streeknieuws „Hondenbelasting niet bedoeld om aan de honden te besteden" Ochtendmist m 4' J*1 li t r> -i'f "j Foto: Johan D. C. Berrevoets Hondenbelasting en poep op de stoep ZIERIKZEE - „Hondenbelasting is niet bedoeld om aan de honden of aan de overlast, die ze veroorzaken te besteden. Het is geen doelheffing". Aan het woord is G. J. Dijkstra. Hij is hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Zierikzee. „Oorspronkelijk was de hondenbe lasting wel ingesteld om het schoonhouden van de stra ten mede te financieren. Maar op gegeven moment is die koppeling losgelaten". Volgens Dijkstra is de hondenbe lasting een heel oude belastingsoort. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de toeristenbelasting die pas met de toe name van het toerisme, en dientengevolge een toename van de kosten die een gemeente maakte voor dat toe risme, werd geïntroduceerd. Op de vraag waarom wel hondenbelasting en geen belasting voor andere huisdie ren weet Dijkstra geen afdoende antwoord. „Ik weet al leen dat controle op hondenbelasting al heel moeilijk schijnlijk dat de gemeenteraad een dergelijk besluit zal nemen. „Even min dat een gemeenteraad zal beslui ten om de hondenbelasting rigoreus te verhogen. Want dat zou bij de hon denbezitters nogal wat protest los maken denk ik". Zoals Dijkstra al eerder aangaf is het moeilijk te controleren of iedere hondenbezitter ook daadwerkelijk belasting betaalt voor zijn viervoeti ge kameraad. „In het verleden heeft men in sommige gemeentes het con- trolewerk weieens laten doen door bijvoorbeeld de meteropnemer. Maar daar kwamen nogal wat protesten te gen en daar is dan ook vrij snel van afgestapt". In een gemeente als Zie rikzee wordt het controlewerk wat betreft de hondenbelasting niet door een speciaal daarvoor aangewezen ambtenaar gedaan. Voor de periodie ke controle wordt telkens iemand van het ambtenarenkorps uitverkoren. Geen doelheffing De hondenbelasting is geen doel- IS". Hondenbelasting. Voor de honden liefhebber wellicht net zo omstreden als hondenpoep voor de mensen die zich minder tot de trouwe viervoeters voelen aangetrokken, maar die wel in hun uitwerpselen trappen. Een aan tal hondenbezitters klaagt dat ze be lasting voor hun dier moeten betalen en er niets voor terug krijgen. Vol gens anderen die op een of andere manier overlast van honden zeggen te ondervinden moet de hondenbelas ting minstens verdubbeld worden. Feit is dat het aantal honden en hon denbezitters in de loop der jaren gestadig is toegenomen. Tarieven Navraag leert dat de tarieven op Schouwen-Duiveland onderling klei ne verschillen vertonen de gemeentes Brouwershaven en Bruinisse zijn met 48 gulden per hond per jaar het goed koopst. Middenschouwen is met 57 gulden per hond per jaar de duurste gemeente voor hondenbezitters. Een kennel honden is in Bruinisse verre weg het duurst met driehonderd gul den per jaar. In de gemeente Wester- schouwen daarentegen zijn kennels vrijgesteld van hondenbelasting. „Iedere gemeente is autonoom wat dat betreft. Iedere gemeente kan zelf bepalen welke tarieven er voor de hondenbelasting gehanteerd worden. Er staan geen maximumbedragen voor. Het is uiteindelijk een politieke beslissing", aldus Dijkstra. „Er zijn ook gemeenten waar helemaal geen hondenbelasting wordt geheven en in sommige gevallen betaalt de honden bezitter naar draagkracht. Maar dat laatste brengt wel een hoop admi nistratief werk met zich mee. En dan worden de kosten die een gemeente moet maken om de belasting te innen wel hoog". Bescheiden Volgens Dijkstra levert de honden belasting slechts een bescheiden aan deel in de inkomsten van de gemeen