Uitbreiding slijterij Impodra stukken Marrie Jacob „uitgehuwelijkt" BEZORG(ST)ER Zeeuwse vissers willen landelijke actie voeren Schrijfavonden Amnesty International CNV-beldag 4 ZIERIKZEE - Met het overhandigen van een fles korenwijn aan R. Verschuren uit Zierikzee werd door fileaalbe- heerder A. van Dijke op feestelijke wijze benadrukt dat de slijterij/wijnenhandel Impodra aan de Ve,rrenieuwstraat werd verbouwd en uitgebreid. De winkel werd ongeveer dertig vierkante meter groter door het pand naast Impodra bij de zaak te voegen. Het assortiment is mede daardoor uitgebreid met een wijntapperij wacr de klanten losse wijn kunnen kopen. De fles korenwijn werd door Van Dijke overhandigd aan Verschuren omdat deze de winnaar was van een wedstrijd die werd uitgeschreven door het drankenconcern Bols. Verschuren is een van de leden van de Gouden Rarik Wijnclub. Een club die Impodra in Zierikzee oprichtte als speciale service voor haar klanten. Het lidmaatschap geeft namelijk recht op kortingen bij de aankoop van klassewijnen. Bij Impodra zijn twee personeelsleden werk zaam. biedt de toehoorder de mogelijkheid om een reis door de historie van de orgelmuziek (tot omstreeks 1800) te maken. Het merendeel van de koor werken wordt op het hoofdorgel ge speeld. Een opmerkelijk onderdeel van het programma vormt een aantal Middeleeuwse werken van Perotins en Machayt. Het opmerkelijke hier bij is dat een stem van de muziek door de organist zelf wordt gezongen. Een verschijnsel dat in de zestiende eeuw vaker voorkwam. De Dresder organist kan vocaal aardig uit de voe ten, als jongetje zong hij bij het Dresdner Kreuzchor. Verder volgde hij een opleiding aan de Spezialschu- le fur Musik en het conservatorim in zijn woonplaats. Op twintig jarige leeftijd werd hij solorepetitor bij de Staatsopera. Daarnaast was hij als docent verbonden aan het plaatse lijke conservatorium. Promnitz is gespecialiseerd in de liturgische zang en muziek uit de Middeleeuwen en Barok. Het programma dat de musi cus brengt bestaat dan ook in hoofd zaak uit werken rond 1800. Mu ziekstukken waarvoor het orgel van de Geerteskerk zich goed leent. JOHANNESBURG - Zuidafrikaan- se veiligheidstroepen hebben in een vuurgevecht drie vermeende gueril- lastrijders van het Afrikaans Natio naal Congres doodgeschoten, zo heeft een militaire woordvoerder ver klaard. MÜNCHEN - De Westduitse sport schoenenfabrikant Adidas is van plan in de periode tot eind dit jaar ongeveer 900 van de in totaal 3.529 ar beidsplaatsen in West-Duitsland te schrappen. MIAMI/TUNIS - Zowel de joodse gemeenschap als de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO heeft posi tief gereageerd op de ontmoeting vrijdag tussen Paus Johannes Paulus II en een joodse delegatie. De paus onderstreepte daarin het recht van zowel joden als Palestijnen op een ei gen vaderland. De ontmoeting werd geboycot door de orthodoxe rabbij nen in de Verenigde Staten. Wij vragen m.i.v. direkt voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van RENESSE. Aanmelden .Zierikzeesche Nieuwsbode' Zierikzee, tel. 01110-16551. Jannewekken 11, ZIERIKZEE - Deze maand kan er op de door de Amnesty groep Schou- wen-Duiveland georganiseerde schrijfavonden geschreven worden voor gevangenen in Jordanië, Tur kije en China. De schrijfavonden worden gehouden op dinsdag 22 sep tember in de Gereformeerde kerk in Scharendijke en in Nieuwerkerk eveneens in het zaaltje van de Gere formeerde kerk, aan de Badhuis straat. Op woensdag 23 september kan er geschreven worden in de lees zaal van de bibliotheek in Bruinisse. Verder op maandag 28 september in de prinses Julianaschool, Jannewek ken 19 in Zierikzee, de Geref. kerk aan het Bostonplein in Brouwersha ven en in de Geref. kerk in Haamste de. Het schrijven in Ouwerkerk is door omstandigheden een week later, dus op 5 oktober, bij de heer Rouw, Ring 28. In alle plaatsen kan men voor l]et schrijven van één of meer brieven te recht tussen 19.00 en 21.00 uur. Er zijn in de juiste taal gestelde voorbeeldbrieven voor: a. Mazin al- As'ad in Jordanië, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf op beschuldi ging van lidmaatschap van