c Gedeputeerde W. Don opent nieuwe onderkomen van Corneliastichting Opinie-onderzoek Waterschap over zoetwater is begonnen Herinneringsplaquettes voor bemanning Koningin Beatrix DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geparkeerde auto beschadigd WA> my PÊ Bi Lr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 5 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24212 't Kofschip De Klimop Dorpen Voetbal Mogelijke aanpassing van openbare basis- Openbare basisschool De Klimop kan terug- In het kader van onze serie over dorpen op Zierikzee mist kansen tegen Baronie. (Pag. school 't Kofschip komt morgen (dinsdag) in de zien op een geslaagde fancy-fair. (Pag. 3). Schouwen-Duiveland dit keer de schijnwerper Zierikzeese commissie onderwijs aan de orde. op Looperskapelle. (Pag. 4). (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets onwijsgierig, dan met betrekking tot enig on derwerp stellig en dogmatisch te zijn. Hume Pleidooi voor deregulering zich in een oud visserspak te hullen aan hoie belangrijk een voorziening als de Corneliastichting voor Schou wen-Duiveland is. „De tijd dat de ment wordende bejaarden vanuit Schouwen-Duiveland in verpleegte huizen op de Bevelanden werden op genomen is voorbij. Met de uitbrei ding van de functie van de Cornelia stichting wordt tegemoet gekomen aan het streven om de zorg voor oude ren zo dicht mogelijk bij de ver trouwde omgeving te geven". Volgens vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd de auto van M. H. uit Zierikzee die stond geparkeerd aan de Kaersemakerstraat behoorlijk beschadigd door een onbekend geble ven automobilist. Het linkervoorpor- tier werd geheel vernield en er wer den krassen aangebracht op het voertuig. Het vermoeden bestaat dat de schade werd veroorzaakt door een rode Tbyota omdat dat door een getui ge werd gezien. ZIERIKZEE - Verkleed als een oude visventer die van achter zijn met blinkend koper versierde viskar de bewo ners van de Corneliastichting van een lekker vishapje voorzag heeft gedeputeerde W. Don de officiële opening verricht van het nieuwe onderkomen van de Cornelia stichting aan de Emil Sandströmweg in Zierikzee. De op zich feestelijke gebeurtenis werd door enkele sprekers aangegrepen om zich kritisch uit te laten over het door Den Haag gevoerde beleid op het gebied van de volksge zondheid. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Buien Nog steeds is er veel bewolking en is er kans op buien met onweer. De zuidwestelijke wind is matig tot krachtig en de maxipaum tempera tuur bedraagt 16 graden. Komende nacht daalt het kwik tot 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 okt.: Woensdag: Zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN* 6 okt. Zon op 06.48, onder 18.07 Maan op 17.50, onder' 05.38 Volle Maan: 7 okt. (05.13) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een Oceaanstoring, af komstig van de Golf van Biscaje, trekt vannacht via onze omgeving naar het noordoosten. De storing brengt enkele regen of onweersbuien. De wind draait daarbij van zuidoost naar zuidwest. De minima blijven met zo'n graad of 13 nog aan de hoge kant. Op dinsdag stroomt vanuit het zuidwesten iets koelere lucht naar onze omgeving. In deze lucht komen enkele opklaringen voor. In de loop van de dag kan zich plaatselijk op nieuw een bui vormen. De middag- temperaturen worden met zo'n graad of 17 ongeveer normaal voor deze tijd van het jaar. De zuidwestenwind is aan de kust en op het I Jsselmeer of en toe krachtig. Een nieuwe Oceaanstoring gaat vanaf woensdag ons weer bepalen. Het weer wordt de gehele week wis selvallig met af en toe regen en veel wind. Voorzitter van het bestuur van de Corneliastichting A. L. van Geesber- gen dook evenals burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee in de geschiedenis. Van Geesbergen vond de opening dan ook een goed moment om nog eens een woord van dank te richten aan de zusters Fran ciscanessen die de Corneliastichting meer dan een eeuw gelden in zierik zee hebben geïntroduceerd. Hoezeer Van Geesbergen het nieuwe onderko men ook toejuicht had hij toch ook zo zijn bedenkingen over de wijze waar op de bouw is voorbereid. Met name het nut om de ene na de