NIEUWS OP WIELEN Liefde en boerentrots de zonnebloem Dansz in Concertzaal Skoda Florida aantrekkelijke automobiel voor lage prijs Pakjesactie van de Zonnebloem 'Terugdringen fosfaten in wasmiddelen geen oplossing' LP-recensie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag' 8 oktober 1987 Nr. 24214 9 AMSTERDAM - Zondag 11 oktober gaat om 14.00 uur in Amsterdam de derde Dam tot Damloop van start met een groot aantal deelnemers. Het parcours loopt van het Damrak via de IJ-tunnel naar Zaandam waar in het centrum een grote braderie is. Ook de winkels zullen open zijn. Di verse orkestjes zorgen voor muzikale begeleiding langs de route. GOES - Het is een onhaalbare stel ling te beweren dat met het terug dringen van fosfaten in wasmiddelen de steeds verdergaande vervuiling met fosfaten van het oppervlaktewa ter afdoende wordt bestreden. Dat zei dr. H. Saeys, waarnemend direc teur van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, tijdens een sympo sium in Goes. Het zou veel effectie ver en goedkoper zijn defosfatise- ringsinstallaties aan te brengen bij de bestaande en nog te bouwen wa terzuiveringsinstallaties in ons land. Nederland moet zich zelf de vraag stellen of het met het huidige beleid wel op de goede weg is. Als voorbeeld noemde dr. Saeys de vervuiling van het oppervlaktewater met fosfaten in Friesland. Maar 8 procent van de fosfaten wordt via het rivierwater aangevoerd. 92 Procent komt in het oppervlaktewater door onvoldoende zuivering van het afval water. Van die 92 procent is weer 72 procent afkomstig van de landbouw. Via beperkende maatregelen voor de landbouw worden deze emissies in de toekomst teruggedrongen, maar we zijn nu zeventien jaar bezig met het terugdringen van fosfaten en ni traat uit het oppervlaktewater en de resultaten zijn bedroevend zei Saeys. Daarom zijn er naast het terugdrin gen van de uitstoot van fosfaten nieu we creatieve oplossingen nodig. En die oplossingen zullen onder meer in de natuur zelf gezocht moeten wor den meent Saeys. in de afgelopen twintig eeuwen hebben we in Nederland door inpol dering en afsluiting van zeearmen en de vernietiging van moerassen en ve nen alle natuurlijke opvangmogelijk heden voor voedingsstoffen zoals fos faten, stikstof en organische stoffen vernietigd. Het zou goed zijn als voor de toekomst een nieuw beleidsplan werd ontwikkeld waarin men pro beert de oorspronkelijke situatie te herstellen. Saeys noemde als voor beeld het Hollands Diep, het Haring- vliet-gebied, het kleine IJsselmeer en de voor-Delta, waardoor de natuur de kans krijgt zijn evenwicht te herstel len. ARNHEM - De kunstenares Sonja Visser exposeert als vijfde in de serie Beelden in de Koepel in het gemeen temuseum Arnhem. De kunstenares laat zich inspireren door haar directe omgeving. rTPiH'- c Amerikaanse invloeden bij Oostblok-wagen BRUINISSE - De Bruse Skoda-dealer P. A. Zuidgeest presenteert met zijn landelijke collega's de nieuwe Skoda Florida. Het betreft een nieuwe versie van het Skoda 130-sedanmodel, maar dan voorzien van exclusieve striping, speciale wieldoppen en een dakspoiler. De naam Florida is ontleend aan de incentive- reis, dat een dertigtal dealers deze maand naar Amerika heeft gemaakt. Het staat ontegenzeggelijk vast; na de Lada zwicht nu ook de Skoda voor de vraag naar stijl en luxe. De 130-uitvoering is uitgerust met een 1289-motor, een vijfver- snellingsbak en een achterwielop hanging met onderliggende draag- armen en schuin naar voren lig gende reactiestangen. Dat bete kent, dat de achterwielen bij ver schillende belastingen in een meer constante verticale stand blijven. En dat is een enorme ver betering bij de Skoda. Luxe Daarnaast is de uitvoering van het interieur luxe en redelijk com pleet te noemen. De Florida-versie is zonder meerprijs te verkrijgen bij de dealer en is leverbaar in de kleuren wit, grijsbruin, noten bruin, grijsblauw en groen, ter wijl de luxere 130 GL in wit, grijs blauw of groen aangeschaft kan worden. Skoda steekt niet alleen de auto's in een nieuw jasje, ook de presentatie bij de dealers is aan een verandering onderhevig. De huisstijl van Skoda in Nederland met de kleuren blauw en oranje wordt nu ook doorgevoerd bij de presentatie van de Skoda- dealerbedrijven. Het doel is om deze bedrijven herkenbaarder