Raad Duiveland akkoord met verruiming gemeentegarantie Nieuw rayonkantoor Bureau voor Tuin- en Landschapsverzorging Nog 40.000 gulden voor woning project oude Corneliastichting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ouderavond in De Oosterburght gordijnstoffen? 52p'oegstoffen" natuurlijk! WA> ZR)h P£ BU.T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zomertijd Hondenbelasting Bieten Puzzel Fotograaf Johan junior heeft de overgang van De gemeenteraad van Bruinisse heeft weder- Nu de bietenoogst in volle gang is wordt extra Speel mee met de laatste puzzel en maak kans zomertijd naar wintertijd fotografisch vastge- om besloten de hondenbelasting te verhogen. aandacht gevraagd voor het landbouwverkeer. op een geheel verzorgde reis voor twee perso- legd. (Pag. 2). (Pag. 3). (Pag. 4). nen. (Pag. 7). VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24207 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het sieraad van een huis zijn de mensen die erin ver keren. Emerson SGP/RPF-fractie niet blij met clausule over lij densrisicoverzekering NIEUWERKERK - Mensen die van plan zijn in de ge meente Duiveland een eigen huis te kopen kunnen voort aan rekenen op een gemeentegarantie tot 90 of 95 procent van de vrije verkoopwaarde. Dat werd duidelijk toen tij dens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis van Nieuwerkerk alle raadsleden akkoord gingen met een nieuwe regeling waarin de voorwaarden om een ge meentegarantie te krijgen bij aankoop van een nieuw of bestaand huis worden verruimd. Overigens ging dat niet zonder horten of stoten. De SGP/RPF-fractie was net zo blij met de nieuwe ruimere regeling als de andere raads leden maar niet met de clausule waarin was opgenomen dat verplicht een overlijdensrisicoverzekering moet wor den afgesloten om in aanmerking te komen voor ge meentegarantie. dat ertegen was uit te sluiten van de verplichting. Zakelijke gronden De VVD- en PvdA-fractie bleken die mening niet te delen. Zij wilden de clausule handhaven. ,,Wij hebben geen principes wat dat betreft en vin den dat de clausule op zakelijke gron den gehandhaafd moeten blijven", al dus C. J. Hillebrand (PvdA). Raads voorzitter burgemeester A. Bergs- hoeff zag geen mogelijkheden om een deel van de bevolking van de clausule vrij te stellen. „Dan zouden we met twee maten wegen". De SGP/RPF-fractie wilde toen met het collegevoorstel instemmen met daarbij de aantekening dat zij tegen de clausule was. Maar dat bleek niet mogelijk. „Het is geen voorstel dat uit onderdelen bestaat. U stemt voor of tegen", aldus Bergs- hoeff. Na een schorsing en een dis cussie of de banken nu wel of niet een dergelijke clausule eisten waar men niet uitkwam vroeg de SGP/RPF- fractie hoofdelijke stemming. Daar bij bleek dat alle raadsleden, inclu sief de SGP/RPF-fractie, voor waren. Overigens kreeg het college veel en uitgebreide positieve reacties op het raadsvoorstel. Zij het soms met een cynische ondertoon. „De beperkin gen die de afgelopen vijf jaar van kracht waren betekenden een rem op het kopen van een huis, vooral voor de mensen met de laagste inkomens. Ik hoop dat het de enige misser van de raad is geweest", aldus Hillebrand (PvdA). De WD stelde zich wat voor zichtiger op. „Wij zijn altijd wat hui verig wanneer met grote bedragen wordt omgesprongen. Maar we staan achter het voorstel omdat hierdoor het eigen woningbezit wordt gesti muleerd. We nemen dan ook aan dat er vanaf nu meer huizen zullen wor den verkocht in de gemeente". Meer man (SGP/RPF) noemde de nieuwe regeling „een prachtig puntje vooruit van de gemeente in de regio". Hamerstukken Tijdens de raadsvergadering werd verder besloten een subsidie van vijf cent per inwoner bij te dragen aan de beroepenmanifestatie voor middel bare scholieren die in het voorjaar van 1988 weer wordt georganiseerd in Goes. Men besloot een krediet van 2.433 gulden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een hek werk bij de basisschool op Reforma torische Grondslag te Oosterland. De reden hiervoor is het toegenomen vandalisme rond het schoolgebouw. Met algemene instemming en een tik van de hamer werd ook besloten de borgstelling jegens de gemeente Bruinisse voort te zetten. Deze ge meente heeft zich in het verleden ga rant gesteld voor een aantal geldle ningen, opgenomen door de Stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen- Duiveland ten bate van de aanschaf van een nieuwe inventaris. Tbnslotte werd besloten geldelijke steun te ver lenen aan het plan van Beter Wonen om een aantal bejaardenwoningen aan de Sint Joostdijk te Oosterland te verbeteren. Burgemeester Hekman met de spade in de weer. Burgemeester Bruinisse: Verrijking