Exploitatie dorpshuizen Onderhoud en herstel voor veel landschapselementen noodzakelijk Sigma 41 vanuit jacht haven Aquadelta naar Canarische eilanden Verschillende belastingen en verordeningen op agenda Geen belang stelling voor werkprojecten Westerschouwen Galgenveld draagt een te luguber karakter Bromfietster zwaar gewond Raad machtigt college inzake verweer bij Kroonberoep Niet door oranje licht 0 K Vrijwilligersproject volgende week van start ZIERIKZEE - „Een knotwilg had vroeger een bepaal de functie voor de eigenaar. Voor de natuur heeft die i boom nog steeds een functie, maar voor de eigenaar vaak niet meer. Vaak is dan ook geen animo voor onderhoud. De knotwilgen die er nog zijn staan er dankzij vrijwilli gers", aldus F. J. Minnaard van de Stichting Landschaps verzorging Zeeland. Samen met de Stuurgroep Werk loosheid heeft deze stichting het initiatief genomen voor het werklozenproject 'Onderhoud en herstel landschaps elementen Schouwen-Duiveland'. Dit vrijwilligerspro ject gaat volgende week van start. SCHARENDIJKE - Woensdag 23 september vergadert de commissie algemene en bestuurlijke zaken van de aemeente Middenschouwen. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda voor de vergadering exploitatie bouwgronden in bestemmingsplan, de conceptnota gemeentegarantie in eigen woningbezit en het algemeen financieel beleid in re latie tot budgetprognose. Ook ter sprake komt de exploitatie van de dorpshuizen binnen de gemeente Middenscnou- wen. Op de foto het nieuwe dorpshuis in Kerkwerve. Donderdag raadsvergadering Bruinisse ,,Het is voor veel landschapsele menten van levensbelang dat ze zo nu en dan een onderhoudsbeurt krijgen. Als een knotwilg nooit gesnoeid wordt worden de takken zo zwaar dat de boom deze last niet meer kan dra gen en omvalt", aldus de brochure over het vrijwilligersproject. In die BURGH-HAAMSTEDE - Uit vra gen van het PvdA-raadslid J. C. Hen- drikse is tijdens de Westerschouwse gemeenteraad gebleken, dat er geen jongeren te vinden zijn, die gebruik gaan maken van het gemeentelijke werkgelegenheidsinitiatief, dat door de rijksoverheid wordt gefinancierd. Er zouden 26 potentiële deelnemers zijn in de gemeente, maar geen van de gegadigden gaat gebruik maken van de regeling. Hendrikse wilde graag weten, waarom de respons zo minimaal was, maar daarop kwam geen direct ant woord. Volgens wethouder sociale za ken A. J. Padmos (CDA) kunnen de jongeren op allerlei plaatsen in de ge meente geplaatst worden ,,maar we hebben er als Westerschouwen niet één te pakken kunnen krijgen". Des alniettemin gaat de chef algemene za ken, W. Bitter, alsnog met de project leider van het werklozenproject' praten om te bezien of er mogelijk nog verandering kan komen in de achtergebleven resultaten. BURGH-HAAMSTEDE - Galgen- veldwekken als nieuwe naam voor het pad naast de Stichting Tidorp in Burgh-Haamstede mag dan welis waar een historische oorsprong heb ben, de meerderheid van de Wester schouwse gemeenteraad ziet er niet veel in. De socialist C. Verton sprak zelfs van een „lugubere benaming". Dat bleek tijdens de gemeente raadsvergadering in Burgh-Haamste de. Volgens Verton heeft het pad lan ge tijd bekend gestaan als de Halve Maan. ,,Als U autochtone mensen vraagt naar de Halve Maan, dan we ten de meesten dat wel. Als U naar het Galgenveldwekken vraagt, dan lopen de rillingen misschien over de rug". Nadat burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet de raadsleden een stukje historie had voorgehouden stemde zij ermee in het voorstel van de naamgeving terug te nemen en te herbezien. Dat geldt ook voor de naam het Moolwekken voor het pad tussen de Burght en manege Lisidu- na. brochure wordt uitgelegd welke rol de kleine landschapselementen spe len in de natuur om ons heen. ,,Ze zijn landschappelijk waardevol. Knotbo- men, heggen en