Kantonrechter legt kweker van watersalamanders geen straf op Extra hoog water bij springtij „Ik heb van jongsaf aan al met dieren willen werken" I i DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW ADVERTENTIE IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Omdat niet één andere krant meer dan 90% van de regionale bevolking bereikt. ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODE CITROEN «^/DDELB^, Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Zonneveld Weg Legaat Steeg Ook op Schouwen-Duiveland dreigt een aantal De wegenstructuur op en rond de Stormvloed- Zoals donderdag gemeld is er in Bruinisse een De Steeg blijft aan kop in de eerste klasse van kinderen met hun ouders het kind van de reke- kering neemt steeds zichtbaardere vormen Van Vessem-fonds. Wat voor familie was het de zaalvoetbalcompetitie. (Pag. 11). ning te worden. (Pag. 2). aan. (Pag. 3). eigenlijk? (Pag. 4). VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24215 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De wereld behoort aan hem, die hem weet te bestu deren. Delille Verdachte: Wet werkt in dit geval ten nadele van de natuur'' Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - ,,Het proces-verbaal was niet op zijn plaats want het kweken van watersalamanders dat ik doe is ten gunste van de natuur. Er zitten er nu weer vele honderden in allerlei vijvers en zoetwaterpiassen op Schouwen-Duiveland". Dat zei de heer E. M. D. uit Drei- schor die tijdens de zitting van het kantongerecht te Zie- rikzee voorkwam omdat hij in mei 1987 via een adverten tie watersalamanders te koop zou hebben aangeboden. En volgens de natuurbeschermingswet mag dat niet om dat watersalamanders in de loop der jaren zo zeldzaam zijn geworden in Nederland dat het een beschermde dier soort is. Nadat kantonrechter mr B. J. R. P. Verhoeven echter het verhaal van de Dreischorenaar had gehoord kwam hij tot de conclusie dat de omstandigheden in dit geval zodanig waren dat er in de praktijk niets verkeerds was gebeurd hoewel dat in de zin van de wet wel het ge val was. Hij oordeelde E. M. D. schuldig zonder strafop legging. De pijlerdam maakte kennis met de eerste extra hoge waterstand van het nieuwe stormseizoen. ZIERIKZEE/BURGH- SLEJIS - De hoge astrono mische waarde en de storm hebben donderdag voor een behoorlijk hoge water stand gezorgd. Voor de kust nabij Burghsluis liep de stand zelfs op tot zo'n 2,5 meter. Slechts een klein beetje verwijderd van het waarschuwingspeil van 2,75 meter. Een peil, waar bij het KNMI de bedieners van de Stormvloedkering op de hoogte stelt. Het was gisteren, donderdag, springtij met een storm daarboven op. Om 14.25 uur steeg het water bij Burghsluis tot zo'n 2,5 meter; zo'n an derhalve meter hoger dan laag- of doodtij. Zonder storm zou het hoog water blijven steken op twee meter. Maar volgens een woordvoerder van het KNMI levert de opwaaiing van de storm een extra halve meter verho ging. Sluitpeil Het sluitpeil van de kering is deze week verhoogd naar 3,0 meter. Ook het KNMI waarschuwt niet langer bij 2,5 meter, maar bij 2,75 meter. Vol gens de KNMI-medewerker is met het sluitpeil van 3,0 meter niet gezegd, dat de kering ook daadwerkelijk dicht gaat. Het is namelijk mogelijk dé krant van schouwen - duiveland! om even af te wachten en te bezien of het water nog veel meer zal stijgen. Ook in de haven van Zierikzee was het hoge waterpeil merkbaar. Het ni veau steeg tot zo'n 2,0 meter. Ook de afgelopen nacht is het peil in de gaten gehouden. Het astronomisch effect was weliswaar nog groter, maar de storm'deed minder van zich spreken. Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 14951 Dat was nadat E. M. D. vertelde hoe hij enkele watersalamanders in de di verse vijvers van zijn watertuin in Dreischor had uitgezet. Blijkbaar is de biotoop daar goed want het wer den er honderden". Nadat de natuur liefhebber vele van de dieren elders op Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee had ondergebracht in zoetwaterpiassen en vijvers had hij er nog teveel. „En dat is zonde, want bij overbevolking in mijn vij vers sterven ze uit, terwijl het toch beschermde dieren zijn". Advertentie Om de dieren toch op een verant woorde wijze uit te delen plaatste E. M. D. de advertentie waarin hij de watersalamanders te koop aanbood. „Ik gaf ze niet voor niets weg om een selectie te kunnen maken tussen se rieuze belangstellenden en mensen die alles wat voor niets is wel willen". Behalve een nieuw tehuis voor vele van zijn beschermde dieren leverde de advertentie ook een bezoek van de politie en een proces-verbaal op van wege het te koop aanbieden van be schermde dieren. De officier van justitie mr J. J. A. Groen achtte na het verhaal van E. M. D. formeel be wezen dat verdachte gebruik van de natuur had gemaakt om geldelijk voordeel te behalen. Hij wilde echter aannemen dat er edele motieven ten grondslag lagen aan de handelswijze van de Dreischorenaar en achtte hem daarom schuldig zonder strafopleg ging. De kantonrechter vonniste con form. „Ze zochten wat om me te kunnen bekeuren omdat ze geïrriteerd waren omdat ze me pas bij Zierikzee kon den aanhouden". Dat zei R. M. uit Middelburg over de politieagenten die hem op 28 januari 1987 verbali seerden omdat hij op een verkeerde manier gebruik maakte van de voor- sorteervakken op de rijksweg N-59 nabij Nieuwerkerk om een langzaam Advertentie Elke zaterdag geopend Burghse Ring 27 4328 LL BURGH-HAAMSTEDE Tel. 01115-2440 Ziekenfondsleverancier rijdende auto voor hem in te halen. De politiemensen stelden tevens vast dat de auto van R. M. gladde banden had. En dat alles wekte weer de irri tatie van de Middelburger op. „Mijn auto was net goedgekeurd met ban den en al. De band was alleen op een klein slijtplekje glad". Hij gaf toe ten onrechte van de voorsorteerstro- ken gebruik te hebben gemaakt om voorbij te kunnen steken. „Maar ik heb er niemand mee gehinderd. Het was 's avonds om elf uur en de auto voor me reed ontzettend langzaam". Kantonrechter Verhoeven had er wel begrip voor dat zoiets irritatie oproept maar hij zag geen reden om af te wijken van de eis van dè officier van justitie, 60 gulden boete voor het verkeerd gebruiken van de voorsor- teerstrook en 75 gulden voor de glad de band. Hij giiig wat dat laatste be treft uit van het proces-verbaal waarin twee agenten sielden dat de band in onvoldoende staat verkeer de. „Ik had er geen geld voor". Dat was de simpele verklaring van E. K. P. uit Zierikzee voor het feit dat ze op 15 maart 1987 op het Havenplein werd aangehouden met een onverzekerde bromfiets. Voor de haar aangeboden schikking van 110 gulden was ook geen geld en daarom kwam E. K. P. voor. Het hielp niet veel want de offi cier van justitie eiste nu 130 gulden boete. De rechter zag geen redenen om hiervan af te wijken. „Rondrij den zonder verzekering is een ernstig feit. Als je ongelukken maakt kun je het helemaal niet betalen". Hobby Een vermogen van 1,6 in plaats van 0,44 kilowatt, een voorvork die was verlengd met een aantal verlengbus- sen, een te grote cylinder en nog di verse andere technische mankemen ten. Dat constateerden politiemensen bij de bromfiets, van P. I. L. uit Zie rikzee toen zij hem op .10 april 1987 aanhielden voor controle. „Het op voeren doe ik uit hobby en het stuur heb ik verlengd om mijn rug te spa ren", was de verdediging van de 28- jarige bromfietser. Het hielp hem weinig. De officier eiste 185 gulden boete voor het opvoeren en 75 gulden voor het verlengen van de voorvork en de rechter vonniste conform. De zaak van R. A. H. uit Zierikzee werd aangehouden. Volgens het pro ces-verbaal van de politie zou hij op 12 februari 1987 door het rode stop licht bij de kruising Provinciale Weg/Laan van Sint Hilaire zijn gere den. R. A. H. was ervan overtuigd dat het oranje was geweest en vertel de dat er door de politie een foto is gemaakt op het betreffende moment. Die zal worden opgevraagd. WA> P Biir Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Veel regen De storing buigt om en trekt naar de Noordzee. Het koufront ervan pas seert morgenmiddag. Morgenochtend veel regen. De wind is matig uit zuid west en draait morgenmiddag naar noordwest, eveneens matig. Morgen middag wordt het droog en later zijn er enkele opklaringen. De tempera tuur wordt 14 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 okt.