van ons industrieterrein''' L. Meerman (SGP-RPF): Verplich ting om overlijdensverzekering af te sluiten uit nieuwe verordening ge meente halen". „Kan dat niet wat soepeler gere geld worden", vroeg L. Meerman (SGP/RPF). „De gemeente is zelf bij machte om deze voorwaarde al dan niet op te nemen want het rijk schrijft niet voor dat het moet". Hij pleitte ervoor de hele clausule te schrappen als tegemoetkoming aan degenen die principieel tegen het af sluiten van eendergelijke verzeke ring zijn. Of als dat niet mogelijk bleek het gedeelte van de bevolking OOSTERLAND - Donderdag 1 ok tober wordt in openbare basisschool De Oosterburght in Oosterland een ouderavond gehouden. Deze ouder avond wordt gecombineerd met een voorlichtingsavond en begint om 19.45 uur. Op de agenda van de ouderavond de financiën en het verslag van de kas controle. Ook staat op het program ma de verkiezing van leden van de ouderraad. Aftredend en herkiesbaar zijn mevrouw Van Gameren en me vrouw Nuyens. Tegenkandidaten kunnen zich tot 19.45 uur melden bij de voorzitster. Van 21.00 tot 22.00 uur wordt voorlichting gegeven over het onderwijsprogramma van de ver schillende groepen. Advertentie BRUINISSE - Het industrieterrein bij Bruinisse heeft er een fraaie nieuwe vestiging- bij. Het Bureau voor Tuin en landschapsverzorging (BTL) verruilde boerderij Dijk- zicht aan de Oudendijk voor een fraai en ruim opgezet nieuw pand aan de Industrieweg. „Het gemeentebestuur is blij met deze nieuwe vestiging. Gelegen aan de ingang van ons industrieterrein vormt uw bedrijf door de aan kleding een verrijking van ons industrieterrein", aldus burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse in zijn toe spraak voorafgaande aan de officiële opening. Hekman moest de spade hanteren om de openingshandeling te kunnen verrichten: het planten van een kastanje bij de ingang van het bedrijf. vooruitziende blik zag u waarschijn lijk dat bij een eventuele uitvoering van de plannen er ook voor uw be drijf wat in zou kunnen zitten. En achteraf was dat juist ingeschat ".'al dus Hekman. BTL vestigde zich in eerste instan tie in Bruinisse in een oude leeg- Hekman dook in zijn toespraak in het verleden. „U bent in onze ge meente omstreeks 1974 met uw werk zaamheden gestart. In die tijd werd driftig onderhandeld tussen het Wilma-concern en de gemeente over de stichting van het recreatiedorp Aquadelta. Als een directie met een staande boerderij aan de Oudendijk. „Een plaats die niet representatief was voor uw bedrijf. Een dergelijk bedrijf moet aan de weg~kunnen tim meren en representatief naar buiten kunnen treden", aldus Hekman. En er kleefden naast een gebrek aan mo gelijkheden voor representatie meer nadelen aan de BTL-vestiging aan de Oudendijk. Alles bij elkaar voldoen de reden voor BTL om uit te zien naar een beter plaatsje. „En het resultaat vandaag overziende meen ik te mo gen veronderstellen dat beide partij en tevreden mogen zijn", aldus Hek man. Hij omschreef BTL als een innoverend bedrijf in de groenvoor ziening. „In het landschappelijk ge beuren neemt u een belangrijke plaats in en verleent u een belang rijke bijdrage in de verfraaiing van het landschap, de woonomgeving en de recreatie. Dit alles tot genot en ontspanning van de burger. Een goe de groenvoorziening bepaalt in be langrijke mate het aanzien van de omgeving". Hekman besloot zijn toe spraak met het BTL toewensen van een dikke orderportefeuille. Voordat Hekman aan zijn toe spraak begon mocht hij van de direc tie van BTL een fraai geschenk ont vangen. Bij de herinrichting van de Nieuwstraat, de start van de comple te herinrichting van het Bruse cen trum, neemt BTL de groenvoorzie ning voor haar rekening. „Het gemeentebestuur van Bruinisse, en ik weet mij in deze ook de tolk van de Bruse gemeenschap, is u daarvoor bijzonder erkentelijk en dankt u oprecht voor dit mooie geschenk. Door dit mooie gebaar hebt u een vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Asselbergs: 'geen enkele garantie dat dit de laatste keer is' ZIERIKZEE - Uitdrukking-en als 'het is slikken of stikken', impasse en 'met de rug tegen de muur staan' waren vanuit alle fracties te horen tijdens een extra inge laste vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad. De aanleiding van de bijeenkomst was één agendapunt. Het beschikbaar stellen van nog 40.000 gulden extra voor het project waarmee de woningbouwvereniging Beter Wo nen in het voormalige gebouw van verpleeghuis Corne liastichting aan het Havenpark 46 woningwetwoningen wil maken. Een plan waarvoor al „vele hobbels zijn ge nomen en gladgestreken", zoals de VVD-er J. J. Geleijnse het uitdrukte. Het was dan ook duidelijk dat de