te Zierikzee. „Het brengt hier per jaar zo'n 30.000 gulden in het laatje. Op een begroting van twee miljoen is dat niet zoveel, maar als bijvoorbeeld de gemeenteraad zou besluiten om voortaan geen hondenbelasting meer te heffen in de gemeente Zierikzee zit je wel met een gat van 30.000 gulden in de begroting". Dijkstra acht het om die reden dan ook niet waar- Er bestaan diverse opvattingen over de hondenbelasting. Wat gebeurt er ei genlijk met het geïnde geld? heffing. Dat wil zeggen dat de in komsten uit de hondenbelasting ten goede komen aan de algemene mid delen van een gemeente. In principe kan men met het geld dus van alles doen, en hoeft dat niet ten dienste van hond of hondenbezitter te zijn. „In grote steden hebben ze soms spe ciale zuigmachines om hondepoep op te ruimen. Voor een gemeente als Zie rikzee is dat geen haalbare kaart". Dijkstra onderkent dat de honde poep, zeker op sommige plaatsen, voor overlast zorgt. „Van de mensen die op de grasmaaimachines werken horen we regelmatig dat hun werk er door de hondepoep niet aantrekkelij ker op wordt. Het vliegt hun soms ge woon rond de oren. Maar dat kun je de honden niet kwalijk nemen na tuurlijk. Het is een kwestie van men taliteit van de hondenbezitters. Als men de moeite neemt de hond fat soenlijk uit te laten kan daardoor een heleboel overlast en ergernis worden voorkomen". Wie door Zierikzee loopt komt nogal eens een loslopende hond tegen. Dijkstra: „In de algeme ne politie verordening (APV) staat dat honden binnen de bebouwde kom aangelijnd moeten zijn. Een hond mag dus niet los lopen in de stad". Net zo goed als er geprotesteerd wordt tegen hinder van hondepoep komt er van de kant van hondenbezit ters ook weieens protest. Niet vaak. „Ze komen weieens bij ons met zo'n klein hondje met de vraag: 'Moet ik voor zo'n klein beestje nou ook hon denbelasting betalen?' Maar over het algemeen kun je stellen dat honden bezitters veel voor hun dier over heb ben. Dus ook de hondenbelasting". Een verlaging van de hondenbelas ting zit er volgens Dijkstra voorlopig niet in. „Zeker niet nu de gemeenten in de tang van de overheidsbezuini gingen zitten moet een gemeente alle kranen openzetten om een sluitende begroting te krijgen". DEN HAAG - De Tweede kamer stemt in met het nieuwe personeels beleid voor defensie zoals staats secretaris Van Houwelingen van de fensie dat heeft gepresenteerd. In een uitgebreide commissievergade ring hadden de grote fracties alleen kritiek óp 'Onderdelen en vroegen zich af of de ambitieuze plannen op alle punten wel te realiseren zijn. Het nieuwe personeelsbeleid van de staatssecretaris is er vooral op ge richt het werken voor de krijgsmacht aantrekkelijker te maken en het per soneel meer te motiveren. ZIERIKZEE - In bijna twee derde van de detailhandelsbedrijven waar de Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van sociale zaken eer der betaling onder het minimumloon constateerde, waren de onderbetalin gen een jaar later ongedaan ge maakt. In land- en tuinbouwbedrij ven was 40 procent van de eerder geconstateerde onderbetaling later opgeheven. ZIERIKZEE Najaarsvergadering ANBO Zierikzee De inkomenspositie van ouderen in de toekomst. Dat is een onderwerp dat ter sprake wordt gebracht door C. Hoek uit Goes tijdens de najaarsver gadering van de afdeling Zierikzee van de ANBO. De vergadering is op vrijdag 9 oktober in de Graanbeurs. Behalve de gebruikelijke huishoude lijke agendapunten wordt ook een film getoond van het 1100-jarig be staan van Zierikzee en is er een verlo ting ter bestrijding van de kosten van de bijeenkomst. Aanvang 14.00 uur. Kerkhervorming In de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee wordt op donder dag 29 oktober de kerkhervorming herdacht, ter gelegenheid daarvan spreekt ds H. van den Heuvel uit Bie- zelinge over bepaalde aspecten uit het leven van Maarten Luther. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door het Nederlands hervormde Kerkkoor De Lofstem. De samenzang wordt op het orgel begeleid door J. S. den Boer. Aanvang 19.30 uur. Gezondheidszorg in Vrouwenontmoetingscentrum De plannen die de commissie Dek ker ten aanzien van de gezondheids zorg heeft voorgesteld. Daarover geeft regionaal emancipatiewerkster Ineke Sturm informatie tijdens een inleiding die zij houdt op woensdag 14 oktober. De bijeenkomst vindt plaats tijdens de eerste thema-avond die het Vrouwenontmoetingscentrum dit seizoen organiseert. Het onder werp van de avond is de gezondheids zorg. Sturm gaat in op het feit dat een ander basispakket wordt voorgesteld voor het ziekenfonds en wat de gevol gen hiervan met name voor vrouwen zullen zijn. Op de inleiding volgt een besloten discussie. De bijeenkomst vindt plaats in de Visstraat 5 en be gint om 20.30 uur. Hij is bedoeld voor alle vrpuwen; die belangstelling heb ben. BURGH-HAAMSTEDE Vogelwerkgroep krijgt bezoek Tientallen vogelaars uit heel Zee land brengen op zaterdag 10 oktober een bezoek aan Schouwen-Duiveland wanneer de Vogelwerkgroep van de Natuur en Vogelwacht een Zeeuwse Vogelaarsdag houdt. Het programma bestaat uit diverse excursies. Bij de rotonde van Westenschouwen wordt een landtrek telling gehouden, op het eiland Neeltje-Jans wordt een zeevo geltrek- en strandexcursie gedaan en men brengt een bezoek aan de Brou- wersdam, de Flaauwers inlagen en de Prunjepolder. De Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland organi seert dit jaar de Zeeuwse Vogelaars dag ter ere van het verschijnen van het boek De vogels van Schouwen- Duiveland waaraan vijf jaar is ge werkt. De eerste excursie bij de ro tonde van Westenschouwen is ge pland vanaf 6.30 uur. GOES Milieu Het milieu in relatie tot de econo mie. Dat is het onderwerp waarover het Zeeuwse statenlid L. C. van Dijke en het tweede kamerlid M. Leerling op maandag 12 oktober een inleiding houden. Dat gebeurt in de Prins van Oranje te Goes tijdens een openbare bijeenkomst van de RPF. Aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG Expostie In atelier Ekspositie en in het on derkomen van de Kunstuitleen aan de Balans in Middelburg is in de pe riode van zaterdag 10 oktober tot en met 7 november werk te zien van de kunstenaar Ben Sleeuwenhoek. In het genoemde atelier zijn voorname lijk schilderijen tentoongesteld ter wijl in het BKR-centrum gouaches te zien zijn. De openingstijden voor ate lier Ekspositie zijn: woensdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Tijdens de eerste dag van de expositie (10 oktober) gaat de deur van het ate lier een uur later open. Het werk in het BKR-centrum is van woensdag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 17.00 uur en 's zaterdags van 11.00 tot 16.00 uur voor het publiek te zien. Tij dens de eerste dag van de expositie kan men daar echter pas om 16.00 uur terecht. Bazars De afdeling Zeeland van de algeme ne Nederlandse Vereniging Tbssel- schade Arbeid Adelt houdt op dins dag 13 oktober een bazar bij Boek- en kunsthandel Van Bethem in Middel burg en op donderdag 15 oktober op de Kleine Kade 47 te Goes. De op brengst is bedoeld om Zeeuwse vrou wen die daarvoor in aanmerking ko men een financiële bijdrage te geven om een studie of opleiding te volgen. De bazars zijn van 10.30 tot 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4