De Koning erkent verlies van meer koopkracht echte minima Computer bepaalt mede wanneer schuiven dicht of open moeten WATERSTANDEN - Corrosie Stormvloed kering niet gevaarlijk Kamermeerderheid tegen suggestie Brinkman 2 De schuiven in de Stormvloedkering worden gesloten of weer geopend op het moment dat mede door een computer systeem wordt bepaald. Foto gemaakt tijdens de bouw. Geautomatiseerd systeem waakt over veiligheid Oostersehelde en omliggende gebieden NEELTJE-JANS - De Oostersehelde stormvloedkering is klaar. Wanneer prinses Juliana op 5 november de weg over de Oosterscheldedam officieel in gebruik komt stel len betekent dat de definitieve afsluiting van een water bouwkundig hoogstandje dat zijn weerga niet kent. Hoe wel het mensenwerk blijft is er voor de Zeeuwen toch veel meer aanleiding dan vroeger om zich veilig te voe len op het lage landje achter de Noordzee. Als het gaat stormen gaan de schuiven in de Stormvloedkering dicht. Het bepalen van het moment waarop dit moet gebeuren is een van de meest essentiële werkzaamheden. De men sen die daarvoor verantwoordelijk zijn worden bij gestaan door een geautomatiseerd Beslis en Simulatie Systeem dat wordt afgekort als BSS. Hieronder een overzicht van de werking ervan. Het BSS is een omvangrijk geauto matiseerd systeem dat uit voorspel lingen en actuele gegevens over getij den, afwijkingen van getijden, waterstanden, windrichting, winds nelheid en talrijke andere gegevens, bepaalt of er gevaar voor de Ooster sehelde en omliggende gebieden dreigt en derhalve sluiten van de ke ring noodzakelijk is. Het geeft advie zen over de wijze van sluiten en ope nen en bewaakt de gehele keringoperatie tijdens de uitvoering. Naast deze hoofdtaak zorgt het BSS voor bewaking van de andere computersystemen, voor het oproe pen van personeel indien een storing wordt geconstateerd in deze syste men of in het BSS zelf, voor het oproepen van personeel als er gevaar dreigt en het biedt de mogelijkheid systeem-onderhoud te plegen in het Topshuis en vanuit de lokatie Middel burg van Rijkswaterstaat direktie Zeeland. Daarnaast biedt het sy steem trainingsfaciliteiten. Astronomische getijden De basisgegevens van het systeem vormen de astronomische getijden. Deze getijden worden bepaald door de stand van de zon en de maan ten opzichte van de aarde. Zij zorgen elke zes uur voor de eb- en vloedstroom. Deze gegevens worden aangeleverd door de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat. Het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut, KNMI, zorgt voor de voorspelling van de afwijking van de waterstan den ten opzichte van de astronomi sche getijden. U kent dit wel van de weersvoorspellingen: Bij hoogwater vanavond in Vlissingen een halve me ter verhoging. Naast de afwijkende waterstanden levert het KNMI voor spellingen over windrichting, winds nelheid en golfhoogten. De voorspel lingen worden specifiek voor het Oosterscheldegebied gegeven en na eventuele aanvulling door het Hydro Meteo Centrum Zeeland, HMCZ, naar het BSS geleid. Wordt er storm verwacht, dan le vert de StormVloed Signalerings Dienst, Öe SVSD, beter bekend als de Stormvloèdwaarschuwingsdienst, eveneens zeer nauwkeurige voorspel lingen. Naastte voorspelde gegevens wordt het BSS\gevoed met aktuele gegevens gemeten door de meetpalen binnen en buiten het Oosterschelde- bekken. Met al deze gegevens gaat het BSS aan het werk. Door middel van een simulatiemodel, dat door Rijkswaterstaat is ontwikkeld wordt nagegaan wat de gevolgen zijn van een keringsoperatie voor de vei ligheid en het milieu. Blijkt uit de berekeningen dat bepaalde waarden worden over- of onderschreden, én daarmee bepaald dat voor het Oos terscheldegebied gevaar dreigt, dan gaat het BSS over tot het oproepen van materiedeskundigen van Rijks waterstaat, het beslisteam. Het BSS werkt in normale toestand onbe mand! In de tijd dat het beslisteam naar de kering onderweg is heeft het BSS al