Onroerend goed- belasting omlaag PvdA bezorgd over verlies rusthuis ook de kleine verenigingen serieus genomen worden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rust Roest heeft DCH-smaak met bezoek Haarlem te pakken „Anders dan vroeger maar wel schoner" Ik lees de Zierikzeesche Nieuwsbode, omdat.... Garantie De Gulden Snede in de Burght dé krant van schouwen - duiveland! zierikzeesch e rfl 12 nieuwsbode 801 (postzegel is niet nodig) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag '22 september 1987 Nr. 24205 3 Raadsvergadering Zieriksee ZIERIKZEE - De onroerend-goedbelasting in de gemeente Zierikzee gaat omlaag. Dat werd gister avond, maandag, besloten op de gemeenteraadsver gadering in het stadhuis van Zierikzee. Het bete kent niet dat de gemeente minder inkomsten uit deze belasting heeft of dat iedereen minder onroerend-goedbelating gaat betalen. Op grond van hertaxatie van het onroerend goed is gebleken dat gemiddeld de waarde van het onroerend-goedbe- stand met naar schatting 2,78 procent zal stijgen. Het een heft als het ware het ander op. Het tarief voor de onroerend- goedbelasting zoals die in de ge meente Zierikzee tot nu toe werd geïnd was gebaseerd op een taxa tie van het onroerend- goedbestand op 1 januari 1982. Voor de periode 1988-1992 moest een nieuwe taxatie van het onroe rend goed plaats vinden. Nu is men als gebruiker (huurder) voor elke volle 3000 gulden van de waarde van het onroerend goed in het economisch verkeer een tarief van 4,80 gulden verschuldigd en dient een zakelijk gerechtigde (ei genaar) 8,65 gulden te betalen. De ze bedragen worden verlaagd tot respectievelijk 4,67 en 8,42. Volgens het college blijft de op brengst voor de gemeente op die manier gelijk. Als men de tarie ven ongemoeid had gelaten had dat voor de gemeente een meerop brengst van 52.789 gulden bete kend. „Mede gelet op de financië le positie van de gemeente achten wij het verantwoord van deze meeropbrengst af te zien door de tarieven te verlagen", aldus het college. Discussie Een en ander werd eerder be sproken in de commissie finan ciën van de gemeente. „In die com missie is dit punt al uitgebreid aan de orde geweest, maar ik wil er toch even op terugkomen", al dus PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken. „De procedure die hier gevolgd is verdient zeker geen schoonheidsprijs". De PvdA-frac- tie bleek de enige fractie die zo haar bezwaren had tegen het voor stel van b en w. CDA-woordvoer- der C. Legemaate voerde aan dat het op deze manier voor de ge meente budgettair neutraal ver loopt. Waarop Van der Wekken reageerde met de opmerking dat het voor een aantal mensen dat de onroerend-goedbelasting moet be talen budgettair niet neutraal zal verlopen. Sommigen zullen min der gaan betalen, maar anderen juist meer. „Ik durf de stelling aan dat wijziging van de tarieven van de onroerend-goedbelasting niet per definitie af hoeft te han gen van de hertaxatie", aldus Van der Wekken. Het college van de gemeente Dui velend. gaat de raad donderdag voor stellen om de gemeentegarantie voor de koop van woningen te verruimen. Hoewel ook burgemeester en wet houders nog geen 100%-regeling wil len is er met het 957o-voorstel een grote stap in de goede richting ge daan. Een stap, die overigens voor de ambtenaren van Duiveland al lang gezet was. De regeling is een principe-kwestie, waarbij gemeente bestuurders zich moeten afvragen wat het belang ervan is. Wat zijn de redenen om'als gemeente een risico te nemen uoor wat de terugbetaling van de geldlening betreft? Ten eerste biedt de gemeente haar (toekomsti ge) inwoners de gelegenheid om te gen een gunstig rentetarief een huis te kopen. Niet alleen een financieel voordeel, maar voor velen ook een broodnodige regeling, omdat de koop van een huis anders wel afge schreven kan worden, iMaar daar naast is er ook een voordeel voor de huizenbezitters in de gemeente, die