Beter Wonen in toekomst mogelijk kamerverhuurder Tandarts in Renesse Commissie jeugd/jongerenwerk: meer subsidie Leger des Heils DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vernielingen in woonhuis Diefstal auto-emblemen Reebok twee dagen op stap WA> Buitenboord motor van 12.000 gulden Auto total loss door slik op weg ZIERIKZEESCHE ES NIEUWSBODE ia ZIERIK SCHE NIEUWSBODE Jubileum Boek Controle MEVO Directeur H. Groeneveld van de Christelijke ba- Ruim 200 foto's en verhalen vormen het boek Bromfietsers en fietsers opgelet; de politie is MEVO heeft er een vriendschappelijke over- sisschool in Bruinisse heeft een sfeervol jubi- van P Boot uit Kerkwerve; een boek dat deze voornemens vaker te controleren.- Een reden winning opzitten tegen Nieuwdorp. Het werd leum achter de rug. (Pag. 2). maand uitkomt. (Pag. 4). om de fiets nogeens na te zien. (Pag. 9). 4-0. (Pag. 11). DINSDAG 13 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24217 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In zijn huis is zelfs een arme een vorst. Talmud R Tandarts P van Malland en diens echtgenote-assistente. RENESSE - Sinds maandag heeft Renesse voor het eerst een praktizerend tandarts binnen zijn grenzen. Op die dag startte de 36-jarige P. van Mal land daar zijn praktijk. Reeds in 1954 kwam Van Malland naar Renesse, waar zijn ouders een zomer woning hadden. Door de jaren heen bleef Renesse hem trekken. Zo groeide het plan om daar na te zijn afgestudeerd een praktijk te beginnen. In 1985 begon hij de zomerwo ning te verbouwen. Eerst alleen in de weekenden, maar in juli 1986 verhuisde het gezin Van Malland vanuit Nieuwegein naar Renesse. Dit ondanks het feit dat Van Mal land zijn laatste studiejaar aan de universiteit te Utrecht nog voor de boeg had. In juli 1987 studeerde hij daar af, waarna er meer tijd vrij kwam om de praktijkruimte af te bou wen. Dit karwei werd, met hier en daar wat hulp van vrienden, ge heel door de tandarts zelf uitge voerd. Op deze manier wilde hij de stichtingskosten van zijn praktijk laag houden en het daarmee moge lijk maken in een betrekkelijk kleine gemeenschap als Renesse te starten. Na hard werken in de laatste maanden is het praktijkgedeelte van het pand gereed en kan met de praktijk worden begonnen. Aan het woongedeelte zal de nieuwe tandarts nog heel wat vrije tijd besteden. Eerste prioriteit krijgt echter de bouw en inrichting van een techniekruimte. Daarin zal Van Malland, voorzover dit moge lijk is, het tandtechnisch gedeelte van zijn praktijk in eigen beheer uitvoeren. De tandtechniek heeft zijn belangstelling. Vandaar dat hij dit onderdeel van het vak zijn laatste jaar als keuzevak koos, hetgeen hem de gelegenheid bood om bij een officieel tandtechnisch laboratorium praktijk op te doen. Van Malland, wiens echtgenote zijn assistente wordt, werkt alleen op afspraak. Om jongeren tegemoet te komen na stoppen met woningsplitsing Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - De Woningbouwvereniging Beter Wonen wil van jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 23 jaar weten of zij belangstelling hebben voor het huren van kamers. Volgens directeur ing Ph. H. van Doorne krijgen juist jongeren in deze leeftijdscategorie in de toekomst steeds minder huursubsidie en vaak ook lagere inko mens, waardoor het huren van de bekende éénsgezinswo ningen steeds moeilijker, zo niet onmogelijk wordt. Als er voldoende belangstelling is, wil Beter Wonen de mo gelijkheden gaan onderzoeken om zelf tot kamerverhuur over te gaan. Een en ander bleek tijdens de be-, grotingsvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. Daar werd ge sproken over het splitsen van wonin gen, zoals de vereniging inmiddels al op enkele locaties heeft gedaan. Maar volgens Beter Wonen-voorzitter F. K. Vos maakt de nieuwe nota volkshuis vesting 1988 het vrijwel onmogelijk om woningsplitsing met redelijke hu ren uit te voeren. Woningsplitsing, die juist bij jongeren is aangeslagen. ZIERIKZEE - Maandagmiddag drong iemand binnen in een huis van C. v. d. W. aan de Lange Sint Jan straat door via het keukendak de deur van de haak te halen. De echtge note van C. v. d. W. die met haar man in een ander