Helder als glas 'Aanleg zoetwaterpijp heeft ook consequenties voor de burgers' Onverwachte tegenvaller voor gemeente Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schuiven kering vanmorgen gedaald als test ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24209 WAARIN OPGENOMEN Portier BMW The Noise Records Neeltje Jans-portier Age Leiseboer verlaat vol- In de rubriek Nieuws op wielen vandaag een De eilandelijke band The Noise staat aan de De vereniging Delta Sport heeft tijdens het gende maand de portiers-loge als de weg over kijkje in de keuken vari BMW, die de nieuwe 7- vooravond van de Grote °rijs van Nederland, eigen clubkampioenschap een aantal records de kering ingebruik genomen wordt. (Pag. 2). serie heeft gepresenteerd. (Pag. 5). Een achtergrondartikel. (Pag. 9). gebroken. (Pag. 11). (1797 - 1889) Tegenspoed, ontleent zijn scherpste angel aan ons ge duld. Anonymus NEELTJE JANS - Vandaag, dinsdag, heeft Rijkswater staat de Stormvloedkering voor de eerste keer in operatio nele toestand onderworpen aan het zogenaamde noodsluit- systeem. Dat treedt in noodsi tuaties op als alle andere be- dieningsvormen hebben ge faald. Volgens het onderhouds- draaiboek dienen de schuiven ieder jaar voor het stormsei zoen uitvoerig getest te wor den. Vorig jaar op 4 oktober is de Stormvloedkering in gebruik genomen. Ook daarvoor is een uitvoerige test afgenomen, maar die maakte eigenlijk on derdeel uit van het afleve ringsprogramma. Nu dus is de test uitgevoerd als voorberei ding op het stormseizoen. Van morgen om 11.45 uur zijn de schuiven gaan zakken en wa ren omstreeks 12.45 uur geheel gezakt. De schuiven bleven dicht tot 13.15 uur en zouden volgens planning om 14.15 uur weer ge opend zijn. In verband met het ter perse gaan van deze krant is vooralsnog geen resültaat te melden. Het noodsluitsysteem kan gezien worden als een soort vlotter, die reageert op een te hoge waterstand. De test is uitgevoerd bij de laagwater- kentering, zodat er nauwelijks sprake is geweest van enige stroming. Ook is het effect voor de bekken niet of nauwe lijks meetbaar volgens rijks waterstaat. Provinciaal statenlid Harm Venekamp op jaarvergadering PvdA-afdeling Brouwershaven NOORDGOUWE - Wanneer de aanleg van een zoetwa terpijp door zou gaan heeft dat niet alleen consequenties voor de landbouwers maar voor alle burgers. „Er zal be taald moeten worden en heus niet alleen door de belang hebbenden. Iedereen die meedeelt in de kosten van het Waterschap (en dat zijn alle burgers via de water schapslasten) zal meer moeten gaan betalen. En ook in het landschap zullen ingrijpende veranderingen plaats vinden. Die verwachting werd uitgesproken door provin ciaal statenlid voor de PvdA Harm Venekamp. Hij hield een inleiding tijdens de jaarvergadering van de PvdA- afdeling Brouwershaven in het dorpshuis te Noordgou- we. Venekamp omschreef het daarom Venekamp pleitte tijdens zijn inlei- als uiterst belangrijk dat niet alleen ding niet alleen voor een grotere be de landbouwers maar ook de 'gewone trokkenheid van de burgers bij het burgers' zich verdiepen in de conse- waterschap maar ook bij het provin- quenties van een mogelijke aanleg ciaal bestuur. ,,De mensen zijn vaak van een zoetwaterpijp. ,,Het is waar- wel geïnteresseerd in de gemeentepo- schijnlijk een grotere ingreep dan nu Iitiek en de landelijke politiek maar wordt voorzien. Niet alleen wat de fi- veel minder in de provinciale poli- nanciële consequenties voor iedereen tiek". Venekamp benadrukte dat die betreft maar ook wat het landschap belangstelling en betrokkenheid van betreft. Er moeten in- en uitlaatwer- burgers nodig is omdat via het pro ken worden uitgevoerd en de sloten vinciaal bestuur steeds vaker zaken moeten worden aangepast". Vene- worden beslist die de mensen ook in kamp vond daarom dat eerst even het dagelijks leven aangaan. „Vroe- goed moet worden geluisterd naar de ger had het provinciaal bestuur voor- boeren maar ook naar de mening van namelijk een controlerende functie de gewone burgers voordat tot aanleg op de gemeentebesturen en de Water van de pijp over wordt gegaan. schappen. Tegenwoordig zijn daar velr n'cen bijgekomen op het gebied van milieu, het stimuleren van de Eerst enquête economie en taken in onderwijs en cultuur. Het provinciaal bestuur ,,We moeten eerst eens even kijken voert niet meer alleen de beslissin- of de mensen er werkelijk zoveel voor gen uit die door de rijksoverheid zijn voelen als men tot nu aannam". Hij genomen