minimaal een simulatie uitge voerd. Is al sprake van een actuele golfaanval overschrijding, dan geeft het BSS nog enkele alternatieve si mulaties. Komen tijdens het onder weg zijn van het beslisteam nieuwe gegevens beschikbaar, dan wordt eveneens een nieuwe simulatie uitge voerd. Na evaluatie van de beschik bare simulatie uitkomsten geeft het BSS de daarbij behorende voor schriften voor een sluitingsactie van de kering. De voorschriften worden in een bepaalde volgorde op het scherm getoond, de zogenaamde voorkeursvolgordelijst. De volgorde wordt bepaald door het verwachte verval over de kering, de verwachte overschrijding van waterstandcrite ria, het mogelijk in werking treden van het Nood Signalering Systeem, de buitendijkse stabiliteit, de gol- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 oktober 3.35 176 09.15 -111 15.40 159 21.40 -154 8 oktober 04.10 174 09.50 -113 16.15 167 22.15 -151 7 oktober 01.35 186 07.55 -107 13.55 169 20.15 -154 8 oktober 02.10 192 08.25 -111 14.30 184 20.50 -153 7 oktober 04.05 187 09.25 .-122 16.15 166 21.40 -167 8 oktober 04.40 184 10.00 -125 15.45 173 22.20 -165 7 oktober 03.35 198 09.25 -127 15.45 184 21.45 -170 8 oktober 04.10 199 09.55 -130 16.20 194 22.25 -168 DEN HAAG - Minister De Koning- van sociale zaken heeft in tegenstelling tot zijn bewering van nog geen week geleden toegegeven dat veel meer minima koop krachtverlies lijden. Eerder zei hij dat voor 90 procent van de echte minima de koopkracht gelijk blijft of verbe tert, en dat dus tien procent zijn koopkracht ziet afne men. Nu zegt hij dat meer dan de helft van de echte mini ma koopkrachtverlies lijdt. Springtij: 9 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 faanval en de waterspanning, alsme de de golfbelasting op de schorren. Wijzigingen Gedetailleerde informatie over de in de voorkeursvolgordelijst vermel de keringsacties en hun gevolgen kan •verkregen worden op dezelfde wijze als de informatie over de actuele si tuatie. De verwachte getijden van een of meer lokaties in de Oostersehelde, de verwachte windsnelheid en -rich ting, de verwachte golfhoogte, gol faanval, waterspanning, het verwach te verval over de kering, enzovoorts. Dit alles voor een periode van twaalf tot zesendertig uur vooruit. Het beslisteam kan desgewenst wijzigin gen aanbrengen in de ter beschikking staande gegevens. Enkele minuten la ter is met deze-nieuwe informatie een simulatie uitgevoerd en na evaluatie in de yoorkeursvplgordelijst .opgeno men. Ook hier geldt dat de plaats in die lijst wordt bepaald door het afwe gen van de verschillende uitkomsten op veiligheid en milieu-aspekten. Uit de lijst met evaluaties kan het beslisteam die keringsoperatie kie zen, die het meest geschikt geacht wordt. Bij de keuze van een kering sactie stuurt het BSS een kerings voorschrift naar het CCC, de Centrale Computer Configuratie in het Tbps- huis. Het bedienend personeel van het CCC krijgt het sluitvoorschrift op de CCC-beeldschermen te zien. Cor recties zijn mogelijk, maar in de praktijk zal het CCC de opdracht tot de sluitoperatie volgens het gegeven voorschrift uitvoeren. Blijkt een van de processen niet of niet juist te werken, dan wordt het gehele oproepproces, net zoals bij de oproep van een verwacht gevaar, in werking gesteld. Uiteraard zal het BSS ook een oproep starten als het de afwezigheid of het niet juist func tioneren van de andere computer systemen of sensoren constateert. Dit keer worden de semafoonnum mers van technici door het BSS aan de automatische telefoonkiezer doorgegeven, de oproeppost wordt weer in kennis gesteld van het alarm. Het hele proces wordt gevolgd tot de technici in de bedieningsruimte van het Topshuis zijn en zich aan het BSS hebben gemeld. ïn een oogopslag kunnen zij zien waar de fout is opge treden. Voor detailinformatie kun nen zij de diverse storingsjournaals inzien, waarna het herstellen van het probleem kan beginnen. Is het pro bleem hersteld