'Je weet dat al die mensen op je rekenen' Rotary-wandeltocht om geld in te zamelen tegen polio 1 nieuws Verkeerd voorgesorteerd Vierendertig bloemen... Voorbereiding ingebruikname weg over kering in volle gang Botsing op Zierikzeese kruising 4 BROUWERSHAVEN/ZON NEW AIRE Opbrengst In de plaatsen Brouwershaven en Zonnemaire is een bedrag van 323,65 opgehaald voor de kinder- zorg in Middelburg. De volgende col lectanten in Brouwershaven haalden het op: Aby Bakker, Geertje Hilgen, Linda Kristalijn, Isabelle Slager, Ma- riëlle Slager, Jaquline Stoel en Petra van der Weele. In Zonnemaire liepen Marjolein de Bree. Mariska van Doe zelaar, Bianka van Dijk en Anneke Meuldijk voor de kinderzorg. BU RGH-H AAMSTEDE Vrouwen rondom Jezus De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Burgh-Haamstede komt dinsdag 20 oktober om 19.45 uur bijeen in de zaal van de Gerefor meerde kerk. Mevrouw R. F. Klatter- van der Molen houdt een lezing over Vrouwen rondom Jezus. Zoals wel licht bekend gaan dertig leden van de afdeling woensdag 14 oktober de tocht In de voetsporen van Oranje maken. De secretaresse van de afde ling heeft namelijk een prijs gewon nen. De firma Van Oeveren verzorgt het vervoer. SEROOSKERKE De Schelphoek De jaarlijkse ouderavond van de openbare basisschool de Schelphoek te Serooskerke stond dit jaar in het teken van het kinderboek. Mevrouw De Leeuw gaf voor de aanwezige ou ders een overzicht van de kinderboe ken voor diverse leeftijden. Zij had vele boeken bij zich om haar verhaal te illustreren. Natuurlijk werd er naast het overzicht ook gesproken over het nut van lezen en vooral het plezier ervan. Voorafgaand aan het boekenpraatje werd het meer officië le gedeelte van de bijeenkomst afge handeld. Voorzitter van de ouderraad en medezeggensschapraad mevrouw L. de Vrieze gaf in haar openings woord aan, dat het afgelopen jaar weer heel wat werk verzet is door de diverse mensen. Afscheid werd er ge nomen van mevrouw H. Schouw, die door verhuizing de medezeggens- schapsraad verliet. In haar plaats werd H. Veerman gekozen. H. Schreurs, directeur van de school, ging verder in op de ontwikkelingen ten aanzien van het voortbestaan van de school. Hoewel de school momen teel niet voldoet aan het mihimum aantal van 23 leerlingen, zijn er in verband met de te verwachten in stroom van nieuwe kinderen toch toe komstmogelijkheden. Dat de Schelp hoek als kleine school kwetsbaar blijft staat als een paal boven water. Schreurs keek vol tevredenheid terug op het afgelopen schooljaar, waarin vele ouders hun bijdrage leverden aan de activiteiten. Dorpsgemeenschap De Dorpsgemeenschap Seroosker ke houdt woensdag 14 oktober haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring in het plaatselijke dorpshuis, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat naast een huishoudelijk gedeel te een bestuursverkiezing, waarbij voorzitter mevrouw B. A. Meyer af tredend en niet herkiesbaar is. Zij heeft de functie zestien jaar vervuld. OUWERKERK, NIEUWERKERK EN KAPELLE Collecte De collecte ten bate van de Neder landse Nierstichting heeft in Ouwer- kerk 532,40 en in Nieuwerkerk en Kapelle 1567,60 opgebracht. Twin tig vrijwilligers collecteerden voor deze collecte. Zij en ook de gevers worden bedankt. OOSTERLAND Bibliotheek De Gereformeerde Gemeente te Oosterland start de bibliotheek op woensdag 14 oktober. Er zijn 100 boe ken bijgekomen. De bibliotheek is gelegen aan de Sint Joostdijk en is geopend van 19.30-20.15 uur. SIRJANSLAND/OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Sirjansland 176,20 en in Oosterland 1311,45 op gebracht. Gevers en collectanten wor den