hoogstamfruitbomen verfraaien en verlevendigen het land. Ze zorgen voor kleur en afwisseling. Het zijn belangrijke toevluchtsoor den voor planten en dieren en hebben daarom een grote waarde voor de na tuur. Zo zijn drinkputten van belang voor kikkers, padden en salaman ders. Tenslotte vertellen landschaps elementen veel over de ontstaanswij ze van de omgeving. Zo zijn sluisjes en rietvelden stille getuigen van het ontstaan van polders", aldus de bro chure. Herverkaveling Op Schouwen-Duiveland zijn heel wat landschapselementen verloren gegaan. H. B. Verkaart van de Stich ting Landschaps verzorging: ,,Het grote probleem op Schouwen-Duive land is dat je overal de sporen van de watersnoodramp in 1953 ziet. Door de herverkaveling is veel verdwenen". Tbch is er volgens Verkaart nog vol doende over om je voor in te spannen. ,,Zo zijn er weitjes met een grote bo tanische waarde. Door de weitjes te maaien verschraal je de bodem en geef je bepaalde bijzondere planten een kans". Onderhoud Zoals gezegd blijft onderhoud en herstel vaak achterwege. Voor het be houd van de landschapselementen echter blijft onderhoud nodig. Dat kost veel tijd en inspanning. Ver kaart: „Voor een deel wordt het werk nu al gedaan door vrijwilligers. In de weekends. Maar er blijft veel liggen". Een werkproject met scholing voor werklozen, met behoud van uitke ring, is een goede mogelijkheid om het werk dat nu nog blijft liggen aan te pakken. Overigens is het nieuwe project een vervolg op het project van vorig jaar. Dat op zijn beurt kwam weer na het Groenproject Kop van Schouwen. Ook een vrijwilligerspro ject waarbij een aantal vrijwilligers aan het werk was op houtwallen. Het werk aan de houtwallen in de Kop van Schouwen wordt nu gedaan door een eilandelijk bedrijf in de groen voorziening in het kader van een zo genaamde terugploegregeling. Een aantal deelnemers aan het project Kop van Schouwen heeft hierin werk gevonden terwijl ook enkele deelne mers aan het project onderhoud land schapselementen in 1986 een plaatsje hebben gekregen binnen genoemd te- rugploegproj eet. Variatie De lijst van mogelijke werkzaam heden binnen het vrijwilligersproject laat een grote variatie zien: knotbo- men knotten, meidoornheggen snoei en, verwaarloosde hoogstamboom- gaardjes herstellen. Het is slechts een kleine greep. Op Schouwen-Duive- ind ligt de nadruk voorlopig op het laaien van verruigde stukjes dijk- erm en rietland. Het werk in het rijwilligersproject houdt in dat je uiten werkt. In de vrije natuur. Het project biedt de deelnemers ok de mogelijkheid tot het volgen an een basiscursus natuur- en land- :hapsonderhoud. Deze cursus wordt erzorgd door de Stichting Land- :hapsverzorging en heeft tot doel de eelnemers in theorie en praktijk kennis te laten nemen van natuur en andschap. Daar horen ook excursies •ij. Een en ander is vrije keus voor deelnemers. De cursusdagen worden in onderling overleg vastgesteld. Ook mensen die niet aan het vrijwilli gersproject meedoen kunnen gratis deelnemen aan de cursusdagen. Vergoeding' Zoals gemeld gaat het om een vrij willigersproject met behoud van uit kering. Eventuele onkosten die door de deelnemers gemaakt worden wor den vergoed. Wie zijn auto ter be schikking stelt voor vervoer naar het werk krijgt hiervoor een vergoeding. Er is ook een vergoeding voor werk kleding. Eventuele inkomsten uit houtverkoop worden onder de deel nemers verdeeld. De stichting stelt een caravan ter beschikking waarin de deelnemers aan het vrijwilligersproject hun zelf meegebrachte koffie en brood kun nen nuttigen. Deelnemers kunnen zelf kiezen of ze een, twee of drie da gen per week werken. Wie meer infor matie wil kan terecht bij de Vrij Werk Centrale (01110-15663) of bij F. J. Min naard (01100-30936) en H. B. Verkaart (01114-2715). BRUINISSE - Op de agenda van de raadsvergadering donderdag in