijn zoon, die eerder al enkele jaren de sportfoto's in de krant verzorgde. Nu de fotograaf reeds enkele maanden thuis is kijkt hij terug op een periode van zeventien jaar, waarin hij dag en nacht klaar stond voor de krant. Een opmerkelijk man met een evenzo opmerkelijke baan. Zichzelf karakteriseren kan hij niet. „Ik ben geen speciaal type, als die al zouden bestaan. Voor mij is er maar één soort en dat zijn mensen. Eén ding weet ik wel zeker en dat is dat ik niks beter ben dan anderen". En zonder dat hij het zelf door heeft typeert hij zichzelf hiermee op de best denkbare manier. Hij gelooft niet in onderscheid tussen mensen en verzet zich tegen het fenomeen rangen en standen. „Ik heb een goede dokter, maar die kan geen kozijn plaatsen bij me. Voor mij is een chirurg hetzelfde als iemand, die actief is binnen de duivenvereniging". Dat standpunt van Berrevoets heeft zich de afgelopen jaren in zijn baarn als fotograaf ook menig keer geopenbaard. Aan een vrouwelijke burgemeester vraagt hij 'of je nog van me houdt' en Neelie Smit-Kroes krijgt van hem een hand, terwijl hij haar feliciteert met de Stormvloedkering. „Zoiets doe je niet omdat je de minister zo nodig een hand wil geven, maar omdat je haar ook echt wilt gelukwensen. En eigenlijk denk ik, dat ze dat leuker vindt dan een hand van een Zambiaanse vertegenwoordiger, die bedrijfsgek of hoe je het ook wilt noemen. Je kunt natuurlijk precies- doen wat van je verlangd wordt, maar daar heb ik een enorme hekel aan. Als je bij een krant werkt moet je je volledig voor de zaak inzetten. Toen mijn gezondheid dat de laatste jaren steeds minder toeliet werd het moeilijk voor me". Met „een geheugen als een zeef" reageert hij op de vraag of hij voorbeelden van gekke werktijden kan noemen. Toch rakelen er enkele op. Zoals de Amerikaanse legeroefening aan het strand van Haamstede bijvoorbeeld. Fotograaf en verslaggever staan om 05.30 uur op het strand en hetzelfde duo staat enkele maanden later om 04.00 uur op omdat de kans bestaat dat de luchtballon van een stunt echtpaar uitgerekend boven Zeeland zou kunnen landen. „Je hebt dat voor de krant over. Ik heb daar nooit een hekel aan gehad, maar persoonlijke belangstelling voor die activiteiten had ik ook niet". De fotograaf vindt het van enorm groot belang, dat de mensen zien dat de krant in het algemeen maar de Nieuwsbode in het bijzonder overal aanwezig is. De inwoners van Zierikzee interesseren zich niet voor een verslag van een rommelmarkt in Brouwershaven. „Maar de mensen in Brouwershaven wel en daarom moet je er zijn. Als fotograaf leer je de mensen zien en dat moet je zo goed mogelijk doen. Daarom is zelfs een rommelmarkt over een bijeenkomst met jubilarissen inspannend. Krijgt de man een lintje of een enveloppe en gebeurt er misschien iets speciaals, waar je een foto van moet maken". Speciaal maar dan in een heel ander opzicht zijn de foto's van ongevallen en branden. Daarvoor heeft de fotograaf een scanner tot zijn beschikking èn - minstens zo noodzakelijk - goede contacten met de politie en de brandweer. Vele jaren heeft Berrevoets de oudejaarsnacht doorgebracht op het politiebureau; beroepsmatig welteverstaan. „Om twaalf uur wenste ik Tonnie (zijn vrouw - red) een gelukkig nieuwjaar en vertrok naar het politiebureau. Je moet er bij zijn natuurlijk. En dan zit je dicht bij het vuur, zodat je meteen aan de slag kunt als er iets gebeurt". En daarmee komt voor de eerste keer in het gesprek de positie van zijn vrouw om de hoek kijken. Volgens Berrevoets is het vak van krant-fotograaf niet uit te voeren zonder de steun van de echtgenote. „De telefoon gaat vaak, ook midden in de nacht en