Nemag grijpt zijn kans Status en doelstelling van nota Grevelingen onduidelijk agenda WATERSTANDEN Minister Smit-Kroes over Rijn en Noordzee Kabinet tart agrariërs met uitlatingen Verpleger krijgt tweeëneenhalf jaar cel voor verkrachting K 2 BEEK - In het jaar 2000 zal het vrachtvervoer op de luchthaven Zuid- Limburg zijn toegenomen tot 200.000 ton. Nu bedraagt dat 36.500 ton. Het aantal passagiers zal stijgen tot 400.000, tegen 148.000 momenteel. Op grond van deze groei zal het vliegveld Beek in 2000 aan tenminste 2.270 per soneelsleden directe werkgelegen heid bieden, en indirect aan een ge lijk aantal mensen. ZIERIKZEE - Nederland en de Bondsrepubliek zullen zich inzetten op de ministersconferentie van de Rijnoeverstaten in Straatsburg op 1 oktober voor een onmiddellijke in werkingtreding van het Rijnaktie- plan. Dit als vervolg op de bespre kingen over de Rijn vorig jaar in Rotterdam. Dit zijn minister Smit- Kroes en de Duitse Bondsminister voor milieu- en natuurbescherming, prof. dr. K. Töpfer, in Bad Segeberg in Duitsland overeengekomen. De bespreking tussen beide minis ters diende ter voorbereiding van de ministersconferentie over de Rijn in Straatsburg en die in Londen, eind november, over de Noordzee. Neder land en Bondsrepubliek Duitsland willen hun standpunten zoveel moge lijk met elkaar in overeenstemming brengen. Beide partijen werden het er over eens, dat de vervuiling van het water van de Rijn en de Noordzee door industriële activiteiten langs de oevers in tien jaar met minstens de helft moet zijn afgenomen. Om dit uitgangspunt te bereiken zullen be trokken landen vergaande maatrege len moeten nemen. Nederland en de Bondsrepubliek besloten tot een overeenkomst om de controle vanuit de lucht boven het Waddengebied te verbeteren en te intensiveren. Mevrouw Smit-Kroes en minister Töpfer zien de eerster Noordzeeconfe- rentie in Bremen in 1984 als de nood zakelijke basis voor het aanstaande overleg in Londen en vinden, dat de lijn die is uitgezet voor het bescher men van de Noordzee op een derde conferentie in het voorjaar van 1990 in Nederland moet worden doorge trokken. Beide landen huldigen ten aanzien van de Noordzee het principe ven preventie. Dat geldt in het bijzon der ten aanzien van kwetsbare gebie den zoals de Waddenzee. Voor dit ge bied hebben de ministers afgespro ken dat er een effectieve samenwer king tot stand moet komen om vanuit de lucht controle te kunnen uitoefe nen op overtredingen die het milieu in gevaar brengen. Bij de samenwer king zal wat Nederland betreft de kustwacht worden ingeschakeld. Bei de ministers benadrukten dat de kwaliteit van de Rijn medebepalend is voor die van de Noordzee. DEN HAAG - Het Landbouwschap heeft het kabinet gewaarschuwd boe ren en tuinders en hun organisaties niet verder te tarten met allerlei uit latingen en uitspraken. In een ge sprek met minister-president Lub bers, minister Braks (landbouw), minister Nijpels (milieu) en staatsse cretaris Koning (financiën) heeft het dagelijks bestuur van het schap er op gewezen dat de sfeer er door bepaal de uitlatingen van bewindslieden niet beter op wordt. Het doelde onder meer op een uit spraak van Nijpels dat de landbouw voor zestig procent verantwoordelijk zou zijn voor de verzuring, een per centage dat later werd herroepen tot 26 procent. Ook maatregelen zoals de afschaf fing van de investeringspremie op vee (overigens door de rechter tijde lijk teruggedraaid) en de mogelijke doorberekening aan de landbouw van zestig miljoen extra-rentelasten als gevolg van Brusselse besluiten, dragen volgens het schap bij aan die verslechterde sfeer. Acties Voorzitter M. Varekamp beklem toonde na afloop van het overleg dat de georganiseerde landbouw best mee wil praten over het oplossen van de problemen, bijvoorbeeld die van het milieu, maar dat eventuele maat regelen wel geleidelijk en beheers baar moeten worden genomen. Het Landbouwschap heeft het kabinet er op gewezen dat bij een ongewijzigd beleid het niet is uitgesloten dat er acties dreigen. Het bestuur wil een dergelijke situatie echter voorkomen door als goede bestuurders in rede lijk overleg beleid te voeren, aldus de voorzitter. Natuur- en milieu-organisaties stellen: ZIERIKZEE - De in het Delta-overleg verenigde natuur- en milieu-organisaties uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holland