Bevindingen werkgroep betaald parkeren in raadsvergadering Actie verkeersveiligheid mogelijk ook in Zierikzee Verwarring over vervoer van jongeren naar disco's Renesse Kosten voor inrichting opslagplaats smeergrond in Zierikzeese commissie Opinie Aanrijding binnenstad van Zierikzee Aanrijding- Zonder televisie Inbraak automobiel bedrijf 10.000 gulden uit auto gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 1987 Nr. 24213 3 ZIERIKZEE - Het storten van de bodemsanerings- grond uit Zierikzee blijft de gemoederen bezig houden. Nadat het bestuur van de Reinigingsdienst zich uiteinde lijk bereid heeft verklaard om deze bodemsanerings- grond onder bepaalde voorwaarden te storten, heeft de gemeente Westerschouwen hiertegen protest aangete kend, waardoor storten op het terrein aan de Hoosjes- weg vooralsnog niet mogelijk is. Om die reden moet de gemeente Zierikzee een stortplaats bij Levensstrijd in richten. De financiële consequenties hiervan komen aan de orde tijdens de commissievergadering publieke wer ken die woensdag 7 oktober in het stadhuis wordt gehou den. Aanvang 16.30 uur. Deze week zijn de enquêteformu lieren over het zoete water bij de landskamer van het Waterschap Schouwen-Duiveland de deur uitge gaan. Met de 1200 formulieren wil het waterschap voor eens en altijd duidelijkheid over de wenselijkheid van de zoetwaterpijp. Zoals bekend is hierover in de afgelopen maanden en jaren nogaleens gesproken door voor- en tegenstanders. Hoewel bij de gekozen opzet van de opiniepei ling (had het waterschap het onder zoek niet beter kunnen uitbesteden aan een onafhankelijk bureau?) vra gen gesteld kunnen worden, is het te hopen dat iedereen het initiatief van het schap respecteert en aanvaardt als gerechtvaardigd peilmiddel. Waarom is het zo belangrijk, dat juist nu gezamenlijk gewerkt wordt aan duidelijkheid? Een aantal argu menten. Ten eerste is de tweedeling onder de boeren/eigenaren geësca leerd en worden hiermee door beide partijen oneigenlijke argumenten naar voren geschoven om het onge lijk van de ander hard te maken. Een situatie, die deze regio tot voor kort niet eerder kende. Ten tweede heb ben de tegenstanders bereikt, dat het waterschap tot een opiniepeiling overgaat. Nu is het de beurt aan de voorstanders van het zoete water, die begrijpelijk bang zijn dat de lan ge ruzie weieens vervelende conse quenties zou kunnen hebben. Heeft de minister immers niet een termijn gesteld en heeft de dijkgraaf niet ge zegd, dat lange en felle discussies tot gevolg kunnen hebben, dat Den Haag afziet van een mede financiering? Nu moeten de voor standers de kans krijgen zich te laten horen (en hiermee uiteraard ook de tegenstanders). Wie het formulier niet invult wordt geacht voor de zoetwaterpijp te zijn. Dat is door het waterschap als spelregel gesteld. Het waterschap voert het onderzoek uit en stelt de regels. Iedereen doet er verstandig aan om zich hieraan te houden. Na afloop ophef maken over deze procedure is dan alleen gerecht vaardigd als het formulier is inge vuld en teruggestuurd. Het is prettig dat het waterschap uiteindelijk heeft besloten om tot een opinie onderzoek over te gaan. Nu is het aan de betrokkenen om hierop te reage ren door het formulier in te vul len Avdw EINDHOVEN - De Voedingsbond FNV heeft een accoord bereikt met de tabaksfabriek Deli HTL Thbak Maat schappij BV in Eindhoven over een nieuwe twee-jarige CAO. De Werkne mers van het bedrijf hebben er in middels mee ingestemd. Tweeledig De Actie-25% bestaat globaal ge zien uit twee elementen: namelijk het toekennen van een startgeld aan ge meenten die zich voor de verkeersvei ligheid willen inzetten plus een zoge heten resultaatpremie van vijf mille per „bespaard" slachtoffer. Daar naast worden in het kader van deze actie ook aanmoedigingsprijzen toe gekend om mensen actief bij het ge beuren te betrekken. Wat het startgeld betreft wordt uit gegaan van een bedrag van één gul den per inwoner met dien verstande dat deelname slechts mogelijk is voor gemeenten met minimaal 20.000 in woners. Kleinere gemeenten komen slechts voor deelname in aanmerking als ze met andere kleine gemeenten