Verhoging toeristenbelasting niet populair in gemeenteraad Krappe meerderheid. Brouwse raad voor subsidie 'Tegen haar wil' Vergaderingen commissies musea en sociale zaken nu ook openbaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Van Zuylen wethouder Wester schouwen BI tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werk Nieuwsbode Rust Roest Voetbalfeest Het werkloosheidsproject bereikt volgens de In de serie artikelen over de Zierikzeesche De Zierikzeese showband Rust Roest heeft de De pupillendag in Renesse is als voetbalfeest Brouwse raad te weinig mensen. (Pag. 2). Nieuwsbode een verhaal met chef fotozetterij smaak te pakken en gaat naar Haarlem toe. afgesloten met een diploma-uitreiking. (Pag. 9). J. Kleppe. (Pag. 3). (Pag. 4). DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24205 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is met populariteit als met de jeugdals zij voor bij is keert zij niet weder. Petiet Zeker niet voor dichten financieel gat speelautomatenhallen Westhoek BURGH-HAAMSTEDE - De door overhand gewijzigde legesverordening voor speelautomatenhallen gaat de ge meente Westerschouwen in de toekomst ruim 45.000 gul den per jaar kosten. 'Vangt' de gemeente momenteel nog 78.500 gulden per jaar aan leges, vaststaat, dat dit be drag over drie jaar is teruggebracht tot 32.950 gulden of tewel 125 gulden per speelautomaat. Nu betalen de ex ploitanten nog 197,25 gulden voor de speelautomaten. Het is niet ondenkbaar, dat de gemeente in de toekomst een verhoging van de toeristenbelasting wil gaan gebrui ken om dit verlies te dekken. Alhoewel, de gemeente is voorals nog de vraag. Het college plaatste de ze eventuele mogelijkheid in haar voorstel met betrekking tot wijziging van de verordening speelautomaten. Maar tijdens de raadsvergadering in Burgh-Haamstede bleek al snel, dat de raad hiervoor weinig lijkt te voe len. J. van den Berge (RU) maakte meteen al duidelijk niets voor een verhoging te voelen. Van den Berge kantte zich overigens om principiële redenen tegen de aanwezigheid van speelautomatenhallen. Ook de CDA-er W. D. Scheele toon de zich allesbehalve gelukkig met de speelautomaten, waarvan Wester schouwen er zo'n kleine vierhonderd op haar grondgebied heeft. ,,Ik kan instemmen met de verordening, want het is góed dergelijke zaken te rege len", aldus Scheele. Hij plaatste vraagtekens bij de stelling van het college, dat de automatenhalen de kleine criminaliteit zouden tegen gaan. ,,Is dat aanwijsbaar of is het een wens van het college?". Namens de PvdA-fractie maakte G. J. W. van der Salm bezwaar tegen de gedane suggestie van b en w om even tueel een verhoging van de toeristen belasting in te voeren. Hoewel hij zich niet inhoudelijk uitliet over een verhoging zat hem met name het feit, dat dit financiële aspect in een veror- deningsvoorstel was verwerkt niet lekker. Het kersverse raadslid ir C. W. Veerhoek zag in een soepeler beleid ten aanzien van zogenaamde behen digheidsspelletjes een mogelijkheid om het gat van 45.500 gulden enigs zins te dichten. De gemeente krijgt namelijk per apparaat een bedrag van de exploitant. Hoewel ook Veer hoek niet direct zat te springen om meer geldspelautomaten (,,lk hoor de ondernemers momenteel niet kla gen over de limiet die de gemeente stelt") zag hij in „videospelletjes" niet veel problemen. De discussie bleef beperkt tot het vaststellen van de door b en w voorgestelde verorde ning. Dat niet alles zich in verordeningen laat vastleggen bleek naar aanlei ding van een vraag van de liberaal J. C. de Feiter, die graag meer wilde we ten over de leefbaarheid in Noord- welle. Daar is enige tijd geleden een aantal huizen opgeleverd en inmid dels verhuurd. „Zijn daar gezinnen met kinderen in komen wonen?", was de vraag van De Feiter, die dit zei met het hoog op de leefbaarheid en het be houd van de kleine school. „Nee" was het antwoord van wethouder A. J. Padmos (CDA). „Wel jonge mensen, zullen we de natuur verder haar be loop laten hebben?". Veranderde wettelijke bepalingen met betrekking tot de speelautomatenhallen gaan Westerschouwen in de toekomst 45.500 gulden per jaar kosten. Dr. H. J. van Zuylen is de defi nitieve opvolger van de on langs overleden J. Deïst. Al leen de PvdA-fractie gaf de voorkeur aan een, wethouder uit de eigen gelederen. BURGH-HAAMSTEDE - De meerderheid van de Wester- schouwse gemeenteraad heeft de liberaal dr H. J. van Zuylen gekozen als wethouder voor de