Ton extra voor scholing en regelingen haanlozen Leerlingen 25 jaar ouder Mogelijk soepeler beleid Duiveland gemeentegarantie Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen eitr Beeld wordt opgeknapt flakkee expresse bv DE ZIERIKZEESCHE COURANT BCA Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169 Inbeslagname geprepareerde vogels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24203 Toegankelijk Adverteren Vrijwilligers Tenonder Het gaat langzaamaan beter met de toeganke- Garagehouder C. van der Wekken vindt het ad- 0e eilandelijke vrijwilligersorganisaties heb- All Ready is op eigen terrein in Zierikzee ten lijkheid van gebouwen in de regio, maar er verteren een wezenlijk element van het onder- ben nu een echl over|egplatform. (Pag, 4). onder gegaan tegen Blauw Wit. (Pag. 11). moet voor geknokt worden. (Pag. 2). nemen. (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De houwkunst is tot op zekere hoogte de uitdruk king van de beschaving van het volk. Balzac Rayon Zierikzee structureel 'aandachtskindjevan gewestelijk arbeidsbureau ZIERIKZEE - Ondanks het gegeven, dat de werkloos heid in het rayon Zierikzee (Schouwen-Duiveland) in de maand augustus licht gedaald is, blijft deze regio binnen het gewest Goes met het hoogste werkloosheidspercenta ge zitten. Deze structurele ontwikkeling is aanleiding om het budget voor regelingen en scholing ten behoeve van deze groep haanlozen voor het rayon Zierikzee te verhogen tot 500.000 gulden (voorheen 400.000 gulden). In het rayon Zierikzee hebben in 1987 tot op heden 37 personen ge bruik gemaakt van een beroepsscho ling, waarvoor 88.000 gulden is ge- Advertentie TERSCHELLING - Minister Smit- Kroes heeft op de Waddenzee een con venant ondertekend waarin de struc tuur van de veerdiensten van en naar Terschelling en Vlieland wordt gere geld. BRUINISSE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland nam een aantal geprepareerde vogels in beslag die stonden uitgestald in een restaurant aan de Nieuwstraat te Bruinisse. De dieren waren van B. D. uit Bruinisse. Hij beschikte echter niet over een ver gunning zoals die volgens de vogel- wet nodig is bij het in bezit hebben van opgezette vogels. bruikt. Het overige beschikbare geld gaat op aan allerhande regelingen ten behoeve van de cliënten. Met de beleidsbeslissing van het gewest is de ernst van de situatie in deze regio aangegeven. Honderdduizend gulden meer dus in 1988 voor regelingen en scholing. Het aantal werklozen op Schou wen-Duiveland is in de maand augus tus gedaald met 36 tot 771 personen. Bij de mannen hebben er 27 een baan gevonden en bij de vrouwen negen. In totaal zijn er nu 500 werkloze man nen en 271 werkloze vrouwen. Het be treft hier volledigheidshalve de per sonen die bij het arbeidsbureau staan ingeschreven. Over het aantal men sen, dat buiten het arbeidsbureau om naar een baan zoekt, zijn geen gege vens bekend. Seizoen De daling van de werkloosheid is in overeenstemming met de seizoensin vloeden en komt ook overeen met de ontwikkelingen in de maanden augustus van vorige jaren. Bij vrij wel alle beroepsgroepen neemt de werkgelegenheid in deze periode iets toe. Hoewel het rayon Zierikzee met het werkloosheidspercentage van 7,9% het hoogste van de regio is, staat het er landelijk ernstiger voor. Ne derland heeft in zijn totaliteit een werkloosheidspercentage van 12,5% en dat is eén half procent minder dan vorig jaar. Het beste in dit gewest scoort het rayon Goes waar een per centage geldt van 6,1%. De verdeling van de werkloosheid per gemeente op Schouwen- ZIERIKZEE - Het duurt niet lang meer voordat het beeld bij de Rooms Ka tholieke kerk in Zierikzee - Christus Koning genaamd - onder handen wordt genomen. Het beeld is meerdere keren onderhevig geweest aan vernielingen en tot voor kort heeft de gemeente het beeld steeds weer opgeknapt. Maar nu is het aan de kerk zelf om in ieder geval de oude sokkel te vervangen en te bezien in hoeverre het zandkalk-beeld opgevijzeld kan worden. Tevens is het aan de parochiegemeenschap om te beslissen of het beeld op de locatie blijft staan of dat het beter naar binnen gehaald kan worden, zodat vandalen er geen grip meer op hebben. De kosten van de opknapbeurt komen voor reke ning van de parochie zelf. Duiveland geeft het volgende beeld. De meeste werklozen zijn vanzelf sprekend in Zierikzee te vinden (310 personen). Op een tweede plaats komt de gemeente Duiveland, waar 123 mensen op zoek zijn naar een baan. Hierin is nog geen rekening ge houden met de ontslagen bij de uien- handel Van Dijk, waar bijna veertig mensen op straat kwamen te staan. In Westerschouwen zoeken 112 men sen een baan en in Brouwershaven 93 personen. In Bruinisse staan 78 men sen ingeschreven bij het arbeidsbu reau. Middenschouwen komt met zijn 55 werkzoekenden in absolute zin het beste uit de bus. Het betreft met na druk absolute gegevens, want in rela tieve zin (percentages) kan de volgor de anders zijn. Dan zou Duiveland mogelijk de hoogste werkloosheid hebben. Advertentie Personenauto's Bestelauto's Personen vervoer ZIERIKZEE - ,,Ja, dat was een grandioze gebeurtenis, ik was totaal overdonderd". De directeur van de open bare basisschool Theo Thijssen uit Zierikzee Joop Goedhart kan er nog niet over uit. Toen hij zijn klas weer binnenkwam nadat hij even werd weggeroepen bleken zijn leerlingen opeens 25 jaar ouder te zijn. Het wa ren de leerlingen van zijn eerste klastoen hij 25 jaar geleden zijn werk als onderwijzer begon. Goedhart wilde aan dit jubileum weinig ruchtbaarheid geven maar zijn naaste omgeving dacht daar anders over. On danks het feit dat zijn eerste leerlingen volgens Goedhart andere hoofden met snorren, baarden en brillen" hadden gekregen bleek hij ze nog te kennen toen hij bekomen was van de eerste verbazing. ,,Ik heb er maar twee verwisseld, de rest vanAe namen had ik goed". Na de bijeenkomst in de klas werden de oud-leerlingen hun vroegere school rondgeleid. In aanwezigheid van de huidige leerlingen van de school werd de jubilaris in de aula een schrijfmachine aangeboden. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn waarbij herin neringen werden opgehaald bij oude foto's. Mits raad donderdag 24 september instemt NIEUWERKERK - Wie in de toekomst een huis koopt in de gemeente Duiveland kan rekenen op een aantrek kelijke garantieregeling van de gemeente, waardoor de maandelijkse lasten in veel gevallen aanzienlijk gedrukt kunnen worden. Na een periode van vijf jaar een strak beleid gevoerd te hebben, willen burgemeester en wet houders van Duiveland naar een garantieregeling van 95% van de getaxeerde vrije verkoopwaarde van wonin gen tot 150.000 gulden en 90% bij woningen boven die prijs. Als de gemeenteraad hiermee instemt, komt er een einde aan de bepaling, dat Duiveland niet verder dan 80% wilde gaan. Duiveland heeft in het verleden ook een soepele regeling gekend, maar heeft daardoor meer dan 200.000 gulden moeten betalen uit ei gen zak. Als een gemeente zich name lijk garant stelt voor de betaling van de lening en de huiseigenaar Iaat het om wat voor reden dan ook afweten, dan moet de gemeente uit eigen zak bijbetalen. Dat was voor Duiveland vijf jaar geleden reden om de garan tiebepalingen aanzienlijk terug te draaien. Wie tot op heden een huis koopt in die gemeente hoeft niet te re kenen op meer dan 