zetten zo hun vraagtekens achter de bedoeling van de evaluatienota over de nieuwe Inrichtingsschets voor de Grevelingen. Dit blijkt uit een schrijven dat deze organisaties aan het dagelijks bestuur van het natuur- en re creatieschap de Grevelingen hebben gericht. ,,De verschillende hoofdfuncties zoals natuur en recreatie dienen nauwkeurig te worden gedefinieerd natuur- en milieu-organisaties die verenigd zijn in het Delta-overleg. aldus de Hoewel de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, de Stichting Natuur en Milieu, de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van vogels, het Zeeuwse, Brabants en Zuidhollands Landschap plus de Milieufederaties uit de drie genoemde provincies zeggen waarde ring te hebben voor deze evaluatieno ta zijn er van hun zijde vragen gere zen over de doelstelling van dit beleidsstuk. Deze organisaties be schouwen deze nota slechts gedeelte lijk als een evaluatiestuk. Volgens hen vertoont het rapport meer over eenkomsten met een bijgesteld be leidsplan. Breed Een ander punt van kritiek is dat er een herzien beleidsplan voor een pe riode van circa tien jaar zou moeten komen. Dit plan zou door een breed platform van belanghebbende groe pen en onder verantwoordelijkheid van het bestuur van het Grevelingen- schap opgesteld moeten worden, ten einde ervoor te zorgen dat de natuur- belangen voldoende gewaarborgd zijn. Ten einde die natuurbelangen vei lig te stellen pleiten de in het Delta- overleg vertegenwoordigde organisa ties ervoor om de ruimtelijke verde ling tussen verschillende functies (landbouw, recreatie, natuurgebied) dusdanig vast te leggen dat daarover geen twijfel kan ontstaan. Zo wordt met name gewezen op de noodzaak om duidelijk aan te geven tot welke uiterste grenzen de recreatie-sectoren in de planperiode mogen uitbreiden. Het is in dit verband niet alleen zaak om de omvang en locatie aan te geven maar ook een indeling naar prioriteit te geven. Zones Ondanks de kritiek zien de natuur- en milieu-organisaties als lichtpunt dat ook in deze evaluatienota wordt vastgehouden aan het indelen van het gebied in zones, waardoor recreatie en natuur zich in evenwicht met el kaar kunnen ontwikkelen. Wat het belang van het natuurbehoud voor dit gebied betreft pleiten de leden van het Delta-overleg ervoor om jon ge landschapscomponenten zoveel mogelijk te behouden. De getijden werking waarbij deze gebieden regel matig met zout water worden, over spoeld dient volgens hen dan ook te worden gehandhaafd. Een ander be proefd middel is het begrazen van de delen die aan de slikken grenzen. Ver der vinden de genoemde instellingen het een goede zaak als er gebieden blijven waar de natuur zich spontaan kan ontwikkelen. Daarom dient be- grazing van de slikken van Flakkee, waar zich bosvorming voordoet, te worden afgeraden. Instemming Wat de kwetsbaarheid van bepaal de gebieden in het Grevelingen- gebeid betreft pleiten de organisaties ervoor om het toch al fragiele natuur lijke evenwicht in deze gebieden (zo als bij voorbeeld de slikken van Bom- menede) te beschermen door deze in het broedseizoen en in de winterperi ode voor het publiek af te sluiten, dit met het oog op broedende weidevo gels en fouragerende ganzen en een den. Het bevreemdt de participanten in het Delta-overleg dat er in de evalua- tienota geen aandacht wordt besteed aan de problematiek rond de oeveraf- slag. Verwacht wordt dat dit ver schijnsel er op de lange duur toe zal leiden dat platen en slikken zullen verdwijnen. Als remedie is het aan brengen van een directe oeververde diging niet „je van het" omdat dit een scherpe grens tussen land en wa ter veroorzaakt, hetgeen niet bevor derlijk is voor de ontwikkeling van de plantengroei. Gedegen onderzoek en het plaatsen van mogelijke oplos singen moeten in het kader van de ge hele Delta worden genomen. Schadelijk In verband met de zout-zoet proble matiek wordt erop gewezen dat het aangekondigde peilbeheersplan niet meer al te lang op zich mag laten wachten, gezien de invloeden die hiervan uitgaan op de natuurwaar den. Verder doet de natuur- en mi lieu wereld een beroep om na te gaan wat de effecten van extra bemesting van aangrenzende gebieden op de kwaliteit van het water van de Greve lingen zijn. De benadering van de recreatie-ont wikkeling zoals die is weergegeven in de evaluatienota