maar heeft veel meer moge- vertelde dat de PvdA dan ook pas een lijkheden voor eigen initiatieven", definitief standpunt zal innemen wanneer de uitslag bekend is van de Als voorbeelden noemde hij het enquête die men gaat houden onder bouwen van de Zeelandbrug en de de belanghebbenden over de aanleg redding van de Koninklijke Maat- van een zoetwaterpijp. schappij De Schelde door geld van de ZIERIKZEE - Het theaterseizoen 1987/88 van de Stichting Uit op Schouwen- Duiveland start zaterdag 3 oktober met de voorstelling Helder als glas. In het stuk spelen onder andere Hans Cornelissen, Dorijn Curvers en Ellissigne Kraaykamp mee. De voorstelling, die om 20.00 uur begint in de Concertzaal te Zierikzee, handelt over de levenssituatie van de blinden. Hans Cornelissen (Zeg eens Aaa) speelt een diabeet, die doorzijn ziekte slechtziend is gewor den. Hij ontmoet een blind meisje (Dorijn Curvers), waar hij verliefd op wordt. Maar de vrouw, waarmee hij net een relatie heeft afgebroken blijft voor hem vechten. Als de diabeet uiteindelijk helemaal blind wordt, haakt zijn blinde vriendin af. Aan de voorstelling is veel voorbereiding vooraf ge gaan en dat maakt het stuk tot een integrerend geheel. PZEM. Maar ook het veranderen van het minimum aantal leerlingen voor basisscholen waardoor de scholen in kleine kernen meer kans hebben om te blijven bestaan. Hij gaf de leden van de PvdA-afdeling Brouwersha-. ven een algemeen overzicht van de functie van de provinciale staten en de rol die zij kunnen spelen. Vene kamp is sinds 1974 lid van het provin ciaal bestuur waarin de PvdA mo menteel met 14 zetels is vertegen woordigd. Harm Venekamp fungeert sinds enkele maanden als de contact figuur tussen de PvdA-fractie in de staten en de PvdA-afdelingen Brou wershaven en Tholen. Hoofdlijnen beleid Hij vertelde de Brouwse PvdA- leden over de hoofdlijnen van het pro vinciaal beleid voor de jaren 1987 tot 1991 zoals dat in gezamelijk overleg door de verschillende fracties is uit gekiend. Daarbij bleek onder meer dat het accent steeds meer komt te liggen op het zelforganiserend ver mogen van de provincie en de maat schappelijke geledingen. Er worden nieuwe samenhangende verbanden gezocht tussen onderwijs en arbeid en men onderzoekt de rol die kennis- en onderzoekcentra kunnen spelen in een provincie waar universitair on derwijs ontbreekt. Aandacht ook voor de Zeeuwse economie en werk gelegenheid. Het provinciaal bestuur streeft ernaar om tijdens deze zit tingsperiode het bevolkingsaantal in Statenlid Harm Venekamp: Aanleg zoetwaterpijp ook van invloed op landschap, sloten moeten aangepast worden. Zeeland dat voor het eerst sinds jaren door een vertrekoverschot daalde te rug in positieve zin om te buigen. Tot de doelstellingen behoort ook behoud van een aantrekkelijk woon- en leefklimaat, behoud van een aan trekkelijk landschap, behoud van het unieke Oosterscheldemilieu en van welzijnvoorzieningen in brede zin. „Ontwikkeling van industriali satie, recreatie en toerisme en de aanleg van infrastructurele voorzie ningen kunnen aan het overwegend groene karakter van deze provincie in meer of mindere mate afbreuk doen", aldus een van de hoofdlijnen. van het beleid dat is verwoord in de notitie Zeeland in harmonie. Vene kamp ging tenslotte in op het werk van de verschillende commissies bin nen het provinciaal bestuur en gaf voorbeelden van de documentatie die de burgers via de afdeling voor lichting kunnen krijgen. Veelomvattend activiteitenprogramma voor komende jaren Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met zon Het hogedrukgebied vanuit Scan dinavië neemt nog steeds toe. Ver wacht worden perioden 'met zacht weer, maar met koude nachten. Maxi mumtemperatuur komende nacht be draagt 6 graden met plaatselijk aan de grond dalend tot 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 okt.