Verdeelde hoofdingelanden toch akkoord met 'enquête' zoetwater Geeft Westerschouwen bijdrage voor winkel in kern Noordwelle? Uitnodiging. Meer gemeentegeld nodig voor de verbouwing oude Corneliastichting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kkaró Kleding Diefstal auto WA* W* PÊ 81 Lr ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Promotie Ziekenhuis Nieuws op wielen Tennis De Bruse VVV gaat voor de eerste keer zelf- Ziekenhuis-directeur P. C. Bouwman vindt het In de autorubriek deze keer een kijkje bij enke- Zierikzee heeft opnieuw de Zierikzee-bokaal standig op de promotietoer richting Rotterdam. ziekenhuis in Zierikzee volkomen veilig en he- Ie wagens van de nieuwe Sunny-serie, waar- gewonnen in het tennistoernooi. (Pag. 9). (Pag. 3). kelt de berichtgeving hierover. (Pag. 4). van maar liefst 31 uitvoeringen zijn. (Pag. 6). DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 2420t> WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie het beste kan verdragen kan het beste handelen. Smiles Character Vergadering waterschap ware uitputtingsslag Advertentie ZIERIKZEE - Ondanks felle protesten van met name hoofdingeland A. F. van de Zande-Vleugels Schutter ging een verdeeld gezelschap hoofdingelanden gisteren, woensdag, toch akkoord met het voorstel van het dage lijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland om middels een vragenformulier de mening van belang hebbende grondeigenaren te peilen inzake de zoetwater voorziening. De vergadering waarin deze beslissing viel was een ware uitputtingsslag. Ruim vier uur vergaderen ging aan de beslissing vooraf. Padmos het waterschapsbestuur dat men van de hoofdingelanden een be slissing verlangde terwijl een afge rond plan ontbrak. Steur: „Dat dit plan er nog niet is komt doordat zo lang de zekerheid voor de aanleg van de pijp er niet is, het waterschap het niet verantwoord vindt nu een kre diet van al gauw drie a vier ton te vragen voor plankosten, te betalen door het algemene geschot. Het wa terschap wil niet het verwijt krijgen dat wanneer de pijp niet doorgaat er al wel enkele tonnen plankosten zijn gemaakt. Voor de definitieve besluit vorming plaats vindt in de algemene vergadering moet het definitieve plan met alles daarin en er omheen nog een uitgebreide procedure van voorlichting, inspraak en bezwaren doorlopen". Het verwijt van de hoogdingelan- den Padmos, J. L. Geluk en W. P. de Vrieze dat de samenstelling van de al gemene vergadering geen juiste af spiegeling zou zijn van de aan de orde zijnde belangen legde Steur eveneens naast zich neer. „Ik denk dat het bij voorbeeld in gemeenteraden niet voorkomt dat zoveel bestuursleden zo rechtstreeks zelf de financiële gevol gen ondervinden van hun stemgedrag als bij de zoetwatervoorziening het geval is". bleek uit het, tamelijk emotionele, slot van zijn betoog. „Op mij komt het zo over dat enkele hoofdingelan den de bedoeling hebben de anders denkenden met opzet verdacht te ma ken en twijfel te strooien over hun in tegriteit". „U weet, vergadering, dat het door gaans niet mijn stijl is om zo te spre ken. Ik vind echter dat het deze keer nodig is. Die noodzaak betreur ik zeer. Ik doe een beroep op een ieder hier binnen en buiten zaken en perso nen gescheiden te houden. Elkaar niet te verketteren maar meningsver schillen uit te praten en gezamenlijk naar oplossingen te zoeken", aldus Steur. Vragenlijst In het voorstel aan het algemeen bestuur stelde het dagelijks bestuur van het waterschap dat de verschil lende reacties die kwestie zeker niet duidelijker heeft gemaakt. „Gelet op de beschikbaarstelling van gelden en de voortgang van de planvorming, welke in de novembervergadering van de algemene vergadering aan de orde zullen komen vinden wij het in dit stadium zinvol om de aangevoer de onzekerheden een halt toe te roe pen. Wij zijn voornemens om de eige naren van de binnen de 14.900 hectare vallende gronden die voor de zoetwa- vervolg pagina 4 We nodigen u graag uit voor 'n kennismaking met onze nieuwe kollektie. Stijlvolle dameskleding van onder andere Burberrys, Daks, Ara en Frankenwalder Kerkplein 8. I Yerseke 01131-2882 Opvallend goed. Idee speelt binnen b en w ter bevordering leefbaarheid Dijkgraaf M. J. Steur: Zinvol om eerst te onderzoeken hoe belangheb bende boeren er precies over denken. Hoewel op de agenda van de water schapsvergadering verschillende be langwekkende punten stonden werd de vergadering toch weer overheerst door een, vaak emotionele, discussie over de zoetwaterproblematiek. Dijk graaf M. J. Steur begon de vergade ring met een erg persoonlijk getinte toespraak. Na in het