ZIERIKZEE - Een slecht uitzicht omdat de woonhuizen tot op de hoe ken van de straat zijn gebouwd zou mede de aanleiding zijn geweest voor een aanrijding in de binnenstad van Zierikzee waarbij twee personenau to's zwaar werden beschadigd. De aanrijding vond maandagmiddag plaats toen A. J. uit Zonnemaire door de Lange Sint Janstraat in de rich ting van de Nieuwe Haven. Bij de kruising met de Krepelstraat zou hij zou niet tijdig hebben opgemerkt dat J. P. uit Sirjansland vanuit die straat ook do kruising opreed. Bij de daar op volgende botsing werden beide voertuigen zwaar beschadigd. Er wa ren geen personnlijke verwondingen. De uiteindelijke bestemming van de vervuilde grond lijkt meer en meer in nevelen gehuld te gaan. Ging het bestuur van de Reinigingsdienst j Schouwen-Duiveland bij de Kroon in beroep tegen de acceptatieplicht die gedeputeerde staten deze dienst had opgelegd en werd er uiteindelijk in Den Haag besloten dat deze interge meentelijke dienst vooralsnog niet over behoefde te gaan tot het accepte ren van de grond. De zaak kreeg een ander aanzien toen naderhand een meerderheid van het bestuur alsnog akkoord ging om onder bepaalde voorwaarden alsnog deze grond te willen accepteren. De bezwaren van het bestuur tegen de verplichting om deze grond te accepteren blijven on verkort gehandhaafd. Doordat het protest van de gemeen te Westerschouwen om deze smeer grond op haar grondgebied op te slaan door de waarnemend voorzitter van de afdeling geschillen >ttn de Raad van State is gehonoreerd; zit de gemeente Zierikzee nu uiteindelijk nog steeds opgescheept met de afge graven vervuilde grond, die gezien de samenstelling niet tot chemisch afval worden gerekend. Om die reden heeft de Zierikzee na overleg met de pro vincie besloten om de voormalige stortplaats bij Levensstrijd als tijde lijke opslagplaats te gebruiken. Vijf jaar Voor deze tijdelijke opslagplaats heeft het college van b en w een vrij stelling van vijf jaar gekregen. Die vrijstelling is verkregen op grond bijgekomen is, die opgezet is door de zaken Trinity, de Stulp en de Snack corner (zaken waarvan overigens geen woordvóerder bereikbaar was - red). Doordat deze bedrijven hun initia tief niet vooruit hadden aangekon digd ontstond afgelopen zaterdag enige verwarring. „Toen wij met on ze bussen aankwamen stonden er al andere bussen en wisten de jongeren niet wat er gaande was", aldus Veer hoek. In de veronderstelling, dat de bussen de jongeren naar Pinky zou den brengen stapte de jeugd in. Voor de nieuwe dienst hoefde niet te worden betaald. De jongeren wer den gratis naar Renesse gebracht, konden de jas ophangen in de Stulp, een consumptie krijgen bij Trinity en een bak friet bij de Snackcorner. Veerhoek betreurt het dat er geen ruchtbaarheid gegeven is aan het nieuwe vervoer. „Ik weet dat de ou ders van veel van de jongeren in de veronderstelling leven, dat hun kin deren bij Pinky zijn. Als er dan on aangekondigd ineens een nieuwe bus gaat rijden, dat schept dat verwar ring". Veerhoek kan zich als ondernemer niet voorstellen, dat de voornoemde bedrijven er zakelijk wijzer van wor den door alles gratis te doen. „Dat kan volgens mij nooit en ik kan me dan ook niet aan de indruk onttrek ken, dat er andere dan zakelijke rede nen zijn geweest om in te springen op van enkele bepalingen uit de wet op de ruimtelijke ordening. Gedeputeer de staten van Zeelapd hebben inmid dels een Hinderwet-vergunning afge geven. Geschat wordt dat de kosten die tmet de aanleg van deze tijdelijke op slagplaats zijn gemoeid 130.200 be dragen. Op grond van de Interimwet Bodemsanering komt 10% van de to tale kosten voor rekening van de ge meente. Derhalve wordt voorgesteld ruim dertien mille beschikbaar te stellen voor deze saneringsoperatie. Behalve de problematiek van de vervuilde grond komen er tijdens de commissievergadering ook wat luch tiger onderwerpen aan de orde. Zo buigen de commissieleden zich over de inrichting van de een speelplaats op de groenstrook van het parkeer terrein in de Mosselboomgaard en de aanleg van een speelplaats bij de hoek De Jongestraat/Scheepstim- merdijk. In het eerste geval wordt ge