andere ad viesinstantie bij de voorbereiding van de bouw te betrekken werd door hem in twijfel getrokken. ,,Nu het in de wereld van de volksgezondheid be zuinigen troef is ben ik er stellig van overtuigd dat door een verregaande vereenvoudiging van de procedure aanzienlijk bezuinigd kan worden" Zeker wanneer de verschillende over heden volgens Van Geesbergen zon der meer hun medewerking verleen den. In dit verband roemde hij de besluitvaardigheid van de aanwezige gedeputeerde W. Don die ten tijde van een bouwstop toch zijn fiat aan dit plan heeft gegeven. Van Geesbergen wees er verder op dat er aan de bereikbaarheid met het openbaar vervoer van de Cornelia stichting nog wel wat kan worden gesleuteld. Om dit probleem op te iossen vroeg hij dan ook de medewer king van provincie en gemeente. Een kenmerk van de nieuwe behui zing is de aandacht die aan het leef baar maken van het gebow is besteed. Geen kille, onpersoonlijke ruimtes waar de bewoners zich verloren voe len, maar een plaats waar rekening wordt gehouden met de behoefte aan privacy van de bewoners. Volgens de eerste burger van zierikzee, Assel bergs een essentiële voorwaarde voor een optimale zorgverlening. Eigendomsacte Terublikkend op het voormalige onderkomen van de Cornelia-bewo- ners aan het Havenpark meldde As selbergs dat nog deze maand de ei gendomsacte kan worden getekend, wardoor de bouw van de geplande 46 woningwetwoningen weer een stapje naderbij komt. Door de bouw en uitbreiding van de Corneliastichting is het voorzie Notaris als bemiddelaar voor privacy ZIERIKZEE - Alle zakelijk gerechtigden van de 14.900 hectare onbebouwde grond, die in principe in aanmerking komen voor de zoetwaterpijp zijn door het Waterschap Schouwen-Duiveland aangeschreven voor een opinie-onderzoek, dat de meningen over de zoetwaterpijp in de regio moet inventariseren. Het waterschap wil met dit onder zoek gehoor geven aan het standpunt van de algemene vergadering, die om duidelijk heid heeft gevraagd over de meningen in de regio.. Wie het vragenformulier niet te rugstuurt wordt geacht voorstander van de zoetwaterpijp te zijn en hiermee bereid de 130 gulden geschotsverhoging te accepteren. Met het opinie-onderzoek wordt het vergrote deel van de betrokken land bouwers persoonlijk in de gelegen heid gesteld zijn mening over de pijp kenbaar te maken. Enkele tegenstan ders van de pijp hebben zich tijdens de laatste algemene vergadering uit gesproken voor een dergelijk onder zoek. Volgens Waterschapsgriffier T. E. Overzet is het aan de zakelijk ge rechtigden om eventuele andere ge bruikers naar hun mening te vragen. ,,Het is voor ons niet mogelijk ande ren dan de zakelijk gerechtigden te benaderen", aldus Overzet. De twee vragen zijn overduidelijk: ,,Bent U voor of tegen de aanvoer van zoet water ten behoeve van de land en tuinbouw op Schouwen-Duive land?" en „Indien U voor de aanvoer van zoetwater bent, bent u dan tevens bereid maximaal 130 gulden per ha te betalen mits de kwaliteit en de kwa- niteit van het aan te voei-en water wordt gewaarborgd?". De 1200 formu lieren kunnen bij notaris mr D. van Eek worden ingeleverd. Hiermee blijft de privacy van de reagerende bezitters gewaarborgd. Van Eek al leen uitslag van de totalen, die overi gens bekend worden gemaakt. For mulieren kunnen tot 31 oktober worden ingeleverd. Het waterschap benadrukt in haar rondschrijven, dat er nog geen defini tief plan voor het zoete water is opge- vcrvolg pagina 2 ningenaanbod op het gebied van de volksgezondheid in de regio Schou wen-Duiveland niet alleen aanmer kelijk uitgebreid maar is ook de werkgelegenheid uitgebreid, Hoewel Asselbergs het aanbod van voorzie ningen voorouderen redelijk tot goed noemde en in dit verband een opsom ming van een reeks voorzieningen noemde maakte ook hij van de gele genheid gebruik om enige grieven richting rijksoverheid te melden. In het bijzonder de realiteit dat gemeen ten lang in onzekerheid verkeren over het budget dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur voor hét flankerend beleid be paalt ontlokte bij Asselbergs enig on genoegen. Daarbij betitelde hij het beleid voor de volksgezondheid als een hap-snap beleid. ,,Met een regel geving als die