Welzijn dieren Nederland in mooi boek beschreven NIEUWS OP WIELEN W3 De vernieuwde Opel Senator; uitbouw van Omega-concept ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 oktober 1987 Nr. 24211 5 ZIERIKZEE - Bij de Staatsuitgeverij is het boek Welzijn van dieren in Neder land verschenen. Dit boek beschrijft de leefomstandigheden van dieren in de landbouw, maar ook van huisdieren zoals honden, katten, konijnen en vogels, en van minder voor de hand liggende diersoorten als apen, tijgers en reptielen in onder andere de Nederlandse dierentuinen. Het welzijn van dieren is een ac tueel onderwerp dat veel emoties oproept. Bijna iedereen is erbij betrokken. Veel mensen houden zelf huisdieren en hebben daar plezier in. En bijna ieder een gebruikt dierlijke produkten, waarvoor in de veehouderij jaarlijks miljoe nen landbouwhuisdieren worden gehouden en gedood. Kinderen en dieren gaan prima samen. Het boek Welzijn van dieren in Nederland is tot stand gekomen met steun van het ministerie van landbouw en visserij. Dat bete kent niet dat de gepubliceerde op vattingen ook die van het ministe rie zijn. Het boek geeft zo objectief mogelijk weer wat er over het welzijn van dieren be kend is en wat de heersende opvat tingen hierover zijn. Aan het woord komen wetenschappers, dierenbeschermings-organisaties, het agrarisch bedrijfsleven, de overheid en bijvoorbeeld ook een dierenarts en een asielbeheerder. De vele verschillende belangen en even zo. vele verschillende menin gen over welzijn van dieren ko men aan de orde. Rasproblemen worden besproken en bepaalde in grepen die op dieren worden uit gevoerd, zoals bijvoorbeeld het couperen van oren en staarten. En ook het beschermen van dieren en de overheid en de internationale aanpak van dierenwelzijn komen aan de orde. Een dier als gezelschap In Nederland worden zo'n 22 miljoen dieren uit liefhebberij of als gezelschap gehouden: van hon den, katten, konijnen en kanaries tot goudvissen en witte muizen. De meeste mensen houden hun huisdieren met de beste bedoelin gen. Toch is de kennis over gedrag, voeding, huisvesting en verzor ging dikwijls erg beperkt. Te vaak worden dieren nog in een opwel ling, ondoordacht aangeschaft. Mensen realiseren zich niet, of nauwelijks, dat ze met een een voudige aanschaf voor jaren de verantwoordelijkheid en de dage lijkse verzorging van een dier op zich nemen. Jaarlijks worden duizenden honden en katten op straat gezet, achtergelaten, naar een. asiel ge bracht, of afgemaakt zonder me dische redenen. Vogels worden losgelaten en vissen door de wc gespoeld. Allen maar omdat men sen zich erop hebben verkeken. Het is gemakkelijker om een dier aan te schaffen dan om het op een behoorlijke manier weer kwijt te raken. Veel gezelschapsdieren worden gefokt op 'uiterlijk schoon'. Ze moeten er zo uit zien als mensen mooi vinden; groot, klein, dik dun, met stevige kaken, korte ste keltjes of hele lang haren. Het fokken met rashonden en raskat ten is tegenwoordig zo ver gegaan dat soorten worden gefokt waar bij ernstige lichamelijke gebre ken en karakterafwijkingen voor komen. Gebreken die zeer nadelig kunnen zijn voor de dieren en hun levensduur vaak aanzienlijk ver korten. Alleen maar omdat men sen een bepaald uiterlijk zo mooi vinden. Waar ligt de grens van wat mensen kunnen en mogen doen met dieren? In de loop der jaren zijn land bouwhuisdier-rassen ontwikkeld die beter beantwoorden aan het doel waarvoor de dieren worden gehouden. Daardoor is bijvoor beeld de melkgift van koeien toe genomen, groeien varkens sneller en leggen kippen meer eieren. In de moderne intensieve veehoude rij kunnen veel meer dieren op een veel kleiner oppervlak dan vroe ger gehuisvest worden. Deze ruim- tebesparende, economisch renda bele huisvestingssystemen in de intensieve veehouderij hebben wel geleid tot heel andere leefom standigheden voor dieren. Var kens, pluimvee en vleeskalveren worden zo produktiegericht ge houden dat ze hun natuurlijke soorteigen gedrag nog maar moei lijk kunnen uitvoeren. De beperk te