Boek 'Noppen in de Klei' belicht randverschijnselen Zeeuwse voetbalhistorie NIEUWSBODE Marjan Jumelet succesvol in concours te Vlissingen Gebruikelijke regeling promotie en degradatie voor KNVB-elftallen Voetbal Voorbeschouwd Circuit Zandvoort in teken van Camel 4WD Automagazine Festival N acht volleybal-toernooi van Bruse vereniging Kwiek Titels Koot en De Jonge Dammen begint in Zierikzee Programma korfbal Programma zondagvoetbal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag li september 1987 Nr. 24199 Het kampioens-elftal van Zierikzee in 1977, met Adrie Koster vierde van links op de voorste rij. ZIERIKZEE - 'Noppen in de Klei' is een gedeeltelijk geslaagd boek over de Zeeuwse voetbalhistorie. Maar dan wel historie in marginale zin, dat wil zeg gen: geen min of meer overzichtelijk gerangschikte geschiedenis van feiten, maar een verzameling losse verhalen. 9 Laatste test voor deelname aan Levade VLISSINGEN - Zeeuws kampioene pony-dressuur Marjan Jumelet uit Bruinisse heeft onlangs haar laatste test goed afgelegd, alvorens dit weekein de deel te nemen aan de Levade te Apeldoorn. Ze won de Z-dressuur met Ro meo tijdens een concours van de kring Walcheren van de KNF op een industrie-terrein in Vlissingen-Oost. Aan die benadering zitten natuur- lijk voor- en nadelen. Zeker is in ie- - der geval, dat de lezer aan het eind van het boek geen duidelijk totaal beeld heeft van het Zeeuwse voetbal over de beschreven periode sinds 1890, ofschoon de uitgever in een be- geleidende brief wel die verwachting - uitspreekt. Het gebrek aan historische helder- 7 heid heeft alles te maken met de gro- - te aandacht voor randverschijnselen in 'Noppen in de Klei'. De nadruk daarbij ligt op de menselijke aspec ten in de sport, zonder dat daaruit echter enige samenhang ontstaat. De Periodetitels zijn alleen te behalen voor eerste klassers in het KNVB- zaterdagvoetbal en hoofdklassers in UTRECHT - Het aantal 65-plussers in de ziekenfondsverzekering is vorig jaar met 10 procent gedaald. Terwijl dat in de particuliere verzekering met 36 procent steeg. De oververte- genwoodiging van bejaarden in het ziekenfonds is daarmee gehalveerd. Zondagvoetbal ZIERIKZEE - Het Schouwen-Dui- velandse zondagvoetbal heeft evenals het zaterdagvoetbal een zeer redelijk competitie-begin achter de rug. De hoogste vertegenwoordiger, Zierik zee, won met ruime cijfers van het lastige OJC. In de tweede klas afde ling verloor het wegens horeca- arbeid nog lang niet complete en fitte Renesse weliswaar zijn eerste wed strijd. Maar daartegenover staat weer, dat Ouwerkerk het in de lagere regionen uitstekend deed met een 8-1 overwinning in de derde klasse. Tweede klas KNVB Zierikzee Zierikzee mag zijn veters wel goed strikken. Het moet op bezoek bij Sluiskil, dat vorige week verrassend zijn eerste uitwedstrijd won tegen het toch niet kinderachtige Sarto. Tbch- nisch gezien is de ploeg van trainer Hans van der Wekke zeker superieur aan de Zeeuwsvlamingen. Nu nog even afwachten of het met de vecht lust van Zierikzee ook goed zit. En verder maar hopen dat de recente blessuregolf (Rini Stoutjesdijk, Mar co en Ronald van Oeveren) de Schouwse zondagtweedeklasser geen parten meer speelt. Afdeling Zeeland Tweede klas Renesse krijgt het dit weekeinde J opnieuw niet eenvoudig. Ditmaal moeten de mannén