resterende ambtstermijn van tweeëneenhalf jaar. Van Zuy len, die eerder al tot interim wethouder werd gekozen, vult hiermee de leeggevallen plaats op die was ontstaan door het overlijden van J. Deïst. Tijdens de raadsvergadering in Burgh-Haamstede bleef al leen de PvdA-fractie op het standpunt, dat - zoals J. C. Hendrikse verwoordde - „in een dynamische gemeente plaats is voor een jonge ener gieke wethouder". De fractie zag in fractievoorzitter G. J. W. van der Salm de aangewezen persoon, maar kreeg niet de steun van de overige fracties. Althans, zo mag worden veron dersteld, want het betrof een schriftelijke stemming. De raadszetel van Van Zuy len werd opgevuld door de beë diging van ir C. W. Veerhoek (Renesse). In zijn maiden speech benadrukte Veerhoek het belang van een welvarende ondernemersbranche in de Westhoek, waarbij het belang van het milieu in zijn totaliteit niet uit het oog mag worden verloren. Veerhoek zei als raadslid te willen handelen in de geest, zoals J. Deïst heeft ge daan en Veerhoek's overleden vader, die hem gestimuleerd heeft in de raad zitting te ne men. Tijdens de vergadering werd voor een voorstel aangenomen, waarin een vernieuwde verde ling van taken voor de VVD- fractieleden stond verwoord. Van Zuylen heeft voorts het fractievoorzittersschap overge dragen aan J. C. de Feiter. CDA-, WD- en GPV/SGP/RPF-fractie tegen DREISCHOR - „Sexueel misbruik van vrouwen en meisjes is een zaak die bij de slachtoffers diep en diep ingrijpt. Dat kan niet alleen via de telefoon worden opgevan gen. Die mensen kunnen en moeten ook op andere manieren opgevangen worden. Zij zijn diep in hun waardigheid gekrenkt. Ik vind het betreurenswaardig dat drie frac ties zeggen de situatie wel ernstig te vinden maar toch geen subsidie willen toekennen aan de Stichting Tegen haar wil Zeeland". Dat zei wethouder S. Loschacoff-de Kanter tijdens de raadsvergadering van de gemeente Brouwershaven in het Dorpshuis van Dreischor. De aanleiding voor haar woorden was het standpunt van de CDA-, de VVD- en de GPV/SGP/RPF-fractie die van mening waren dat voor de opvang van sexueel misbruikte vrouwen geen aparte stichting nodig is. Doordat de raadsleden M. C. Gan- zeman (CDA) en J. K. Goemans (VVD) verhinderd waren de vergadering bij te wonen waren de stemmen van de PvdA-fractie in de meerderheid, zodat met 5 tegen 4 toch werd besloten voor het jaar 1988 een subsidie van drie cent per inwoner beschikbaar te stellen aan de stichting. De fracties die tegen stemden volg den daarmee een minderheidsvoor- stel van het college van b en w waarin wethouder Ph. J. van Ast de mening uitte dat het verzoek diende te wor den afgewezen. Hij vond dat omdat de werkzaamheden van de stichting Tegen haar wil ook zouden kunnen worden uitgevoerd door verschillen de al bestaande organisaties. „Door deze afzonderlijke organisatie wordt afbreuk gedaan aan de overzichte lijkheid van de in Zeeland ontplooide vrouwenactiviteiten", aldus het min- derheidsvoorstel. Nog lang niet vol Hoewel zij de ernst van sexueel misbruik zeiden te onderschrijven bleken de drie voorgenoemde fracties hier achter te staan. R. J. van der Wekken (CDA): „Ik denk dat de Tele fonische Hulpdienst Zeeland nog lang niet vol zit en deze opvang er heel goed bij kan doen". Het zei hem ook niets dat de subsidie door de ge meente later weer terug kan worden gedeclareerd bij het rijk. „Geld blijft geld. We moeten goed nadenken voor we het uitgeven". Mevrouw M. P. Ketting-Kooman bleek, evenals haar andere fractiege noten, positief tegenover het minder- hcidsvoorstel van het college (burge meester C. Slabbckoorn en wethouder Loschacoff) te staan. „Al leen al het feit dat een dergelijke stichting nodig is is erg genoeg". Een mening die van harte werd onder schreven door wethouder Loschacoff. „Opvang is hoognodig. Vooral ook voor slachtoffers hier op Schouwen- Duivciand waar vaak nog angst be staat om dergelijk misbruik aan te geven. Men is bang dat het bekend zal worden in de omgeving". Nadat de discussie een bijna emotioneel ka rakter kreeg waarbij de verschillen de standpunten werden herhaald ging men over tot mondelinge stem ming. Dankzij de vijf PvdA-stem- men kan de Stichting Tegen haar wil Zeeland dus ook in 1988 op subsidie <van 107,31) vanuit Brouwershaven rekenen. Dat was (voor de eerste keer) ook het geval voor het jaar 1987. De stichting Vervoer Beoefenaars Gehandicapten Sport Zeeland krijgt met ingang van 1988 ook jaarlijks