door een ongunstige regeling langer met hun pand blijven zitten. Zeker, als de overige Schouwen-Duiveland- se gemeenten een betere garantie ge ven. Maar er is ook een algemeen be lang en dat betreft de leefbaarheid van de kernen, zoals ook Duiveland die kent. Een onbekend aantal po tentiële huizenkopers heeft Duive land laten schieten, omdat de finan ciële consequenties van de huidige regeling te groot waren. Dat heeft de gemeente ongetwijfeld jonge inwo ners gekost, die waarschijnlijk een andere gemeente hebben opgezocht. En in dat opzicht betekent een krap pe regeling voor de gehele gemeen schap een minpunt. Het is voorals nog de vraag of de raad van Duiveland er net zo over denkt als het college al is het te hopen van wel. Als dat zo is, dan neemt Zierikzee de laatste plaats in op het eiland met een 90%-regeling. Misschien voor Zierikzee reden om de regeling bij te stellen. Eigenlijk zou het ten opzich te van de huizenbezitters in de regio een goede zaak zijn als de zes ge meenten allen eenzelfde regeling zouden hebben. En dan het liefst een 100%-garantie-regeling. AvdW BURGH-H AAMSTEDE - Over het kunstzinnige begrip de Gulden Sne de wordt zondag 27 september in Christelijk Cultureel Centrum de Burght te Burgh-Haamstede een dia serie getoond. Hiervoor tekent de plaatselijke kunstenaar Co de Voogd. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De Gulden Snede is een verhou ding, die wiskundig wordt uitge drukt in het getal 0,6118, en heeft door de eeuwen heen kunstenaars, fi losofen en andere wetenschappers aangetrokken. Wat hebben bijvoor beeld het Roosvenster van de Amiens kathedraal, konijnen, de Stradivari us, de waterkervel en de zoon van de goedzak met elkaar gemeen? Zierikzeese showband lijkt draai gevonden te hebben Rust Roest. ZIERIKZEE - Showband Rust Roest in Zierikzee geeft zaterdag- 26 september voor de tweede keer acte de pre sence bij een korpsdag van het Drum Corps Holland (DCH); deze keer in het stadion van FC Haarlem. Rust Roest dingt weliswaar niet mee naar een van de prijzen, maar haar optreden buiten de wedstrijd om mag wel als een groot compliment beschouwd worden. Het vloeit me de voort uit de enthousiaste reacties over een eerder op treden tijdens een muzikale dag in Zoutelande; eveneens van DCH. Rust Roest heeft enkele jaren gele den voor de 'Amerikaanse aanpak' gekozen, waarbij een accent gelegd wordt op het showelement. Daar in Nederland een beperkt aantal bands deze richting heeft gekozen krijgt Rust Roest tijdens uitvoeringen in den lande niet de kritische beoorde ling, die zij graag zou hebben. „Bij DCH lopen dertien deskundige jury leden rond, die opbouwende kritiek geven over de prestatie en daar leren we van", aldus algeheel leider van Rust Roest Gerard van Wagtendonk. Bezoek Samen met druminstructeur Arie Bontekoe, die tevens DCH-jurylid is, vertelt hij over het bezoek aan Haar lem aanstaande zaterdag. In juni heeft Roest Roest een staaltje van haar kunnen laten zien in Zoutelan de. Zonder mededinging, want Rust Roest is (nog) geen lid van DCH. Toch is het korps erin geslaagd beter uit de bus te komen dan twee wel strijdende korpsen en dat geeft de Rust Roest- leden hoop voor de toekomst. Die jurybeoordeling gaat behoor lijk ver tijdens de DCH-dagen. Bon tekoe legt uit, dat er 13 juryleden rondlopen met een memorecorder, die ter plaatse hun beoordeling in spreken. Het voordeel hiervan is, dat het korps bij thuiskomst meteen aan de hand van de cassettebandjes aan de slag kan. Door het onverwachte bezoek aan Haarlem (de groep weet het net twee weken) is er nog maar weinig gelegenheid geweest om de kritiek van de juryleden in Zoutelan de te verwerken. „Kijk, we bouwen een bepaalde stijl op en willen in die zin beoor deeld worden. De jury tijdens de ge bruikelijke concoursen heeft niet vol doende kennis over onze show. Nu we bij DCH wel opbouwende kritiek krijgen, werkt dat