Liefde en boerentrots Festival kleine koren en ensembles in Goes 6 Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Musibelle Magisch tafelen in De Burght t 87/92. Wanneer men vroeger de Steenweg te Westenschouwen af reed, stond onder aan de trap het bekende hotel-pension ,,Zeelust" van J. M. van Vessum. Van Vessum was oorspronkelijk afkomstig uit Amsterdam. Later werd aan de voorzijde van het hotel nog een overkapping aangebracht. Er waren twee opgangen om het hotel te betreden, die elk vier treden hoog waren en omgeven door een leuning. Op het terras kon men een verfrissing gebruiken, binnen stoyid een biljart en er waren twaalf nette hotelkamers. Zes aan de voor zijde en evenveel aan de achterkant. Het hotel werd hier in 1928 gebouwd en in 1943 op last van de bezetters gesloopt. Of er na de oorlog nog plannen hebben bestaan om ter plaatse een nieuw hotel te bouwen is ons niet bekend. Deze foto - een uitgave van Piet Ochtma?i - zal waarschijnlijk kort na de bouw zijn gemaakt. Het is nog opvallend rustig in deze omgeving maar toch zijn enkele gasteii al op weg naar strand of hotel. De bouw van landhuizen in de duinen was al begonnen en rechts op de foto zien we al zo'n voltooid huis in de duinen prijken. Er zouden er later nog vele tientallen gebouwd worden. De prachtige Westenschouwse duinhellingen, met de hoge vlieren en duindoorns, werden met steeds meer villa's verrijkt en Westenschou wen ontwikkelde zich als badplaatsje. Tal van pittoreske weggetjes werden van een asfaltlaag voorzien om het de vakantiebezoekers nog gemakkelijker te maken. Tenslotte werd het plaatsje nog eenvoudiger bereik baar toen de Provincialeweg - de Hogeweg - in 1937 werd doorgetrokken tot aan de trap. Deze trap zien we hier recht vooruit tegen de binnenduinen aan liggen. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. De redactie van het muziekblad Musibellezat met de handen in het haar. Het valt ook niet mee om een blad iedere week opnieuw met de no dige zin en onzin te vullen. Nadat al le ideëen als 'niet nieuws' van tafel geveegd waren kreeg een redacteur een ingeving. 'We doen iets over het componistenkapsel!' riep hij uit. Het onzinnige idee slag nog in ook. Na een uur lag er een plan op tafel dat de redactie unaniem spectaculair noemde. Musibelle zou een kleine stad uit zoeken en een oproep doen aan de muziekminnaars om zich te laten kappen en hun uiterlijk te laten ver zorgen naar het model van een be roemde componist. Aangezien tot dit edele gezelschap nog geen vrouw is toegelaten kwamen alleen mannen voor dit project in aanmerking. 'Wel ke plaats zullen we nemen?' had men zich afgevraagd. 'Dat maakt niet uit, we prikken gewoon een plaats'. Er werd een atlas gehaald en de prik viel op Zierikzee. Op de eerste oproep kwamen geen reacties. 'Zouden er in Zierikzee geen muziekminnaars bestaan?' vroeg de redactie zich ongerust af. Toen bleek dat er het woordje 'gratis' uit de op roep was weggevallen en toen ddt woord er in de volgende oproep een maal bijstond was er geen houden aan. Maar liefst negenenzestig min naars meldden zich. Voordat het project begon werden al le heren tesamen op de kiek gezet. Daar stonden ze op de trappen van de Nieuwe Kerk, heel gewone mensen met in hun haar nog het schaafsel van de zaagmachine, het stof van de werkplaats en het krijt van het schoolbord. Toen vielen de kappers van L'Oreal en Bisschops en Bis- schops aan. Ze hadden een aantal modellen ontworpen die de naam hadden van componisten. Zo was er een 'Coupe Sebastian' (een speciale kreatie met grote krullen ofwel een pruik in deze stijl naar het voorbeeld van Bach), een Coupe Claude (coiffu re in impressionistische stijl naar het model van Debussy), een model Schumann (romantisch half lang haar tot over de oren), een model Vi valdi (met een stevige vuurrode kleur spoeling), een model Beathoven (ofwel Coupe ragebos) en een