kort de voorge schiedenis te hebben samengevat rea geerde de dijkgraaf op recente uit spraken van hoofdingelanden. Zo reageerde hij op de constatering van hoofdingeland A. J. Padmos dat de besluitvorming wat betreft de zoet watervoorziening niet op democrati sche wijze tot stand zou zijn geko men. „Ruim 200 bezwaren zijn ingediend tegen de zoetwatervoorzie ning. Van deze 200 waren ongeveer 160 eigenaren van gronden terwijl ruim 40 dat niet waren. Deze eigena ren hebben ruim afgerond naar boven 3000 hectare in eigendom. Van de to taal voor de zoetwatervoorziening in aanmerking komende 15.000 hectare is dat dus twintig procent. De alge mene vergadering heeft via de proce dure rond de vaststelling van het wa terkwantiteitsbeheersplan de inge landen, dus ook diegenen die bij de zoetwatervoorziening daaraan zou den moeten betalen, de gelegenheid gegeven te reageren. Wat ze trouwens ook gedaan hebben. Ik vind derhalve de kritiek niet terecht en blijf van mening dat de besluitvorming tot nu toe langs democratische weg tot stand kwam". Definitief plan Eerder verweet hoofdingeland A. J. Integriteit Dat Steur zich wel degelijk iets aantrekt van de over het water schapsbestuur uitgestorte kritiek NOORDWELLE - Burgemeester en wethouders van Westerschouwen spelen momenteel met de gedachte om een gemeentelijke bijdrage te geven aan die ondernemer die te kennen geeft een winkeltje te beginnen in Noord welle. Het college heeft deze gedachte voorgelegd aan een delegatie van het bedreigde Noordwelle en deze heeft hierop enthousiast gereageerd. Dat bleek tijdens de commissievergadering voor de grond- en pachtzaken in Burgh-Haamstede. Hoofdingeland A. F. van de Zande- Vleugels Schutter: Vragenlijstje veel te summier. Noordwelle kampt - meer nog dan Serooskerke - met een stagnerende groei in het aantal kinderen. Momen teel telt de plaatselijke basisschool nog maar zeventien leerlingen, ter wijl er 24 leerlingen nodig zijn voor het behoud van de school. Die school is één van de voornaamste voorzie ningen om de leefbaarheid van Noordwelle te garanderen. Bezorgdheid Commissievoorzitter dr H. J. van Zuylen maakte dit bekend en sprak Vanmiddag, donderdag, spoedeisende vergadering raad Zierikzee ZIERIKZEE - Als de Zierikzeese gemeenteraad van daag - donderdag - besluit geen extra geld te verstrekken aan de Woningbouwvereniging Beter Wonen dan komen er geen 46 woningen in het gebouw van de voormalige Corneliastichting aan het Havenpark te Zierikzee. Dat is de huidige stand van zaken met betrekking tot het pro ject nu de waarnemend hoofdingenieur-directeur (HID) van de volkshuisvesting Zeeland niet akkoord gaat met een onderdeel van de door Beter Wonen voorgestelde fi nanciering van de woningen. De gemeenteraad komt vanmiddag - donderdag - om 17.30 uur in spoedeisende vergadering bijeen. Het standpunt van de Zierikzeese raad is nu bepalend voor de voortgang van de bouw van woningen in de oude Corne liastichting. Het probleem van de financiering zit hem in de door Beter Wonen ge plande 180.000 gulden, die zij uit de algemene bedrijfsreserve wil halen. Die 180.000 gulden vormt een onder deel van een bedrag van 205.000 gul den, dat de vereniging nodig heeft om tot een acceptabele huurprijs van de woningen te komen. Maar zogezegd voelt de waarnemend HID niet veel voor deze wijze van financieren. Dat betekent, dat het project nu valt of staat met het op een andere manier verkrijgen van die 180.000 gulden. In overleg met de HID en ambtenaren van Zierikzee is geble ken, dat de HID akkoord gaat met een bijdrage van Beter Wonen van on geveer 40.000 gulden én een maxima le gelijke bijdrage door de gemeente Zierikzee. De HID zorgt dan voor de resterende honderdduizend gulden. Bereid En over die gemeentelijke bijdrage gaat het vanmiddag tijdens de spoe deisende raadsvergadering. Is Zierik zee bereid nog meer geld te steken in het project, dat als Beter Wonen om schreven wordt als „een belangrijke bijdrage" aan het versterken van de woonfunctie in de binnenstad? Zie rikzee heeft eerder al ingestemd met een bijdrage van 364.000 gulden, die nodig is voor de verwerving van het pand door Beter Wonen (250.000 gul den), bijdragen voor het bejaardcnge- schikt maken van woningen (54.000 gulden) en een extra aanvulling (60.000 gulden). De reden waarom de vergadering met de grootst mogelijke spoed is be legd is dat de HID voor 1 oktober duidelijkheid wil hebben over het project. Daarnaast wil Beter Wonen zosnel mogelijk tot de bouw over gaan, omdat in het jonge verleden al voor 30.000 gulden vernielingen is aangericht in het momenteel leeg staande pand aan het Havenpark. Als