waarmee we nu worden gecoiifrönteerd komen we geen stap verder. Een consequent en samenhan gend beleid en rust, dat is rust, dat is hetgene waaraan we behoefte heb ben" aldus Asselbergs, die daarbij ook de samenstellers van het rapport Dekker een veeg uit de pan gaf door dat in hun visie nauwelijks rekening wordt gehouden met de taak die loca le en provinciale overheid op het ge bied van de volksgezondheid hebben. Gedeputeerde Don gaf alvorens Verkleed als visventer verrichtte gedeputeerde W. Don de officiële opening van het nieuwe onderkomen van de Cor neliastichting door de bewoners aan lekker vishapje aan te bieden. Reddingswerk bij ramp veerboot wat onderbelicht MIDDELBURG - Schipper I. Breen en de opstappers van M. K. overbeeke, M. L. J. Muste, P. F. Koppenaal en F. M. van Oeveren van de reddingboot Koningin Beatrix uit Burghsluis hebben samen met nog tien andere Zeeuwse redders een herinnneringsplaquette ontvangen als blijk van waardering voor hun inzet bij de reddings operatie rond de veerboot Herald of Free Enterprise, die begin maart voor de kust van Zeebrugge verging. Deze plaquette werd hun door de commissaris van de koning in, dr C. Boertien in de Statenzaal in Middelburg over handigd. In aanwezigheid van onder andere de directie van de Koninklijke Zuid hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, de Belgische consul-generaal A. Bouckaert en de bestuursdirecteur van West-VIaande- ren Van der Moere sprak Boertien zijn bewondering uit voor de inzet van de bemanningsleden van de drie reddingboten: de Koningin Beatrix uit Burghsluis, de Javazee uit Bres- kens en de Tuimelaar uit Cadzand. Ongekend Boertien stond tijdens deze sobere plechtigheid stil bij de noodlottige gebeurtenissen van die zesde maart, toen de Herald of Free Enterprise even buiten de haven van Zeebrugge kapseisde. Hierbij vonden 189 opva renden de dood. „Een ramp van onge kende omvang in deze contreien" om schreef de commissaris de ramp met de veerboot. In de hele publiciteitsgolf die kort na het gebeuren losbarstte zijn vol gens Boertien de inspanningen van de bemanningsleden wat op de ach tergrond zijn geraakt. „Het is goed dat de buitenwereld zich realiseert dat er vrijwilligers zijn die veelal on der moeilijke omstandigheden en met gevaar voor eigen leven hun werk verrichten". Boertien hield zijn ge hoor voor dat het redden van mensen een lange traditie heeft in Zeeland. Hij noemde in dit verband de naam Frans Naerebout die in het Zeeuwse volkslied wordt bezongen. Ook do rol van de echtgenotes van de redders werd door Boertien nog eens onder de aandacht van de aan-' wezigen gebracht. „Bij nacht en ontij blijven zij in onzekerheid achter. Bo vendien vervullen zij een rol bij de eerste opvang wanneer de mannen hun taak hebben volbracht". Voor de aanwezige dames derhalve een bloe metje. Moeilijk De scheidende directeur van de Ko ninklijke Zuidhollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelin gen M. A. Leis, die na voorzitterschap van twaalf jaar de voorzittershamer overdraagt aan mr J. C. van Munster van Heuven, zei het een moeilijke zaak te vinden om op de noodlottige gebeurtenissen van die zesde maart terug te blikken. „Van een glorieuze redding kan beslist niet worden ge sproken. Om op gepaste wijze waar dering uit te spreken voor de inzet van de redders die urenlang bezig zijn geweest met het bergen van stof felijke overschotten en het in veilig heid brengen van overlevenden, had de maatschappij besloten om na de jaarlijkse inspectietocht de „mannen van het eerste uur" een herinne ringsplaquette te overhandigen. Scheidslijnen De Belgische consul-generaal in Nederland, A. Bouckaert, noemde de aanleiding van de samenkomst een drama, dat evenwel tot een stuk saamhorigheid heeft geleid. „Het wa ter tussen België en Nederland mag dan vaak tot problemen aanleiding geven. In dit geval was het een bin dende schakel. Water verslindt en vervolg pagina 2 Schipper I. Breen van dc Koningin Beatrix uit Burghsluis was een van de schippers die in aanmerking kwam voor een herinneringsplaquette als eerbe wijs door zijn inzet tijdens de reddingsoperatie bij de gekapseisde veerboot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1