dacht aan het aanbrengen van enkele eenvoudige voorzieningen waarvan de kosten op 8700,- zijn geraamd. Wat de speelplaats in de wijk Malta aangaat wordt gerekend op een be drag van 6830,-. De loonuren van de dienst gemeentewerken zijn hierbij niet inbegrepen. ZIERIKZEE - Op de rijksweg N-59 vond maandagmiddag ter hoogte van het vroegere buurt schap Kapelle een ingewikkel de aanrijding plaats waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. Mevrouw J. P. K. uit Zierikzee stak in een flauwe bocht een vracht auto voorbij. Toen zij naast het voertuig op de linkerhelft van de weg was zou zij zijn ge schrokken van een tegenligger. J. P. K. week uit naar rechts en schampte daarbij de vrachtwa gen. De tegenligger wist even eens door uitwijken een bot sing te voorkomen. Maar mevrouw P. M. V. D. uit Zierik zee die in een personenauto achter hem reed werd zo ver rast door de onverwachte situa tie dat een frontale botsing met J. P. K. volgde. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Er waren geen ernstige persoon lijke verwondingen. mijn initiatief". Met dat inspringen op Veerhoek's idee heeft de onderne mer overigens geen moeite. Hij had het alleen liever op een andere ma nier zien gebeuren. Om onduidelijkheid te voorkomen in de toekomst is Veerhoek voorne mens om zijn bussen duidelijk te markeren met bijvoorbeeld een Pinky-embleem. „Ik vind het gewoon jammer, dat ondernemers in dezelfde plaats om zo'n manier met elkaar moeten omgaan. Wij zijn met de bus begonnen om zo jongeren in de gele genheid te stellen naar Renesse te gaan. Vaak zijn ouders huiverig voor de bromfiets en de laatste ZWN-bus gaat om 21.45 uur terug naar Zierik zee. Na een jaar weten ze dat het ver voer met de Pinky-bus goed verloopt en ik ben bang, dat hierin nu veran dering komt". Veerhoek gaat overigens gewoon door met zijn bussen en hoopt (van zelfsprekend) dat de jongeren voor zijn bussen blijven kiezen, „Ik ben voorstander van het vrije onderne merschap, maar dan moet het wel eerlijk gaan". De ondernemer is ove rigens enige tijd uit het plaatselijke ondernemersoverleg gestapt, omdat hij er geen vertrouwen meer in zegt te hebben. „Er werden afspraken ge maakt, die niet werden nagekomen. Ik vind het echt kinderachtig alle maal. Als de jongeren zien, dat het tussen de ondernemers onderling niet klikt, dan kan dat nooit de sfeer ten goede komen". De Pinky-bus rijdt iedere zaterdag vanaf Zierikzee (de Beuze) om 21.00 uur naar Renesse en keert om 01.00 uur weer terug. In Brouwershaven pikt de bus de jeugd om 21.45 uur op om ze vervolgens om 01.45 uur terug te brengen. Het is vooralsnog onbe kend of de andere ondernemers slechts éénmalig de bussen hebben ingezet of dat zij dit iedere week gaan doen. ZIERIKZEE - Twee blokken huizen aan de Vlakestraat te Zierikzee heb ben maandagavond enkele uren zon der televisiebeelden gezeten nadat de kast waarin de aansluitkabels van de centrale antenne zaten werd openge broken. Dat zou gedaan zijn door een groepje jongeren die na het openbre ken van het kastje dat in een gangetje tussen de huizenblokken staat de aansluitkabels zouden hebben losge maakt. Naar aanleiding van aanwij zingen van mensen die wat hadden gezien stelde de politie een buurton- derzoekje in. ZIERIKZEE - Tijdens het weekend werd schade aangericht bij garagebe drijf Nobelpoort aan de Oudeweg te Zierikzee. Er werden twee ruiten in gegooid. Het rondvliegende glas richtte een schade aan van 2500 gul den doordat het ook een personenau to in de garage beschadigde. Over de wenselijkheid van het in voeren van betaald parkeren wordt verschillend gedacht. De leden van de commissie verkeer staan in principe postief jegens de invoering van be taald parkeren. De leden van de com missi e financiën houden er verschil lende opvattingen op na, terwijl ook in het college van b en w verschillend wordt gedacht over dit onderwerp dat de gemoederen al geruime tijd be zighoudt. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs vindt de financiële conse quenties van deze gehele operatie wel wat aan de hoge kant, maar heeft ver der geen overwegende bezwaren te gen de invoering van betaald parke ren. De wethouders Van Gastel en De Rijke staan afwijzend jegens dit idee, met dien verstande dat de De Rijke de invoering van het betaald parke ren wel wil overwegen als die opera tie geen extra kosten met zich mee brengt. Wethouder Groen daarente gen heeft zich duidelijk uitgesproken voor het parkeren tegen betaling. Dit met het oog op de leefbaarheid in het centrum. Het is derhalve aan de raad om op grond van alle pro's en contra's tot een oordeel te komen. SCHIPHOL - Het mannelijk cabi nepersoneel van de KLM mag onder weg in het vliegtuig de uniformpet afzetten, maar eenmaal buiten het toestel en met name in luchthavenge bouwen moet het hoofddeksel weer op. BRUINISSE - Niet minder dan 10.000 gulden aan contant geld in de vorm van tien briefjes van duizend gulden was de buit bij een inbraak in de personenauto van C. U. M. uit Rei- chartshausen (Duitsland). Het voer tuig stond geparkeerd op de parkeer plaats bij de jachthaven aan de Hageweg te Bruinisse. De dieven slaagden er maandagmorgen tussen 11.15 en 11.45 uur in om de centrale portiervergrendeling te vernielen. De persoonlijke papieren van de gedu peerde die ook werden gestolen wer den later op de dag teruggevonden in een sloot naast de rijksweg N-59 na bij De Blauwe Keet. Van het geld en de dieven ontbreekt elk spoor. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Meningen binnen college verdeeld Maken dergelijke borden binnenkort ook.deel uit van het stadsbeeld in Zie rikzee? ZIERIKZEE - De.resulta ambtelijke werkgroep hee heid en mogelijkheden va binnenstad van Zierikzee agenda die de gemeentera: oktober afwerkt. Deze raa uur in het stadhuis van Z: Op grond van haar bevindinge: komt de werkgroep tot een totaal va: 163 plaatsen waar betaald parkere: mogelijk is. Een aanzienlijk deel (6( hiervan bevindt zich op het Haver plein, terwijl ook er op de Oude Hc ven zo'n 32 plaatsen geschikt zijr Daarnaast zijn er ook op de Schuithc ven, Beddeweeg, Balie, Nieuwe Bc gerdstraat en Poststraat mogelijkht den om tot betaald parkeren over t gaan. Voor het Havenplein en Beddewee stelt de werkgroep het plaatsen va parkeerautomaten voor, terwijl voc Alle colleges van b en w in regio zijn positief ZIERIKZEE - Het al dan niet deelnemen aan de lande lijke actie voor de verbetering van de verkeersveiligheid is een van de agendapunten die ter sprake komen tijdens de raadsvergadering die donderdag 15 oktober in het stadhuis van Zierikzee wordt gehouden. Deze maande lijkse bijeenkomst begint om 19.30 uur. De Actie-25% is in het kader van het meerjarenplan verkeersveilig heid (1987-1991) ingesteld met het doel dat in het jaar 2000 het aantal ver keersslachtoffers met een kwart is te ruggebracht. Een van de uitgangs punten die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hierbij han teert is om de actie een regionaal ka rakter te geven teneinde een zo breed mogelijk publiek bij deze actie te be trekken. Een belangrijke rol hierbij is weggelegd voor de gemeenten. overeenkomen om gezamenlijk aan de actie deel te nemen. Vijf procent Gemeenten die aan deze actie wil len deelnemen krijgen tot taak om het aantal verkeersslachtoffers (do den en gewonden) jaarlijks met 5% terug te brengen. Voor Zierikzee bete kent dat, afgaande op het gemiddelde van 31 slachtoffers per jaar, jaarlijks een afname van anderhalf. Wil de gemeente daarentegen ook in aanmerking komen voor de zoge heten Resultaatpremie van vijf mille per bespaard slachtoffer, dan moet de gemeente hiervoor concrete plannen ontwikkelen en uitvoeren. Hiervoor kan een beroep worden gedaan op het Regionaal Orgaan voor de Verkeers veiligheid, een instantie die overi gens nog moet worden opgericht. Slaagt de gemeente erin om het aan tal verkeersslachtoffers met 5% terug te brengen dan komt deze in aanmer king voor de deze resultaatpremie. Beide vergoedingen zijn vrij te beste den. Verder stelt het ministerie van ver keer en waterstaat aanmoedigings prijzen beschikbaar voor gemeenten, bedrijven of particulieren die zich op bijzondere wijze hebben onderschei den wat de verkeersveiligheid be treft. Het college van b en w geeft in haar schrijven aan de