huis woont, werd door een onbekende telefonisch op de hoogte gesteld van vernielingen die werden aangericht. Bij aankomst van het echtpaar en de politie bleek het keukenblok vernield, het behang 111 verschillende vertrekken kapot ge scheurd, de ramen en muren be smeurd met verf en een wand kapot getrapt te zijn. De dader was weg. De precieze omvang van de schade is nog onbekend. ZIERIKZEE - Blijkbaar maakt er iemand zijn hobby van om van aller lei auto's de merk-emblemen te verza melen. De wijze waarop dat gebeurde was echter nadelig voor bijna tien au tomobilisten. De rijkspolitie kreeg de laatste weken vele meldingen bin nen van auto-eigenaren van wiens voertuig het merk-embleem was ge sloopt. Dat gebeurde in alle gevallen van auto's die in Zierikzee stonden geparkeerd. De dief stal onder ande re het embleem van een Jetta, Toyota, Mercedes en Jaguar. Bij het verwijde ren van het fabrieksteken ontstond meestal schade aan de carosserie die varieerde van een paar tientje tot honderd gulden. Een grotere naam plaat, die aan de praktijkruimte van tandarts F. v. d. V. aan de Oude Ha ven zat, werd tussen zaterdag en maandag met pluggen en al van de muur gerukt. Schade 500 gulden. Met de nieuwe regelgeving ontstaat de situatie, dat iemand die vorig jaar in een splitswoning is gegaan 122 gul den per maand minder betaalt dan ie mand die er straks in komt. Volgens Vos geen juiste zaak. Voorlopig stopt Beter Wonen er dus mee en worden al leen de panden 17 en 23 in de Mast gatstraat nog gesplitst. Op de vraag of er helemaal geen mogelijkheden zijn om de huur aan gepast te houden, antwoordde Vos positief. ,,Ja wel, als de gemeente Zierikzee bijvoorbeeld een bijdrage levert uit het fonds dorps- en stads vernieuwing. Dan kan Beter Wonen doorgaan". Hij deelde de vrees van verenigingslid J. Hendriks, dat het stoppen met de woningsplitsing leeg stand van de éénsgezinswoningen tot gevolg kan hebben. Eén van de mogelijkheden om jon ge gezinnen of alleenstaanden in de toekomst alsnog tegemoet te komen is het verhuren van kamers. Van Doorne: ,,Wij willen van de jonge2-en graag weten of zij hier belangstelling voor hebben. Momenteel hebben we de mogelijkheid nog niet". Tijdens de vergadering werd de be groting voor 1988 overigens zonder al té veel discussie goedgekeurd. Vos sprak de hoop uit, dat volgend jaar een begroting aangeboden kan wor den, waarin de cijfers van Beter Wo nen en de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden (SWWB) niet langer gescheiden wor den gepresenteerd, zoals nu nog wel het geval is geweest. ELLEMEET - Een reebok van de fa milie B. uit Ellemeet heeft een tocht van twee dagen door de Westhoek ge maakt nadat het dier ontsnapte uit een weiland. Zondag en maandag werd het dier een tiental keren gesig naleerd in Renesse en Haamstede. Hij stak daarbij regelmatig de weg over en vormde daarbij een gevaar voor het wegverkeer. Toen het dier 'op bezoek' ging bij de paarden van ma nege Grol heeft dierenarts Buth hem door middel van een verdovingspi stool neergelegd waarna hij weer te rug kon worden gebracht naar het weiland in Ellemeet. Ondanks de uit gebreide tocht heeft het dier geen noemenswaardige schade aangericht. ,Geen strijdkreetmaar strijd zonder kreten ZIERIKZEE - Met het oog op de huidige situatie, waar in peuterleidsters voor hun werkzaamheden een vergoe ding ontvangen die beneden de in de CAO-welzijn ge noemde bedragen ligt is voor de commissie jeugd en jongerenwerk van de gemeente Zierikzee aanleiding ge weest om tijdens een vlot verlopen vergadering akkoord te gaan met een aanzienlijke verhoging van de subsidie met ruim elf mille. 