daarnaast kun je weinig dingen plannen", aldus ambtshalve naar Neeltje Jans komt". Het gebeurt maar zelden, dat die vrije houding van de fotograaf niet geaccepteerd wordt. Als Smit-Kroes weer naar Schouwen-Duiveland komt groet ze hem met 'Dag Johan' en ook de Commissaris van de Koningin doet het. Enkele namen slechts om aan te geven dat Johan Berrevoets geen onderscheid maakt in de benadering van mensen. „Bij iedere foto die ik heb gemaakt heb ik geprobeerd om te voorkomen, dat iemand er slecht op kwam. Ik maakte bijvoorbeeld veel foto's van landschappen, waarvan ik nu zeg dat er eigenlijk een boer op de voorgrond had moeten staan. Maar dan durfde ik iemand gewoon niet te benaderen, omdat ik bang was zo iemand in verlegenheid te brengen. Het maakt niet uit om wie het gaat. Ik denk dan dat er misschien 30 mensen zijn, die de foto mooi vinden en 60 die de persoon op de foto kritisch bestuderen". Tijdens het gesprek loopt als een rode draad een onzekerheid, waarmee de fotograaf de afgelopen zeventien jaar heeft gewerkt; onzekerheid over zijn prestaties. „Dat zal wel een kwestie van de generatie zijn, maar ik heb geleerd dat je iets goed kunt doen of niet. Er is geen middenweg". De consequentie hiervan, dat de Nieuwsbode-man extra veel aandacht aan iedere foto schenkt, heeft Berrevoets geaccepteerd. „Het is toch altijd weer spannend als je in de donkere kamer staat en moet wachten op het resultaat". En juist die spanning maakt het vak van fotograaf tot een intensief beroep. „Ik denk dat het de frustratie van iedere krant-fotograaf is, dat de mensen het idee hebben, dat je alleen maar op een knopje hoeft te drukken en dan weer naar huis kunt. Wat mensen niet zien is dat je de foto's ook moet ontwikkelen en afdrukken, je tijdens een bijeenkomst iedere keer weer moet nadenken hoe je de foto neemt en - minstens zo belangrijk - je 24 uur per dag en zeven dagen per week op je qui vive moet zijn. En met hoeveel plezier je dat werk ook doet, het blijft een inspannend beroep". Vandaag de dag weet de fotograaf als geen ander wat het vak inhoudt, maar toen hij zeventien jaar geleden zijn eerste foto's voor de Zierikzeesche Nieuwsbode ging maken, dacht ook hij er heel wat gemakkelijker over. „Ja, ik neem niemand het kwalijk, dat ze nogal licht denken over het werk. Ik maakte mijn eerste foto van een ongeval, waarmee ik naar de krant stapte. Daar werd dankbaar gebruik gemaakt van de plaat. Eerlijk gezegd, dacht ik toen ook wel dat het een gemakkelijk baantje zou zijn". De eerste jaren bij de krant werkte Berrevoets op free-lance basis en pas in 1978 kwam hij in vaste dienst van de krant. In die periode heeft hij ook foto's gemaakt voor andere bladen en het Algemeen Nederlands Persbureau, maar de meeste contacten heeft hij altijd met de Nieuwsbode onderhouden. „Misschien ben ik wel een beetje Berrevoets, wiens echtgenote dit beaamt met de opmerking, dat „het eigenlijk heel moeilijk is om visite uit te nodigen. Deden we dit wel en Johan moest erop uit, dan ging de man vaak mee". Toch zouden zowel de fotograaf als diens vrouw de hele periode nog een keer overdoen als ze voor de keuze kwamen te staan. En terwijl ze deze conclusie gelijktijdig trekken zegt Berrevoets ook te vinden, dat hij zoveel andere dingen had kunnen doen. „Ik denk weieens, dat ik mensen veel directer van dienst had kunnen zijn. Wie ben je eigenlijk op het persoonlijke vlak van diénst als fotograaf?". Beroep gemist en beter maatschappelijk werker kunnen worden misschien? „Ja eerlijk gezegd wel, maar ik kom uit een aannemersfamilie en dan word je geacht in het bedrijf te helpen". Iets wat hij tot het foto-tijdperk ook heeft gedaan. Berrevoets is zeer zeker een sociaal voelend persoon, die zich openstelt voor de problemen van anderen. In zijn werk werd hij vaak geconfronteerd met mensen, die op die openheid van hem insprongen en .