Bibliotheken in Burgh-Haamstede en Zierikzee vol jeugdig publiek 'Kijk r naar, mijn konijn vindt het leuk om geaaid te worden' zoc Hoog, maar niet droog Start cursussen bij ZVU Najaars vergadering- V Subsidie Leger des Heils in commissie jeugd Herziening/van verdeling gelden stads vernieuwing Woord en Daad houdt collecte Berichten aan de scheepvaart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 oktober 1987 Nr. 24214 5 ZIERIKZEE - Na de herfstvakantie gaan bij de ZVU (Zeeuwse Volksuni versiteit) een aantal talencursussen, een kookcursus en de cursus ken uw recht van start. Voor deze cursussen is de belangstelling in tegenstelling tot voorgaande jaren wat aan de ma tige kant. Om die reden heeft de werkgroep besloten om na de herfst vakantie met deze cursussen te be ginnen. De eerste cursus waarmee de ZVU op Schouwen-Duiveland begint is de kookcursus buitenlandse gerechten en of feestelijke gerechten. Tijdens de zes bijeenkomsten maken de cursis ten vanachter hun fornuis een culi naire wereldreis. Deze cursus die on der leiding staat van mevrouw H. de Spirt wordt gegeven in het gebouw van de voormalige Prinses Juliana- school. De lessen beginnen steeds om 19.00 uur. De talencursussen Latijn, Duits en Frans voor beginners en meer gevor derde beginners beginnen op maan dag 26 oktober. Ook hiervoor heeft zich tot nu toe een te gering aantal deelnemers aangemeld. De cursussen Engels en Frans bestaan uit vijftien bijeenkomsten van elk anderhalf uur. De cursus Duits bestaat uit 18 lessen van vijf kwartier. Deze drie cursus sen worden gegeven in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap aan het Hatfieldpark. Na twee jaar niet te zijn gegeven be staat ook dit jaar weer de mogelijk heid om zich te verdiepen in diverse juridische aspecten rond adoptie, echtscheiding en andere zaken waar mee een ieder te maken kan krijgen. In vier bijeenkomsten worden de cur sisten wegwijs gemaakt in het juri disch wereldje. Deze praktisch ge richte cursus wordt gegeven in het gebouw van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland aan het Hat fieldpark. LEEUWARDEN - De vier regionale meldkamers van de rijkspolitie te water zullen vanaf 1 november alleen nog maar van 's ochtends negen uur tot 's middags vijf uur bemand zijn. Dat is een onderdeel van het reorga nisatieplan van het landelijk com mando van de rijkspolitie te water in Driebergen. De regionale posten in Dordrecht, Amsterdam, Nijmegen en Leeuwarden zijn momenteel achttien uur per dag bezet, van zeven uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. ZIERIKZEE - De evaluatie van de Toeristendagen is een van de onderwerpen die op de agenda staan voor de ledenver gadering die de Zierikzeese Ondernemers Centrale maan dag 19 oktober in restaurant Mondragon houdt. Deze verga dering begint om 20.00 uur. Behalve een terugblik op de voorbije Toeristendagen ko men ook het financieel verslag van het afgelopen jaar en de begroting aan de orde. Verder wordt ook bezien in welke vorm dit jaar de Sint Nicolaas Actie en de intocht worden ge goten en worden tevens de koopavonden in de december maand vastgesteld. Het huidi ge bestuur zal wat wijzigingen ondergaan. De heren A. van Hese en A. Deurloo trekken zich uit het bestuur terug. Als kandidaat voor een van deze vacante bestuursfuncties stelt het bestuur Ria Geluk kandi daat. ZIERIKZEE - We moeten er allemaal weer een beetje aan wennen, maar de herfst is in volle gang. Nat en guur weer en een aanzienlijke daling van het kwik. Vooral de wind eist vele 'slachtoffers'. Niet alleen de verkoudheid heeft haar intrede gedaan, ook zorgen de windvlagen voor verrassingen. Zoals op de foto te zien is bijvoorbeeld. Al wande lend langs de oude Comeliastichting in Zierikzee is de wind onder de paraplu geslagen van een onbekende passant. Het resultaat: de para plu hangt hoog in de bomen. Hoog, maar allesbehalve droog. Er zijn aardig wat dieren gekeurd in de Lichtboei. ZIERIKZEE - Een nieuwe wijze van subsidiëren van het werk van het Leger des Heils in Zierikzee is onder werp van gesprek tijdens de vergade ring van de commissie jeugd- en jon gerenwerk, die maandag 12 