coupe De Falla (Spaans model voor hen die nagenoeg geen haar meer tot be schikking hebben). De hele dag was het een geknip en gekap van je welste. De mannen mochten zich (om het maar in Musibelle-taal te zeggen) 'eens lekker laten verwennen'. Schoonheidsspecialisten liepen heen en weer, kleurspoelingen spoelden af en aan en fotograven hadden het druk om de gedaantewisselingen ten behoeve van Musibelle te vereeuwi gen. Aan het eind van de dag stond het hele gezelschap badend in de geur van lotion, parfum en haarlak weer op de trappen van de Nieuwe Kerk voor een tweede foto die de re portage in Musibelle moest afslui ten. De thuiskomst viel niet mee voor de muziekminnaars. Er was commentaar alom. Sommigen von den het leuk en meenden het. ande ren vonden het ook leuk en meenden het niet. waar anderen vonden de opknapper een afknapper en de kin deren lagen in een deuk toen ze va derlief in een 'new look' zagen ver schijnen. Na enkele maanden kwam de lang verwachte Musibelle uit. Ongeveer de helft van de negenenzestig was uitverkoren om een week lang te worden aangegaapt door miljoenen Nederlanders die in bed. in bad of op het toilet de creaties van commen taar voorzagen. In de reportage liet Musibelle ook enkele muziekminnaars aan het woord. De heer J. Schouls, Keetenstraat, vindt zich met de Coupe Beethoven er 'erg wild' uitzien. Hij had steil haar maar dat is helemaal getou peerd en geföhnd. De heer Th. Faber, Nieuwe Haven, kijkt vol verbazing naar zichzelf als de Coupe Sebastian klaar is. Hij is heel tevreden met de Bach-creatie, maar ziet zich niet da gelijks een pruik poederen. De heer M. van der Veer, Mast- gaststraat, werd vuurrood toen hij zijn haar, baard en snor in rode vorm terug zag. 'Misschien kijken m'n koorleden dan eens eindelijk naar hun dirigent' was zijn commentaar. De heer D. de Koning, De Jon- gestraat, is een liefhebber van gi taarmuziek en was daarom gelijk 'in' voor een Spaans model. Hij houdt van kort haar, hoewel hij de 'Coupe De Falla' wel erg kort vindt. 'Maar het is makkelijk in het onder houd'. De tijd verstreek. De Musibel le werd, na eenmaal gelezen te zijn, nu voor mindere edele doelen ge bruikt. Het hoofd van de heer Faber werd door kinderen verknipt, op het hoofd van de heer de Koning ver scheen een koffievlek en het hoofd van de heer Van der Veer kwam tus sen de aardappelschillen in een rol- emmer terecht. Na een week ver scheen er weer een nieuwe Musibelle en niemand dacht meer aan de spec taculaire actie in Zierikzee. Een jaar later kreeg de redacteur van Musibelle een nieuwe ingeving. 'Zierikzee na een jaar' zou het arti kel heten waarin onderzocht werd in hoeverre de nieuwe kapsels nog ge dragen werden. De redacteur bezocht alle muziekminnaars op die eens stralend in de Musibelle hadden gestaan. Wat trof hij aan? Mensen, met in hun haar het schaafsel van de zagerij, het stof van de werkplaats en het krijt van het schoolbord. Alle maal gewone mensen die weieens de kapper bezoeken en als dat niet lukt de vrouw even een schaar in handen drukken. 'Waarom hebt u uw kapsel niet gehouden?' vroeg de redacteur aan de muziekminnaars. 'Ach, me neer, het is zo duur en voor dat geld kunnen we platen kopen en een abonnement nemen op Ars Musica... Toen begreep de redactie van Musi belle dat echte muziekminnaars geen oren hebben naar het zichtbare, maar slechts het oog richten op het hoorba re. Hun modellen zijn slechts sonates en symfonieën. De rest is ijdelheid. (Ter overdenking: Libelle 39 blz. 79-86). MARZAS Woensdag 23 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Gezondheid - een zorg, 2- delige serie over de toekomst van on ze gezondheidszorg. Afl. 1. 15.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.10 uur Ghostbusters, tekenfilmse rie. 15.35 uur Club Veronica Clips, mu ziekprogramma met o.a. de Clip van de Maand. 16.10 uur Taxi, comedyserie. 