Zeeuwse Muziekschool start kinderkoor, cursussen solfège en lichte muziek Afdelingen NCVB hebben jaaractiviteiten klaar Worden commissies musea en sociale zaken openbaar? DE ZIERIKZEESCHE COURANT De troonrede WA> Wh P tlLT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Grevelingen Correspondent Troonrede Aan kop De status en doelstelling van de nota over de In het kader van de Nieuwsbode-artikelen van- Koningin Beatrix heeft vanmiddag de troonre- De Steeg ligt aan kop na twee ronden Grevelingen zijn onduidelijk. (Pag. 2). daag een gesprek met de Bruse correspon- de uitgesproken. Een integrale opname van zaalvoetbal-competitie. (Pag. 9). dent Jaap Huizer. (Pag. 3). haar jaarlijkse rede. (Pag. 5). DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24201 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De muziek spreekt bovenal de taal der vertroosting. Jonathan Bij voldoende belangstelling ZIERIKZEE - Wandelend door de Poststraat te Zierikzee loopt men een goede kans om geconfronteerd te worden met instrumentale klanken die soms vaag, soms duide lijk tot op straat doordringen. Naast het postkantoor op nummer 43 is de Zeeuwse Mu ziekschool voor de regio Schouwen-Duiveland gehuisvest. 420 Leerlingen in leeftijd variërend van 7 jaar tot 65-plussers bezoeken het gebouw wekelijks om de eerste be ginselen van de muziek te leren in de lessen Algemeen Vormend Muziekonderwijs, om een intrument te leren bespelen, stemvormingslessen te volgen of om samen met ande ren in een ensemble te spelen. Als de plannen doorgaan zal er in het komen-5 seizoen behalve klassieke muziek ook pop- en jazzmuziek klinken in het gebouw aan de Post straat. Bij voldoende belangstelling wil men drie nieuwe onderdelen in het muziekon derwijs opstarten: een cursus lichte muziek, improvisatie en jazz, een cursus solfège en een kinderkoor. tingsbijeenkomst werd bijgewoond door enkele kinderen. Het koor zal onder leiding staan van Willie Bil. ..Ongeveer tien jaar geleden, vlak voor ik hier kwam, had de muziek school ook een kinderkoor. Ja, de kinderkoren op het eiland floreren de laatste jaren. Dat is een goede ont wikkeling die valt of staat met dege nen die de leiding hebben. Natuurlijk lijkt het ons leuk om mee te draaien met de gezamenlijke activiteiten zo als een kinderkorenfestival dat nu een paar keer is georganiseerd". Het opzetten van een kinderkoor is in te genstelling tot beide bovengenoemde cursussen een initiatief dat afkom stig is van de muziekschool in de re gio. Volgens Jense zijn er minstens 15 kinderen nodig om het koor van de De beide cursussen zijn een initia tief dat de Zeeuwse Muziekschool Middelburg in alle regio's in de pro vincie van de grond probeert te krij gen. Met de cursus lichte muziek, im provisatie en ja2z wordt ingespeeld op de belangstelling voor popmuziek die vooral onder jongeren al een aan tal jaren sterk groeiende is. Tot nu toe was het niet of nauwelijks mogelijk om zich via muziekscholen verder te bekwamen in deze muziekvorm. Onderwijskrachten ,,Ja, de belangstelling daarvoor al tijd wel.. Maar we konden er niet op inspelen omdat er geen onderwijs krachten beschikbaar waren die der gelijke lessen konden geven", aldus de directeur van de regio Schouwen- Duiveland van de Zeeuwse Muziek school Ellengard Jense. Doordat steeds meer conservatoria de laatste jaren aandacht zijn gaan schenken aan deze moderne muziekgenres zijn er ook meer afgestudeerden gekomen op dit gebied. „Twee van die docenten Moreno Beverini en Werner de Witte, hebben mede het initiatief genomen om hier in de provincie Zeeland der gelijke lessen van de grond te krij gen. Zij zullen de lessen ook geven". ZIERIKZEE - Waarschijnlijk als eersten, krijgen de lezers van de Zierikzeesche Nieuws bode de troonrede integraal in de bus. De rede is enkele uren geleden uitgesproken door ko ningin Beatrix en omvat het beleid van het kabinet voor het komende jaar. Zoals ge bruikelijk gebeurt dit altijd op de derde dinsdag van sep tember. Jense benadrukt dat de lessen zijn bedoeld voor mensen die hun instru ment al behoorlijk