College Brouwershaven staat achter werkloosheidsproject ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ik lees de Zierikzeesche Nieuwsbode, omdat.... ik wil weten wat er op die braderie te beleven valt Deurloo Jaarvergadering van de Rabo-bank Oost-Duiveland ,,Je wilt eigen dorp via krant bekendheid geven" Filialen Katten beschoten met buks Diefstal surfmast Drie auto's beschadigd bij uitvoegen Ruitjes pannekoekhuis ingegooid Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel Sabotage aan scheepsmotor dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 september 1987 Nr. 24201 3 Voor 1988 Advertentie Hoewel het besluit van Rabo Ne derland om in de toekomst over te gaan op minder kantoren een natio nale aangelegenheid lijkt, is niets minder waar. Juist een plattelandsre gio als Schouwen-Duiveland moet niet blij zijn met die beleidsvisie. Een visie overigens, waarvan het zeer aannemelijk is, dat ook andere ban ken of instellingen hiertoe over zul len gaan. Vooropgesteld, dat de ban ken als ondernemingen in principe moeten doen wat henzelf het beste Jijkt, heeft het toch consequenties voor de plaatselijke bevolking. Een groep mensen in de samenleving zal niet overgaan op het thuisbankieren om de simpele reden, dat zij zich niet (meer) wagen aan nieuwe systemen, die door het onpersoonlijke karakter (goedemorgen, geldautomaat?) ge bruikersonvriendelijk zijn. Al zou ie dereen de nieuwe technieken zonder schroom accepteren, dan nog ligt er het feit, dat de sociale functie van de instellingen verloren dreigt te gaan. Dan geldt ook voor het thuis winke len. Niet alleen de postorderbedrij ven werken deze geslotenheid in de hand, als straks ook de supermark ten de bestelling via de computer op nemen, dan dreigen vele mensen in een isolement te geraken. En alleen dat laatste al moet voor de overheid reden zijn om het streven naar effi ciëntie en rentabiliteit van de onder nemingen licht te sturen. Schouwen- Duiveland weet als geen andere regio wat het is om kernen te hebben, waar het voorzieningenpeil 0,0 is. De pro blemen met Serooskerke en Noord- welle bijvoorbeeld (steeds minder mensen lijken zich tot deze kernen aangetrokken te voelen en deze staan niet alleen) worden pas aangepakt als het probleem daar is. De discussie over het opvijzelen van de leefbaar heid verloopt traag, want de bestuur lijke middelen zijn zeer beperkt. Ook de gemeente kan alleen maar hopen op particulier initiatief. Dat moet in de toekomst voorkomen worden en dat met bijvoorbeeld de plannen van het bankwezen in het achterhoofd, moet gemeente- en provinciebestuur ders wakkerschudden. Die beleids wijziging lijkt nog ver weg, maar vanuit haar standpunt heeft de bank gelijk als de investeringen in bouw projecten nu al gestagneerd worden, wil zij over twintig jaar haar doel ge realiseerd zien. Het lijkt onwaar schijnlijk, maar is het zo onvoorstel baar, dat met de intrede van het thuis aan de computer doen van de bood schappen, een slimme ondernemer zich beperkt tot het bouwen van een pakhuis in Zierikzee, van waaruit de produkten over de regio worden ge distribueerd? Dat is vast overdreven geschetst, immers veel produkten la ten zich niet via het tv-scherm aan prijzen, maar de gulden middenweg voor de toekomst zal heel wat onple zieriger zijn, dan door velen wordt er kend. Het signaal van de landelijke Rabo-man is er slechts één, want hij is vast niet de enige, die zich een soortgelijke visie over de toekomst heeft gevormd. AvdW BROUWERSHAVEN - Burgemeester en wethouders van de gemeente Brouwershaven willen ook het komen de jaar verder gaan met het eilandelijke werkloosheids project. Tijdens de raadsvergadering op maandag 21 sep tember in het dorpshuis te Dreischor (aanvang 19.30 uur) stelt het college de raad voor in te stemmen met de bij drage per inwoner van 2,34 gulden voor 1988. Over plan nen voor een nieuwe opzet van het project wil de gemeen te vooralsnog niet discussiëren. Daarvoor wacht zij eerst een notitie van de betrokken instantie af. ZIERIKZEE - Een van de twee kat ten van M. B. uit Zierikzee moet waarschijnlijk worden afgemaakt en de andere werd gewond nadat de die ren zondagnacht of maandagmorgen werden beschoten meteen luchtbuks. Dat gebeurde in de omgeving van de Breedstraat en Hoofdpoortstraat te Zierikzee. De dieren kwamen thuis met bukskogeltjes in het lijf. SCHARENDIJKE - Terwijl