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 4 Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: oost 4 Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 06.38, onder 18.21 Maan op 15.42, onder 22.09 1 okt Zon op 06.40, onder 18.19 Maan op 16.25, onder 23.25 Eerste Kwartier: 30 sept. (11.40) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied be paalt het komende etmaal ons weer. Het centrum van dit hoog, dat dins dagavond boven ons Waddengebied ligt, wordt woensdagavond bij Zuid- Zweden verwacht. De wind draait daardoor geleidelijk van noord naar oost. In de nacht is de wind nog zwak. Tijdens opklaringen kan het in de nacht van dinsdag op woensdag door uitstraling weer flink afkoelen. Voor al buiten de stedelijke gebieden is dan weer vorst aan de grond moge lijk. Overdag loopt de temperatuur bij een tot matig toenemende oosten wind tot ongeveer 16 graden op. Het genoemde hogedrukgebied ver wijderd zich woensdag langzaam naar het oosten maar blijft nog tot het komende weekeinde ons weer be palen. Vooral in de nacht wordt het dan weer geleidelijk minder koud. De kans op vorst aan de grond neemt dan weer af. Vrijdag: Zaterdag: ZIERIKZEE - 't Is was voor de leden van de Zierikzeese commissie financiën wel even slikken geblazen toen de secretaris van deze commissie, G. J. Dijkstra hen tijdens de vergadering waarin het concept-activiteitenprogram- ma en de bestedingsplannen voor de periode 1988 tot en met 1991 ter sprake kwam op een onaangename verras sing „tracteerde". Die onaangename verrassing bestond uit een tegenvaller voor de gemeente Zierikzee van 150.000,-, die met medewerking van andere gemeenten tot 37 mille kan worden teruggebracht. Voor dit bedrag moet dekking wor den gezocht. Ofwel door het aanspre ken van de post onvoorziene uitgaven ofwel door het schrappen in het be stedingsplan voor 1988. Een plan waarmee de commissie in grote lij nen akkoord kon gaan. Voor de com missieleden bleek het een moeilijke zaak te zijn om zo voor de vuist weg hier en daar in het plan te gaan schrappen. In eerste instantie kon de commissie dan ook niet tot een ad vies komen. H. Asma (PvdA) wilde deze kwestie eerst in zijn fractie be spreken alvorens met een advies te komen. Hij onthield zich in de slotfa se van de discussie dan ook van ad vies. Ook de andere commissieleden hadden zichtbaar moeite met het vin den van een pasklare oplossing. Een scala van berekeningen passeerde de revu. Uiteindelijk kon de meerder heid van de commissie dan ook schoorvoetend akkoord gaan met een geringere verlaging van de on roe- rend-goedbelasting dan aanvankelijk gepland. Vasthouden aan de voorge nomen verlaging van 2,57c zou leiden tot het noodgewongen schrappen in het bestedingsplan. Om die reden werd dan ook geadviseerd de verla ging tot 1,4% te beperken. Stabiel Met het oog op de komende begro ting voor '88 kwamen tijdens deze vergadering ook het activiteitenpro gramma en de bestedingsplannen voor de periode '88 tot en met '91 ter sprake. In grote lijnen komt het erop neer dat de gemeente Zierikzee er naar streeft in de komende jaren op dezelfde voet verder te gaan. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de hoogte van bijdragen aan gemeenschappelij ke regelingen op hetzelfde niveau blijft. Verder zal naar verwacht de be zuinigingsdrift van de rijksoverheid tegen 1990/1991 wat temperen. Nu het jaar er voor driekwart opzit was en de 88ste begrotingswijziging een feit was was het voor de dienst fi- anciën reden om aan de hand van een concept meerjaren-perspectief '88-9i een blijk in het gemeentelijke huis houdboekje te werpen. Zo bleek dat door het verlagen van de te pensioenpremies de personeelslastei teruggedrongen zijn en tevens dat de algemene uitkering uit het gemeente fonds lager is geweest dan werd inge schat. Al met al resulteerde dit in een bedrag van 130.000,- voor de post onvoorziende uitgaven. Schuiven Met het nodige rekenkundige pas en meetwerk resteerde financiële ruimte van 50 mille voor dit jaar. vervolg pagina 4 nummer bestaat uit 12 pagina's .1 Deze onheilsboodschap vanuit Den Haag had de chef financiën op de val reep bereikt: exact op de dag waarop het bestedingsplan voor komend jaar in de commissie ter sprake kwam. In het kort komt het erop neer dat door het verlagen de pensioenpremies er voor de gemeente Zierikzee een te kort van 150.000,-. In het bestedings plan voor komend jaar was rekening gehouden met een vermindering met 45.000,-, zodat alsnog voor ruim een ton een dekking moest worden gevon den. Gezien het aantal gemeenschappe lijke regelingen die worden gehan teerd achtte Dijkstra het een vrij voor de hand liggende zaak dat ook de andere gemeenten die vertegen woordigd zijn in onder eilandelijke voorzieningen als de Reinigings dienst, de regionale brandweer en de intergemeentelijke sociale dienst hun steentje zullen bijdragen. Wanneer dat inderdaad gebeurt resteert voor de gemeente Zierikzee een tekort van 37.000,-. Zuchten Commissievoorzitter L. J. van Gas tel: ,,We kunnen trots zijn op deze ac tiviteitenlijst".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1