oktober in het stadhuis in Zierikzee wordt ge houden. Aanvang 19.30 uur. In tegenstelling tot voorgaande j ren toen het Leger des Heils stee/ een vast subsidiebedrag voor club- en buurthuiswerk ontvig. wordt voorgesteld om met ingang het komende jaar per onderdeel,*1)1 de goedgekeurde begroting te s^si- diëren. Eenzelfde wijze van subsiyëren wordt ook voorgesteld voor he peu- terspeelzaalwerk van het Legr des Heils. Sinds '84 draagt de gebeente Zierikzee voor de volle hond/d pro cent bij in de huurkosten vsj de ac commodaties van de twee fiderko- mens. Ook hier wordt de c/nmissie om advies gevraagd om ditfoortaan ook per onderdeel te subsi/iëren. ZIERIKZEE - He/bijstellen van het plan voor de vCdeling van gel den uit het stadsvernieuwingsfonds is een van de agendapunten die aan de orde komen tijlens de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening, industrë, recreatie en toe risme, die dinsda/13 oktober wordt gehouden. Deze Vergadering begint om 17.00 uur inXe raadzaal van het Zierikzeese statnuis. De gemeente Zierikzee, die recht streeks van he/rijk een bijdrage ont vangt en deze naar eigen inzicht kan besteden aan projecten die onder het begrip stadsvernieuwing vallen heeft dit jaar een gedrag van 1.077.890,— tot haar beschikking. Eind november vorig jaar hseft de gemeenteraad het verdelingsbesluit voor de stadsver nieuwing vastgesteld. Herziening van dit besluit is niet alleen mogelijk maar ook noodzakelijk. Ook met het oog op volgend jaar dient de commissie zich uit te spre ken over een ontwerp-verdelingsbe- sluit voor het stadsvernieuwings fonds voor 1988. Verwacht wordt dat volgend jaar 77.890,— minder be schikbaar zal zijn. In het ontwerp- herverdelingsbesluit worden midde len gereserveerd voor restauratie woonhuismonumenten, woningver betering en groot onderhoud van een aantal na-oorlogse woningwetwonin gen en een aantal gemeentelijke acti viteiten in het kader van de stadsver nieuwing. Tbvens bekijkt de commis sie de wenselijkheid om het bestem mingsplan Haringvlietplein gedeel telijk te herzien, gezien de behoefte aan meer parkeerruimte die sinds het opstellen van het bestemmingsplan is voorzien. ZIERIKZEE WESTERSCHOU- WEN/DUIVELAND - De Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad houdt ook dit jaar weer een col lecte ten behoeve van kinderen die in moeilijke omstandigheden opgroei en. Die slechte leefomgeving is vol gens de stichting niet alleen van ma teriële maar ook van geestelijke aard. Het comité Schouwen-Duive land van deze hulpstichting gaat ir de week van 12 tot en met 17 oktobe met de collectebus rond in Zierikze/ Een week later (19 tot en met 24 okt' ber) zijn de gemeenten Duiveland j Westerschouwen aan de beurt. Giff1 kunnen ook worden gestort op ree" ning 66.64.26.899 ten name van/et comité Schouwen-Duiveland Woord en Daad. Zowel in Zierikzee (zie foto) als in Burgh-Haamstede werd de kinderboekenweek feestelijk gevierd. Kinderboekenweek 1987: Kinderen in Europa ZIERIKZEÏ/BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van de Kindtrboekenweek van 30 september tot en met 10 oktober ya.s er gisteren, woensdag-, heel wat te bele ven in de bibliotheken in Zierikzee en Burgh-Haamste de. Het was dan ook druk. Zowel in Zierikzee als in Burgh-Haanstede. Speciale attractie was een de- monstratifvan volksdansgroep Nehalennia. In De Stol- pe in Ziepkzee was bovendien kinderboekenschrijfster Els de Grrén present om met de kinderen over (haar) kin- derboekei van gedachten te wisselen. Een ger^zemoes van jewelste gistermiddg, woensdag, in De Stol- pe in Zierikzee. Rond half twee wa ren al ruh honderd kinderen in de leeftijd v& 9-13 jaar aanwezig in af wachting/van kinderboekenschrij f- ster Els Groen. Deze was wat ver laat en tbliothecaresse C. Loth-Ver- wer nan de kans waar om de kinde ren iet?te vertellen over het hoe en waaror van de Kinderboekenweek. ,,Een &y van grote mensen bekijkt welkehnderboeken het beste zijn en geeft jaar prijzen aan; de gouden griffe» de zilveren griffel. Maar daar moetle je niet blind op staren hoor. Die /ndere kinderboeken zijn ook har/Ukke goed". Tot op het tijdstip dat»Els de Groen arriveerde