W. H. uit Ratingen (Duitsland) even weg was werd de surfmast ter waarde van 180 DM gestolen van het dak van zijn personenauto. Het voertuig stond ge parkeerd op de Brouwersdam bij Scharendijke. De mast lag niet vast. BRUINISSE - Op de Rijksweg N- 59, op de Grevelingendam vond maandagmorgen om ongeveer 10.39 uur een aanrijding plaats waarbij drie auto's waren betrokken en in elk geval twee auto's werden beschadigd. J. v. O. uit Ewijk reed aan de linker zijde van de weg om een rij auto's in te halen toen vanuit die rij een perso nenauto van bv K. uit Wassenaar plotseling naar links zou zijn uitge- voegd. J. v. O. remde hard om een aanrijding te voorkomen. Zijn voer tuig begon te slippen en botste daar door tegen de personenauto van H. v. V. uit Maassluis. De automobilist die door zijn uitvoegmanoeuvre de aan leiding zou zijn geweest van het onge-, val stopte even om daarna door te rij-, den. De beide andere auto's werden- respectievelijk aan de linker- en rech terzijde zwaar beschadigd. De bijdrage van 2,34 gulden lijkt achteraf een meevaller. Eerder heeft de Stuurgroep Werkloosheid (be stuursorgaan van het project - red) te kennen gegeven, dat de werkelijke bijdrage over 1987 (en daarmee 1988) weieens hoger zou kunnen uitvallen. Dat is achteraf meegevallen en de ge noemde bedragen als 2,75 gulden en zelfs 3,15 gulden zijn nu achterhaald. Er zijn twee. voorname punten, waarover de stuurgroep ondermeer graag gesproken ziet worden. Zo denkt ze dat het een goede zaak is als de pi'ojectleider voortaan als perso neelslid ondergebracht wordt bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst (dit ten behoeve van de rechtszeker heid) en een zodanige opzet van het project dat er meer zekerheid voor de toekomst is. Brouwershaven wacht dus met de discussie, totdat de stuur groep met een uitgewerkt plan komt. Verzoek Maar over het verzoek van de stuur groep om voor .onbepaalde tijd" ver der te gaan heeft het college wel een duidelijke mening. Volgens haar is het momenteel zo, dat het project reeds voor onbepaalde tijd in het le ven is geroepen. Pas als één van de ge meenten te kennen geeft af te willen haken, dat zou er een herbezinning moeten komen. ,,De samenwerkings overeenkomst behoeft ons inziens op dat punt dan ook geen bijstelling". Tijdens de raadsvergadering wordt voorts ondermeer gesproken over de aanschaf van bluspakken en helmen ten behoeve van de brandweerkorp sen in Brouwershaven en Dreischor. Ook de wijziging van de subsidiëring van de Stichting Vervoer Beoefe naars Gehandicaptensport en het verlenen van een eenmalige bijdrage aan de Stichting Beroepen Mani festatie Zeeland 1988 komen ter spra ke; alsook een subsidieverzoek van de Stichting Tegen haar wil Zeeland en de vervangende nieuwbouw van 12 huurwoningen in Brouwershaven. BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag werden drie ruitjes ingegooid van een pannekoekhuis aan de Beursstraat te Bruinisse. De schade bedraagt 120 gulden. De bena deelde is A. D. uit Oosterland. ZIERIKZEE Vrijwilligers De kersverse Stichting Vrijwilligers-overleg Zorgsector (SVOZ) houdt donderdag 17 septem ber haar eerste algemene vergade ring. De leden komen bijeen in het UVV-gebouw te Zierikzee, vanaf 09.45 uur. Gehandicapten De Stichting voor Verstandelijk Gehandicapten de Schutse houdt woensdag 23 september een verko ping in de zaal van de Christelijk Ge reformeerde kerk te Zierikzee. Be langstellenden kunnen er terecht van 13.30 uur tot 17.00 uur. Aangeboden worden ondermeer handwerken, zelf gemaakt gebak en een collectie hoe den. Haringvlietplein 4, 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten KERKWERVE - De nieuwe week begon bijzonder slecht voor be- roepspalingvisser A. A. v. d. H. uit Kerkwerve. Toen hij maandagmorgen bij de Weversinlaag kwam waar hij zijn fuiken had opgesteld bleken deze gestolen. De waarde van de vier fui ken is 250 gulden. A. A. v. d. H. stapte daarna in zijn boot die in de werkha- ven Schelphoek lag om de Ooster- schelde op te varen. Toen hij zag dat het olielampje brandde was het al te laat. De motor was vastgelopen. In de nacht daarvoor zou iemand de olie uit de motor hebben laten lopen. De schade door de vernielde motor be draagt bijna 12.000 gulden. OOSTERLAND - De Rabo-bank Oost-Duiveland (Brui nisse, Oosterland, Sirjansland) hield in dorpshuis Oosterhof in Oosterland haar jaarvergadering, waarin