prestatieverho- gend", aldus Van Wagtendonk, die het bezoek aan Haarlem mede op reke ning schrijft van Bontekoe, die als ju rylid dicht bij het vuur zit. Met de eerste contacten met de DCH lijkt de toekomst er voor Rust Roest goed uit te zien. „Het is maar goed, dat we deze stap kunnen ma ken, want de leden vragen daar ei genlijk ook om. We hebben een heel enthousiaste groep mensen. Ze zijn er altijd. Eerlijk gezegd heb ik nog nooit zo'n enthousiaste groep meege maakt en dat is leuk natuurlijk", zegt Van Wagtendonk, die hierbij bijval krijgt van Bontekoe. Wordt Rust Roest als Haarlem goed afloopt lid van DCH? Volgens beide muzikanten zit dat er voorlopig niet in. DCH stelt strenge eisen met be trekking tot het instrumentarium en daarvoor heeft Rust Roest voorlopig de centen niet. Nee, het lijkt een lan ge termijnbeleid te gaan worden. Wel zal het zo zijn, dat Rust Roest meer nog dan in het verleden gaat werken aan de toekomst om zo over enkele ja ren inderdaad bij DCH aangesloten te kunnen worden. Dat de leden Haarlem zien zitten blijkt overigens uit het feit, dat 32 van de 40 leden zich hebben aange meld voor het uitstapje, nog voordat er sprake was van het zelf verzorgen van een show. Gewoon als belangstel lende bezoeker dus. En aan bezoe kers ontbreekt het niet in Haarlem. Dat geeft Rust Roest alle gelegen heid zichzelf en hiermee Zierikzee te promoten. Rust Roest hoopt hiermee nog meer optredens te krijgen, waar mee weer geld in het laatje komt. Wie belangstelling heeft voor de band kan altijd contact opnemen met Rust Roest; met name koperblazers zijn welkom. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse fractie van de PvdA heeft bij monde van C. Verton haar bezorgdheid uitgespro ken over het exploitatieverlies van de zorgwoningen bij rusthuis Duinoord te Burgh-Haamstede. Verton noemde na een rekensom het bedrag van één miljoen gulden voor de toekomst. De problemen zouden met name Als dat het geval is zou hij graag ontstaan zijn door een durë klimle- mededelingen hebben over de aard en ning, waarvan het bestuur van het omvang van die toezeggingen. Als het rusthuis volgens zeggen van burge- antwoord op de eerete vraag ontken- meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- TTV.„„„ °r heer afwil en hieraan dan ook reeds nend ls' dan was Jraag ,o£ het met werkt. Verton wil binnen afzienbare meer van werkelijkheidszin zou ge- tijd antwoord op een aantal vragen. tuigen om de post immateriële vaste activa gewoon verlies exploitatie L°,iïihlLTw zorgwoningen te noemen. Als dat zo bestaan, dat het geactiveerde deel van de rente van de klimlening ten is, dan wil Verton ook weten of het stichtingsbestc weet hoe dit v goed of verrekend. gaan worden. laste van het j-usthuis in een later sta- stichtingsbestuur en haar adviseurs dium wordt terug ontvangen, ver- weet hoe dit verlies gesaneerd moet Chef fotozetterij Joop Kleppe ZIERIKZEE - „Het karakter van het werk is wel veranderd. Vroeger had je het veel meer zelf in de hand. Maar je moest ook veel meer nalezen. En alle kopij moest overgetypt worden. Zetter is een veel schoner beroep geworden". Aan het woord is Joop Kleppe, chef fotozetterij bij de Zierikzeesche Nieuwsbode (drukkerij Lakenman Ochtman). Iemand die weet waar hij over praat, want hij is al ruim 29 jaar in dienst bij de drukkerij. „Ik ben op mijn vijftiende begonnen met werken. Tben maakte je als zetter nog zo rond de 48 uur per week. Op zaterdagen moest je ook vaak werken. En je stond de hele dag achter je zetblok, dus in vergelijking met nu is het werk van een zetter wel heel wat veranderd. Ik ben begonnen als koppenzetter. Dat gebeurde toen met de hand.De keuze in koppen was toen veel beperkter. Je had niet zoveel corpsen (lettergroottes) tot je beschikking. En als de krant gedrukt was moest je alle gebruikte letters weer terug in de letterbakken doen. Later zijn de Linotypes gekomen en weer