kunnen bespelen. „Het betreft lessen die zijn gericht op muzikale en technische vorming in dat muziekgenre en niet op het le ren bespelen van een instrument". Volgens de folder heeft de cursus tot doel de cursisten meer mogelijkhe den te verschaffen op het gebied van de lichte muziek. De directeur is overtuigd van de belangstelling die op Schouwen-Duiveland voor dit soort onderwijs bestaat. „Vorig jaar hebben we hier een eenmalige pop cursus van tien lessen gehad. Ze wa ren er als de kippen bij. Hij was zo volgeboekt". Op zaterdag 3 oktober wordt in de muziekschool aan de Poststraat een informatiebijeen komst gehouden voor belangstellen den. P° tweede nieuwe cursus die bij voldoende belangstelling van start gaat is de de cursus solfège: het leren lezen van muzieknoten, het onder scheiden van ritmes en het ontwikke len van het toonvoorstellingsvermo- gen. „Er zijn zoveel mensen die in een koor zitten en in wezen geen noot kunnen lezen. Ze moeten het hebben van het voor- en nadoen. Daarvoor is deze cursus zeer geschikt. Maar ook voor ieder ander die wat meer kennis van muziek wil opdoen", aldus Jense. Zij nam in de voorgaande jaren al zelf het initiatief om dergelijk algemeen vormend muzikaal onderwijs te ge ven via volwassenencursussen. Die lessen worden nu verruild voor dit initiatief van de provinciale Zeeuwse Muziekschool. „In deze nieuwe cur sus wordt de nadruk meer gelegd op gehoorsontwikkeling en de theorie. Natuurlijk gaat hij alleen door bij voldoende belangstelling". De cursus omvat 27 lessen en belangstellenden dienen zich voor een oktober aan te melden. Kinderkoor Het derde nieuwe initiatief van de Zeeuwse Muziekschool is het oprich ten van een kinderkoor. De oprich- grond te krijgen. De belangstelling tijdens de oprichtingsbijeenkomst was daar niet voldoende voor. Er wordt contact gezocht met nog meer kinderen. De Zeeuwse Muziekschool regio Schouwen-Duiveland telt momen teel 420 leerlingen die les krijgen van in totaal achttien docenten. Omdat veel van die docenten nieuw zijn ne men de financiële lasten jaarlijks toe vanwege standaard salarisverhogin gen. En dat terwijl alle gemeenten op het eiland hun subsidie hebben vastgelegd door het aantal leerlin gen uit hun gebied dat de muziek school mag bezoeken te 'bevriezen'. Jense vertelde dat om dit op te van gen is gekozen voor een nieuwe opzet van de lesprogramma's. Met ingang van dit seizoen worden de instrumen tale lessen voor de beginnende en tweedejaarsleerlingen niet meer in dividueel gegeven maar voor twee leerlingen tegelijk. De lestijd wordt daarbij opgevoerd van een half uur naar 50 minuten. „Volgend jaar wordt dat ook ingevoerd voor de der dejaarsleerlingen. De lessen van de leerlingen die langer bezig zijn blij ven individueel". Een klein deel van het geld dat hierdoor vrijkomt wordt besteed aan de nieuwe initiatieven zoals die hierboven zijn beschreven. Overigens is de directeur goed te spreken over het reilen en zeilen van de muziekschool die sinds 1955 op Schouwen-Duiveland bestaat. „Er is en blijft een goede belangstelling Muziekschool-directrice E. Jense. •/oor de lessen. Natuurlijk wisselt dat oer jaar maar over het algemeen olijft de belangstelling, zowel van Kerkwerve, Burgh-Haamstede, Bruinisse en Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND - De eilandelijke afdelingen van de Nederlands Christenvrouwen Bond hebben hun programma's voor het komende seizoen samenge steld. Evenals voorgaande jaren zijn de besturen erin geslaagd een gevarieerd en aan trekkelijk programma te presenteren. ZIERIKZEE - In navolging van het voor iedereen toe gankelijk maken van de vergaderingen van de commis sie ruimtelijke ordening wordt eraan gedacht om in het vervolg ook de vergaderingen van de commissies musea en sociale zaken openbaar te stellen. Dit voorstel komt aan de orde tijdens de raadsvergadering die maandag 21 september in het Zierikzeese stadhuis wordt gehouden. Aanvang 19.30 uur. Nadat de commissievergaderingen ruimtelijke ordening jarenlang ach ter gesloten deuren vergaderden is hierin door het aanvaarden