van oefenmeester 1 Kees van Dijke afreizen naar Volhar ding in Ovezande, een der favorieten voor de titel in de tweede klas van het afdelingsvoetbal. Alleen als de bal raar rolt wordt het een overwinning subtitel 'Voetbal in Zeeland sinds 1890' is derhalve enigszins mislei dend. Wat verder hinderlijk in het boek ontbreekt, is een inhoudsopga ve voor degene die 'Noppen in de Klei' nieuwsgierig openslaat. Iets na derhand opzoeken valt zo evenmin mee. Zetten we de bovengenoemde be zwaren even opzij, dan zitten er toch ook heel wat aantrekkelijke kanten aan het boek. Want het is aangenaam lezen over de veelvuldig erin voorko mende karakteristieke figuren, waarvan iedereen die het Zeeuwse voetbal kent weieens heeft gehoord. het KNVB-zondagvoetbal. Hier volgt een gedetailleerd overzicht van de KNVB-regeling, voorzover die be trekking heeft op de klassen waarin de Schouwen-Duivelandse KNVB- ploegen uitkomen. KNVB-zaterdagvoetbal Derde en vierde klasse De kampioen promoveert, de num mer laatst degradeert. voor Renesse. Maar een gelijkspel moet niet helemaal worden uitgeslo ten. Derde klas Ouwerkerk zit op het goede spoor. Dat moet zo kunnen blijven in de uit- Tot hen die in de schijnwerpers wor den gezet behoren zij die het in het betaalde voetbal ver hebben geschopt na de zware Zeeuwse klei te zijn ont vlucht: de Arnemuidenaar Jan Poort vliet, de Souburgse Ajacied Danny Blind, en uiteraard ex-international Adrie Koster uit Zierikzee. Vermake lijk zijn de verhalen over de religie in de sport en over supporters. Serieuze onderwerpen als de oorlog en de wa tersnood in connectie met voetbal ontbreken niet. Achterin. Belangrijke pluspunten van 'Nop pen in de Klei' zijn verder de vlotte stijl waarin de verschillende hoofd stukken zijn geschréven. De in tijd en aard zeer uiteenlopende illustraties verlevendigen het geheel nog aan merkelijk. Helaas komt Schouwen-Duiveland er in het boek wat karigjes vanaf. Twee stukjes (over Adrie Koster en over SVOWK uit Ouwerkerk na de watersnood) is wel wat weinig op een ongeveer dertig artikelen in totaal. 'Noppen in de Klei' is uitsluitend verkrijgbaar bij de Zeeuwse voetbal verenigingen en de KNVB afdeling Zeeland. Reserve derde klasse De kampioen promoveert naar de reserve tweede klasse. De laatste en voorlaatste ploeg degraderen. KNVB-zondagvoetbal Tweede klasse De kampioen promoveert, de twee laatst eindigende teams moeten een klasse lager gaan spelen. Reserve tweede klasse De kampioen mag naar de reserve eerste klasse, de twee onderste ploe gen aan het eind van het seizoen de graderen naar de reserve derde klas se. Voor zowel het KNVB-zaterdag voetbal als het landelijke zondag voetbal geldt, dat een elftal niet kan promoveren naar een hogere klasse wanneer daarin reeds elftallen van die vereniging uitkomen. De promo tie van de afdelingen naar de vierde klassen en naar de reserve der de/vierde klas van de KNVB wordt geregeld in overleg met de afdeling Zeeland. wedstrijd tegen het tweede elftal van Hansweertse Boys. Dreischor speelt in dezelfde klasse zijn eerste competitie-duel, thuis tegen Vlissin- gen V. Wil Dreischor hogerop komen, dan moet het meteen winnen. Vierde klas Zonnemaire verloor vorige week te-- leurstellend in de eerste ronde van de strijd om de afdelingsbeker, van buurman Dreischor II. Voor de com