de raad instemt met het bedrag van 40 mille dan kan zij deze halen uit de post onvoorzien, waarin nog voldoende ruimte zit. nogeens zijn bezorgdheid uit over de leefbaarheid van de kleine kernen en Noordwelle in het hijzonder. Over op welke wijze de gemeentelijke bijdra ge invulling dient te krijgen werd verder niet gesproken. Enerzijds von den de commissieleden het punt in een andere commissie thuishoren (fi nanciën), Anderzijds bleek, d-at het idee in een nog zeer prematuur stadi um verkeert. Geen van de leden overigens wees het plan voor het winkeltje op voor hand af en J. van den Berge (RU) sprak zelfs van een „zeer goede sug gestie". Het is vrij uniek, dat een ge meente een ondernemer een bijdrage verstrekt, puur en alleen om vesti ging van een winkel te stimuleren. Dat er iets moet gebeuren staat voor alle bestuurders in Westerschouwen vast, want gebleken is, dat woning bouw alleen geen garantie is voor jonge gezinnen met kinderen. C. Verton van de PvdA toonde zich enigszins teleurgesteld in het feit, dat het college met geen woord gespro ken heeft over de voorstellen die de verschillende fracties hebben gelan ceerd. Op verzoek van de voorzitter van de commissie financiën dienden zij voor 24 juli jl hun ideeën in over de bevordering van de leefbaarheid. Maar Van Zuylen stelde dat b en w de stukken wel degelijk meeneemt in de discussie. Woningen Een ander punt, waar ook met na me Verton moeite mee zei te hebben betrof de isolatie en verbetering van de nog resterende ^emeentewonin- gen. Hiervoor is een bedrag nodig van 425.000 gulden, waarvan 181.000 terug gehaald kan worden bij het rijk. Het bedrag is nodig voor een vijftiental woningen in de gemeente, dat naast een gebrek aan isolatie ook achterstallig onderhoud heeft. Wat Verton met name dwars zat was het feit, dat er volgens hem geen keu ze gelaten wordt aan de bewoners. Hij zag graag, dat de bewoners alleen een huurverhoging zouden krijgen als zij de isolatie zouden willen heb ben. „Dat achterstallig onderhoud moet duidelijk los gezien worden, want dat ben je als verhuurder ge woon aan de bewoners verplicht uit te voeren", aldus Verton. De huursverhoging bedraagt in to taal per woning nog geen tien gulden en dat betekent, dat de gemeente op jaarbasis 482 gulden extra krijgt voor de vijftien woningen. „Ik mis in het voorstel het verhalen van de kos- BRUINISSE - In dc nacht van woensdag op donderdag werd van de Singel te Bruinisse de personenauto van A. P. d. L. uit Bruinisse gestolen. Het betreft een rode Fiat type 128 met het kenteken 21-FH-64. Het voertuig was afgesloten. ten. Eerder is afgesproken, dat dat verhaal geregeld zou wordenaldus de socialist. Tijdens de vergadering werd duidelijk dat er wel sprake zou zijn van een verhaal, maar dat die per saldo erg laag is. J. C. de Feiter (VVD), die overigens met Van den Berge en W. D. Scheele (CDA) instemde met het voorstel, wees op de ingrijpende gevolgen voor enkele van de bewoners. „U (de ge meente - red) stelt de bewoners in de gelegenheid om de woningen te ko pen in de huidige staat. Dat is voor sommigen een uitkomst, maar ik ken mensen waarvoor dit niet meer hoeft. Nu ook met die aanpassingen bete kent dit voor de mensen toch een hele toestand". Maar De Feiter zag in, dat de gemeente geen keus heeft. Ook Scheele wilde het belang van woningen die aan de eisen des tijds voldoen (momenteel is er geen dou che) stellen boven eventuele ideeën van bewoners zelf. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Onstabiel weer Het onstabiele weer houdt aan. Zonnige perioden worden afgewis seld door enkele buien. Frisse weste lijke wind, rond kracht 5. Minimum temperatuur de komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 28 sept.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 07.30, onder 19.33 Maan op 10.13, onder 20.02 Eerste Kwartier: 30 sept. (11.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Rondom een lagedrukge bied bij Noorwegen wordt via de Noordzee koude, onstabiele lucht aangevoerd. In deze lucht ontstaan boven het relatief warme zeewater zeer gemakkelijk stapelwolken. Een veranderlijke bewolking en enkele regen- of onweersbuien is hiervan het weerbeeld. De komende nacht daalt het kwik tot een graad of tien. Morgenmiddag wordt de temperatuur ongeveer zes tien graden. Er staat dan een matige zuidwestenwind, rond kracht vier, maar aan de kust is deze nu en dan krachtig, zes. Bij buien zijn harde windstoten niet uitgesloten. Het eerste deel van het weekeinde ziet er buiig uit, maar vanaf zondag wordt het weer geleidelijk beter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1