een verbo den organisatie, n.l. het Democra tisch Front. Tijdens de verhoren is hij ernstig gemarteld, b. Erhan Tuskan in Turkije die veroordeeld is tot meer dan 48 jaar gevangenisstraf wegens het bedrijven van communistische propaganda. Hij was hoofdredacteur van een tijdschrift van de Progressie ve Jongeren, c. Chen Erjin in de Volksrepubliek China, die sinds 1981 gevangen zit wegens activiteiten voor de democratische beweging. Meer informatie over deze gevange nen is op de schrijfavonden aanwezig. SCHOUWEN-DUIVELAND Vredesweek Gedurende de vredesweek van 20 tot en met 26 september wordt er ie dere avond van 19.30-20.00 uur in steeds een andere kerk een vredeswa- ke gehouden. De organisatie hiervan berust bij de Interkerkelijke Vredes groep Schouwen-Duiveland. De grote kaars gaat van kerk tot kerk als sym bool van de brandende fakkel. Het schema van de vredesweek ziet er als- volgt uit: zondag 20 september, Ka tholieke kerk Zierikzee; maandag 21, Hervormde kerk Oosterland; dins dag 22, Hervormde kerk Ouwerkerk; woensdag 23, Hervormde kerk Zon- nemaire; donderdag 24, Hervormde kerk Dreischor; vrijdag 25, Hervorm de kerk Renesse en zaterdag 26, Gere formeerde kerk Haamstede. ZIERIKZEE Vrijwilligers De kersverse Stichting Vrijwilli- gers-overleg Zorgsector (SVOZ) houdt donderdag 17 september haar eerste algemene vergadering! De leden ko men bijeen in het UW-gebouw te Zierikzee, vanaf 09.45 uur. WESTERSCHOUWEN Welkom Het gemeentebestuur van Wester- schouwen heeft voor woensdag 30 september om 20.00 uur een informatie-avond in het gemeente huis gepland. De informatieve avond is bedoeld voor alle nieuwe inwoners van de gemeente Westerschouwen. Onder het genot van een drankje kunnen de 'nieuwelingen' kennis ma ken met de gemeente en haar be stuurders. Bejaardensoos De bejaardensoos van Burgh start dinsdag 22 september weer met de soosmiddagen in de Koebel te Burgh. Iedereen vanaf 65 jaar is welkom van af 14.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kunst ZIERIKZEE - De CNV- werkgroep Andcrs-Aktieven houdt maandag 28 september een beldag voor mensen die vragen over hun uitkering heb ben. Deze beldag geldt voor ge heel Zeeland. Mensen die vra gen of klachten rond ziektewet, arbeidsongeschiktheidswetten, werkloosheids- en bijstands wetten hebben kunnen hier mee naar het CNV-Diensten- centrum in Goes bellen (01100- 20310). Naast genoemde vragen kan men desgewenst ook infor matie inwinnen over proble men rond studiefinanciering, ziekenfondsen en kinderbij slag. Mochten de vragen van dien aard zijn dat deze niet la minuut beantwoord kunnen worden dan krijgt men binnen een week schriftelijk bericht van de werkgroep. Verder be staat de mogelijkheid om ook zonder afspraak persoonlijke vragen te stellen bij dit CNV- centrum in Goes. In de Bewaerschole aan de West straat 18 te Burgh-Haamstede expo seert Teja van Hoften met haar kera mische beelden. Zij doet dit van 19 september tot en met 3 oktober. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 13.30-16.30 uur. Teja van Hoften heeft haar atelier in Burgh-Haamstede en heeft een aam-" tal solo-tentoonstellingen op haar naam staan in Den Bosch, Middel burg en Heinkenszand. KERKWERVE NCVB De dames van de NCVB in Kerk- werve hebben een bezoek gebracht aan het bakkerij museum Om den Broode te Zierikzee. De rondleiding werd verzorgd door A. C. van der Lin de. De leden hebben een leerzaam be zoek achter de rug en hebben tevens het jaarprogramma samengesteld, waarover elders meer. DREISCHOR Concert Evenals voorgaande jaren is er in de Hervormde kerk te Dreischor weer een concertavond en wel op za terdag 26 september. Het Hervormd Kerkkoor uit Dreischor is opgericht in 1940 en telt al groeiende momen teel 38 leden. Jaap Knuist tekent voor de leiding en samen met de koorleden brengt hij werken ten ge hore van Risselada, Sander van Mari on en Edward Elgar. Ook het Her vormd kerkkoor van Zierikzee geeft acte de présence en brengt onder lei ding van Willie Bil stukken van Vale rius, Kubler en Arie Pronk. Het der de meewerkende koor staat wederom onder leiding van Willie Bil en be treft de Christelijke Gemengde Zang