wist Loi-Verwer de aandacht van de kin- dëm vast te houden door voor te le- I uit 'De jonge prinsen' van Guus Een spannend verhaal, wat v_i ook een aandachtig gehoor vond. plgend jaar overigens wordt bij de èoordeling van de Kinderboeken /oor de kinderboekenweek ook een kinderjury betrokken. Grapjes Kinderboekenschrijfster Els de Groen, nog wat hees van eerdere ge sprekken met kinderen, begon haar verhaal met een korte enquête onder de kinderen. ,,Ik vind het wel jam mer dat jullie mijn nieuwe boeken nog niet gelezen hebben. Want in die nieuwe boeken verwerk ik wat meer grapjes. Ze zijn niet zo ernstig als mijn boeken over dierenmishande ling en kernenergie. Maar dat zijn ook geen dingen waar je vrolijk van wordt", aldus De Groen. Vervolgens legde De Groen in het kort uit hoe een boek gemaakt wordt. Dit in de vorm van een vraag- en antwoordspelletje. „Weten jullie hoe een boek met een slappe kaft heet?". Stem(metje) uit het publiek: „Een stripboek". „Ja, een stripboek heeft ook vaak een slappe kaft, maar wat ik bedoel is een paperback. Kinderboeken moe ten stevig zijn, want kinderen lezen boeken vaak meer dan een keer. En als je dat met een paperback doet is hij zo stuk", aldus De Groen. Na haar inleiding was het de beurt aan de kin deren om vragen op De Groen af te vuren. Waar gretig gebruik van werd gemaakt. Dansen Volksdansgroep Nehalennia gaf zo wel in Zierikzee als in Burgh-Haam stede een demonstratie van Europese dansen. „Dat was een dolle boel hoor", aldus een van de medewer- kersters van De Schutse. „Er waren maar weinig kinderen die niet mee dansten". In Burgh-Haamstede waren er om 2 uur al zo'n 90 kinderen van tussen de zes en negen jaar om mee te doen aan het zoekspel. Later kwamen er nog ruim 30 wat oudere kinderen bij. Wie meedeed aan het zoekspel kreeg een kleurplaat en een sticker. Voor de oudere kinderen was er nog het Europa-spel. Want het thema van de Kinderboekenweek is tenslotte Kinderen in Europa. In de Zierikzee se bibliotheek is tijdens de kinder- Dierenkeuring ij Lichtboei ZIERIKZEE - ]en heleboel honden, behoorlijk wat katten, veel koniden, enkele cavia's en een kooi met vo gels. Dat waren e dieren die door hun jeugdige baasjes en bazinnen wrden meegenomen naar clubhuis De Lichtboei voor le jaarlijkse dierenkeuring. Een voor een werden zij doo' dierenarts E. Wondergem en hulpinspec teur van de dkenbescherming B. Dorreman bekeken op de gezondheidtoestand, het karakter en de manier waarop zij -u/rden verzorgd. Dat gebeurde onder andere via een per/onlijk gesprekje met de jeugdige eigenaar want volgefi de dierenarts was dat laatste een van de be- langrijkst<elementen van de bijeenkomst. Tbrwijl de /nderen met hun dier op schoot wa/tten op hun beurt wer den er ook Aderling heel wat per soonlijke gi)rekjes gevoerd. Huis dieren blijkt nog steeds in staat veel aandacht eAiefde te kunnen losma ken bij kieren. „Kijk maar, mijn konijn vii/t het leuk om geaaid te worden. Dn zit hij heel stil te luiste- aldj de negenjarige Anneke MinnaarJyit Zierikzee die naar de dierenkring kwam met haar ko nijn BeS in een boodschappentas. „Hij is pel nieuwsgierig. Hij stak telkens jn kopje uit de tas toen we hierhee/kwamen". Anneke vertelde haar dir dagelijks zelf te voeren en meestaook het hok zelf schoon te maker/..Af en toe doet mijn moeder het". Ze kreeg haar huisdier twee jaar geleden min of meer toevalig. „Mijn tante had een mannetjeskonijn en dat was per ongeluk bij het vrouwtjesko nijn gekomen. En toen hebben ze drie kindertjes gekregen. Mijn tante heeft ze allemaal weggegeven. Nu heeft ze nog een konijn". Kerstmis Dat geldt ook voor Anneke. En het is zeker geen konijn dat met Kerstmis wordt opgegeten. „Ik vind het stom en zielig dat sommige mensen dat doen", zegt ze verontwaardigd. „Een konijn is toch niet om op te eten. Ze eten mij toch ook niet op. Dat zou ik niet leuk vinden en een konijn vindt dat ook niet". Haar Bella is nog niet vaak ziek geweest. „Een keer kreeg hij een drankje omdat hij niet ver haarde. Tben werd zijn vacht veel te dik". Zij wachtte dan ook met een ge rust hart tot ze aan de beurt was voor de keuring. Dierenkeuring