petitie moet op eigen veld herstel vol-, gen tegen Goes IV. SCHARENDIJKE - Annet Koot en René de Jonge zijn de nieuwe club kampioenen tennis geworden bij LTC Scharendijke. Zij klopten res pectievelijk Ludie Bom er t en Fol- kert van Sinderen in de eindstrijd. Bij de jeugd ging de titel naar Marcel Louwerse. De strijd in het heren-enkelspel was in zoverre verrassend, dat de on geplaatste Van Sinderen tot de finale doordrong. Daarin rekende De Jonge echter met hem af in twee sets, 6-2 6-1. In de halve finale had De Jonge overi gens ook al te maken gehad met een ongeplaatste speler, namelijk de jeugdige Maurice Simerok (6-3 6-1). Bij de dames deden zich geen ver rassingen voor. De als nummer één geplaatste Koot bereikte de eind strijd door in de halve finale Barry Meems te kloppen (6-2 6-2). Nummer twee Bomer deed hetzelfde met Mar- got van der Ihk (6-2 6-4), alvorens van Koot te verliezen met 6-3 en 6-4. De jeugdkampioen kwam voort uit een gemengde competitie. Tenslotte bleek Marcel Louwerse in de beslis sende partij superieur aan Miriam Bezuijen met 6-7 6-4 6-3. De uitslagen in de dubbelfinales waren als volgt. Damesdubbel: L. Bo- mer/G. van der Tak-R. de Jong/B. Meems 6-2 6-2. Herendubbel: R Rib- bens/R. de Jonge-F. van Sinderen/J. Ribbens 7-6 7-6. Gemengd dubbel: Chr. Kamp/J. P. Langens- J. Dogger/J. Ribbens 6-0 6-0. Jeugddubbel: Angela van der Horst/Jeanine Dorreman- Marcel Louwerse/Mark Coomans 7-5 4-6 6-3. ZIERIKZEE - Na een zomerstop hervat damvereniging Zierikzee bin nenkort haar activiteiten. De eerste club-avond is op maandag 14 septem ber, en vervolgens wordt iedere maandag gedamd tot begin mei vol gend jaar. De clublocaliteit is in het Zeeuws Pannekoekenhuis aan de Ap pelmarkt in Zierikzee, en er wordt gespeeld vanaf 19.30 uur. De damvereniging heeft al lange tijd een klein ledental, maar speelt desondanks in teamverband goed mee op het hoogste provinciale ni veau. Belangstellenden zijn van har te welkom op de clubavonden voor eventuele uitleg over het damspel, of om lid te worden. Desgewenst kan men ook inlichtingen verkrijgen bij C. L. Boot in Noordwelle, tel. 01116- 1374. ZIERIKZEE - Het programma van de Zierikzeese korfbalvereniging All Ready voor aanstaande zaterdag ziet er als volgt uit. Seolto 1-A1I Ready 1 (16.00 uur), Swift 5-A11 Ready 2 (16.00 uur), All Ready J-Togo J (11.30 uur), Ondo D8-A11 Ready D8 (11.30 uur), All Ready R-Volharding R (10.30 uur). Op het 4WD Festival is van alles te doen en te beleven. De deelnemende 4WD-importeurs stellen voor het pu bliek auto's beschikbaar waarmee men op het circuit en in de duinen kennis kan maken met het off-road rijden. Een avontuur waar steeds meer mensen veel plezier aan bele ven. Die groeiende populariteit is mede het gevolg van de uitstraling die er uitgaat van avontuurlijke eve nementen als de Camel Trophy en Parijs-Dakar. Bezitters van een 4WD- wagen in Nederland, zo'n kleine der tigduizend in getal al weer, hebben zelfs een eigen lijfblad. Zes keer in het jaar verschijnt het 4WD Automa gazine, waarin alle ontwikkelingen op het gebied van off-road op de voet worden gevolgd. Uiteraard zijn de nieuwste 4WD- modellen te zien op het circuit van Zandvoort. De belangrijkste impor teurs van de vierwiel aangedreven auto's, zoals Austin Rover, Mercedes, Nissan en Tbyota, zijn aanwezig