vereniging Een naam is onze hope. Het koor bestaat al 53 jaar. Het koor zingt werken van Schutz, Hubert en Hyme Visser. Muziekvereniging Crescendo met Loes van Mechelen voert werken uit van Handel, Michiel van Delft en Percy Grainger. Op het programma staat veel samenzang. Organist is Jan Hage en fluitiste is Jolanda Kloet. Een en ander begint om 19.45 uur en een open-schaal- collecte moet de kosten dekken. Kerkconcert In Dreischor wordt zaterdag 19 sep tember een kerkconcert gegeven in de Nederlands Hervormde kerk (19.30 uur). Aan het concert werken mee Ria Kloeg en Cor Koleman (beiden fluit) en organist Jan Hage. Er worden wer ken gebracht van Pachebel, Tekmann en Thmmartini. Al de te spelen wer ken dateren uit de Barokperiode. OUWERKERK Voetreflexologie De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen komt woensdag 16 september bijeen in het dorpshuis te Ouwer kerk. Vanaf 19.30 uur wordt door me vrouw Enserink gesproken over voet reflexologie. BRUINISSE NCVB-bljeenkomst De Nederlandse Christenvrouwen- bond afdeling Bruinisse komt don derdag 17 september weer in vergade ring bijeen om kwart voor acht in het NH-verenigingsgebouw. Als spreek ster is uitgenodigd mevrouw C., Sandep uit Kamperland. Collecte De collecte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront (PIT) heeft in Bruinisse 777,60 opgebracht. Ge vers en collectanten worden dank ge zegd. Collecte De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kanker bestrijding heeft in Bruinisse 3741,85 op gebracht. Alle gevers en collectanten bedankt voor zowel gave alsjinzèt:- Bevolking Bevolkingsverloop over de maand augustus 1987 in Bruinisse. Geboren: Joeri C. M. de Zeeuw; Philip J. van Poppel. Overleden: Brouwer, Leen- dert, (oud 95 jaar); De Ronde, Engel, (oud 45 jaar); De Graaff, Leendert, (oud 72 jaar); Zorge, Christiaan M., (oud 76 jaar). Huwelijk: René Ver- kaik en Cornelia J. van Popering. Rommelmarkt Bij het foto-onderschrift in de Nieuwsbode van maandag jl is een fout geslopen. De rommelmarkt werd georganiseerd door de Gerefor meerde kerk en niet door de Her vormde kerk. KLOETINGE Orgelconcert Wilfried Promnitz uit Dresden geeft dinsdag 29 september een orgel concert in de Geerteskerk in Kloetin- ge. Dit muziekgebeuren begint om 20.00 uur. Dit concert dat uit werken van Bach, Naumann, Frescobaldi en enkele Middeleeuwse werken bestaat VLÏSSINGEN - De Zeeuwse vissers willen via de Fede ratie van Nederlandse Vissers een landelijke actie tegen de strafmaatregelen die momenteel tegen vissers wor den genomen in verband met het aan land brengen van kabeljauw als bijvangstprodukt van de tong- en schol visserij. Het in beslagnemen van 45.000 ki logram kabeljauw heeft op de vismij nen van Vlissingen en Bres ken's tot emotionele taferelen, geleid, waarbij vissere en controleurs van de Algeme ne Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij als kemphanen tegenover elkaar ston den. Op beide vismijnen was ook de politie aanwezig tijdens het aan wal brengen van de kabeljauw. In Vlissingen leek het tot een uit barsting te komen toen de AID liet weten, dat de kisten kabeljauw niet gesorteerd mochten worden, maar zo op de vismijn moesten worden aange boden ter verkoop. Volgens de vissers zou de vishandel dan de lachende derde zijn geweest, omdat kabeljauw in grootte en in prijs sterk verschilt. Na overleg werd besloten dat de kisten kabeljauw toch gesorteerd mochten worden. De gezamenlijke opbrengst van deze partijen, rond de 150.000 gulden, vloeit rechtstreeks in de schatkist en gaat niet naar de goe de doelen waarvoor de vissers het geld bestemd hadden. Tegen de vis sers werd ook nog proces-verbaal op gemaakt. Woordvoerder J. Siereveld van de vissers uit Vlissingen en Arnemuiden zei na afloop van de in haast bijeen geroepen vissersvergadering dat via de Federatie van Nederlandse Vissers geprobeerd zal worden tot landelijke acties te komen. Een eventuele krachtmeting tussen twee schippers en de overheid valt-altijd uit in het nadeel van' de;yissers, zei Si.ereveld. ,,We moeten gezamenlijk een vuist maken. Minister Braks kan toch niet de hele vissersvloot aan de ketting la ten