werd medegedeeld dat de balans het afgelopen jaar licht is gestegen. Bazar/rommelmarkt In de Driehoek is er vrijdag 18 sep tember een bazar/rommelmarkt van de Hervormde gemeente te Zierikzee. De bazar is van 15.00-22.00 uur. Zater dag 19 september is er wederom een zelfde activiteit, maar dan van 10.00- 17.00 uur. Bezinning In de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk te Zierikzee wordt woensdag 23 september om 19.30 uur een bezinningsavond gehouden dooi de afdeling Zeeland van het Confessi- J'-oneel Gereformeerd Beraad. Spreker is drs G. J. Mink, Gereformeerd pre dikant in Arnemuiden, die het zal hebben over de waarde van de belij denis voor de Gereformeerde Kerken. Tijdens de vergadering kunnen aan een forum vragen worden gesteld. Voorzitter J. de Jonge richtte bij zijn openingswoord bijzondere aan dacht op de aanwezigheid van A. van Dijke die 66 jaar lid van de bank is en die samen met zijn broer de vergade ringen nog steeds trouw bijwoont. De Jonge stipte ook het probleem van de lage graanprijzen aan. Die lage prij zen gelden ook voor produkten als aardappelen en uien. Volgens De Jon ge een treurige ontwikkeling on danks dat de boeren hier gespaard werden voor rampen die zich elders voordeden, i Meer optimistisch was De Jonge over de ontwikkelingen bij de Rabo bank. Z'o noemde hij de opening van het bankkantoor in Oosterland en de voltooiing van de verbouwing in Bruinisse. Zaken die de niet geringe investeringen die hiervoor zijn ge daan waard zijn. Hetzelfde kan, zo hield de voorzitter zijn gehoor voor, worden gezegd van de automatise ring die ook bij de Rabo-bank verder wordt doorgevoerd. Zonder gebruik te maken van automatiseringstecnie- ken zouden de vele duizenden op drachten niet uitgevoerd kunnen worden. Terugslag Dat het niet alleen rozegeur en ma neschijn in het bankwezen is liet De Jonge niet achterwege om te vermel den. De terugslag in de landbouw waar het de melk- en mestmoeilijk- heden betrof veroorzaakten enige te rugslag, die echter door de groei van het midden- en kleinbedrijf meer dan goed werden gemaakt. Bankwezen Bankdirecteur L. Ottens gaf de aanwezigen in het kort een uiteenzet ting over de werkzaamheden van de bank. Begrippen als de rekening cou rant, de betaalrekening, termijn- en bedrijfsdeposito's eif termijn plan- brieven werden door de bankman toegelicht. Kort maar krachtig stelde hij vast dat het spaargeld van de een aan de anderen die iets aan willen ko pen of af willen lossen weer wordt in geleend. Dat de medewerkers van de Rabo bank Oost-Duiveland genoeg om han den hebben bewees Ottens door te vermelden dat bij de Bruse vestiging jaarlijks 250.000 handelingen worden verricht oftewel gemiddeld duizend handelingen per dag. Jaaroverzicht Ook kregen de aanwezigen een overzicht van de jaarcijfers voorge schoteld. Het balanstotaal vertoont een lichte stijging. Was het vorig jaar nog ruim 69 miljoen, dit jaar be draagt dit ruim 72 miljoen. Ook de te goed in de rekening courant van de cliënten steeg met twee miljoen tot een totaal van dertien miljoen. Wat de winst betreft is er sprake van een geringe teruggang. Deze daalde van 178.804,- tot 160.585,- Herkozen Tijdens deze bijeenkomst werd J. de Jonge als bestuurslid herkozen, terwijl ook L. W. Boogert zijn lid maatschap van de Raad van Toezicht voor een periode van drie jaar ver lengd zag. De vergadering werd uit gesproken met de hoop dat de ge meente Duiveland haar politiek ten opzichte van gemeentegaranties snel aan zal passen aan het landelijk ad vies. DEN HAAG - De Protestants Chris telijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) constateert dat de onderwijs begroting 1988 op twee gedachten hinkt wat het onderwijsbeleid en de aanpak van de budgettaire proble men betreft. Naast aanzetten tot een nieuwe aanpak wordt ook het oude bezuinigingsbeleid nog voortgezet. Correspondent Jaap Huizer: BRUINISSE - Zonder de tips van het correspon- denteam zou het voor het leven van een redacteur er bepaald niet gemakkelijker op worden. De cor respondent is voor zijn dorpsgenoten immers een vertrouwd iemand aan wie zij vaak wat sneller hun bevindingen en ontdekkingen prijsgeven dan aan een voor hen onbekend persoon. De correspondent is dan ook als geen ander op de hoogte met alles wat zich in zijn woonplaats afspeelt. Jaap Huizer uit Bruinisse is zo'n correspondent die regelmatig