bedankt. GOES Prima Donna Prima Donna, de werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland, heeft voor zondag 18 oktober de film De sert Hearts in huis gehaald. De voor stelling begint om 15.30 uur en is in het Vrouwencentrum Jet te Goes. SEROOSKERKE - Twee auto's zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Dat was het re sultaat van een onverwachte manoeu vre in het verkeer waarmee J. J. R. uit Rilland-Bath probeerde te corri geren dat hij verkeerd had voorgesor teerd. J. J. R. reed vanuit de richting Haamstede toen hij bij de verkeers lichten aan de Serooskerkse weg links voorsorteerde. Toeri de automo bilist tot de ontdekking kwam dat hij verkeerd reed week hij alsnog terug uit naar de middenberm. Door het, donker, het slechte weer en omdat de auto dwars op de weg stond zou R. P. 't H. uit Serooskerke dat niet hebben opgemerkt. Bij de botsing die volgde werden beide voertuigen zwaar be schadigd. De aanrijding vond woens dagavond om ongeveer 20.00 uur plaats. NIEUWERKERK - Wie door de Poststracit in Nieuwerkerk loopt heeft het wellicht al gezien. Een orchidee met 34 bloemen aan een tak. De- bloemist zei tegen me Dat is uniek hoor. Dat heb ik écht nog nooit ge zienIk heb het zelf ook nooit eerder meegemaakt. Ik heb die plant nu- 5 jaar en ik doe er toch echt niets bijzonders mee", aldus mevrouw W. A. Stoutjesdijk, eigenaresse en verzorgster van de plant, ,,'t Is eigen-: lijk teveel hè, vierendertig bloemen. We moeten die tak nu al langs alle' kanten tuien. Maar het is wel een erg mooi gezicht". Vervolg van pagina I weg over de Stormvloedkering ook gevolgen op het maatschappelijk vlak. ,,Van de openstelling van de weg kan ook de schoolgaande jeugd profiteren. Zij hoeven nu voor het volgen van een opleiding in Middel burg of Vlissingen geen kosthuis meer te zoeken. Dat heeft een groot voordeel. De kinderen kunnen nu thuis blijven wonen, en kunnen ook lid blijven van het plaatselijk vereni gingsleven". H. J. van Zuylen, voor zitter van de WV-Burgh-Haamstede zei daarover eerder in een interview met deze krant: „Voor Zierikzee zal het wellicht ook verschil maken. Dat is nu het koopcentrum van Schouwen-Duiveland, maar als Mid delburg straks aantrekkelijker wordt gaat daar ongetwijfeld een be paalde zuigkracht vanuit". In ver schillende gemeenteraden is de wens geopperd om de Zeelandbrug tolvrij te maken. Vooralsnog blijft dit echter een tolbrug terwijl de weg over de Stormvloedkering tolvrij wordt. Het college van b en w van de ge meente Westerschouwen heeft inmid dels vergunning verleend voor de bouw van een tankstation aan de Se- rooskerkseweg nabij de Koetenisse- weg. Het wordt een overdekte tank gelegenheid aan weerszijden van de Serooskerkseweg met onder andere toiletten voor de weggebruikers. Hoofdrol Na de officiële ingebruikstelling van de Stormvloedkering vorig jaar oktober kwam van de kant van de be- volking de nodige kritiek. Men voel de /u id, te weinig bij de festiviteiten betrokken. Als het aan de gemeente Westerschouwen ligt zal dat deze keei niet gebeuren. Hoe een en andej uiteindelijk vorm gegeven gaat worden is nog niet bekend. Zo wel de gemeente Westerschouwen als Rijkswaterstaat zijn op dit moment nog druk bezig met voorbereidingen. Een ding staat voor burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer als een paal boven water: „Dit keer voor ons als gemeente geen bijrol, maar een hoofdrol. Het is tenslotte ons grondgebied waarop alles zich af speelt". ROTTERDAM - Bestuurder T. Ber ger van de Industriebond FNV be schuldigt bewindvoerder Van Hassel van de scheepswerf Niehuis en Van de Berg ervan het bedrijf voor „een ap-. pel en een ei" te willen overdoen aan de Gorinchëipse scheepsbouwer Kommer Damen. „Alles wijst erop. De verkoop aan Damen lijkt een doel op zichzelf te worden maar er zijn voor Niehuis veel meer reconstructie- mogelijkheden", aldus Berger. Vol gens hem concludeert de bewindvoer der op basis van onjuiste aannames dat redding uit surseance onmogelijk ZIERIKZEE - Op de kruising Ha- ringvlietstraat/Krabstraat te Zierik zee botsten woensdagmiddag om 18.55 uur twee laersonenauto's op el kaar. H. L. E. uit Zierikzee reed over de Haringvlietstfaat en zou te laat hebben opgemerkt dat P. B. uit Zie rikzee van rechts over de Krabstraat kwam. Bij de botsing die volgde wer den beide auto's beschadigd. Zaterdag 10 oktober in en rond Schuddebeurs ZIERIKZEE - De Rotaryclub Schouwen-Duiveland is nog steeds volop bezig met het inzamelen van geld voor de wereldwijde Rotary-actie Polio plus. Zaterdag 10 ok tober is er een exclusieve puzzelwandeltocht, die de maximaal 200 deelnemers vanaf Hostellerie Schudde beurs voert door de bosrijke omgeving van dit dorp. Starten kan tussen 12.30 uur en 14.30 uur en kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar. Rotary International met meer dan één miljoen leden over de gehele we reld heeft zich vorig jaar ten doel ge steld om in het jaar 2006 alle polio de wereld uit te hebben. Een behoorlijke opgave dus, want het gaat de organi satie niet alleen om polio, maar ook andere ziekten als difterie en kink hoest. Volgend jaar voor de zomer moet het geld binnen zijn. Dat geldt ook voor de eilandelijke afdeling. De Rotary Nederland heeft be paald, dat zij 15 miljoen gulden moet binnenhalen ter bestrijding van de polio in Indonesië. Volgens eilande- lijk coördinator ir J. L. van Sloten is door Nederland voor een gericht pro ject gekozen om het grote probleem op deze wijze tastbaar en zichtbaar te maken. Van die vijftien miljoen gul den moet Schouwen-Duiveland met haar 45 leden 45.000 gulden in het laatje brengen. Volgens Van Sloten is er momenteel al zo'n 20.000 gulden binnen. Dat geld wordt op de meest uiteen lopende manieren ingebracht. Zo heeft de Rotary enkele boekenmark ten gehoudèn, wordt er wijn ver kocht en bloembollen en is er nu een puzzelwandeltocht. Hoofdsponsors van deze wandeltocht zijn drukkerij Lakenman en Ochtman en de Hostel lerie Schuddebeurs. Kaarten voor de tocht zijn verkrijgbaar bij wijnhan del Van Meeteren, coördinator Van Sloten in Zierikzee, de Nutsspaar- bank en Foto Verschoore. Zoals bekend zamelt de Rotary wel vaker geld in voor een bepaald goed doel. Dat hebben de rotarians zich overigens ook ten doel gesteld in hun statuten, waarin - vrij vertaald - ge schreven staat, dat de leden hun werkkring gebruiken om zich maat schappelijk verdienstelijk te maken. Dat verklaart deels ook, waarom bin nen de organisatie gesproken wordt van classificaties. Het is bijvoorbeeld niet toegestaan meer leden vanuit de zelfde bedrijfstak in de afdeling te hebben. Van Sloten legt uit, dat de Schou- wen-Duivelandse afdeling meer geld per lid streeft binnen te halen, dan de Amerikaanse rotarians. Op de vraag of de eilandelijke afdeling erin slaagt, die 45,000 gulden voor de zo mer van 1988 binnen te hebben weet Van Sloten niet direct een antwoord. Wel is het zo, dat de doorhem gefabri ceerde thermometer al een heel be drag aangeeft. Deelname Alles is afhankelijk van de deelna me aan activiteiten. Momenteel heb ben zich ongeveer 100 mensen laten inschrijven voor de puzzelwandel tocht. Als het aan Van Sloten ligt ko men er nogeens 100 bij. De opbrengst van het inschrijfgeld komt volledig ten goede aan de bestrijding