dan zal het BSS dat zelf constateren. De technici melden zich af en het BSS blijft in onbeman de toestand weer zijn taken uitvoe ren. Al is goede, elkaar controlerende, apparatuur een voorwaarde voor het goed functioneren van het BSS, de mens is en blijft hier echter de beslis sende factor. Een goed getraind beslisteam is een absolute voorwaar de voor het nemen van de juiste beslissingen. Wachten op gebeurte nissen, waarbij ervaring kan worden opgedaan in het gebruik van het BSS, is onverantwoord. De ervaring dient aanwezig te zijn, juist op het moment dat een alarmsituatie op treedt. Ook daarin is voorzien. In het BSS is, naast het operationele sy steem, een identiek trainingspakket aanwezig. Daarmee kan men alle om standigheden, zelfs de meest extre me, nabootsen. Dit kan zowel gedaan worden met gegevens die in de toe komst liggen, als met werkelijke ge gevens van gebeurtenissen die reeds gepasseerd zijn. Naast training van beslisteamleden kan men opgetreden alarmsituaties rustig evaluren en daarmee tevens alle mogelijkheden van het BSS leren gebruiken. DEN HAAG - Aan de vooravond van de algemene politieke beschou wingen in de Tweede kamer is D66- fractieleider Van Mierlo letterlijk ten val gekomen. Van Mierlo struikelde bij het verlaten van het Centraal Sta tion in Den Haag op weg naar het ka mergebouw. In het Westeinde- ziekenhuis werd geconstateerd dat pink en ringvinger van de rechter hand zijn gebroken. In een brief aan de Tweede Kamer bevestigt hij nu dat tien procent van de echte minima er volgend jaar meer dan 1 procent in koopkracht op ach teruit gaat en een beperkt aantal van hen zelfs meer dan 1,5 procent. Van de overige echte minima behoudt de helft de koopkrecht maar gaat de an dere helft er ongeveer 1 procent op achteruit. De bejaarden onder hen springen er iets gunstiger uit. Dit be tekent dat meer dan de helft van de echte minima volgend jaar zijn koop: kracht ziet dalen. De Koning reageert met zijn brief op berekeningen van de Voedings bond FNV. Die stelde dat een gezin er door de korting op de huursubsidie en de bezuinigingen op de gezond heidszorg volgend jaar tot maximaal 16 procent op achteruit zou kunnen gaan. Gemiddeld zouden de echte mi nima er twee procent in koopkracht op achteruitgaan, dat percentage van twee is volgens De Koning te hoog en geldt niet voor de hele groep. Initiatieven De bewindsman herhaalt in zijn brief nog eens dat initiatieven van ge meenten om mensen met een mini muminkomen financieel tegemoet te komen - onder andere de gemeente NEELTJE JANS - Corrosie van de geleidingsstrippen van de schuiven van de Stormvloedkering in de Oos tersehelde vormt geen gevaar voor het functioneren van de kering. Mi nister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat antwoordt dat op schrifte lijke vragen van het Kamerlid Lili- paly (PvdA). Ambtenaren van Rijks waterstaat hadden eerder al laten weten dat de corrosie het functione ren van de schuiven niet beïnvloedt. Tbr plaatse van de loopvlakken doet zich geen of nauwelijks corrosie voor, aldus de minister. Het onder zoek richt zich nu op de mogelijkheid om de geleidingsstrippen over de vol ledige breedte schoon te houden. Ver vanging van de strippen wordt niet overwogen. De corrosie is vermoedelijk te wij ten aan de hoge stroomsnelheid van het water in met name de Roompot in combinatie met aangroeiing door zee pokken, algen en mosselen. Over de kosten van de operatie om de corrosie te bestrijden valt nog niet veel te zeg gen. Vooralsnog wordt uitgegaan van geringe bedragen. Den Haag heeft hiertoe plannen ont vouwd - het algemene inkomensbe leid niet mogen doorkruisen. Derge lijke plannen volgt hij nauwlettend. Gemeenten mogen wel iets extra's doen maar de groep voor wie dat geldt kan niet te beperkt zijn. De Koning legt niet alleen de con clusies van de FNV grotendeels naast zich neer, ook in die in het rapport Minima zonder marge heeft hij wei nig fiducie. In dat