komt op de natuur- en milieubeschermers niet echt kri tisch over. Bij de zonering ontbreekt het aan duidelijkeid waardoor de suggestie wordt gewekt dat er in de komende periode naar een maximali sering van het aantal ligplaatsen wordt gestreefd. Ten einde conflictsi tuaties tussen verschillende hoofd functies te vermijden is een zonering waarover geen twijfel kan bestaan een eerste vereiste. Behoefte Of de capaciteit van de jachthavens moet worden verhoogd is volgens de opstellers van het schrijven alleen na onderzoek te bepalen. Het eventueel bestaan van wachtlijsten alleen is geen maatstaf om tot uitbreiding over te gaan daar het eerst duidelijk moet zijn of die wachtlijst slechts voor de goedkopere wachtlijsten be staan terwijl er elders sprake is van leegloop. Mogelijke uitbreiding van de capaciteit dient alleen in de re creatiezone te begeren. Verwacht wordt echter dat Den Osse en de Kab- belaarsbank voorlopig de groei van het watersportgebeuren op kunnen vangen. Pas op plaats Wat de uitbreiding van de jachtha vencapaciteit bij Bruinisse betreft zijn de briefopstellers het eens met het evaluatierapport om voorlopig even pas op de plaats te maken. Als reden wordt aangevoerd dat veel jachten vanuit Bruinisse de Ooster- schelde als vaargebied uitkiezen. Verder stellen de natuurorganisaties voor om met het oog op het tekort aan aanlegplaatsen tussen Brouwersha ven en Bruinisse in het middendeel van de Grevelingen een beperkt aan tal relatief eenvoudige en goedkope vluchtplaatsen te realiseren. De organisaties die in het Delta- overleg zitting nemen constateren dat de groei van de verblijfsrecreatie de verwachtingen zoals die in de nieuwe Inrichtingsschets voor De Grevelingen zijn weergegeven heeft overtroffen. Om die reden bepleiten de briefopstellers meer aandacht voor deze vorm van recreatie, ook al speelt deze zich wellicht even buiten het Grevelingenbekken af. Groei van deze sector heeft hoe dan ook gevol gen voor het gebruik en inrichting van het Grevelingenbekken. Bijstu ring van dergelijke processen is dan ook noodzaak ten einde de geformu leerde doelstellingen voor de inrich ting van de Grevelingen te kunnen realiseren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 25-jarige ver pleegkundige B. B. uit Vlissingen veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat B. diverse vrouwelijke collega's, na ze met slaapmiddelen te hebben ver doofd, seksueel heeft misbruikt. B. gedroeg zich tijdens zijn contac ten met vrouwelijke collega's opmer kelijk voorkomend, zo bleek bij de behandeling van de zaak. Hij haalde koffie en schonk daar dikwijls een glaasje likeur bij. Dat hij in de koffie of de likeur zo'n dertig gram kalme ringsmiddel (het liefst Rohypnol) toe voegde merkten zijn collega's niet want die vielen na het drinken van de koffie als een blok in slaap, waarna B. ze behulpzaam was bij het uitkle den en naar bed bracht. Daarna ging hij volgens de officier van justitie urenlang op weerzinwekkende wijze zijn gang. Zwanger De slachtoffers konden zich achter af slechts herinneren dat ze naar ge droomd hadden. Een van de vrouwen raakte door het contact met B. zwan ger en zo kwam de zaak aan het rol len. De kalmerende middelen had B. in grote hoeveelheden tijdens zijn medicijnronde in het ziekenhuis gestolen. Volgens het psychiatrisch rapport zou de man gedeeltelijk verminderd toerekeningsvatbaar zijn. Maar de rechtbank in Middelburg vond on danks deze mening van de psychiater dat B. zijn straf niet mocht ontgaan en veroordeelde hem tot dertig maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf. De officier van justitie had drieëneenhalf jaar geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 september 9.55 95 03.50 -108 22.40 104 16.15 99 17 september 11.25 77 05.00 - 90 17.45 96 16 september 09.05 86 03.10 - 98 22.00 93 15.50 - 89 17 september 11.15 68 04.35 - 81 23.55 93 17.10 88 16 september 10.00 107 03.55 -116 22.35 113 16.25 -106 17 september 10.55 81 05.10 100 17.45 -105 16 september 10.10 108 03.55 -119 22.50 114 16.15 -107 17 september 11.30 84 05.10 99 18.00 -103 Doodtij 17 september Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIERIKZEE - Het sinds 1980 in Zierikzee gevestigde bedrijf Nemag bv blijkt een grijp(er)grage onderneming te zijns die op het gebied van de fabricage van grijpers een begrip