te maken als Skoda-dealer; iets waaraan de fabrikant tegemoet moet komen nu er een stijging in de verkoop gaande is. Het beleid van zowel de dealers als de importeur is gericht op het vasthouden van de nieuwe klan ten. Nu de Skoda-dealers nog in staat zijn om volwassen wagens af te leveren in de klasse van tien tot en met veertienduizend gulden, is het zaak om de grote markt van de technische kwaliteit te overtui gen. De eerste Skoda wordt nogal- eens gekocht om de lage prijs, de fabrikant ziet graag dat de twee de wagen ook een Skoda is, maar dan gekocht om de kwaliteit. De 130 L met Florida-uitrusting GRONINGEN - Van 8 tot en met 19 oktober kan men in Groningen te recht voor een overzichtsexpositie van alle toepassingen van driedimen sionale fotografie. Behalve holo grammen zijn er presentaties op vi deo en computer, lasers en lasershows en boeken en folders. De expositie is in de Groene zaal van het Martinihal Centrum en is te bezoeken van maan dag tot en met zaterdag van 14 tot 21 uur. ZEEWOLDE - De ANWB organi seert op 17 en 18 oktober op het re creatiecentrum Zeewolde een beurs voor tweedehands caravans voor par ticulieren. Daarbij moet worden aan getekend dat de inschrijving voor de verkoop van caravans al is gesloten. De te koop aangeboden caravans moesten eerst door een ANWB-keu- ring. De caravans zijn dan ook voor zien van een ANWB-taxatierapport. In totaal kunnen op de beursdagen ongeveer 250 caravans en 50 vouwwa gens van eigenaar wisselen. Op de vo rige beurs werd zestig procent van het totale aanbod verkocht. Het re creatiecentrum ligt in de gemeente Zeewolde, in Zuidelijk-Flevoland aan het Veluwemeer (een deel van de randmeren). DEN HAAG - Gemeenten met een inwonertal van tussen de 100.000 en 250.000 hebben een belastingstijging begroot die uitgaat boven die van an dere gemeenten. ZIERIKZEE - 711' is de titel van het derde avondvullende programma dat de Stichting Dansz op de planken brengt. In de tournee door Nederland is ook de Concertzaal te Zierikzee opgenomen. In het kader van de voorstellingen van Uit op Schouwen-Duiveland wórdt daar op zaterdag 24 oktober een bal letvoorstelling gegeven waarin onder andere het absurdistisch ballet Passie en wanhoop is te zien. Een dans die werd ingestudeerd onder leiding van Jan Hessels uit Goes, die pas afstudeerde aan de Scapino Academie als dan ser/choreograaf. De artistieke leidsters van Dansz Lia Sorber en Marjolein Verheyen brengen beiden twee choreografieën. De verschillende leden van Dansz brengen zowel modern- als klassiek-romaiitisch ballet, jazzdans en af- rodance dat is gebaseerd op oude Afrikaanse ritmes. De voorstelling begint om 20.15 uur. UTRECHT - De ANWB opent op 13 oktober voor de dertigste keer de Ver keerstechnische Leergangen in de Jaarveufs Congreszaal in Utrecht. De opening wordt verricht door minister Smit-Kroes The Prince's Trust Concert 1987 - Is het niet heerlijk om tussen je platencollectie een dubbelalbum te hebben waar een regiment aan artiesten mu ziek op maakt en tevens nog to taal uit hun bol gaan, omdat de sfeer zo fantastisch is? Ja, dat is wat elk paar oren graag wil. Het lijkt wel of er een stuk ta pijt van fluweel in je oorbuis wordt neergelegd. De hippe El- ton John, het Beatle-paar Ge orge Harrison en Ringo Starr, de machtige drummer Phil Collins, de gitaartechnokraat Eric Clapton en de schorre stem van Paul Young. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Bijna alle grote artiesten zijn tussen de groeven aanwezig. En dat al lemaal voor noppes. Het is na melijk een benefiet-concert, dat ontstaan is uit een fonds dat prins Charles heeft opge richt. Het geld hiervan komt ten bate van kindertehuizen in Groot-Brittannië. Dit album is de tweede uit een reeks van ve len, die waarschijnlijk nog vol gen. Samengesteld uit de grootsten aller grootsten. Naast de zo beroemde artiesen zijn ook muzikanten aanwezig, die het nog moeten gaan ma ken of toevallig net hebben ge maakt. Luister bijvoorbeeld naar de gevoelige meezinger So Strong van Labi Siffre (stond onlangs nog in de Nederlandse hitlijsten) of het stevige rock nummer van Bryan Adams. Dit alles wordt gemengd met num mers uit de gouwe ouwe*tijd. Your Song (Elton John), The Wander (Dave Edmunds Bry an Adams), With a little help from