bewegingsvrijheid van de die ren, de vaak saaie omgeving waarin ze worden gehouden en be paalde ingrepen die op de dieren worden uitgevoerd, staan steeds meer ter discussie. Er wordt ge werkt aan het ontwikkelen van betere huisvesting voor dieren. Scharreleieren hebben hun intre de gedaan en sinds kort ook schar relvarkensvlees. Consumenten ra ken steeds beter geïnformeerd en kunnen afgewogen keuzes maken. Er zijn echter veel verschillende belangen in het geding waardoor verbeteringen van het welzijn van dieren vaak niet van de ene dag op de andere kunnen worden doorge voerd. Welzijn van dieren in Ne derland is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de Staatsuitge verij, Christoffel Plantijnstraat, 's-Gravenhage, telefoon 070- 789880. ZIERIKZEE Muziekschool Voor belangstellenden is er mor gen, zaterdag 3 oktober, een informa tiebijeenkomst voor de cursus Lichte muziek, improvisatie en jazz in de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee. De musici Moreno Beverini en Wer ner de Witte geven tussen 11.00-12.30 uur een toelichting op de cursus, die bedoeld is voor muzikanten vanaf veertien jaar. WESTERSCHOUWEN Opbrengst De landelijke collecte van de Ver eniging tot Steun aan de Nierstich ting heeft in de gemeente Wester- schouwen de volgende opbrengsten opgeleverd. Renesse: 816,90. Burgh: 659,20. Haamstede: 1092,60. Se- rooskerke: 111,95 en Noordwelle 235,20. Gevers en collectanten wor den voor hun inzet en goede gaven be dankt. BURGH-HAAMSTEDE Dorkashulp Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de Dorkasgroepen van Schou- wen-Duiveland werd opnieuw de aandacht gevraagd voor de nood van verdrukte christenen en joden in Oost-Europa en Afrika. Via een dia serie vertelde de landelijke leider van Dorkas Aid International, Gerrit van Keulen, hoe de situatie van deze groepen onder andere in Roemenië is. Hij riep op om de goederen die daar schaars zijn zoals kleding, voedsel en medicijnen en bijbels die daar verbo den zijn vanuit ons land beschikbaar te stellen. Hier op het eiland wordt door de Dorkasgroepen kleding ver zameld in de verzamelschuur aan de Blokweg te Zierikzee en op de beken de adressen in Burgh-Haamstede. De kleding die schoon en heel moet zijn wordt via Dorkashulp verzonden. Uit beide Dorkasschuren werden dit najaar 350 zakken kleding overge bracht naar Andijk om van daaruit te worden verstuurd naar Ethiopië. De wat minder goede kleding gaat naar de christelijke liefdadigheidsinstel ling de Vereniging tot Heil des Volks in Amsterdam die zich inzet voor mensen aan de rand van de samenle ving. Hulsvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschou- wen, hield als eerste bijeenkomst van het seizoen een introductiemiddag voor de nieuwe leden. Voorzitter me vrouw Pieterman belichtte het pro gramma van de tweemaandelijke bij- oenkomsten tot en met mei 1988, alsook het werk van de verschillende clubjes. In het tweede deel van de bij eenkomst was het aan J. Alsema, voorzitter van de Rode Kruis- afdeling, om te vertellen over de or ganisatie en het werk van het Rode ring. Langs het Zuidplein en de Maastunnel voerde de reis naar Lei derdorp, waar koffie met gebak klaar stond. Via Schiphol werd de reis voortgezet naar Amsterdam en ver volgens door de Zaanstreek naar Pur- merend en Nibbixwoud, waar de kof fietafel werd verzorgd. Via een aantrekkelijke route kwamen de rei zigers in Lelystad aan, waar een film werd bekeken om vervolgens in Heer- kerk te dineren. Daarna restte alleen nog de terughuis, waarbij de voor zitster Van Oeveren-chauffeur Hage bedankte en tevens blij zei te zijn met de meereizende Canadezen. Collecte Nierstichting De collecte voor de Nierstichting Nederland heeft in de kern Zonne- maire een bedrag van 375 gulden op gebracht. De organisatoren bedanken alle mensen die door hun gift aan de tot standkoming van meewerkten. En de collectanten voor hun vrijwillige inzet. NOORDGOUWE Collecte Nierstichting De collecte voor de Nierstichting Nederland heeft in de kern Noord- gouwe f 378,10 opgebracht. Alle