is. Eind augustus kivam bij deze onderneming een order binnen voorde bouw van de grootste kolengrijpcr ter wereld. Het gevaarte, dat 36.000 kilogram iveegt heefteen hoog te van 8700 meter en een breedte van 5100 meter. De inhoud bedraagt 60 kub meter oftewel 60.000 liter. Bepaald geen kleine jongen dus die per uur een fikse massa kolen uit het ruim van zeeschepen kan overslaan wordt in opdracht van het overslagbedrijf EMO gebouwd en zal begin maart worden afgeleverd. De thuishaven van deze kolossale sehaargrijper wordt de Maasvlakte waar dit overslagbedrijf is geiwstigd. Met deze opdracht is een bedrag van vele tonnen gemoeid. Nemag bv levert overigens alleen de grijper. Voor de bouw van een kraaninstallatie met een draag vermogen van 85 ton plus een transportband onderhoudt Nemag nauwe betrekkingen met andere bedrijven. Of Ne mag in de toekomst vaker dergelijke grijpkolossen gaat vervaardigen is moeilijk in te schatten. Momenteel zijn er slechts twee kraaninstallaties, waarvan cr dus een in de Rotterdamse haven, die geschikt zijn voor de bevestiging van een kolengrijper van een dergelijke omvang. Oktober Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Liesbeth Bink horst, dagelijks geopend 9.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kruisverenigingsgebouw aan het Jannewekken. Hervatting gymnas tieklessen Meer Bewegen voor Oude ren. 15.15 uur. Kerkwerve Dorpshuis 't Zuudende. Eerste be- jaardensoos van het nieuwe seizoen. 14.30 uur. Woensdag 16 september Zierikzee Stadhuis. Commissie middenstand en verkeer. 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Bijeenkomst familieleden van (ex) psychisch zieke mensen (interkerkelijk). 19.30 uur. Zaal Gereformeerde kerk. Start NCVB-seizoen. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Duiveland; voet- reflexologie. 19.30 uur. Oosterland Café-restaurant De Pleisterplaats. VW-ledenvergadering Duiveland. 20.15 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 18 september Vlissingen De Vroone. Studie gemeentelijk emancipatiebeleid. 10.00 uur. Zondag 20 september Zierikzee Katholieke kerk. Vredes-wake, Inter kerkelijke Vredesgroep Schouwen- Duiveland. 19.30-20.00 uur. Maandag 21 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek ken. Kennismakingsmiddag ZVU- cursus Engels voor ouderen. 14.15- 15.00 uur. RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Duits. 19.30-20.00 uur. Raadzaal van het stadhuis. Raadsver gadering. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering post zegelvereniging Philatelica. 20.00 uur. Brouwershaven Dorpshuis Dreischor. Raadsvergade ring Brouwershaven. 19.30 uur. Oosterland Hervormde kerk. Vredes-wake. 19.30- 20.00 uur. Dinsdag 22 september Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen Vrou wenbond. 19.45 uur. Ouwerkerk Hervormde kerk. Vredes-wake. 19.30- 20.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. ANBO-gebouw. FNV-bijeenkomsl over uitkering en vrije tijd. 14.30 uur. Gereformeerde kerk. Bezinningsa- vond Confessioneel Gereformeerd Beraad. 19.30 uur. Zonnemaire Hervormde kerk. Vredes-wake. 19.30- 20.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Jaarlijkse bazar en kledingbeurs van Stichting Peu terspeelzaal De Krukels. 13.30 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Lezing para normale verschijnselen. 20.00 uur. Donderdag 24 september Zierikzee Huis van Nassau. Rayonvergadering Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Dreischor Hervormde kerk. Vredes-wake. 19.30- 20.00 uur. Bruinisse Industrieweg 16. Officiële opening nieuwe BTL-rayonkantoor. 15.00 uur. Vrijdag 25 september Renesse Hervormde kerk. Vredes-wake. 19.30- 20.00 uur. Zaterdag 26 september Haamstede Gereformeerde kerk. Vredes-wake. 19.30-20.00 uur. Brouwershaven Grevelingenmeer. Onderlinge zeil wedstrijden. Dreischor Ned. Herv. kerk. Muziek- en koren avond. Aanvang 19.30 uur. Maandag 28 september Zierikzee RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Latijn. 19.30-20.30 uur. RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Frans. 19.30-20.00 uur. RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Literatuur. 20.00-21.00 uur. Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland, Hatfieldpark 1. Kennisma kingsavond ZVU-cursus Engels. 20.00-20.30 uur. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2