rapport, dat is ge schreven op initiatief van de Rotter damse sociale dienst, is de inkomenspositie van huishoudens op het sociaal minimum in tal van klei ne, middelgrote en grote gemeenten doorgelicht. Minima zonder marge geeft volgens De Koning echter geen juiste weergave van die inkomenspo sitie. Isolement Er zijn volgens hem te weinig huis houdens (veertig procent) gehoord, inkomensbestanddelen zijn niet bij het inkomen geteld en uitgaveposten lijken te hoog gesteld. Bovendien vindt hij het niet genuanceerd ge noeg. De Koning gaat niet in op de onderzoeksconclusie dat minima steeds dieper in een sociaal isolement zakken door hun geringe financiële armslag. De Koning benadrukt nog eens dat terughoudendheid met betrekking tot de inkomensontwikkeling van de sociale minima onvermijdelijk blijft. Van koopkrachtbehoud voor alle Ne derlanders kan geen sprake zijn. Dat leidt tot een te versnipperd inko mensbeleid en doet de kosten teveel uit de pan rijzen. Bovendien moet er verschil blijven tussen de laagste in komens en de direct daarboven lig gende inkomensklassen, zo stelt de bewindsman. DEN HAAG - Voor dit jaar ver wacht het ministerie van economi sche zaken dat 32.200 zelfstandigen met een minimuminkomen, die ook over 1984 en 1985 een uitkering ont vingen, recht hebben op de eenmalige uitkering. De kosten ervan worden geschat op 71,1 miljoen gulden. De eenmalige uitkering aan zelfstandi gen loopt gelijk op met die voor de mensen met een minimumuitkering en bestaat sinds 1982. OPLOO - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur rammelt met geschut als hij zegt dat hij gemeenten eventueel wil verplich ten om asielzoekers op te vangen. Ik vraag me overigens af of hij daarmee ook doelde op de centrale opvang van die mensen. Dat zei burgemeester P. van Veggel van Oploo in de gemeente raadsvergadering, waar gesproken werd over de plannen van WVC om in het kerkdorp Stevensbeek 325 asiel zoekers onder te brengen. DEN HAAG - Zowel de regeringspartijen CDA en VVD als de PvdA zijn tegen de suggestie van minister Brinkman om het aantal asielzoe kers in Nederland aan een maximum te binden. Het zogenoemde quote ren van vluchtelingen is niet aan de orde, zo lieten de diverse woord voerders in een eerste reactie op de uitingen van Brinkman weten. kan hij zich de teleurstelling van Brinkman wel voorstellen. ,,Ik denk dat de man terecht baalt". De voorstellen van Brinkman gaan hem echter te ver. ,,Hij moet oppassen dat hij zelf geen angst voor vreemdelingen krijgt", zegt het kamerlid. Volgens Krajen- brink moeten de gemeenten in het uiterste geval maar gedwongen worden tot opname. Ze mogen zich niet langer aan hun verantwoor ding onttrekken, vindt hij. Van Traa, kamerlid van de PvdA, zegt 'dat de suggestie van Brinkman .helemaal niet kan: Nederland is niet te vol". Het is volgens hem nogal hypocriet dat de minister zich nu het lot van mensen in de bijstand aantrekt. „Alsof vluchte lingen de keuze kunnen maken tussen gewoon thuis blijven of hier bijstand te komen halen. Kenmerk van een vluchteling is nu juist dat hij niets te kizen heeft, zijn vertrek is altijd ge dwongen", aldus Van Traa. Nogal kras Vluchtelingenwerk Nederland noemt de uitspraak van Brink man in eerste reactie „nogal kras". Eventuele ihoeilijkheden bij de opvang mogen volgens een woordvoerder geen oorzaak zijn om mensen te weigeren. Werkver schaffing mag geen criterium zijn. Het gaat erom of de man of vrouw bescherming nodig heeft. Evenals Krajenbrink meent de woordvoer der dat het stellen van een maxi mum overigens ook in strijd is met verscheidene internationale verdragen die nederland onderte kend heeft. Minister Brinkman wil het aantal asielzoekers voor Nederland aan een maximum binden. Het VVD-Tweede-Kamerlid mr. Wiebenga zegt het eens te zijn met de doelstelling van de minister, maar kan niet instemmen met de middelen. In de praktijk lijkt een snelle procedure in combinatie met een centraal meldpunt en de nieuwe opvangregeling hem een beter middel toe om „de instroom van kansloze asielzoekers te ver minderen". Woordvoerder Krajen brink van het CDA stelt dat een vluchtelingenbeleid niet op aan tallen gebaseerd kan zijn. Nu .meer dan 300 gemeenten geen vluchtelingen willen opnemen en na de weigering van Stevensbeek Oktober Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Liesbeth Bink horst, dagelijks geopend 9.