80% van de ge taxeerde vrije verkoopwaarde. Ge bleken is, dat dit strakke beleid het verkopen heeft beperkt. In de overige gemeenten zijn soepe lere regelingen van kracht. Zo kan in Westerschouwen, Bruinisse, Midden- schouwen en Brouwershaven bijvoor beeld gerekend worden op 100% van de getaxeerde vrije verkoopwaarde. Met de nieuwe regeling komt Duive land beter uit de bus dan Zierikzee, waar een regeling van 90% wordt ge hanteerd. Dc precieze regeling voor Duive land houdt in, dat voor woningen tot 150.000 gulden een garantie verstrekt kan worden tot 95% van dc getaxeer de vrije verkoopwaarde (bij bestaan de woningen) of van de stichtings- kostcn (bij nieuwe woningen). Ligt dc koopsom of dc stichtingskosten hoger dan 150.000 gulden, dan han teert Duiveland een garantie tot90% van dc getaxeerde vrije verkoop waarde (bij bestaande woningen) of van dc stichtingskosten (hij nieuwe woningen). Nieuwe woningen mogen niet duurder zijn dan 250.000 gulden cn bestaande woningen niet duurder dan 200.000 gulden. De gemeenteraad, waarvan de PvdA-fractie zich met name heeft in gezet voor het versoepelen van de re geling, komt donderdag 24 september bijeen in het gemeentehuis te Nieu- werkerk. De openbare vergadering begint om 20.00 uur. Tijdens de verga dering wordt verder ondermeer ge sproken over de deelname aan het project Zeeuwind; een project ter sti mulering van windenergie-opwek king in Zeeland. Het hoofddoel van de Vereniging Zeeuwind is het voor gezamenlijk voordeel exploiteren van windmolens. Op dit moment is er nog geen enke le Zeeuwse windmolen. Eerst dient er geïnvesteerd te worden door de leden en berekend is, dat die investering op 750 gulden per lid uitkomt. De ver eniging wil hieraan komen, door bij de leden een lening af te sluiten, die niet wordt afgelost, maar wel wordt teruggegeven als een lid zijn lidmaat schap opzegt. De meerderheid van de Duiveland- se commissie algemene zaken kan zich vinden in de lening en gaat uit van deelname door vijftien gemeen telijke gebouwen in Duiveland. Hier mee komt de lening voor deze ge meente op 11.250 gulden. De finan ciële consequenties van de lening worden verwerkt in de begroting voor 1988. Advertentie Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Ood-Beijerland Tel. 01860-13624 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> U6ï P£ Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Perioden met zon Er trekt een hogedrukgebied over onze omgeving. Hierdoor is het rustig weer en zijn er perioden met zon. La ter op de dag trekt de bewolking van een storing boven Engeland binnen. De wind is zwak zuidoostelijk en neemt in de loop van de dag toe tot matig of vrij krachtig uit zuid. Mini mumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 22 sept.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 07.20, onder 19.47 Maan op 02.42, onder 18.58 20 sept. Zon op 07.21, onder 19.45 Maan op 03.57, onder 19.11 21 sept. Zon op 07.23, onder 19.42 Maan op 05.11, onder 19.21 Nieuwe Maan: 23 sept. (04.09) HET WEEROVERZICHT DE BILt - Boven Zuid-Europa be vindt zich nog steeds warme vochtige lucht. Deze lucht drong donderdag op tot boven het zuiden van ons land. Boven Noord-Europa begint in dit jaargetijde de lucht alweer flink af te koelen. De scheiding tussen beide luchtsoorten ligt vrij dicht bij ons land en is er de oorzaak van dat er af en toe regen of een bui valt. Zaterdag bevindt ons land zich tij delijk in de koude lucht. Er is vrij veel bewolking waarbij wel af en toe dc zon schijnt. Het blijft echter vrij wel overal droog. De middagtempe- ratuur komt nauwelijks tot de twin tig graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1