om Jumelet eindigde met een score van 119 punten voor haar geleverde pres taties overigens slechts één punt bo ven de eveneens van Schouwen-Dui veland afkomstige Arianne Hanse met Liza. Van de tientallen op dit concours startende representanten van de eilandelijke rij verenigingen De Schouwse Ruiters, Bru en Weste lijk Schouwen, haalde nog een aantal een zeer verdienstelijk klassement. Zo was er bijvoorbeeld eveneens een eerste prijs weggelegd voor het pony-achttal van De Schouwse Rui ters. De pupillen van de Middelburg se instructrice Nicoline Vos kregen 129 punten voor hun optreden. Van dezelfde rijvereniging werd het pony trio eerste in de discipline klavertje drie: Son ja de Feiter met Melcha, Eli- ne-Struyk met Pascal en Christine Si- monse met Layla. Voor Westelijk Schouwen deden Frans de Vrieze met Bonnot (124 pun ten), Mary Tuk met L'Esprit (118) en Marlies Kooman met Wimona (118) ZIERIKZEE - Vandaag, vrijdag, houdt volleybalvereniging Kwiek uit Bruinisse voor de tweede keer een nacht-volleybaltoernooi in sport hal Onderdak te Zierikzee. Er komen* teams uit Zeeland, Zuid-Holland en Utrecht. Voorafgaand aan het hoofd toernooi speelt een aantal teams van Kwiek vanaf 19.00 uur een jeudgtoer- nooi tegen ploegen uit het 17 e volley baldistrict. In het voornamelijk door Banden- service.Rinus Roon gesponsorde eve nement strijden de ploegen vanaf 22.30 uur op vier verschillende velden om de bijbehorende bokaal van die naam. Rond half zeven zaterdagmor gen wordt de laatste klap tegen de bal gegeven, waarna echter de pret nog niet is afgelopen. In het uur erna duiken de deelnemers namelijk het zwembad in om de spieren weer soe- hun nieuwste modellen aan het pu bliek te showen. Of het nu Pick-ups, funcabs of luxe vier maal viers zijn, er is van alles te zien. De Peking Jeep behoort tot één van de meest opval lende verschijningen in Zandvoort. Het is de eerste automobiel die de Volksrepubliek China naar het bui tenland exporteert. Isuzu verschijnt met een Pick-up, voorzien van een camper-unit. Een multifunctionele toepassing, aange zien er, al dan niet casco, ook een werkplaats- of schaftkeetunit op ge monteerd kan worden. Dat zelfde merk presenteert in Zandvoort ook een geheel op off-road afgestemde at las. Daarin zijn de meest avontuurlij ke vier-maal-vier-routes van Europa opgenomen. Voor het creëren van het nodige extra vermaak tijdens het der de 4WD Festival komt Mitsubishi op de proppen met een publiekstrekker. Een aantal radiografisch bestuurbare Pajero's staat klaar om tegen elkaar uit te komen in een soort mini Parijs- het goed in hun dressuurproeven. Van de Schouwse Ruiters scoorden hier Christine Hanse (127), Arianne Hanse (125), Lenny den Boer (123), Rianne Struyk (123), Annette van der Have (122), Jaap Rentmeester (121) en Wil lem den Boer (120) allen een winst punt. In het springen was er succes voor de 13-jarige Eline Struyk uit Sirjans- land, die met Pascal na barrage derde werd in de M-klasse en mag promove ren naar de Z-klasse, waar ze onge twijfeld een toekomstige concurrente is voor Arianne Hanse. In het In springen werden Annemieke Klompe en Janet van der Wekken respectieve lijk vierde en vijfde. De laatste mag nu overgaan naar L-klasse. Voor Christine Simonse met Layla was er in de M-klasse pony's een winstpunt, ondanks