16.35 uur Het kleine paradijs, serie portretten van tuinen in Nederland. 17.00 uur Family Ties, Amerikaanse serie. Afl.: Huil maar kind. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Veronica sport 18.15 uur Magnum, Amerikaanse se rie. Afl. Vriendschap. 19.00 uur Countdown, popmuziek met Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zuiver, omdat 't moet, film van de Nier Stichting Nedeland. 20.33 uur The master, Amerikaanse serie. 21.27 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek 22.02 uur Exealibur, Amerikaanse speelfilm uit 1981, 00.15 uur Journaal. 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur Mens en werk. Dl. 1 t/m 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.31 uur Mama, pappa, kindje, Zweedse kinderfilm. 16.02 uur Kinderfilmnieuws, kinder filmmagazine. 16.07 uur In vuur en vlam, Italiaanse kinderfilm. 17.40 uur Muzische vorming: Zeven manieren om je tijd te versieren. Afl. 7: samenvatting van de vorige afleve ringen. 18.10 uur Derde trekking van de 773ste Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van Democra ten '66 (D'66). 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Rocka- by, reportage over de première en de repetities van dit stuk van Beckett, opnieuw uitgebracht met Billy Whi- telow in de hoofdrol. 21.15 uur Seizoenen, ballet door het Folkloristisch Danstheater. 22.00 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Camera klaar....aktie! Do cumentaire t.g.v. de Nederlandse Filmdagen te Utrecht van 16-25 sep tember. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Mik, Mak en Mon, science- fictionserie voor kinderen. 15.50 uur Speel op sport, serie ieugd- programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag.' zwemmen. 16.00 uur Nils Holgersson, 52-delige Duitse tekenfilmserie. 16.25 uur Vrouwtje Theelepel, Japan se tekenfilmserie. 16.40 uur Sprookjestheater, sprook jesserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur TKKG, 6 episodes met de avonturen van Tim, Karl, Klösschen en Gaby, afl. 3. 18.35 uur Rondomons: Griff is ver liefd, bijdrage van de Canadese tele visie tot de EBU-uitwisseling van do cumentaires. 19.00 uur Juke Box 19.10 uur Langs Vlaamse wegen: Has selt. In dit programma wordt aan dacht besteed aan de actieve monu mentenzorg in Hasselt. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur The best of Blondie, hoogte punten uit -het repertoire van de groep Blondie. 21.00 uur Verhalen uit de duisternis, Amerikaanse serie. 21.25 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Coda: Voor mijn vader, van Wim Ramaker. BRT 2 14.45 uur Wielrennen: Parijs-Brussel, rechtstreekse reportage van de laat ste kilometers en de aankomst. 17.00 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Bulgarije-België in de voorronde van het E.K. voetbal, (onder voorbehoud) 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Sissi, Duits/Oostenrijkse, speelfilm uit 1955 van Enrst Marisch- ka. Donderdag 24 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Honing uit je woning, serie. Afl. 4: Herfst. 15.50 uur De avonturen van Frontier Fremont, Amerikaanse speelfilm uit 1975 van Richard Freidenberg. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Een jaar is achter de rug. 19.00 uur Vancouver diepzee aqua rium, afl. 13. 19.25 uur Jongerendag '87. Een voor uitblik op de EO-jongerendag in de Utrechtse Irene-hal. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De verovering van de ruim-, te, 3-delige documentaire-serie over de bemande ruimtevaart in Amerika en Rusland. Afl. 3: The conquest. 21.25 uur Liefde kent geen kleur, een Metterdaad-documentaire over de hulp aan gehandicapten in het Zuid- afrikaanse thuisland Venda. 21.50 uur Tijdsein 22.20 uur Van U wil ik zingen, koor zang vanuit de Grote Kerk te Does burg. 22.45 uur Mag ik es met je praten, programma waarin mensen hun le vensverhaal vertellen. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur Kijk! Hier woon ik (2): Het nieuwe huis. 09.30 uur De natuur in (5), spinnen. 10.00 uur In naam van Oranje (1). Een ketter vervolgd. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Midlotto-trekking, trek king van de maand september. 19.20 uur KRO's Wereldcircus. Slot- gala van het 9e Internationale Festi val voor jong talent: 'Circus van mor gen 1986'. 20.10 uur Nationale CD Awards, live vanuit Aalsmeer gepresenteerd door Henny Huisman. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en de mist, berh. 18.10 uur Fame, zestiendelige Ameri kaanse serie met Debbie Allen, Lee Curreri, Eric Grimpel e.a. Afl. 10. 18.55 uur Juke Box 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Paddestoelge rechtjes. Presentatie: Etienne Coc- quyt. 19.20 uur Uitzending door derden, programma van de Middenstandstri bune. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma waarin twee koppels aan de hand van speelkaarten proberen de hoofd prijs in de wacht te slepen. 20.55 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 21.45 uur Chateauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de familie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 8. 22.40 uur Nieuws. Aansl.: Coda: Im promptu nr. 4, Schumann, uitgevoerd door C. Mertens en Luc Devos, piano. BRT 2 18.45 uur Zoek werk, programma over werkloosheid. 19.13 uur Intermezzo 19.25 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur De jonge keizerin Sissi, ko ningin van Hongarije, Duits/Oosten rijkse speelfilm uit 1956 van Ernst Marischka. 22.00 uur Leven met borstkanker, se rie programma's over borstkanker. DEN HAAG - Als de plannen van de regering voor het jaar 1988 worden uitgevoerd gaan 500.000 tot 600.000 mensen met een minimum inkomen er in koopkracht op achteruit. Dat zei PvdA-kamerlid Leijnse voor de TROS-radio. Volgens Leijnse wordt het verlies aan koopkracht veroor zaakt door bezuinigingen op de ge zinszorg, de huursubsidie en de volksgezondheid. HEEMSTEDE - De publiciste en journaliste Bob Ihdema-Sporry is dinsdag op 75-jarige leeftijd overle den, zo is bekendgemaakt. Zij is vooral bekend geworden door haar publikaties op het gebied van archeo logie en geschiedenis. Jacoba Thdema-Sporry werd op 16 februari 1912 geboren op Makassar. GOES - In Goes wordt 26 septem ber voor de tweede keer het muziek festival voor kleine koren en ensem bles gehouden. Uit Nederland en België hebben zich 34 gezelschappen aangemeld die die dag elk tenminste een keer een half uur optreden in de trouwzaal van het stadhuis, het mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland, of de wandelkerk van de Grote of Maria Magdalenakerk, en eventueel in de muziektent in de Manhuistuin. Dit heeft de Culturele Raad van Goes meegedeeld. De raad heeft het festival georganiseerd, ervan uit gaande dat er op muzikaal terrein nauwelijks aandacht is voor uitvoe ringen van kleine koren en ensem bles die niet-commerciële muziek maken. Ze kunnen amateur dan wel professioneel zijn. Ze tellen ten minste drie en ten hoogste zestien le den. Er zijn geen prijzen te behalen, evenals op het eerste festival dat in 1985 werd gehouden. BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van de Verwenweek voor echtparen, die van 26 september tot 1 oktober in Christelijk Cultureel Centrum De Burght te Burgh-Haamstedc wordt gehouden, schotelt zaterdagavond 26 sep tember de goochelaar Jack Coleti (bij wie wereldkampioen Richard Ross in de leer is geweest) zijn publiek staaltjes van vingervlugge verdwijnkunst voor. Jack Coleti werd op 30 september 1933 in Haarlem geboren. Toen hij vier jaar werd kreeg hij zijn eerste goocheldoos cadeau hetgeen het begin betekende van een lange carrière. De oom van Jack Coleti was goochelaar, deze dook in de Tweede Wereldoor log bij hem thuis onder, waardoor hij genoeg tijd had om de toen 12-jarige Jack het vak bij te brengen. Toen zijn oom vierdagen voorde bevrijding werd doodgeschoten besloot Jack Coleti een goochelaar te worden, nog beter dan zijn oom. Hij heeft daartoe les gehad van de meesters Lamero en Pigini. Jack Coleti heeft 14 jaar als hotelofficier op een cruiseschip de zeeën bevaren en de gasten aan boord betoverd met zijn grappen en kunsten. De show is onder deel van een koud buffet. 