11.849,—. „Een heel bedrag", gaf hij zelf toe, maar gezien de huidige situa tie waarin ook geheel belangeloos veel werk wordt verzet niet meer dan billijk, rechtvaardigde de wethouder zijn positieve houding jegens de ver hoging. Op dit moment ontvangt het Leger des Heils voor haar activiteiten op het gebied van de peuteropvang een vergoeding van 8020,—. Dit blijkt in de verste verte niet toereikend te zijn om beide peuterspeelzalen draaiende te houden. De peuterleidsters kunnen niet volgens de normen die in de CAO-welzijn staan vermeld worden betaald. Om aan deze situatie een einde te maken hield wethouder P. de Rijke dan ook een pleidooi om het Le ger des Heils hiervoor een jaarlijks terugkerend subsidiebedrag van een kleine twintig mille toe te kennen. Een verhoging van de gemeenteljke vergoeding van zegge en schrijve Unaniem Ook de leden van de commissie ble ken op dezelfde golflengte als de wet houder te zitten. „Als we in de nota jeugdbeleid de peuterspeelzaal als een basisvoorziening bestempelen heeft dat uiteraard ook consequen ties. Het is een slechte zaak dat de sa lariëring van peuterleidsters onder CAO-niveau zit", stelde commissielid mevrouw M. de Jong-van Loo (PvdA) bondig vast. Een mening die ook door de twee andere commissieleden, de dames J. Syswerda-Bos (VVD) en M. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) werd gedeeld. Het idee om de ouder bijdrage voor deze basisvoorziening met twee kwartjes te verhogen vond geen gehoor bij de commissie, omdat zo meenden zij, iedereen gebruik moet kunnen maken van de peuter speelzaal. Iets meer tijd om tot overeenstem ming te komen vroeg het voorstel om de gemeentelijke bijdrage voor het club- en buurthuiswerk van het Leger des Heils komend jaar met ruim ze ven mille te verhogen. Momenteel krijgt het Leger des Heils voor haar activiteiten op dit gebied een bedrag van 145.000,—. Gezien met name de stijgende loonkosten van de beroeps krachten werd door wethouder De Rijke voorgesteld om dit bedrag tot 152.236,op te trekken. „We zijn over die subsidieverhogingen zo lang bezig geweest, ik denk ruim twee jaar, dat het haast een (vreedzame) strijd maar dan een zonder kreten was", grapte de wethouder die ook hier positief tegenover de voorgestel de verhoging stond. Te meer daar het Leger des Heils in tegenstelling tot veel andere organisaties die op dit ge bied actief zijn jarenlang hetzelfde subsidiebedrag heeft ontvangen en wellicht in het begin van de jaren tachtig nog met een verlaging is ge confronteerd. Ook M. Bij de Vaate-Rozendaal kon zich zonder meer vinden in het voor stel om het subsidiebedrag voor ko mend jaar op te trekken. Als argu ment voor haar krachtige jawoord bracht zij naar voren dat Zierikzee beschikt over een goed functionerend club- en buurthuiswerk. En dat in een tijd waarin het in deze branche alom kommer en kwel is. Ook de betekenis die deze vorm van welzijn kan heb ben voor de bestrijding van de kleine criminaliteit speelde voor haar een rol. Democratisering Meer moeite met dit agendapunt hadden Van Loo-Dc Jong en met na me Syswerda-Bos. Kon de eerste nog wel akkoord gaan met de voorgestel de subsidieverhoging, op voorwaarde dat over een jaar meer concrete gege vens over de democratisering binnen het club- en buurthuisgebeuren op papier staan, dc laatstgenoemde ging in eerste termijn niet akkoord met dit voorstel. „Als we nu ja tegen die voorstel zeggen, dan stimuleert dat my pt 81 IT Uit de begroting blijkt overigens, dat Beter Wonen alle aandacht heeft voor de mogelijke effecten op de grondwaterstand onder woningen van de eventuele aanvoer van zoetwa ter voor agrarisch Schouwen-Duive- land. Hierover is een brief uitgegaan naar het Waterschap Schouwen-Dui- veland. Welke effecten een eventuele aanvoer zal hebben is vooralsnog niet bekend. BROUWERSHAVEN - Een buiten boordmotor ter waarde van 12.000 gulden. Die werd in de nacht van zon dag op maandag gestolen vanaf het terrein van Waterrama bv aan de Noorddijk te Brouwershaven. R. B. uit Brouwershaven is de benadeelde. De motor, een 40 pk Mercury, werd van een jacht gesloopt dat op het ter rein lag. De dieven kwamen binnen via het doorknippen van het slot aan het toegangshek. ELKERZEE - Maandagmiddag om 15.45 uur kwam J. S. uit Scharendij- ke met zijn auto in een slip terecht omdat de Elkerzeeseweg waarover hij reed besmeurd zou zijn met mod der. J. S. botste met zijn voertuig te gen een boom langs de weg, tolde een paar keer rond en kwam daarna op nieuw tegen een paar bomen. Zijn auto is totall loss. Zelf liep hij geen verwondingen op. Tegen landbouwer G. S. uit Eikerzee, die verantwoorde lijk zou zijn geweest voor het besmeurde wegdek, werd proces-ver baal opgemaakt. Er waren nog twee aanrijdingen maandag. In deze