men sen die met hun gift aan dit resultaat meewerkten en de vrijwilligers die collecteerden worden door de organi satoren bedankt. OOSTERLAND Patiënten De leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Neder landse Patiënten Vereniging komen vrijdag 9 oktober bijeen in vereni gingsgebouw Oosterhof te Ooster- land. De algemene ledenvergadering begint om 20.00 uur en omvat onder meer een lezing van G. van den Berg, directeur van de NPV, die spreekt over de patiënt en diens rechten. Er is gelegenheid om Van den Berg na diens toespraak vragen te stellen. Oud papier ophalen Op zaterdag 3 oktober halen leden van de Gereformeerde Gemeente in Oosterland weer oud papier op ten bate van de zending. De bewoners wordt verzocht het papier en karton gebundeld langs de stoeprand klaar te zetten. Men rijdt rond vanaf 9.30 BRUINISSE Oud papier Ten bate van de Mbumazending wordt morgen, zaterdag, oud papier opgehaald in Bruinisse. Men komt vanaf 8.30 uur langs en het verzoek is het papier zo mogelijk gebundeld ge reed te zetten. Lampion-optocht Traditioneel sluit de Stichting Festiviteiten Bruinisse haar activi teiten af met de lampion-optocht voor de jeugd door een donkere avond. Dit jaar gebeurt dat op zater dag 3 oktober. Vanaf zeven uur 's avonds zijn bij de muziektent de lam pionnen voor een gulden verkrijg baar. Rond half acht paradeert de muziekvereniging Nu met Hope en kan de jeugd met hun lampion aan sluiten achter de muziek voor een rondgang door het dorp. Vogelruilbeurs De vogelvereniging De Nachtegaal houdt in de toekomst haar vogelruil beurzen op de eerste zaterdag van de maand. Deze verandering treedt in op zaterdag 3 oktober. Dan is de beurs in het clubgebouw aan de Mo lenweg geopend van tien tot twaalf uur. De beurs is voor iedereen toegan kelijk en er zijn opkopers aanwezig. Reisje De bejaarden uit Bruinisse maak ten onder leiding van mevrouw Kik- De Jonge een tripje naar de Storm vloedkering. De reis voerde de circa vijftig ouderen over het eiland. Leo Hakbijl reed de bejaarden over de hulpbrug naar het werkeiland Neel- tje jans. Voor de meeste reizigers be tekende dat een eerste kennismaking met de Stormvloedkering. Aan de hand van filmbeelden werd een en ander nog eens wat verduidelijkt, waarna een rondvaart werd gemaakt om de kering nog eens van de andere zijde te bekijken. Op de terugweg werd een koffiestop gemaakt bij sportcentrum Krayestein om daarna binnendoor terug te keren naar Bru waar de tocht in café Storm met een koffietafel werd afgesloten. MIDDELBURG Muntenruildag De vereniging van verzamelaars van munten, penningen en bankbil jetten Numismatische Kring Zeeland houdt op zaterdag 10 oktober een muntenruildag met tentoonstelling. Het evenement wordt gehouden in ge bouw De Schakel Bachtensteene 14 te Middelburg en is vrij toegankelijk voor alle belangstellenden. Elke be zoeker wordt een munt aangeboden en men kan gratis munten laten taxe ren. De muntenruildag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Multatuli Op zaterdag 14 november is in de Koorkerk van de Abdij te Middel burg een academische zitting die in het teken staat van de herdenking van Multatuli. Na de officiële ope ning door de commissaris der koning in dr C. Boertien vindt een program ma plaats met muziek, herdenkings rede en een optreden van het Multa- tuli-theater. Aanvang 14.30 uur Kruis. Hij benadrukte, dat het vele werk op vrijwillige basis wordt ge daan. Onkosten worden bestreden uit de lidmaatschapsgelden en collectes. De aanwezheid in oorlog- en rampge bieden over de gehele wereld, vakan tieprojecten zoals de Henri Dunant, de EHBO-collones, het Jeugd Rode Kruis, het Welfarewerk enzovoort waren enkele van de velen zaken, die het Rode Kruis tekenen. Uiteraard werd Alsema dank gezegd voor diens uiteenzetting en een enveloppe met inhoud kwam ten goede aan de orga nisatie. RENESSE Crystal Barnes in Trinity In discotheek Trinity te Renesse is zaterdag 3 oktober een optreden van Crystal Barnes. Een 17-jarige scholie re uit Spijkenisse die tweede werd