leggen", zo zei hij. De militante acties die de Zeeuwse vissers aanvankelijk voor ogen had den voor de komende weken, waarbij men het plan had de kabeljauw gratis uit te delen aan de bevolking, gaan in verband met mogelijke sancties van de zijde van justitie voorlopig niet door. Door gezamenlijke acties hopen de vissers minister Braks van land bouw en visserij zover te brengen dat deze bij de Europese Commissie een goede bijvangstregeling uit de bus sleept. De problemen van de kabeljauw vangst speelt overigens vooral bij de vissers die vissen in de zuidelijke Noordzee. De kabeljauwstand is daar volgens de vissers zo overvloe dig dat het gewoon niet mogelijk is de netten zonder kabeljauw naar bo ven te halen. Op dit moment worden voornamelijk de grote boomkorvis- sers getroffen door het verbod op de kabeljauwvangst. Men vreest echter dat de garnalenvissers de komende weken met dezelfde problemen te kampen krijgen als de kabeljauw vanuit de diepe wateren naar de kust komt zwemmen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Toegankelijk In het verslag van een vergadering van de Stichting Welzijn Ouderen in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 10 september jl. wordt gemeld, dat me vrouw Van Vessem gewag heeft ge maakt van het feit, dat een modezaak in Zierikzee toegankelijk is gemaakt voor rolstoelgebruikers door middel van een plank. De heer A. van Klin ken zegt, dat wat de inzet van de ge meenten betreft niet te licht gedacht moet worden en dat ze met beperkte financiële middelen te maken heb ben. Het is waar, dat het toegankelijk en geschikt maken van bestaande ge bouwen ten behoeve van gehandicap te en oudere medemensen extra geld kost. Er zijn echter mogelijkheden subsidie te verwerven uit speciale fondsen. Als de gemeenten nog zo veel geld kunnen steken in de sport bijvoorbeeld - een goede zaak, maar men kan ook overdrijven - dan is het zeker de moeite waard te overwegen jaarlijks een post in de gemeentebe grotingen op te nemen voor een in- haalbeleid op het gebied van aanpas singen van, bestaande gebouwen en voorzieningen (dit komt ook ten goe de aan ouders met kinderwagens en leveranciei-s). Het aanpassen in het belang van ge handicapten en slecht ter been zijnde ouderen van nieuw te bouwen of te verbouwen objecten en nieuw te creë ren voorzieningen behoeft echter niet veel extra geld te kosten, indien de opdrachtgevers, ontwerpers, architec ten en uitvoerders, al in de ontwerp fase rekening willen houden met de aanpassingen. De praktijk heeft uit gewezen, dat de extra kosten miniem zijn. Men kan gebruik maken van het bekende handboek Geboden Toe gang. In de praktijk gaat helaas wel eens wat mis door b.v. communicatiestoor nissen, zodat men achteraf nog moet gaan aanpassen, hetgeen nogal duur is. Een slecht voorbeeld is wat dit be treft het ir. J. W. Topshuis op Neeltje Jans. We hopen, dat het voorbeeld van die Zierikzeese modezaak veel vuldig wordt nagevolgd. Met dank voor plaatsing. Namens de werkgroep Toegankelijkheidsbevordering Schouwen-Duiveland J. A. Noordhoek, Eendrachtstraat 28, 4301 VL Zierikzee STELLENDAM - Marrie Jacob is aan de ware Jacob overgedragen. Wie denkt dat er hier sprake is van een huwe lijksmarkt zit er echter tvel naast. De Marrie Jacob is een kotter die in het visserijregister in Den Helder geregi streerd staat onder het onderscheidingsteken HD 24. Het schip dat behoort tot het type gesloten achterschip is in op dracht van de rederij gebr. Bakker door de Maaskant Shipyards in Stellendam gebouwd en eind juli aan de eigenaren (..de ware Jacob dus") overgedragen Het schip heeft een lengte van ruim veertig meter en een breedte van negen me ter. De hoofdmotor heeft een vermogen van 3050 pk. Op het vaartuig dat in zoel water een snelheid van 13.3 knopen kan halen, is een viswcrkingsinstallatie met scharnierbare deklasten aangebracht, een ontwerp van Maaskant Shipy ards. Op de werf van Maaskant in Bruinisse is de vis- en de ankerlier gebouwd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar t 156.50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbc e ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4