raad te kennen dat zij dit initiatief toejuicht. Ook de da gelijkse besturen van de andere ge meenten in de regio huldigen een zelfde opvatting. Asielzoekers Dat wat op landelijk niveau inmid dels tot een heet hangijzer is gewor den, de opvang van asielzoekers komt eveneens ter sprake tijdens deze raadsvergadering. Ook Zierikzee is door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bena derd met het verzoek een aantal (8 a 10) op te nemen. Hoewel het college zegt dat ze de rijksvergoeding hier voor wel erg magertjes vindt, ruim 1100,-, stelt ze de raad voor om in te stemmen met de opvang van circa tien asielzoekers. Pinky-eigenaar betreurt wijze van introductie nieuwe busdienst RENESSE/ZIERIKZEE - Afgelopen weekeinde is door een drietal ondernemers in Renesse gereageerd op het initiatief van discotheek-eigenaar Wim Veerhoek om met speciale busjes jeugdige discogangers vanuit Zierik zee en Brouwershaven naar Renesse te vervoeren. De be treffende ondernemers hebben plotseling een eigen bus dienst opgezet en zijn vanaf hetzelfde 'station' aan de Beuze te Zierikzee jongeren gaan oppikken. Veerhoek betreurt de gang van zaken en noemt de onverwachte reactie 'kinderachtig', temeer omdat door een dubbele dienst verwarring is ontstaan bij het jeugdige publiek. Zoals wellicht bekend is Veerhoek als eigenaar van Pinky's disco in Re nesse vorig jaar begonnen met het op zetten van een busdienst. Samen met een Renesser taxi-ondernemer heeft hij jongeren in de wintermaanden vervoerd vanuit Zierikzee en Brou wershaven naar zijn discotheek in Renesse. En met succes, want weke lijks trekt de busdienst zo'n zeventig belangstellenden met een top tijdens een optreden van de popartiest Ri- chenel, toen er 95 jongeren van de busdienst gebruik maakten. Het was derhalve voorspelbaar, dat Veerhoek ook dit jaar weer van start zou gaan en daarmee is hij danook begonnen op 26 september jongstle den. Belangstellenden betalen zes gulden voor de rit en krijgen hier voor een consumptie en kunnen de 'jas gratis ophangen. „Ik zou het graag voortzetten in de zomermaan den, maar daarvoor is geen taxibe drijf in Renesse te vinden. Dan is er immers erg veel werk aan te winkel. Maar daarnaast denk ik, dat het Pinky-publiek, dat in de winter mee rijdt niet echt graag in de zomer maanden naar Renesse komt", aldus Veerhoek. Succesvol Het eerste weekeinde van dit jaar (26 september) ging het meteen suc cesvol, want volgens Veerhoek's zeg gen waren er meteen 70 reizigers. Hiervoor heeft hij geadverteerd in de krant. Afgelopen weekeinde echter bleek, dat er een nieuwe busdienst ZIERIKZEE - De.resultaten van het onderzoek dat een ambtelijke werkgroep heeft ingesteld naar de wenselijk heid en mogelijkheden van het betaald parkeren in de binnenstad van Zierikzee vormen een onderdeel van de agenda die de gemeenteraad van Zierikzee donderdag 15 oktober afwerkt. Deze raadsvergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis van Zierikzee. de andere locaties wordt gedacht aan parkeermeters. De kosten van dit be taald parkeren, waarvoor een maxi male duur van twee uur geldt, bedra gen een kwartje per kwartier. Tbn einde erop toe te zién dat niet de hand wordt gelicht met dit betaald parke ren stelt de werkgroep voor om naast een full-time parkeerwachter, een parkeerwachter voor twintig uur aan te stellen, terwijl het tweetal in het seizoen mei tot en mét oktober ver sterking kan krijgen van nog een part-timer. De totale kosten van het invoeren van betaald parkeren wor den geschat op 191.000,-, terwijl de opbrengsten met veertig mille achter blijven. Op grond van haar bevindingen komt de werkgroep tot een totaal van 163 plaatsen waar betaald parkeren mogelijk is. Een aanzienlijk deel (66) hiervan bevindt zich op het Haven plein, terwijl ook er op de Oude Ha ven zo'n 32 plaatsen geschikt zijn. Daarnaast zijn er ook op de Schuitha ven, Beddeweeg, Balie, Nieuwe Bo- gerdstraat en Poststraat mogelijkhe den om tot betaald parkeren over te gaan. Voor het Havenplein en Beddeweeg stelt de werkgroep het plaatsen van parkeerautomaten voor, terwijl voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3