-hun. leed bij. hem op schoot legden- Diezelfde openheid heeft van Berrevoets ook een begrip gemaakt in de regio. „Ik heb een drang in me om met mensen te communiceren; om te praten over grote maar ook kleine dingen. Dat is ook een van de redenen waarom ik me - als je dat van jezelf mag zeggen - voor de volle 100% heb willen inzetten bij de krant. Je bent veel op pad en ziet veel mensen". Hoewel Johan Berrevoets voorlopig nog verbonden blijft aan het bedrijf merkt hij door het thuis-zijn, dat veel van de contacten die hij heeft opgebouwd wegebben. „En dat is een zure appel om in te moeten bijten. Eigenlijk ben ik heel veel mensen dankbaar voor het feit, dat ze de krant en mij tipten over dingen die in de regio gebeurden. Want alleen kun je het niet doen. Je hebt mensen nodig, die even aan de krant of aan Johan Berrevoets denken als er iets gebeurt". Het goede contact met de mensen op Schouwen-Duiveland heeft er voor gezorgd, dat Berrevoets zijn werk altijd met plezier heeft gedaan. „Ja, als ik het gemeentehuis binnenloop en ze roepen dan 'de hoffotograaf is er weer' dan doet me dat goed. Ik wil iedereen als mens benaderen en als ik ook zo behandeld wordt, dan is dat fijn". Johan Berrevoets; een opmerkelijke man met een evenzo opmerkelijke baan ziet zijn werk nu gedaan worden door zijn zoon. En daar is hij blij mee. Voorlopig blijft het voor hem moeilijk om zich erbij neer te leggen, dat hij thuis is en niet langer hele dagen in de weer is vöor de krant. Ongemerkt ligt de camera nog in de 'aanslag' en staan zijn schoenen nog 'instap-klaar'. „Dat zal best wel minder worden, maar ik denk niet dat het helemaal weggaat. Als ik een ambulance hoor rijden of een rookpluim zie, dan gaat het kriebelen en blijf ik in spanning totdat ik zeker weet dat Johan de foto heeft gemaakt en ie gelukt is Tekst: Aad van der Wouden Foto: Johan junior Foto: Johan D. C. Berrevoets WESTENSCHOUWEN - Het marketing- en promotieplan van de provinciale VVV Zeeland is een van de punten die aan de orde komen tij dens de algemene ledenvergadering van de VVV Burgh-Haamstede die vrijdag 6 november in restaurant Zeelust aan de Steenweg in Westen- schouwen wordt gehouden. Deze bij eenkomst begint om 20.00 uur. Deze promotie-activiteiten worden door een vertegenwoordiger van deze provinciale VVV nader toegelicht. Verder komt ook de contributie ter sprake. Het bestuur van deze VVV stelt voor om het huidige contributie bedrag te handhaven. Dit in tegen stelling tot het voorstel van het dage lijks bestuur van de provinciale VVV om de contributie voor het komende jaar te verhogen. Dit voorstel is ech ter door het algemeen bestuur wel be handeld maar nog niet aangenomen. Verhoging? Het bestuur van de VVV-Burgh- Haamstede is een van de VVV-bestu- ren die deze voorgestelde verhoging afwijzen. Mocht het algemeen be stuur van deze overkoepelende pro vinciale organisatie evenwel toch ak koord gaan met deze contributiever hoging dan wordt voorgesteld om de ze verhoging in rekening te brengen bij de leden. Gedacht wordt in dit ge val aan een verhoging van drie tot vijf gulden per lid. Verder vermeldt de agenda een me dedeling over de bouw van het VVV- kantoor terwijl ook een tweetal be stuursleden, de heren H. T. Lande- gent en D. E. Mooij als bestuurslid af treedt. Beiden hebben zich herkies baar gesteld, zij het dat laatstge noemde hieraan een termijn van een jaar als voorwaarde heeft gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5