my friend (Ringo Starr) en Wonderful tonight (Eric Clapton). Vele van deze num mers nemen je mee naar goud van oud. Dat alles tezamen met de sfeer in het publiek, is een groot festijn voor iedereen. Je wordt naar een live-optreden van klasse gebracht, want ook via het geluid van de LP voel je de warmte die een concert met zich meedraagt. Voor de goede orde zijn hier de groepen en ar tiesten, die nog niet gemeld zijn: Mark King, Midge Ure, Ben E. King, Curiosity killed the cat, Go West, Alison Moyet, Spandau Ballet en Buddy Cur- tess The Grasshoppers. Als dat niet genoeg is om wat cen ten aan uit té geven! Vrijdag 9 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Honger hoeft niet, 4-delige serie over de oorzaken van het hon- gerprobleem. Afl 2. 14.30 uur Het danspaar van Broad way, Amerikaanse musical uit 1949 van Charles Waters. 16.15 uur Applaus, magazine over kunsten en evenementen. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefje, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Cursus Handwerken, les 2. 19.00 uur Mini-playbackshow gepre senteerd door Henny Huisman. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hints, spelprogramma. 21.00 uur Miss Marple, Engelse mis daadserie naar de verhalen van Aga tha Christie. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur Herfst, herfst, les 1. 09.30 uur Grabbelkast, les 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur (4). 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.05 uur V, Amerikaanse science- fictionserie. 21.40 uur 'Samenzijn', special rond Willeke Alberti. 22.30 uur Journaal 22.45 uur De nazaten, driedelige do cumentaire serie over de nazaten van de gereformeerde bevolkingsgroep Kuyper. Deel 2. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Slag om Apachenpas, Ame rikaanse speelfilm uit 1972 van Ro bert Aldricht. BRT 1 14.00 en 16.55 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 29. 18.30 uur Bingo, hitparadeprogram ma. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaams-nationale omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur De coco-cola kid, Australi sche speelfilm uit 1985 van Dusan Makavejev. 22.00 uur Charbon-velours, filmma gazine. Thema: Tuinen: Kadrages en sequensen. 22.50 uur Nieuws en Coda: Ballade, van Maurice Gilliams. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkanen. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yikiko Okamoto en Sugako Hashida. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht, Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time 21.00 uur De wereld in de jaren der tig, zesdelige Duitse documentaire serie die een overzicht geeft van de gebeurtenissen vanaf de beurscrash in New York tot en met.het uitbreken van WO II. Deel 4. 21.50 uur Grüse aus Wien. 2. Operet temuziek van Carl MillÖcker door het BRT Filharmonisch Orkest en so listen en het BRT-Koor. ZIERIKZEE - De Nationale Vereniging De Zonnebloem organiseert dit jaar voor de 42e keer de Sint Nicolaasactie Zon in de Schoorsteen. In 1946 startte Alex van Wayenburg, oprichter van De Zonnebloem, deze actie. Via zijn radioprogramma riep hij gezonde Nederlanders op om met het Sinterklaasfeest èens een pakje voor een zieke te ma ken. De actie is speciaal bedoeld voor zieken, gehandicapten en hulp behoevende ouderen en met name voor hen, die door ziekte of handi cap dreigen te vereenzamen en vaak bovendien weinig of geen familie of andere relaties hebben. jaarlijks terugkerend gemeenschaps feest geworden. Iedereen, van welke gezindte dan ook, kan aan de actie meedoen. De Zonnebloem vraagt hierbij slechts aan gezonde mensen: maak ook eens een pakje voor een zieke! Het National Bureau voor De Zon nebloem (Postbus 2100, 4800 CC Bre da) wordt bij de actie ondersteund door 11 Centrale Posten. Zij verwer ken de adressen van zowel de zieken en gehandicapten die voor een pakje in aanmerking komen, als die van de gezonde mensen die een pakje willen maken. In Nederland zijn tienduizenden langdurig zieken en gehandicapten aan wie het Sinterklaasfeest onge merkt voorbij gaat. Wie-één van hen wil verrassen met een zonnig en vriendelijk pakje, neemt schriftelijk contact op met de Centrale Post in de provincie, adres: De Zonnebloem, Postbus 5000, 4550 KA Sas van Gent. Dankzij