23 „Goeien avond." „Ook genavond." „Gefeliciteerd, Riekus en je vrouw ook. Ik ben maar niet op de bruidstranen gekomen, alleen bij zo iets zijn valt niet mee." „Nee, dat zei Teunesie al tegen moe der." Samen liepen ze het pad af. „Blijft Teunesie bij je, komt Betsie helemaal niet meer9", vroeg Riekus opeens. „Nee, die wil niet meer komen," zei Kees nadrukkelijk; en eer Riekus meer vragen kon, ging hij het pad door de achterdeur op. Die ging rechtdoor, nou wist ie nog niks, uit die Kees werd je nooit wijs; die was zo'n halve meneer, hij zei nooit veel, ging stil zijn gang. Zou hij hem kwalijk genomen heb ben, dat het was afgeraakt met Bet sie? Hij was na die tijd zo afgetrok ken tegen hem. Zo ging Riekus naar huis, niet vermoedend zelfs, dat Kees Donker oen telegram bij zich droeg, dat juist was gebracht: „Wij hebben een zoon. Alles goed. MENNO EN BETSIE." Diezelfde avond keek Botsie met liefde, echte, zuivere liefde, naar het kleine, blonde hoofdje aan haar borst. De paradijsvloek, 'met smart zult gij kinderen baren', had in volle zwaarte op haar gerust, eer de zoon van Riekus Boot het licht aan- door J. VISSER-ROOSENDAAL schouwde. Hij was geboren in de hu welijksnacht van zijn vader en zij wist dat, het had haar smart verdub beld. Door de open slaapkamerdeur kwam Menno naar haar toe. „Wat ben je stil, vrouwtje, heb je pijn?" „Nee, maar ik lig te denken." „En wat bepeins je wel allemaal?" „Of jij wel van hèm zult houden, la ter ook." Hij nam haar kindje in zijn arm, onhandig, of hij bang was het te bre ken, zijn stem klonk diep en warm, „Kees Brandsma heet onze jongen immers, dus hij is van mij en jou zijn leven lang." Hij bracht het kind in de kamer, waar de baker het in ontvangst nam, dan kwam hij weer terug. Zich over haar heen buigend, nam hij haar hoofd in zijn mooie sterke handen. „Betsie, ik heb die vent vannacht ver vloekt om wat jij moest lijden; dat zou ik jr geen tweede keer willen aandoen Arm vrouwtje." Zij keek naar het zware, donkere haar, de rechte neus, de strenge mond en de ronde, iets naar voren komende kin. Dat gezicht was haar zo bekend, zo vertrouwd geworden, deze man werd haar dierbaar, elke dag meer. Hij had haar ontzien al deze tijd, zo- vee! zijn warmbloedige aard zulks toeliet. En nu deze belofte. Die zou zij niet aanvaarden, nu niet en nooit niet. Glimlachend keek ze hem aan en zweeg. Raadde hij haar gedachten? Zacht, eerbiedig bijna, kuste hij haar voorhoofd. TWEEDE BOEK Hoofdstuk I En de tijd ging voort. De een te vlug, de ander te langzaam, wonden slaand en wonden helend, leven bren gend, leven nemend, afbrekend wat met moeite en zorg gebouwd was, echte zowel als luchtkastelen. Hij ging voort, wreed en onverbiddelijk, nooit een uur teruggevend aan hen, die daarom smeekten in wanhoop en tranen, die alles wilden geven, als zij dat ene uur nog eens mochten doorle ven, anders en beter dan toen, tever geefs; de geslagen wond heelt hij, het zwaarste kruis leert hij ons dragen, maar neemt noch geeft ooit iets te rug. En zo gingen twaalf jaren heen en het werd november 1931. Heel veel was in het dorp veranderd. De petro leum straat- en huisverlichting had plaats gemaakt voor elektriciteit, ook waren gas- en waterleiding aan gebracht. Het voetstraatje en het paardepad verdwenen. In plaats van de ongelijke, somtijds door het neer- gestrooide bazaltslag, haast onbe gaanbare weg, lag er nu een mooie, tamelijk brede teerweg door het dorp. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6