met een verslag de redactie opstormt of die met grote re gelmaat opbelt voor het doorspelen van een tip. Sinds wanneer werk je voor de- Nieuwsbode en hoe ben je aan dat- correspondentschap gekomen? „Mijn illustere voorganger Lan ge Stoffel (S. A. Jumelet), zo mag: je hem gerust noemen want ieder een hier in Bru kent hem hier on der die naam, sprak me tijdens een bestuursvergadering van de postzegelvereniging, waar we bei-, den inzaten aan met de vraag of ik zijn werk wilde overnemen. In' eerste instantie voelde ik er niet echt veel voor, maar maand na maand sprak hij mij hierover aan zodat ik uiteindelijk akkoord ging onder voorwaarde dat ik het bij wijze van proef zou doen. Dat was in '80, '81 en die proeftijd die loopt nog steeds", schatert Huizer. Hoeveel tijd besteed je gemid deld aan je correspondentschap en waar schrijf je het liefste over? ..Kijk het schrijven van stukjes voor de Nieuwsbode is een activi teit, die ik naast mijn werkzaam heden als sluismeester van de Roompotsluis en mijn werk als raadslid erbij doe. Waar ik het liefste over schrijf? Dat zijn zaken die met de scheepvaart te maken hebben. Vooral de mijmeringen langs de waterkant waar de bele venissen van oude mensen over vroeger en hun leven op en aan het water worden verteld, die doe ik graag. Wat wil je ook, ik heb zelf vijftien jaar op de binnenvaart ge zeten". Word je door je plaatsgenoten vaak aangesproken op je werk zaamheden als correspondent? Kijk, je bent het gezicht van de Nieuwsbode hier en dat houdt in dat je regelmatig op straat wordt aangesproken door dorpsbewo ners die mij een nieuwtje willen toefluisteren. Verder rinkelt de te lefoon hier een paar keer per week". Correspondent Jaap Huizer. Hoe kom je nu precies aan je nieuws als er geen bijeenkomsten en vergaderingen zijn? ,,Als je een nieuwtje wil .opvis sen" moet je er ook zelf op uit want ik probeer via de Nieuwsbo de mijn plaats wat meer bekend- schrijven van stukken voor een krant en zou je er je beroep van willen maken? „Het leuke van het correspon dent zijn moet je zoeken in de com binatie van nieuwsgaring en het verwerken ervan, 't Gebeurt echt weieens dat ik achter mijn type machine zit te grinniken over het geen mij ter ore is gekomen", zegt Huizer die zelf rijkelijk bedeeld is met gevoel voor humor. „Maar ik zou er toch geen broodwinning van willen maken, Nu doe ik het voor mijn lol maar als .ik dag in dag uit verhalen zou moeten afle veren zou door die druk die je dan ebt het plezier wellicht verdwij nen. Bovendien, heb ik het prima naar mijn zin bij Rijkswater staat". Is je correspondentschap te combineren met je werk als ge meenteraadslid? „Da's geen eenvoudige combina tie. Toen ik vorig jaar voor het CDA in de raad kwam heb ik hier over een gesprek met burgemees ter T. C. Hekman gehad. Ik heb toen met hem afgesproken dat vertrouwelijke informatie bin nenskamers blijft en daar wil ik mij aan houden. Mocht die combi natie ooit een probleem opleveren dan krijgt het bestuurlijke belang bij mij voorrang", aldus Huizer die ook weieens met Van Stoffelen de telefoon opneemt. heid te geven door zoveel mogelijk berichten uit Bru door te seinen naar de redactie in Zierikzee. Ik maak dan ook zeer regelmatig een rondje door het dorp en langs de haven". Wat is nu het leuke van het Wie nu de bon invult krijgt de Zierikzeesche Nieuwsbode het komende jaar voor geen 156,50 gulden, maar voor slechts 140,— gulden. Een unieke kans om kennis te maken met Schouwen-Duiveland's enige echte objectieve nieuwsblad. Vier keer per week het laatste nieuws in de bus. Niet alleen de gemeentepolitiek wordt op de voet gevolgd, maar ook de sportieve regio komt uitvoerig aan bod. Daarnaast krijgt de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode regelmatig een bijlage cadeau over uiteenlopende onderwerpen als mode. auto's, sport en woninginrichting. En daarnaast mogen de vele rubrieken genoemd worden. Na 144 jaar mag best gezegd, dat de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode als geen ander weet wat er in de eigen regio speelt. BEL NU VOOR EEN ABONNEMENT 01110-16551 JA IK NEEM EEN JAARABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! IK BETAAL DUS GEENJêftStTGULDEN. MAAR SLECHTS 140,- GULDEN Naam Adres Postcode Plaats: ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niel nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3