van een initiatiefvoorstel van de PvdA-fractie door de gemeenteraad verandering gekomen. De vergaderingen van deze commissie zijn vanaf half mei voor iedereen toegankelijk. Datzelfde zou ook moeten gelden voor de commissie musea en de com missie sociale zaken zo werd tijdens de raadsvergadering in mei gesugge reerd. Zowel de leden van de commis sie musea als die van de commissie sociale zaken hebben geen problemen met het idee dat hun verrichtingen in het vervolg vanaf de publieke tribu ne kunnen worden gevolgd. Wat de commissie sociale zaken aangaat wordt wel een voorbehoud gemaakt. Deze wil namelijk het recht behou den om in geval van zaken van dienst belang of kwesties omtrent personen de mogelijkheid te hebben in beslo tenheid te vergaderen. Mocht de raad akkoord gaan met dit voorstel dan zijn vanaf 1 januari '88 de vergaderin gen van beide commissies in principe openbaar. De afdeling Bruinisse heeft 16 sep tember een thema-avond over Burki na Faso met mevrouw C. Sandee. De overige activiteiten zijn minstens zo interessant. Zoals 15 oktober, als Lu- kas van het Produktschap voor Vis en Visprodukten komt praten en de jaarvergadering op 19 november. Kerstavond is gepland voor 17 decem ber en 15 januari spreekt R: Ribbens- Evers over de broedergemeenschap in Zeist. Mevrouw N. van der Bruin- horst uit Nieuwerkerk komt 19 fe bruari een declamatie verzorgen en bakker D. Spelt vertelt 18 maart over gebak. Verder staat er in Bruinisse een avond met A. Verschoor op het pro gramma, die 21 april komt praten over gemeentecontacten in de kerk van de DDR. Op 19 mei is tijd vrijge maakt voor het Leger des Heils, waarbij het werk van deze organisa tie belicht wordt. Tenslotte is er voor Bruinisse op 9 juni een reisje ge pland. De afdeling Kerkwerve heeft dorpshuis Zuudende uitgekozen voor de bijeenkomsten, die vrijwel alle maal om 19.45 uur beginnen. Huid verzorging in het algemeen is het the ma voor 16 september als mevrouw Zuiderent uit Noordgouwe komt spreken. Notaris mr D. van Eek heeft het 21 oktober over erfrecht en huwe lijksgoederenrecht en mevrouw C. Viergever-Legemate uit Kerkwerve vertelt 11 november over de NCVB, binnenste buiten. Kerstavond staat voor 16 december op het programma, terwijl het onder werp jeugd en geloof voor 20 januari te boek gesteld is. Ds A. A. R. Kamer mans spreekt hierover. De jaarverga dering is 24 februari en Nomen Nes- cio, de ziekenomroep, is 16 maart geprogrammeerd. Wie voorlichting over het RIAGG wenst kan 13 april te recht als de heer Nieuwland acte de présence geeft. In mei is er een reisje. De NCVB-afdeling Zierikzee heeft Verlaging Een ander onderwerp dat tijdens deze vergadering wordt aangesneden is de verhoging van de rijksuitkering voor het sociaal-cultureel werk '87. Op grond van de nieuwe Welzijnswet ontvangt de gemeente een brede wel- zijnsuitkering, een soort paraplu waaronder veel aparte rijksbijdra gen zijn opgenomen. Deze nieuwe re geling houdt naar wordt aangenomen een verlaging van het bibliotheek werk in. Voor het bibliotheekwerk wordt dit jaar door het rijk een bedrag van 16.476 beschikbaar gesteld, terwijl door de gemeente Zierikzee bij het opstellen van de primitieve begroting uitgegaan was van een bedrag van ruim 18 mille. Deze verlaging kan consequenties hebben voor de ge meentelijke bijdrage in de kosten voor het bibliotheekwerk. Wat die ge volgen precies zijn kan echter pas worden vastgesteld als de rekening voor '87 van de Stichting Gemeen schappelijke Bibliotheekvoorziening gereed is. Gezien de brede welzijn- suitkering wordt de raad dan ook voorgesteld om de post onvoorziene uitgaven met ruim 22 mille te verho gen ten einde de post voor het so ciaal-cultureel werk dat aanvanke lijk om 68.000,— was geraamd op 90.761,— te brengen. alsvolgt een programma samenge steld. Mevrouw Balkenende-Sandee uit Kapelle spreekt 16 september over het jaar van de daklozen, terwijl de schrijfster Jos van Manen-Pieters 28 oktober uit eigen werk vertelt. De viering van het 40-jarig jubileum is 24 november, terwijl de kerstviering gepland is voor 23 december. Op 