van po lio in Indonesië. Het geld wordt niet alleen gebruikt om er inentingen van te betalen, maar ook om artsen te le veren, die aan de voorlichting wer ken. Tien jaar werkgroep Amnesty International Schouwen-Duiveland v BURGH-HAAMSTEDE - Een schrijfmanifestatie on der de Beuze in Zierikzee waaraan alle zes de burge meesters van Schouwen-Duiveland deelnemen. Dat is de wijze waarop de werkgroep Amnesty International Schouwen-Duiveland op zaterdag 17 oktober haar tienja rig bestaan herdenkt. Geen feestelijkheden of recepties maar een praktische activiteit die rechtstreeks ten goede kómt aan de doelgroep waarvoor de werkgroep zich in zet: mensen die waar ook ter wereld gevangen zitten van wege hun afkomst, hun godsdienstige of hun politieke overtuiging. En die zelf geen geweld gebruiken of propa geren. Schending van de mensenrechten dus. Een feno meen dat in 1987 nog in vele landen van de wereld mas saal voorkomt. Mevrouw A. den Boer-Steenland en de heren P. M. van Dalsen en A. Sla ger uit Burgh-Haamstede zijn enkele van de mensen die zich dat terdege realiseren. Zij zijn de werkers van het 'eerste uur' wat betreft de regionale werkgroep van Amnesty Internatio nal die nu een decennium bestaat. Tien jaar geleden zaten belde heren in de vredeswerkgroep van de Gere formeerde Kerk Burgh-Haamstede. Mede door de jaarlijkse vredesweek groeide binnen die groep het besef dat men ook daadwerkelijk wat wil de doen aan de onrechtvaardigheid op de wereld. „Je kunt wel met vrede bezig zijn, maar als er geen recht vaardigheid in de wereld is kan er geen vrede zijn", aldus A. Slager. Tien leden Een voorlichtingsavond waarop Mary Kan uit Goes over Amnesty In ternational vertelde vormde in sep tember 1977 de directe aanleiding voor het oprichten van de eerste Am nesty International werkgroep in de regio, de werkgroep Westerschouwen. Hij telde ongeveer tien leden. De eer ste schrijfbijeenkomsten om de vrij lating van gevangenen te bewerkstel ligen gingen van start. Nu, tien jaar later, vinden die schrijfavonden nog maandelijks plaats. Niet meer alleen in Burgh- Haamstede maar ook in Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse, Scharen- dijke, Ouwerkcrk en Nieuwerkerk. Ze worden georganiseerd door de 22 vaste leden die de werkgroep Schou wen-Duiveland telt. Zij zijn afkom stig van het hele eiland zodat de naam Westerschouwen enkele jaren na de oprichting werd veranderd in werkgroep Schouwen-Duiveland. Men heeft ongeveer honderd dona teurs die financiële steun geven en de maandelijkse schrijfavonden wor den in totaal bezocht door zo'n vijf tig mensen. Mede door de werkgroep is de naam Amnesty International ook op Schouwen-Duiveland een be kend begrip geworden. „Ja, wat dat betreft is er een groot verschil tussen tien jaar geleden en nu. Als je toen in een kraam stond met informatiemateriaal vroegen de mensen vaak: Wat is dat, Amnesty In ternational? Dat komt nu niet meer voor. Door voorlichting is er aan het publiek enorm veel kennis doorgege ven over wat Amnesty doet", aldus Van Dalsen. Hij is van mening dat ook de kerken die in het begin 'niet stonden te juichen' zich nu positief opstellen. „Het is een grote stap voor uit dat vele mensen weten wat er in de wereld aan onrecht gebeurt. Ja, dat helpt absoluut. Door die bekend heid is Amnesty een machtige organi satie geworden door wiens invloed honderden gevangenen zijn vrijgela ten. Het is wol jammer dat men in de ze wereld macht moet hebben om iets te bereiken. Maar Amnesty is sterk doordat het volkomen neutraal is. Het ontvangt van geen enkele instan tie financiële steun". Brieven Een van de belangrijkste activitei