Aanzienlijke tekorten nopen tot wijziging van financieel beleid Echtpaar Kleppe heeft de reis! Jos Kruik uit Burgh-Haamstede schoolkampioen Slagersvakschool DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer BCA WA> W* Pt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jeugd Honger Brood Libre Gabri de Groot stopt na een periode van der- De Zierikzeese Wereldwinkel levert een bijdra- Maandag start de Week van het Brood. Een Sjaak Visser heeft het toernooi in de categorie tien jaar met de Stichting Jeugd Schouwen- ge aan de actie Honger hoeft niet. (Pag. 4). ideale gelegenheid om de lezers eens te vertel- jeugd libre gewonnen. Een verslag. (Pag. 13). Duiveland. (Pag. 2). len over nieuwe en oude zaken. (Pag. 9). VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 144ste jaargang Nr. 24211 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zekerste weg om niet te falen, is vastbesloten zijn om te slagen. Sheridan Gemeentebegroting Middenschouwen: belastingen omhoog SCHARENDIJKE - „Wij komen meer en meer tot de overtuiging dat een andere be- grotingsaanpak noodzakelijk is. De rek is uit de begroting. Los hiervan zijn andere fei ten aan te wijzen die een wijziging van het financieel beleid nodig maken", aldus het college van b en w van de gemeente Middenschouwen in de aanbiedingsbrief voor de begroting 1988. „Naar onze mening zal een evenwicht gevonden moeten worden tussen handhaving van het huidige voorzieningenniveau en de prijs die daarvoor moet wor den betaald. Dat er voor de burger onplezierige beslissingen zullen vallen is voorspel baar", aldus het college. De budgetprognose 1988 tot en met 1991 geeft voor 1989 een financiële achteruigang te zien ten opzichte van de begroting 1988 van globaal 37.500 gulden. Het college verwacht dat dit bedrag rond de jaren 1990 en 1991 op zal lopen tot ongeveer 80.000 gulden. „We zien ons voor de keuze gesteld van het schrappen van bepaalde voor zieningen of het verhogen van in komsten. Dit zal wel betekenen dat niet altijd aan belastingverhogingen te ontkomen valt". Het college stelt voor de belastingen met twee procent te verhogen. De toeristenbelasting zou volgens het college met 5 cent ver hoogd kunnen woren tot 55 cent per persoon per nacht. Maatregelen Naar aanleding van de 'niet onaan zienlijke' tekorten die de budgetprog nose laat zien stelt het college dat er onderzoek verricht moeten worden naar de vraag of de ieder jaar ge raamde uitgaven in verhouding staan tot de daadwerkelijke uitgaven. Op een aantal funkties van de begroting worden zowel inkomsten als uitgaven geraamd. „Er zal een nadere studie nodig zijn naar de verhouding tussen deze inkomsten en uitgaven. Ook moet bezien worden in hoeverre an dere inkomsten voor de gemeente ge vonden kunnen worden", aldus het college. Gesteld wordt verder dat er behoefte is aan een goede kredietbe waking. „Dreigende overschrijdin gen bij het werken met budgetten dienen vroegtijdig te worden gesig naleerd". De werkgroep automatisering heeft haar eerste werkzaamheden voltooid. Onderzocht is de automati seringsbehoefte binnen het gemeen- Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 MM telijk apparaat. „Op voorhand willen wij wel vermelden dat de invoering van automatisering consequenties zal hebben. Zowel op het financiële vlak als in de personele sfeer". De de centralisatie brengt voor de gemeen ten extra werkzaamheden met zich mee. „Een kritische kanttekening plaatsen wij bij het feit dat decentra lisatie niet steeds betekent dat be schikbare rijksmiddelen eveneens worden doorgedecentraliseerd". In de ontwerpbegroting is een uit breiding van de secretarie-afdeling financiën opgenomen. Het gaat hier om uitbreiding met een part-time kracht. „Deze uitbreiding is nodig om bij de andere medewerkers ruim te te scheppen zich bezig te houden met een nadere bestudering van het financiële beleid voor de toekomst, het invoeren van de automatisering, het verminderen van de kwetsbaar heid van de afdeling financiën, en het verbeteren van de interne controle". Bezuinigingen In de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting staan ook een aan tal aanbevelingen tot bezuiniging. Het onderhoud van groenvoorzienin gen wordt tot heden toe uitbesteed aan werkvoorzieningsschap De Zuid hoek. Overigens tot volle tevreden heid van de gemeente. In het kader van de bezuinigingen stelt het college niettemin voor deze werkzaamheden voortaan door de medewerkers van de buitendienst te laten verrichten. Het college constateert verder dat de kosten van de vrijwillige brandweer een 'excessief grote groei' hebben doorgemaakt. „Dit betekent dat nieuwe investeringen aan een kriti sche beschouwing zullen moeten