gevallen niet door modder op de weg maar omdat geen voorrang verleend zou zijn. Om 11.10 uur reed J. v. d. M. uit Zierikzee over de Oude Haven en zag daarbij de auto bestuurd door M. B. uit Zierikzee over het hoofd die van rechts uit de Pottenbakkerstraat kwam. Het uit zicht zou zijn belemmerd door een container op de Oude Haven. Beide voertuigen werden door de botsing beschadigd. Ongeveer een half uur later om 11.45 uur ontstond op de T-kruising Scheepstimmerdijk/Grachtweg een botsing toen R. S. uit Keulen (Duits land) die vanaf de Scheepstimmer- dijk kwam geen voorrang zou hebben verleend aan J. J. uit Delft die van rechts van de Grachtweg de kruising naderde. Ook in dit geval liepen bei de voertuigen behoorlijke schade op. andere clubs en verenigingen om dit voorbeeld te volgen". Angst voor een precedentwerking dus. Die angstge voelens werden door De Rijke ont kracht met de constatering dat de an dere organisaties al hun beurt heb ben gehad. „Hét Leger des Heils komt nog hooiwagens ver achterop als je alles bij elkaar opneemt en waar organisaties de laatste jaren meer in handen kregen, kreeg deze organisatie in '82 zelfs minder dan voorheen. Volgens De Rijke was het dan ook niet meer dan billijk om met de voorgestelde verhoging akkoord te gaan, „Een stukje gerechtigheid", motiveerde hij dit duidelijke ja. waarna het liberale commissielid „slagzij" maakte en schoorvoetend instemde met deze verhoging. Wat het democratisch gehalte van het club- en buurthuiswerk betreft was het chef welzijn J. Lagendijk die bekend maakte dat er binnen afzien bare tijd binnen dc commissie wel zijn gediscussieerd zal worden over de wenselijkheid om als gemeente ei sen te stellen over de democratise ring binnen organisaties die bij dc gemeente voor subsidie aankloppen. Dit naar aanleiding van een aantal democratische uitgangspunten die door een landelijke organisatie zijn opgesteld. Volgens Rudy Pragcr komt in het onlangs aan dc raad aan geboden beleidsplan van De Licht boei ook een stuk over democratise ring voor. Dit om aan te geven dat men zich ook binnen de organisatie bezint over de inspraakprocedures en medezeggenschap. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Een naar het zuiden draaiende wind 4 tot 5 Beau fort. Middagtemperatuur 14 graden. Minimumtemperatuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 okt.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuid 6 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 07.01, onder 17.49 Maan op 22.11, onder 15.17 15 okt Zon op 07.03, onder 17.47 Maan op 23.24, onder 15.45 Nieuwe Maan: 22 okt. (18.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In een krachtige weste lijke stroming boven de Oceaan wor den verschillende storingen snel naar West-Europa gebracht. De storingen worden afgewisseld door gebieden met opklaringen. Het weerhoudt dan ook een wisselvallig karakter. De komende dagen zal het minder koud zijn dan maandag, toen het in het oosten van het land niet warmer werd dan acht graden. In het grensge bied met Duitsland is maandag 20 millimeter regen gevallen. Vrijdag zal het vrij zacht weer zijn. Een diepe depressie, die over de Oceaan nadert zal dan in West- Europa een krachtige zuidelijke wind veroorzaken, waarmee vrij warme lucht naar het noorden zal worden getransporteerd. TWEE TIENTJES Wie nu kiest voor een abonnement op de Zie- rikzeesche Nieuwsbode krijgt dé krant van Schouwen-Duiveland tot 1 januari 1988 voor slechts twee tientjes. Nog geen twee kwart jes per krant dus. Een uniek aanbod om ken nis te maken met deze regionale krant, waar in u volop informatie vindt over alles wat er in en rond Schouwen-Duiveland speelt. Als u de bon vandaag nog invult heeft u morgen meteen uw eigen Nieuwsbode in de bus. Een unieke aanbieding dus, die twee weken gel dig is. BEL NU VOOR EEN ABONNEMENT 01110-16551 X JA, IK NEEM EEN ABONNEMENT OP DE ZIE RIKZEESCHE NIEUWSBODE EN BETAAL HIER VOOR SLECHTS TWEE TIENTJES NA TOEZEN DING ACCEPT-GIRO. DEZE SPECIALE KENNISMAKINGSAANBIEDING LOOPT TOT EN MET VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 POSTCODE PLAATS dékrant van schouwen - duiveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1