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Van 9 tot en met 26 oktober Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie 80 jaar vrouwenleven van alledag. Elke dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 6 oktober Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering onderwijs. 20.00 uur. Noordwelle Bezoek Femina door NBvP Noord welle. 10.00 uur. Nieuwerkerk Salem. Voorlichtingsdag VBOK. 10.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Woensdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Koffie-ochtend her waardering arbeid. Van 9.00 tot 12.00 uur. De Lichtboei. Dierenkeuring voor huisdieren kinderen. 13.30 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering publieke werken. 16.30 uur. Leger des Heilsgebouw. Informatie avond verslavingsproblematiek. 19.30 uur. Benedenzaal Gereformeerde kerk. Bijeenkomst van de Gereformeerde Vrouwen Contactgroep. 19.45 uur. Donderdag 8 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Informatiebijeen komst FNV over vakbondsschool. 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering fractie PvdA. 20.00 uur. Nieuwerkerk/Oosterland Reisje van leden afdeling Duiveland van Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Vertrek 8.00 uur uit Nieuwerkerk, 8.10 uur uit Ooster- land. Vrijdag 9 oktober Zierikzee De Graanbeurs. Najaarsvergadering ANBO. 14.00 uur. 't Kofschip. Inleveren kleding voor kinderkledingbeurs. Tussen 19.30 en 21.30 uur. Oosterland Oosterhof. Ledenvergadering Neder landse Patiëntenvereniging. 20.00 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee Onder de Beuze Actiedag van Hon ger hoeft niet door Wereldwinkel, 't Kofschip. Kinderkledingbeurs. Tussen 10.00 en 11.30 uur. De Lichtboei. Zelfhulpgroep Ouders van een overleden kind. 13.30 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Concertzaal. Opvoering van Wiener Blut door de Hoofdstadoperette. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rotonde Westenschouwen. Zeeuwse Vogelaarsdag. Vanaf 6.30 uur. De Bewaerschole. Opening expositie van Nella en Wim Wagemans. Maan dag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Vijfde Seniorendag. 13.30 uur. Middelburg COC-gebouw. Safe sex workshop. 15.00 tot 18.00 uur. De Schakel. Muntenruilbeurs met tentoonstelling. 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 12 oktober Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. ZVU-cursus Patchwork: kennis makingsavond. 19.00 uur. Goes Prins van Oranje. Inleiding M. Leer ling. 19.30 uur. Dinsdag 13 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over zeesleep vaart. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst voor leden van de vrijwillige brandweer van Westerschouwen. 19.30 uur. Woensdag 14 oktober Zierikzee Vrouwenontmoetingscentrum. Vis- straat 5. Thema-avond gezondheids zorg. 20.30 uur. Donderdag 15 oktober Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Raadsver gadering. 19.30 uur. Maandag 26 oktober Zierikzee Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland, Hatfieldpark 1, ZVU-cursus bloemschikken: kennismakings avond. 19.30-20.00 uur. Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland, Hatfieldpark 1, ZVU-cursus Calligrafie: kennismakingsavond. 19.30-20.00 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Maarstraat 2. Aanvang ZVU-cursus Vogels herkennen. 19.30 uur. Dinsdag 10 november Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over woordblind heid. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2