wor den onderworpen", aldus het college. In de aanbiedingsnota bij de begro ting 1986 meldde het college reeds dat men wilde komen tot een meer plan matig bouw- en woningtoezicht. „Me de ten behoeve daarvan hebben we luchtfoto's van de kernen Kerkwerve, Scharendijke en Ellemeet laten ma ken. Na ampele overwegingen heb ben wij besloten om het bouw- en wo ningtoezicht op de huidige voet voort te zetten. Het meer planmatig contro leren heeft personele consequenties die voor ons onaanvaardbaar zijn", aldus het college. Wat betreft de huis vesting van de twee basisscholen in Kerwerve worden in de aanbiedings brief nog geen concrete voorstellen gedaan. Evenmin is er al duidelijk heid over het toekomstige welzijnsbe leid. Dat laatste hangt samen met de verdeling van het budget voor het flankerend beleid. Op het gebied van sport stelt het college voor de jeugd- subsidieregeling Middenschouwen in te trekken Eerder besloot de raad in meerder heid de subsidie voor de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland te stop pen. In de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting 1988 stelt het colle ge voor de Stichting opnieuw te gaan subsidiëren. „Wij zijn van mening ge bleven dat aanzienlijke waarde moet worden gehecht aan de culturele voorstellingen die deze stichting or ganiseert. Bij het wegvallen daarvan zouden de toch al geringe culturele activiteiten in deze regio tot bijna nul worden gereduceerd", aldus het colle ge. Wat betreft de volkshuisvesting stelt het college dat sociale woning bouw ook in de kernen Ellemeet en Kerkwerve gewenst is. Daar wordt meteen bij aangetekend dat het nog maar de vraag is of de coqtigentering daartoe mogelijkheden biedt. In de aanbiedingsbrief kondigt het college aan binnenkort te komen met een voorstel tot definitieve regeling van het kamperen bij de boer. „Ook dit jaar hebben wij overstanden ge-, constateerd bij de recreatiebedrijven. Volgend jaar zullen wij zonder par don tegen deze ondernemers optre den met duidelijke sancties. Binnen kort zullen wij in contact treden met de inwoners die boten en caravans buiten stallen. Het is onze bedoeling deze stalling voor het komend sei zoen aan banden te leggen". ZIERIKZEE - Het Zierikzeese echtpaar C. J. Kleppe uit de Pieterseliestraat is winnaar van de grote puzzel- prijs van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Gedurende de speciale Nieuwsbodemaand heeft het echtpaar vier keer een goede puzzel ingeleverd en daarmee maakte het kans op de hoofdprijseen driedaagse reis naar het Westduitse Bad N'euenahr. Nieuwsbode-directeur DL. van 't Leven en chef-redacteur A. van der Wouden hebben de prijs aan het gelukkige paar overhandigd. De prijswinnaars waren vanzelfsprekend verrast en blij met de prijs. Als leden van de plaatselijke reisvereniging gaat het echtpaar graag op reis, waarbij vooral het Duitse landschap hen zeer aantrekt. Een schot in de roos dus. Vanaf deze plaats overigens ook een woord van dank aan alle trouwe deelnemers, want wekelijks ontving de redactie vele honderden oplossingen. Met de overhandiging van de hoofdprijs is meteen een einde gekomen aan de speciale Nieuwsbodemaand, waar over op pagina drie een laatste artikel. In februari 1988 deelname aan nationale vakwedstrijd in Utrecht BURGH-HAAMSTEDE - „Ja, de inwoners van Haam stede zullen het in de komende maanden best wel kun nen merken dat ik aan het oefenen ben. Ik weet nog niet precies welke, maar er zullen best wel wat variaties op bestaande vleessoorten in de winkel komen". Aan het woord is de 22-jarige Jos Kruik uit Haamstede. Al bijna vijf jaar een vaste medewerker van keurslager D. de Jon ge. Vier a vijf dagen per week is hij in de slagerij aan de Noordstraat te vinden en een dag per week bezoekt hij de Slagersvakschool in Goes om via een vijfjarige oplei ding het diploma chef-slager te behalen. Vanuit die hoek kwam deze week het bericht binnen waarvan Jos Kruik nog steeds een beetje beduust is. Op grond van zijn cij fers voor de theoretische en praktische vakken werd hij uitgeroepen tot schoolkampioen van het leerjaar 1986/1987. Een eer die hem het recht geeft om in februari 1988 deel te nemen aan de nationale slagersvakwedstrijd in de Slagersvakschool te Utrecht. bij grotere bedrijven", zegt Kruik vol enthousiasme. Hij is ervan overtuigd dat dat flink wat vrije tijd zal kosten in de komende maanden. Vooral ook omdat hij in het voorjaar 1988 ook eindexamen moet doen. De jonge slager uit Burgh-Haamstede. Kruik had zijn uitverkiezing niet verwacht. „Meestal ben ik niet zo snel stil. Maar nu was ik er wel stil van ja. Het kwam zo plotseling. Na tuurlijk probeer ik mijn werk zo goed mogelijk te doen want met zo'n opleiding