13 ja nuari is er een nieuwjaarsmiddag en 17 februari is de jaarvergadering met informatie over Burkina Faso. Gebedsdag De wereldgebedsdag is 4 maart en mevrouw C. Rijnsdorp uit Oostkapel- le komt 16 maart praten over 'Onze zorg over het milieu'. Alvorens de 88 leden Van de Zierikzeese afdeling op reis gaan is er er 20 april nog een bij eenkomst over geestelijke verzorging in de Corneliastichting met ds. Van Zoelen. De afdeling Burgh-Haamstedc van de NCVB tenslotte komt regelmatig bijeen in de Gereformeerde kerk te Haamstede (19.45 uur). Dinsdag 22 september gaat het over bijbellezen in deze tijd, waarbij ds R. J. ten Have (Burgh) spreekt. Op 7 oktober is er een handworkcursus van 10.00-11.30 uur met mevrouw Van der Bijl uit Haamstede en woensdag 14 oktober is er - zoals al eens eerder gemeld - een x-cisje voor dertig leden onder de titel In de voetsporen van Oranje. Mevrouw C. Sandec-dc Kam uit Kamperland spreekt 20 oktober over Burkina Faso en de woensdagen 21 oktober, 4 en 18 november en 2 de cember is er weer handwerken frivo- lité. M. Wicrsma uit Goes komt 17 no vember praten over de mens als beheerder van de schepping. Op 15 december is er een adventviering met de Gereformeerde Vrouwencon- tactgroep en 5 januari is er om 10.00 uur nieuwjaarsbijeenkomst. Ds Q. van de Vrie uit Middelburg heeft het 19 januari over pastoraal werk in het verpleeghuis en dr A. de Vin uit Zie rikzee praat 16 februari over Zeeuw se dialecten. En dan hol staartje van het seizoen. Dinsdagmorgen 1 maart is er een be zoek aan bnkkorijmuscum Om den Broodc in Zierikzee en 15 maart is de jaarvergadering met doclamatricc Nel van de Bruinhorst. Dr G. H. Buijssen uit Goes spreekt 19 april over het veranderend normbesef in kerk en samenleving. Het jaarlijkse reisje is in mei en 17 mei is er een dia serie over Spitsbergen met L. P. Meerman uit Zierikzee, jeugdigen als volwassen op een con stant peil". Zij kan niet direct aange ven of de reclamespotjes over mu ziekscholen die in de maand septem ber op televisie worden uitgezonden een grotere toeloop veroorzaken. „In deze tijd wordt er altijd veel gebeld om informatie". De jaarlijkse uitvoering van de mu ziekschool in de Concertzaal te Zie rikzee die de laatste jaren in het na jaar plaatsvond is voor dit seizoen gepland in het voorjaar van 1988. „Het heeft allebei voor- en nadelen. Door enkele toevallige omstandighe den hebben we het dit keer in het voorjaar gepland". Ellengard Jense heeft nog wel een wens. „Ik zou graag wat meer ruimte hebben. Zoals de muziekschool nu is, vergt het veel passen en meten omdat we eigenlijk een lokaal te weinig heb ben. Dat gaat vooral ten koste van de ensembles. Pas als alle lesroosters rond zijn kunnen we kijken of er nog een gaatje is waarop ensemblespel kan worden gepland. We hadden er tot nu toe drie, een strijkers-, een elementair- en een volwassenenen semble. Het liefst zouden we er ook een voor de wat gevorderde leerlin gen willen opstarten". Volgens Ellen gard Jense wordt er naar een oplos sing gezocht voor het ruimtegebrek. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden. Morgen overdag eerst enkele mistbanken. Overigens af en toe zon. Middagtemperatuur 20 graden. Weinig wind. Minimumtem peratuur komende nacht 11 graden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 07.15, onder 19.54 Maan op onder 17.44 17 sept. Zon op 07.16, onder 19.51 Maan op 00.18, onder 18.18 Nieuwe Maan: 23 sept. (04.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied zorgt voor rustig weer. In dc ochtend mist. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Na het optrekken van de mist is het zonnig en droog. Middag- temperatuur omstreeks 20 graden. Voor donderdag tot en met zater dag: aanvankelijk zonnig en droog en weinig wind. Later meer wind en kans op een bui. UTRECHT - Dc Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen vindt het onjuist dat do overheid slechts een malig 100 miljoen gulden ter beschik king stelt om een stabiele premie- ontwikkeling mogelijk te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1