ten van de jubilerende werkgroep is ook na tien jaar nog steeds het schrij ven van brieven. Naar de gevangenen zelf om hen geestelijk te steunen. En naar de verschillende autoriteiten met verzoeken om de gevangenen vrij te laten. Do werkgroep Schouwen- Duiveland realiseert zich dat het mis schien niet spectaculair is wat ze doen; een druppel op een gloeiende plaat. „Maar als je leest en je reali Drie Amncsty-vrijwilligers die betrokken zijn bij het tienjarig bestaan van Amnesty International in deze regio. seert wat er gebeurt is dat zo gruwe lijk. Dat kunnen we niet zo laten. We moeten bezig blijven om daar wat aan te doen. Er het gebeurt toch re gelmatig dat acties van Amnesty suc ces hebben. Van de andere kant ko men er weer steeds nieuwe gevange nen bij". Een daarvan is Vicente Condo, een Peruaanse student die tot 12 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld na dat hij onder druk van martelingen een verklaring tekende dat hij onder dak zou hebben verleend aan een guerrillaleidster. De werkgroep Schouwen-DuivelamJ heeft hem via het internationale secretariaat van Amnesty International in Londen geadopteerd. Dat wil zeggen dat ze via rechtstreekse brieven met de ge vangene en met verschillende instan ties nauwlettend volgt wat er met hem gebeurt. En daarop in springt met verzoeken aan overheden om vrijlating en een eerlijk proces. Dit adoptiewerk is naast de maandelijk se schrijfavonden een belangrijke ac tiviteit van Amnesty International Schouwen-Duiveland. Mevrouw Den Boer is een van de mensen die zich hier direct mee bezig houdt. „Ja, we leven heel intensief mee met Vicente Condo. En voorheen met de vier andere gevangenen die we hadden geadopteerd. Ze zijn allemaal vrijgelaten. Dat meeleven ontstaat omdat de brieven die we van die men sen krijgen heel indringend zijn. Ze hebben al hun hoop op je gevestigd. Je weet dat ze op je rekenen, dat je voor hen een van de enige mogelijk heden bept om vrij te komen". Betrokkenheid Ondanks de zware verantwoorde lijkheid die deze intensieve betrok kenheid met zich meebrengt, gaan de werkgroepleden ermee door. „We we ten wat er gebeurt met die mensen. Door de brieven die we krijgen en door de informatie in Wordt Ver volgd. het krantje van Amnesty. We kunnen niet meer zeggen: We hebben het niet geweten en daarom mogen we onze verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan. Wc hebben heus niet de illusie dat wc grote dingen verrich ten maar de activiteiten van vele kleine mensen maken samen een gro te macht. Hoe meer mensen er mee bezig zijn hoe meer invloed Amnesty kan hebben". Dat laatste is ook een van dc moti vaties om op zaterdag 17 oktober On der dc Beuze in Zierikzee ter ere van het tienjarig bestaan een openbare schrijfmanifestatie te houden. „Ie dereen die zich betrokken voelt kan aanschuiven om ook een brief te schrijven. Of een kaart. Want natuur lijk kan iedereen zelf bepalen op wel ke wijze en hoeveel men wil en kan bijdragen aan het werk van Am nesty. Af en toe een briefschrijven of eens in een kraam staan is ook goed. Het hoeft niet persé zoveel tijd te kosten". Met dc schrijfmanifestatie wordt aangesloten bij dc internationale na jaarsactie van Amnesty die op 17 ok tober van start gaat en als thema langdurig gestraften heeft. In de ac tie staat een tiental gevangenen cen traal dat is geselecteerd door het in ternationale secretariaat in Londen. De jubilerende groep heeft daaraan de door haar geadopteerde 'langduri ge gestrafte gevangene' Vicente Con do toegevoegd Vanaf 10,00 uur 's morgens staat de informatiestand on-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4