Bruinisse verschillende belastingen en verordeningen. Zo stelt het colle ge voor de tarieven voor hondenbe lasting licht te verhogen. Op de agen da verder de vaststelling van de nieuwe precarioverordening en een wijziging van de verordening op de heffing en invordering van gemeen telijke leges. Ook de vaststelling van het aangiftebiljet landtoeristenbe- lasting. De tarieven voor de hondenbe lasting werden per 1 januari 1987 ver hoogd met tien procent. Nu wil het- college van b en w van Bruinisse nogmaals een kleine verhoging door voeren. De verordening op de heffing en invordering van een belasting op honden is veranderd in die zin dat de aanslag nu per maand in plaats van per heel of half jaar opgelegd wordt. Door de tarieven te vei'hogen kan een handzaam bedrag vastgesteld wor den. Het tarief voor de eerste hond wordt met 4,35 procent verhoogd van 46 gulden naar 48 gulden. Voor elke volgende hond dient in plaats van 110 gulden 120 gulden betaald te worden en voor een kennel moet in. plaats van 285 nu 300 gulden neergeteld worden. Als de raad akkoord gaat met dit col legevoorstel levert het de gemeente een meeropbrengst van bijna 600 gul den op. Op de agenda verder de vaststel ling van een nieuwe precarioverorde ning. Op grond van deze nieuwe ver ordening kunnen ook leges geheven worden op losse voorwerpen die op voor de openbare dienst bestemde ge meentegrond worden geplaatst. Dit zal voornamelijk van toepassing zijn op bouw- en sloopmaterialen, contai ners en dergelijke. Ook komt op de raadsvergadering donderdag de vaststelling van een nieuw aangiftebiljet voor de landtoe- ristenbelasting aan de orde. Het hui dige aangiftebiljet blijkt in de prak tijk niet te voldoen en is alleen geschikt voor aangifte van verhuur van zomerwoningen en appartemen ten. Maar er moet ook aangifte ge daan worden van overnachtingen op kampeerterreinen, in hotels, pensi ons, jeugdherbergen en via particu liere kamerverhuur. Het college van b en w stelt verder voor voorwerpen uit de. collectie van het oorlogsmuseum, dat per 1 decem ber 1986 gesloten werd, te schenken aan het nationaal Oorlogs- en ver zetsmuseum in Overloon. Het be stuur van de stichting die dat mu seum beheert heeft laten weten de voorwerpen graag in haar collectie te willen opnemen. Verder op de agenda van de raads vergadering: opvang asielzoekers en het terzake aangaan van een be stuursovereenkomst, het aangaan van een bestuursovereenkomst inza ke Krammer/Volkerak en de verkoop van een perceel grond aan de Padjes. UTRECHT - Het college voor zie kenhuisvoorzieningen heeft unaniem het plan van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) om het aantal zie kenhuisbedden op korte termijn nog eens met 4.000 extra, bovenop de al afgesproken 8.000, te verminderen, afgewezen. In dit - wettelijke - college zijn de ziekenhuizen, de ziekenfond sen, de particuliere verzekeraars en de specialisten vertegenwoordigd. AMSTERDAM - De 28-jarige Am sterdamse politieman T. W., die op 29 maart vorig jaar de 38-jarige Antilli aan E. Ataliede doodschoot, moet veroordeeld worden wegens dood door schuld. Voor het opleggen van een straf is echter geen enkele reden. Dit zei de Amsterdamse officier van justitie mr. R. Berger in de rechts zaak tegen de politieman. AMSTERDAM - Het afgelopen voorjaar reeds enkele dagen na de opening door geldgebrek gesloten Muiderpoort theater in Amsterdam oost gaat toch weer open ondanks het uitblijven van een gemeentelijke ex ploitatiesubsidie. SCUDDEBEURS - Mejuf frouw S. v, N. uit Zierikzee werd maandagmorgen bij een verkeersongeluk zo zwaar ver wond aan haar been dat zij moest worden overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Het ongeval ge beurde om ongeveer 8.45 uur op de Kloosterweg ter hoogte van de T-kruising met de Heester- lust weg. Mevrouw M. L. uit Ca- .pelle aan den IJsel