als ik volg heb je het zelf in de hand. Maar ik had niet gedacht dat dit ervan zou komen". Officieel wordt zijn uitverkiezing pas op 14 no vember bekend gemaakt in de Sla gersvakschool te Goes. Maar via de schoolconsulent en zijn werkgever slager De Jonge werd Kruik nu reeds op de hoogte gesteld omdat aan de deelname aan een dergelijke wed strijd heel wat voorbereiding vooraf moet gaan. Er zijn ongeveer tien Sla gersvakscholen in Nederland en van elke school wordt de leerling met de beste resultaten afgevaardigd. Niet afgaan „Ik heb gelijk al mijn andere acti viteiten, het toneel en de zaalvoetbal, aan de kant gezet. Ik wil van nu af aan helemaal richten op de voorbe reiding van de wedstrijd. Want ik wil natuurlijk goed voor de dag komen. Ik ga daar niet naar toe om af te gaan. Zo'n wedstrijd is een prima ge- legenheid om je in de kijker te spelen Maar dat lijkt hij cr graag voor over tc hebben want Jos Kruik denkt vooruit. Zijn toekomstidcalen strek ken zich verder uit dan het werken bij een slager of een eigen slagerij. „Ik zie de opleiding voor chef-slager die ik volg als een springplank naar meer creatief werk in het slagers vak. Dat spreekt me aan. Ik zou bijvoor beeld graag demonstraties willen ge ven met de produkten van een grote fabriek. Of bij een organisatie willen werken die hij allerlei slagers de winkel inricht. Of als consulent schoolleerlingcn begeleiden. Ik voel me aangetrokken door de meer af wisselende en creatieve kanten van het vak. Hele dagen uitbenen wordt op den duur een beetje vervelend denk ik". De zogenaamde winkelinrichting. De manier waarop het vlees Wordt gepresenteerd bij de slager is een ge deelte van de onderwijsstof die Jos Kruik op school net heeft afgerond. Dat houdt in dat hij een en ander in praktijk brengt bij zijn werkgever slager De Jonge. „Het is heel belang rijk hoe het vlees wordt gepresen teerd. Alles moet er netjes, fris en aantrekkelijk uitgestald bijliggen. Ik vind het heel leuk om dat te ver zorgen. Ik ben wel in vaste dienst maar eigenlijk is de slagerij hier mijn praktische leeradres. Op school krijgen we ook veel theorie". Kruik begint op school nu met een nieuw onderdeel, het worstmaken. „Ja, dat ga ik dan ook in de slagerij doen. Maar dat zijn de mensen hier wel ge wend want mijn baas maakt altijd al zo'n 15 worstsoorten zelf". Toeval Jos Kruik kwam min of meer toe vallig, via een vakantiebaantje, in het slagersvak terecht. „Dat was ook bij slagerij De Jonge. Toen ik nog op de MAVO en HAVO in Zierikzee zat werkte ik daar in de vakanties. Lek ker makkelijk want hij woont schuin tegenover ons". Kruik deed daarbij de ontdekking dat het slagersvak hem wel aansprak. „Het is leuk en af wisselend werk want je moet een he leboel verschillende dingen doen. De toonbank bijvullen, klanten helpen, uitbenen, vlees klaarmaken, worst maken en de boel schoonhouden na tuurlijk, soppen". De komende tijd zal Jos Kruik zijn werk vooral doen met de komende wedstrijd in zijn achterhoofd. Hij weet precies welke onderdelen aan de orde komen in Utrecht. „Ik moet een achtervoet uitbenen, vlees split sen en afvliezen, een garneerschotcl, een koud buffetschotcl en een vlces- warcnschotel naar eigen idee maken. Ja, het zal me flink wat vrije tijd kosten in de komende maanden. Maar dat geeft niet want ik wil me goed voorbereiden. Ik ga daar ten slotte niet naar toe om af te gaan". Advertentie Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's titr Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Aanhoudend droog Aanhoudend droog met opklarin gen. De wind is zuidoost en meest 4 tot 5 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 6 okt.: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidoost 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuid 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 06.43, onder 18,14 Maan op 17.12, onder 01.07 4 okt. Zon op 06.45, onder 18:12 Maan op 17.27, onder 02.40 5 okt. Zon op 06.47, onder 18.10 Maan op 17.39, onder 04.10 Volle Maan: 7 okt. (05.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied waarvan het centrum boven het zui delijk deel van de Oostzee ligt en dat reeds enkele dagen het weer bij ons bepaald, trekt langzaam naar het zuidoosten. Gelijkertijd neemt een depressie voor de Golf van Biscaje langzaam in betekenis af. Tussen beide systemen staat een zuidoostelijke stroming waarmee vrij droge lucht naar ons land wordt gevoerd. Voornamelijk in de hogere luchtlagen komt hierin echter bewol king voor, waardoor het zaterdag bij ons minder zonnig is dan de vooraf gaande dagen. De middagtompera- l uur ligt de eerstkomende dagen rond de achttien graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1