in de Soundmixshow. Zij bracht daarbij Easy to be hard uit de musical Hair te gehore. Haar eerste nummer is in middels ook op plaat uitgebracht. Het heet Stubborn live en staat op de lp Het beste uit de Soundmixshow. ZONNEMAIRE Ouderensoos De algemene soos voor ouderen in Zonhemaire heeft haar jaarlijkse uit stapje achter de rug. Hoewel het bij het vertrek nog behoorlijk regende •kwam hierin na het passeren van het Hellegatsplein duidelijk verande Uiterst compleetluxe en ruim NOORDGOUWE - Bij garagebedrijf Akkerdaas in Noordgouwe is hij te zien: de nieuwe Opel Senator. In navolging van de succesvolle introduktie van de nieuwe Omega, die door een internationale jury van Europese autojournalisten tot auto van het jaar 1987 werd gekozen, vernieuwt Opel nu zijn topmodel. Het nieuwe topmodel wordt gekenmerkt door een uiterst complete uitrusting, veel luxe en een optimaal comfort. Bij de ontwikkeling van de nieuwe Senator is Opel verder ge gaan op de weg die men reeds bij de Omega had ingeslagen. Maar de Senator moet niet gezien wor den als een luxe-versie van de Om ega. Het is een compleet andere auto. Een auto waarin veel techni sche snufjes zijn verwerkt die het rijcomfort moeten vergroten. Zo beschikt de duurste uitvoering, de Senator CD, standaard over zowel cruise-control als ride-control. De ze laatste voorziening stelt de be stuurder in staat vanachter het stuur het veercomfort te regelen. Een hobbelige weg, ride-control op 'comfort' en alle hobbels wor den gladgestreken. Volgens de fa briek tot een snelheid van 115 ki lometer per uur. Keuzemogelijkheden Ook de electronisch bediende automatische versnellingsbak in de CD-uitvoeringen kent een keu zemogelijkheid. Wie zo zuinig mo gelijk wil rijden zet de handle op economy. Wie de volle 177 pk uit de drie liter metende zes-cilinder motor wil halen zet de pook een voudigweg op sport. De bedie- ningshandle van de automatische transmissie kent ook een winter- wT stand. Dit om onder winterse om standigheden perfekt wegrijden zonder doorslaande wielen te ver zekeren. De goedkopere Senators met naar keuze een 2,5 of 3,0 zesci linder in het vooronder worden geleverd met een handgeschakel- de vijfbak. Veiligheid en comfort Het remsysteem bestaat uit schijfremmen rondom met een anti-blokkeersysteem. Zowel voor- als achterwielophanging werken koerscorrigerend en zor gen daarmee voor een neutraal bochtgedrag en een uiterst be trouwbare richtingsstabiliteit on der alle omstandigheden. Zoals al gemeld kan de nieuwe Opel Senator uiterst compleet worden genoemd. Met name de CD-uitvoering zit vol met aller hande nuttige zaken: airconditio ning, koplampsproeiers, boord computer, electrisch bediende ramen voor en achter en electrisch verstelbare koplampen. Verder in de Senator CD zelfs verwarmde voorstoelen én achterbank. Die achterbank is dan ook nog eens in drie delen neer te klappen hetgeen de toch al niet geringe ruimte van de wagen nog aanmer kelijk vergroot. De nieuwe Senator vertoont nog vloeiender lijnen dan het oude model. De CW-waarde bedraagt 0,30 wat voor een wagen van der gelijke afmetingen zeer goed te noemen is. Het interieur van de Senator is luxueus zonder overda dig aan te doen. Voor de neus van de bestuurder een zeer compleet instrumentarium met de nodige snufjes waaronder het zelfdiagno sesysteem. Bij storingen gaat ei een lampje op het fraai verzorgde dashboard branden. Bij garage Akkerdaas kan men dan onder de motorkap een analysesysteem aansluiten zodat men in mum van tijd weet wat er hapert. De Senator is met zijn top van 220 kilometer per uur een snelle reiswagen. De nadruk ligt op com fort en bedieningsgemak. Zo be schikken de achterpassagiers over hun eigen verwarmingskanalen en kunnen deze de verwarming achter onafhankelijk van de ver warming van het voorcomparti ment regelen. De twee buitenspie gels zijn electrisch verstelbaar en worden electrisch verwarmd. Ui teraard op dit model ook centrale portiervergrendeling. De nieuwe senator.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5