raadsle den niet van zin waren het plan op deze extra hindernis te laten afketsen. Zij gingen unaniem akkoord. Maar niet van harte. Vooral niet omdat uit de toelichting van raads voorzitter burgemeester mr J. J. R M. Asselbergs bleek dat hij geen enkele garantie kon geven dat dit de 'laatste keer' zou zijn. Tijdens 'eerdere keren' stelde de raad de volgende bedragen beschikbaar: 250.000 gulden ineens voor de verwervingskosten van het pand, 54.000 gulden voor het geschikt maken van een aantal woningen voor bewoning door bejaarden en een aan vullende bijdrage voor de aankoop en toekomstige woonbestemming van de 'oude Cornelia'. Bij elkaar 364.000 gulden die er mede voor moest zorgen dat de huurprijzen van de woningen op een aanvaardbaar ni veau zouden blijven. Roet in het eten De bijdrage van de woningbouw vereniging Beter Wonen was gepland op 205.000 gulden. De waarnemend hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in de provincie Zee land gooide echter roet in het eten door er niet mee akkoord te gaan dat de woningbouwvereniging 180.000 gulden van dit bedrag uit de algeme ne bedrijfsreserve wilde halen. Er ontstond dus een gat in de begroting. Via bestuurlijk overleg van het col lege van b en w en de hoofdinge nieur-directeur bleek dat het minis terie wel wilde meehelpen om het gat te dekken met 100.000 gulden als zowel de gemeente Zierikzee als de woningbouwvereniging ongeveer 40.000 gulden extra wilden bijdra gen. Dat werd de raad dus voorge legd in een extra vergadering omdat het ook nog voor een oktober beslist moest zijn. Asselbergs uitte zijn teleurstelling over de houding van het ministerie en omschreef deze als 'moeizaam'. „Ken nelijk zijn er bij het ministerie toch wel mogelijkheden in financiële zin. Ik heb echter liever dat ze de subsidie of helemaal geven of niet geven in- plaats van op deze wijze". Rug tegen de muur De PvdA-er D. van der Wekken vond dat het bedrag dat men op deze manier als gemeente in het project gaat stoppen met 400.000 gulden toch wel erg ver oploopt. Niettemin achtte hij het woningbouwplan zo belang rijk dat men er wat voor over moet hebben. „We gaan akkoord maar wel met de kanttekening dat we met de rug tegen de muur staan". Ook J. J. Geleijnse (VVD) sprak zich op die manier uit. „We staan met de rug tegen de muur. Als we nee zeg gen gaat het plan niet door en wat zal er dan worden van dit bijzondere pand in het centrum van Zierikzee". Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal was die mening ook toegedaan. „We hebben gejuicht toen de woning bouwvereniging met het plan kwam en ons garant heeft gesteld. We kun nen het nu niet laten vallen om 40.000 gulden". W. F. Sprengclmcijer (RU) tenslotte bleef optimistisch: „Ik hoop dat de enige meevaller zal zijn dat er nu niets meer achterop zal komen". Tijdens de vergadering bleek dat ook de woningbouwvereniging Beter Wonen erin is geslaagd om 36.000 gul den vrij te maken. Nu is dus het woord aan het ministerie van volks huisvesting. De hoofdingenieur-di recteur wordt vandaag, vrijdag, op de hoogte gesteld van het raadsbesluit. Hij zal het definitieve fiat moeten ge ven voor het plan door het beschik baar stellen van de nog ontbrekende 100.000 gulden. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 14457 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Een enkele bui Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Aanhoudend koel. Van avond weinig wind, morgen draaiend naar noord, toenemend 4 tot 5 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 29 sept.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 6 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noord 3 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 07.31, onder 19.31 Maan op 11.36, onder 20.17 27 sept. Zon op 06.33, onder 18.28 Maan op 12.01, onder 19.39 28 sept. Zon op 06.35, onder 18.26 Maan op 13.26, onder 20.12 Eerste Kwartier: 30 sept. (11.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nachten zijn koude. Voor het binnenland betekent dat kans op vorst aan de grond. De koude lucht komt uit noordelijk gele gen streken en wordt aangevoerd aan de flank van een depressie die van daag voor de Noorse westkust aan kwam. De depressie trekt zondag naar de Oostzee en kan dan in ons land nog voor enkele buien zorgen. Daarna krijgt een hogedrukgebied van de oceaan de kans om zich te vestigen boven de Noordzee en de Scandinavische landen. Het hoge drukgebied dwingt de oude tropische storm „Dennis" tot een zuidelijke koers. Restanten van ..Dennis" trok ken vandaag Portugal en Spanje bin nen en veroorzaakten daar een over vloedige regenval. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1