wilde vanaf de Heesterlustweg de Klosster- weg oprijden en zou daarbij S. v. N. over het hoofd hebben ge zien die met haar bromfiets rechtdoor over de Kloosterweg reed. Bij de aanrijding werd de bromfiets geheel ontzet en de auto licht beschadigd. S. v. N. werd per ambulance overge bracht naar het Rode Kruiszie- kenhuis en vanwege de ernsti ge verwondingen later naar Rotterdam. BRUINISSE - In een spoedeisende vergadering gisteravond, maandag, besloot de gemeenteraad van Brui nisse het college te machtigen inzake het voeren van verweer bij Kroonbe roep en schorsingszaken. Een en an der houdt verband met een eerder raadsbesluit inzake verkeersmaatre gelen voor de Nieuwstraat. Het Nederlandse stelsel van rechts bescherming kent naast beroep inge volge de wet AROB ook nog beroep op de Kroon. De raad heeft het colle ge nu gemachtigd in voorkomende gevallen de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State van advies te dienen, cq een verweerschrift uit te brengen. Van elk gebruik van de machtiging wordt verslag gedaan in de raad. ZIERIKZEE - Omdat G. S. uit Haamstede ervan uit zou zijn gegaan dat zijn voorganger J. v. P. uit Haam stede door het oranje licht zou rijden ontstond maandagmorgen een kop/ staartbotsing bij de verkeerslichten op het kruispunt De Tol bij Zierik zee. J. v. R en G. S. kwamen beiden in een personenauto aanrijden vanaf de richting Haamstede. Zij bevonden zich op de uitvoegstrook om bij het kruispunt rechtsaf te slaan in de rich ting Zeelandbrug/Goes. Door de bot sing die ontstond voor het oranje stoplicht werd de gehele voorzijde van het voertuig van G. S. beschadigd en de gehele achterzijde van de auto van J. v. P. Er waren geen persoonlij ke verwondingen. De bemanning van de Sigma 21 die vanuit Bruinisse naar de Canarische eilanden vertrok Start eerste cursus seezeilen Aquavitesse BRUINISSE - Gran Canaria, Tenerife, Las Palmas en Santa Cruz ofwel de Canarische eilanden. Dat is het doel van het zeiljacht Sigma 41 dat vanuit de jachthaven van Bruinisse vertrok met aan boord een aantal cursisten dat zich wil bekwamen in het zeezeilen. Het vertrek van het jacht betekende de verwezenlijking van een nieuw ini tiatief van de zeezeilschool Aquavitesse die wordt geleid door het echtpaar C. Schretlen. De zeiltochten waaraan maximaal zes personen gelijk kunnen deelne men werden aan het programma van Aquavitesse toegevoegd om het hiaat van het winterseizoen op te vangen waarin hier in Nederland geen zeil- lessen worden gegeven vanwege het klimaat. De zeilschool werd tien jaar geleden in Bruinisse opgezet als een instituut dat jonge kinderen wegwijs maakte met zeilboot en water. In de loop der jaren groeide de dienstverle ning steeds verder uit. De verhuur van nieuwe jachten en het geven van praktijklessen voor het echte zeezei len namen een steeds belangrijker plaats in. Daarnaast is Aquavitesse in de zomermaanden actief met een drukbezette vloot op de Zeeuwse en Hollandse wateren. Men koos voor de tochten naar de Canarische eilanden omdat daar be grippen als najaar en winter onbe kend zijn. De Sigma 41 krijgt dit na jaar een plaats in de nieuwe haven van Puerto de Santiago op Tbncrife. De cursisten worden daar per vlieg tuig heen cn weer terug gebracht. Tij dens de tochten met het schip wordt de decliv. icrs door de" meevarende instrucicui diverse zeiltechnische manoeuvres geleerd. Verder wordt aandacht besteed aan kust- of astro- navigatie met eenvoudige middelen. Maar ook met het sextant en moderne apparatuur als dccca eb satav. Uiter aard is er ook gelegenheid voor ont spanning want de reis is ook bedoeld als een vakantictocht. Dc reis aan boord van de zeiljacht duurt zeven dagen. De tochten vinden plaats tot en met maart 1988. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: v telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4