een subsidiebijdrage van drie cent per in woner. Plus een basisbedrag van 100 gulden. Dat is in totaal 82 gulden meer dan tot nu toe jaarlijks het ge val was. De stichting gebruikt het geld voor het vervoer van gehandi capten naar sport- en spelactivitei ten. De verhoging werd gevraagd vanwege financiële problemen. Vol gens J. C. van Ours (PvdA) werden die veroorzaakt door het afbouwen van de provinciale subsidie. „Met dergelijke afbouw worden we de laat ste jaren steeds geconfronteerd. De stichting verdient medewerking want het is een sympatiek doel", aldus raadsvoorzitter C. Slabbekoorn. De verhoging werd unaniem toegekend. Beroepenkeuze Tenslotte werd met algemene stem men besloten een eenmalige bijdrage van vijf cent per inwoner toe te ken nen aan de stichting Beroepen Mani festatie Zeeland voor het jaar 1988. De manifestatie is bedoeld als voor lichting voor middelbare scholieren en de oudste basisschoolleerlingen over beroepskeuze. „Het kan belang rijk zijn maar we moeten het zeker niet overschatten", aldus Van Ours (PvdA). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gemeenteraadsvergadering Zieriltzee ZIERIKZEE - Voortaan zijn de vergaderingen van de commissies musea en sociale zaken van de gemeente Zie- rikzee openbaar. Dat werd besloten op de gemeente raadsvergadering gisteravond, maandag, in het gemeen tehuis in Zierikzee. Een en ander is het gevolg van een initiatiefvoorstel van de PvdA-fractie binnen de gemeen teraad. „We zijn er erg blij mee. Maar we hebben nog meer wensen", aldus fractievoorzitter D. van der Wek ken. Wethouder S. Loschacoff-de Kanter: Opvang slachtoffers sexueel geweld is hoognodig". Eerder leidde een initiatiefvoorstel van de PvdA-fractie tot het besluit de vergaderingen van de commissie ruimtelijke ordening voortaan in het openbaar te houden. Tbcn werd ook de suggestie gedaan om de vergade ringen van de commissies musea voortaan in het openbaar te houden. De commissies in kwestie stonden positief tegenover die suggestie en adviseerden het college van b en w de suggestie op to volgen. De raad schaarde zich hier unaniem achter. Kwesties omtrent personen en zaken van dienstbelang worden niet in het openbaar behandeld. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd op de raadsvergade ring de rekening 1986 van de gemeen telijke volkskredietbank voorlopig vastgesteld. Dc balans in activa en passiva vertoont een totaalbedrag van 624.789,73 gulden. Ook voorlopig vastgesteld werd de gemeenterekening 1986. Het batig vervolg pagina 2 ffih P PvdA-fraeticvoorzitter D. van dei Wekken: ..Blij mee, maar nog meer wensen". Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Aanhoudend koel. Eerst opklarin gen en droog. Later in de nacht toene mende bewolking en enige tijd regen, mogelijk vergezeld door onweer. La ter in de middag opnieuw opklarin gen. Minimumtemperatuur komende nacht 12 grdden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 sept.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70Tf Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50C*f Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20^r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 07.27, onder 19.38 Maan op 07.39, onder 19.40 24 sept. Zon op 07.28. onder 19.35 Maan op 08.55. onder 19.50 Nieuwe Maan: 23 sept. (04.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De scheidingslijn tussen koele oceaanlucht en voor de tijd van het jaar zeer warme lucht boven midden-Europa loopt vanavond van noordwest-Frankrijk naar West- Duitsland. Langs deze lijn trekt de komende 24 uur een storing met re gen en buien van Spanje naar onze omgeving. Na een nacht met enkele opklaringen wordt daarom morgen in onze omgeving veel bewolking ver wacht. Uit deze bewolking zal regen vallen, waarschijnlijk het meest in het zuidoosten van het land. Omdat de kern van dc storing dicht langs of over ons land zal trokken worden de windsnelheden morgen niet groot. In eerste instantie blijft de warme lucht boven het continent nog dichtbij, van- at morgenmiddag wordt deze lucht echter met een toenemende westen wind verder naar het oosten verdre- NEW VORK De Amerikaanse pre sident. Ronald Reagan, heeft in een toespraak tot de VN-assemblee oen beroep gedaan op Iran onvoorwaar delijk in te stemmen met Resolutie 598 van dc Veiligheidsraad die mede voorziet in een onmiddellijke staakt- hot-vuren in de Golfoorlog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1