later, zo'n 8 jaar geleden, zijn we overgegaan op fotografisch zetten". Hoe ging dat in het werk, die overgang van loodzetten naar fotografisch zetten? „We zijn ongeveer 2 jaar met de voorbereidingen bezig geweest. Beurzen bezocht en dergelijke. Want we wisten er weinig van, maar wilden niet over een nacht ijs gaan bij de aanschaf van nieuwe apparatuur", aldus Joop Kleppe. Als eerste fotozetmachine werd een Quadritec aangeschaft. „Daar hebben we 7 jaar mee gewerkt, maar dat was niet echt optimaal. Twee jaar nadat we de Quadritec hadden aangeschaft is er een interne reorganisatie geweest en toen zijn er vier Editwriters gekomen. Daarmee had je meer mogelijkheden dan met de Quadritec. Maar de zetters moesten nog steeds alle kopij overtypen". J. Kleppe En wanneer is daar een einde aan gekomen? „Dat is ongeveer tweeëneenhalf jaar geleden gebeurd toen de draagbare tekstverwerkers die nu op de redactie gebruikt worden werden ingevoerd. Dat was voor ons eigenlijk een van de grootste veranderingen. Het bespaart ons erg veel tijd. We halen het geheugen van die Olivetti's leeg en krijgen de volledige tekst van een artikel dan op scherm. Corrigeren gaat heel eenvoudig, en het enige dat we nog moeten doen is de zetaanwijzingen omzetten in zetcodes. De fotozetcomputer doet de rest. Door die tijdsbesparing blijft er meer tijd over voor ander werk. De zetcapaciteit is dus eigenlijk toegenomen door de invoering van die Olivetti's. Je kunt veel meer doen in minder tijd. Vroeger werd het zetwerk voor handelsdrukwerk veel op woensdagmorgen gedaan, een dag dat er geen krant uitkomt. Nu kan het handelsdrukwerk er gewoon tussendoor en is er bij ons op de zetterij maar een van de vijf zetters die echt het zetwerk voor de krant doet". Kijk je dan ook anders tegen de krant aan, nu je de krantenkopij niet meer over hoeft te tikken? „Je weet veel minder als vroeger wat er in de krant komt. Als je de kopij over moest tikken wist je meteen ongeveer wat er in de krant kwam. Nu lees je de artikelen vluchtig door. Eigenlijk alleen om de zetaanwijzingen. Corrigeren gaat veel eenvoudiger dan vroeger. Vroeger kon het voorkomen dat je voor het verbeteren van een foutje een hele alinea over moest typen. Nu zorgt de computer ervoor dat alle tekst automatisch een stukje opschuift als je bijvoorbeeld een vergeten woord later tussenvoegt". Hoe ziet de toekomst eruit wat betreft de technische ontwikkelingen? „De technische mogelijkheden gaan nu al erg ver, en in de toekomst zullen er nog veel meer mogelijkheden komen". Het beeld van de zetter die in de looddampen achter de Linotype zit behoort definitief tot het verleden. Vroeger een beroep waarin veel gestaan en gelopen moest worden. Tegenwoordig een beroep waarin men achter een beeldscherm zit. Een hele verandering. „En toch zou ik, als ik overnieuw moest beginnen, weer precies hetzelfde vak kiezen", aldus Joop Kleppe. Wie nu de bon invult krijgt de Zierikzeesche Nieuwsbode het komende jaar voor geert 156,50 gulden, maar voor slechts 140,— gulden. Een unieke kans om kennis te maken mei Schouwen-Duiveland's enige echte objectieve nieuwsblad. Vier keer per week het laatste nieuws in de bus. Niet alleen de gemeentepolitiek wordt op de voet gevolgd, maar ook de sportieve regio komt uitvoerig aan bod. Daarnaast krijgt de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode regelmatig een bijlage cadeau over uiteenlopende onderwerpen als mode, auto's, sport en woninginrichting. En daarnaast mogen de vele rubrieken genoemd worden. Na 144 jaar mag best gezegd, dat de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode als geen ander weet wat er in de eigen regio speelt. BEL NU VOOR EEN ABONNEMENT 01110-16551 JA IK NEEM EEN JAARABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! IK BFTAAL DUS GEEN J665tfGULDENMAAR SLECHTS 140,- GULDEN Naam Adres j Postcode Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3