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 60 Min .temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 06.55, onder 17.59 Maan op 18.54, onder 11.20 11 okt. Zon op 06.56, onder 17.56 Maan op 19.25, onder 12.38 12 okt. Zon op 06.58, onder 17.54 Maan op 20.07, onder 13.45 Laatste Kwartier: 14 okt. (19.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer blijft de ko mende dagen bij ons wisselvallig. Regengebieden trekken via de Noordzee naar onze omgeving. Ook zaterdag begint met regen en een krachtige tot harde wind. In de loop van de middag trekt het regengebied naar het oosten weg en neemt de wind in kracht af. De richting van de wind die eerst nog zuidelijk was draait naar zuidwest tot west. In de middag valt er nog een enkele bui, maar dit wordt tegen de avond min der en de kans op een enkele opkla ring is dan aanwezig. De middagtem- peratuur wordt echter niet veel hoger dan 13 graden. DEN HAAG - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) gaat donderdag bij de Surinaamse ambassade in Den Haag een normale behandeling van de Ne derlandse pers bepleiten. De NVJ- woordvoerder heeft dit vandaag (vrijdag) bekendgemaakt. Dierenasiel met nieuwe beheerster maandag 19 oktober weer open ZIERIKZEE - ,,Ik heb altijd al met dieren willen wer ken. Eigenlijk al van jongsaf aan", aldus de 21-jarige Jo- landa Meerman uit Zierikzee. Zij is de nieuwe beheerster van het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Vanaf maandag 19 oktober is het dierenasiel weer open voor het publiek. Ook zijn er plannen om op 31 oktober een open dag te houden. Het dierenasiel is ruim drie maan den dicht geweest voor het publiek. Uiteraard werden in die periode wel zwerfdieren opgevangen. Momenteel werkt Jolanda Meer man met behoud van uitkering. Hot is de bedoeling dat zij uiteindelijk een vaste aanstelling voor 20 uur per week krijgt. Eerder werkte zij al als vrijwilligster bij het dierenasiel. Na haar opleiding op de afdeling dier verzorging aan de Middelbare agrari sche school in Barneveld begon zij te solliciteren naar een baantje in de dierverzorgende sector. „Maar er is hier erg weinig op dierverzorgingsge- bied. dus ik ben heel blij dat ik hier dit werk mag doen", aldus Meerman. „Ik heb bijvoorbeeld ook bij Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam gesol liciteerd. Als ik daar aangenomen was had ik de vogels daar moeten verzorgen. Dan vind ik dit werk toch uiteindelijk leuker. Ik vind een hele boel dieren leuk om mee te werken. Alleen dingen als een aquarium en zo, daar vind ik niet zoveel aan". Schoonmaken „Hoe een werkdag hier eruit ziet? Nou, ik begin 's ochtends met schoon maken. Een goede hygiëne is heel be langrijk. Als het mooi weer is kun nen do katten in de buitenverblijven. Ik kijk eerst of de politie soms nog zwerfdieren heeft gebracht en of ze eventueel een behandeling nodig heb ben. Ontvlooien, ontsmetten". Naast het praktische werk is er meestentijds ook de nodige admi nistratie te doen. Nieuwe dieren moe ten ingeschreven worden. En als ie mand een dier komt halen of afstand van zijn huisdier wil doen dient dat ook schriftelijk vastgelegd te wor den. „Mensen zijn vaak heel erg ge fixeerd op een dier dat ze dan zien. Als een dier bijvoorbeeld in dc krant heeft gestaan dan komen er mensen speciaal voor dat ene beest. En dan kun je wel op de goede eigenschap pen of voordelen van een ander dier wijzen, maar daar willen ze dan toch niet aan". Voorlichting Goede voorlichting is volgens Meerman heel belangrijk. „Sommige mensen nemen een dier en weten dan niet precies wat ze ermee in huis ha len. Ik wil proberen dc mensen zo goed mogelijk voor te lichten. Want ieder dier heeft zijn eigen karakter. En de mensen moeten ook gewoon vervolg pagina 3 De nieuwe asiel-medewerkster Jolanda Meerman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1