Behalve Anneke toonden nog bijna dertig andere kinderen belangstel ling voor de dierenkeuring die dit jaar voor de vierde keer werd gehou den in het buurt- en clubhuis. Tijdens het wachten op de keuring door de dierenarts en dê hulpinspecteur nam het aantal dierenkoppen in de zaal van De Lichtboei gestadig toe. Dat kwam omdat men zich achterin de zaal door club- en buurthuiswerkcr Rudy Prager kon laten schminken als het dier van zijn keuze. Alle gegevens dib de dierenarts vaststelde werden door mevrouw B. Arends-Vogelezang nauwlettend ge noteerd. Aan de hand daarvan werd aan het eind van de middag geconclu deerd welke dieren de meeste punten kregen voor verzorging, gezondheid en karakter. Maar omdat elk dier voor zijn eigen baasje natuurlijk het liefste is had de clubhuisleiding voor elke deelnemer een prijsje in petto. boekenweek een tentoonstelling van bekroonde kinderboeken en kinder boeken over landen van Europa te zien. Ook hebben de kinderen van te voren op school kijkdozen gemaakt over land, stad, of plaats waar ze in de vakantie geweest zijn. In Burgh- Haamstede is er voor bezoekende schoolgroepen een dia-voorstelling. „Uiteindelijk beginnen we al maan den van te voren met de voorbereidin gen voor de Kinderboekenweek", al dus bibliothecaresse C. Loth-Verwer uit Zierikzee. „En op de scholen is er ook veel aandacht aan besteed". In Zierikzee kwamen er in totaal rond de 150 kinderen naar De Stolpe, tegen 120 kinderen in De Schutse. „Nee, over belangstelling mogen we zeker niet klagen", aldus een van de mede werksters van De Schutse. „De be langstelling was groter als vorig jaar". BRUINISSE - In de periode van 31 oktober tot en met 8 november zullen in de Krammersluizen zogenaamde troskrachtmetingen worden uitge voerd. De zuidelijke kolk zal gedu rende deze metingen gestremd zijn voor de scheepvaart op zaterdag 31 oktober de gehele 24 uur evenals op zondag 1 november. Dit herhaalt zich in het weekend van zaterdag 7 en zon dag 8 november als een kolk telkens voor 24 uur buiten bedrijf wordt ge steld. ZIERIKZEE - In verband met on derhoudswerkzaamheden aan het basculegedeelte van de Zeelandbrug is het basculegedeelte van de brug gestremd op dinsdag 3 en woensdag 4 november van 8.00 tot 18.00 uur. WILLEMSTAD - Op het Hollands Diep zijn sparboeien als winterbeton- ning naast de gebruikelijke lichtboei en uitgelegd. BRUINISSE - Gedurende drie we ken in november, van 9 tot en met 29 november, zal het gehele bewegings- werk van de ophaalbrug over de Gre- velingensluis te Bruinisse worden ge reviseerd. De brug kan in die tijd niet worden bediend waardoor de vrije doorvaarthoogte beperkt blijft tot circa zes meter. ZIERIKZEE - In september is het Reglement voor de Scheepvaart in Zuidwest-Nederland van kracht ge worden. Met het van kracht worden van dit reglement zijn de op zichzelf staande reglementen van politie, zo als het Bijzonder reglement Schelde- Rijnverbinding en het reglement van politie voor de Rijkshavens van Hel- levoetsluis, Middelharnis, Numans- dorp en de Stoofpolder van Bruinis se, opgeheven. In het nieuwe reglement wordt o.a. geregeld de schutlengte, breedte en diepgang van de aanwezige sluizen in het gebied, de vaarsnelheid, kleine schepen, de ver boden gebieden en de overnachtings- en vluchthavens. Onder deze havens vallen de vluchthaven van Dintelsas, de vluchthaven Zijpe en de vluchtha ven Tholen aan de Schelde-Rijnver- binding. BRUINISSE - In het Zeegat van Tfexel worden in de periode van 1 tot en met 31 oktober schietoefeningen met luchtdoelgeschut gehouden. De onveilige afstand is tot 14 km. De oe feningen worden gehouden op werk dagen van 8.00 tot 20.00 uur maar niet op maandagmorgen en. vrijdagmid dag. RILLAND - I.v.m. onderhoudswer ken aan de Kreekraksluizen zal de Oostkolk op maandag 12 oktober en de Westkolk op dinsdag 13 oktober voor de scheepvaart gestremd zijn. Beide dagen van 6.00 tot 18.00 uur. BRUINISSE - Op maandag 19 okto ber zal in de westelijke voorhaven van de Krammersluizen een zinker worden opgeruimd. Daartoe zal de scheepvaart worden gestremd vanaf 9.30 tot ongeveer 11.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5