de medewerking van vele gezonden is de actie elk jaar een groot succes. Bij geen enkele andere actie van De Zonnebloem zijn zoveel mensen betrokken als bij deze. Meer dan 700.000 gezonde Neder landers zullen in de komende weken een pakje maken voor een zieke. Het gaat hierbij niet om dure cadeaus, maar om een aardige en nuttige at tentie, feestelijk verpakt en voorzien van een gedicht, een briefje of een leuke tekening. De actie Zon in de Schoorsteen is net als het Sinterklaasfeest zelf een 32 „Zukke goeie maatjes wazze julle aars niet," zei Marijtje schamper. ,,Nee, dat niet; maar, as je zolang mekaar alle dage ziene, mis je dat erg. Kijk, jij benne jong, den voel je dat niet zo, maar as je ouwer wor- re en Duw zuchtte even. ,,'t Is voor Tbunesie ook wat. Weer zou die nou op an moete, de ziel, ze had het er zo best. Wist Klaas Stapel niks van Krijn, z'n zeun?" „Klaas had Krijn maar efkes spro ken, zeid-ie. Die Amsterdammer was weer met zijn auto weggaan, maar die vrouw was bleven; zij en Tbunesie hadde vannacht waakt. Wist jij, dat dat die moid was, weer Riekus zo'n tijd mee weest heb?" Scherp klonk de laatste vraag van Marijtje, maar kalm antwoordde Duw: ,,Ik zag het gisterochtend, toe ze met dokter stond te praten." ,,0!" Marijtje scheen gerustgesteld. ,,Hoe is dat toch eigenlijk uitraakt? Riekus zoit nooit wat." Duw haalde de schouders op. „Weet ik het. Maar begrijp jij wat die lui hier moste; het is toch kwalijk familie en van de jongens van Herke Laan hew ik niks hoord noch zien; wat of dat geeft Marijtje legde haar elleboog op ta fel en liet haar kin op de hand rusten. Zo, met het hoofd opzij. Duw aan ziend, sprak ze langzaam: „Weet je wat ik denk? Dat die Amsterdam mers alles erve cn geen mens aars. As dat zo is zal het huis wel verkocht door J. VISSER-ROOSENDAAL worre. Dat zou net wat voor ons weze, het boeren kost opheden meer as 't geeft, en nou dat Riekus zoveel baan tjes het, kenne we deer wel van leve. Maar Riekus wou er vanzelf niks van wete, toe ik er onder konkeltijd van praatte." „Is ie dan niet naar Hoorn?" „Welnee. Hij had geen zin, zei-d-ie.- Nou, ik hew ok wel d'res geen zin, maar ik moet altijd, zin of geen zin. Ons dat akelig grote huis, wat hew ik deer toch een werk in." Duw lachte even voor zich heen. „En wat zei Riekus van je plan?" De jonge vrouw fronste het voor hoofd en ging kaarsrecht zitten. „Hij zei, dat ik het dan maar kopen most van het geld dat ik inbrocht had." Even nog neep ze de lippen opeen, dan barstte ze in tranen uit. Haar schoonmoeder schudde meewarig het hoofd. Hoe kón Riekus zo. Ze stond op en ging naar Marijtje toe. Haar stem, waarin altijd een me taalklank lag, was nu zacht en mild. „Dat was niet mooi van Riekus, maar je moete zukke dingen ok eerst afwachte, moidje. Hij het nou net plan om van het warskipperskamer- tje (logeerkamertje) een kantoortje te maken, met een deur in de dars, dan hew jij niet zo'n geslob van al die manjes. Ok heb ie welderes praat van een auto, die hij kopen wou en nou schoot jouw plan 'm zeker wel wat in zijn verkeerde keel." „Ja zuk zei 't ok wel weze," snikte Marijtje, „maar hij had er nog nooit wat van zeid, dat alles an mijn kant weg en op is èn nou gooide ie het zo opeens voor mijn schene." „Trek het je maar niet an, hoor," troostte Duw en dan, naar buiten ziende: „Deer hew we we de anzegger al." Net had Krijn Stapel aangebeld, of de voordeur was al open. „Menno Brandsma en echtgenote en kinderen laten bekend maken, dat de heer Cornelis Donker is overleden in de ouderdom van vierenzeventig jaar." „Dank je wel, Krijn." Duw kwam weer in de kamer en ging in haar hoekje zitten. „Tbch netjes nou, dat anzeggen, zo'n zwarte doffe hoed en de zuiveren tres sen en ook bij de begrafenis allegaar zo. Wat toch een verschil bij vroeger, toe droege de armste mensen in de re gel de kist en dan zag j,e de wonder lijkste kleedasies." Marijtje had intussen haar tranen gedroogd en vroeg nieuwsgierig: „Wie lieten 't anzegge?" „Die Brandsma's. We vleie wel heen te gaan, morgenmiddag denk maar." „Den gaan ik mee, hoor." zei Ma rijtje, „ik ben alleen nooit erg vrij met zuk," en dan opstaand: „kwan" (komaan), ik gaan weer, want ik hew 't werk nog lang niet of. Tbt morgen dan." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9