de vier fouten bij het springen. In de discipline aan gespannen rijden, tenslotte, haalde in de L-klasse ook Jan Rentmeester met Pepijn een winstpunt, door tot 90 punten te komen. pel te krijgen. Daarna volgt een geza menlijk ontbijt. Onder de ploegen die meedoen be vinden zich als kanshebbers de win naar van vorig jaar Ibis uit Hellevoet- sluis, de sterke promotie-klasser Utrecht en het in de Zeeuwse promo tieklasse uitkomende Voorwaarts uit Axel. Het organiserende Bruse Kwiek, Intermezzo uit Middelharnis en Haringvlietboys zullen waar schijnlijk een bescheidener rol ver vullen. In de reservepoule zijn vermoede lijk Alcazar uit Rotterdam, Munter Boys uit Middelburg, De Roo en Fos se uit Goes en De Stulp uit Zierikzee de grootste kanshebbers. Bij de da mes is de animo om mee te doen nog gering. Hier gooien Voorwaarts uit Axel en Kwiek zelf de hoogste ogen. Ter afsluiting van het evenement komt wethouder Van Liere uit Brui nisse tenslotte de prijzen uitreiken. Dakar. De coureurs worden gerecru- teerd uit de passerende bezoekers. Mitsubishi hoopt voor het weekeinde ook klaar te zijn met de preparatie van een VIP-uitvoering van de Pajero, compleet met leren bekleding, bar, telefoon, televisie en ga zo maar door. Een belangrijke plaats op het festi val nemen ook de leveranciers van de voor de 4WD's zo belangrijke acces soires in. Een aantrekkelijke markt overigens, aangezien de 4WD- bezitter zich maar wat graag van an deren wil onderscheiden. Er is dus nogal wat te krijgen op dat gebied. Velgen, lampen, buil-, side-, rollover- en pushbars, lieren, dakdragers, bumpers, side steps. Je kunt het zo gek niet bedenken of er is wel een be drijf dat het levert. Ook enkele grote bandenmerken zijn op het festival aanwezig. Verder wordt er pure sport bedre ven op het circuit. Hoe kan dat ook anders in die ambiance. Belangrijk voor de meer dan honderd deelne mers en spectaculair voor het publiek is de trial die meetelt voor het Neder lands kampioenschap. In tien proe ven proberen de wedstrijdrijders zo veel mogelijk punten te verzamelen voor het algemeen klassement. De or ganisatie is in handen van de Neder landse Tbrrein Associatie. Aangezien het NK Trial wordt geautoriseerd door de KNAF dienen alle deelne mers in het bezit te zijn van een door de federatie afgegeven startlicentie Het parkoers op het circuit is op een zodanige wijze uitgezet dat het pu bliek de strijd van zeer nabij kan vol gen. Vanaf de tribunes zullen de bezoe kers een goed overzicht hebben op het kleine circuit, dat als locatie dient voor de snelheidswedstrijden. Mede door de aanwezigheid van verscheide ne Parijs-Dakar deelnemers uit di verse landen zullen drie manches van elk zo'n 25 minuten ongetwijfeld zeer veel spektakel bieden. Wie ambities heeft om het 4WD-rijden buiten de Nederlandse grenzen te beoefenen, kan zich op 20 september persoonlijk laten inschrijven voor de negende Ca mel Trophy, die volgend jaar maart op het Indonesische eiland Celebes wordt gehouden. Op grote monitoren kan men zien wat er van de deelne mers aan dit duizend mijl lange avon tuur in de jungle wordt verwacht. De auto's van de Nederlandse Camel Trophy teams en een aantal van hun berijders ontbreken uiteraard niet op dit derde 4WD Festival. KNVB District Zuid I 2e klasse B Sluiskil-Zierikzee; Middelburg- VOAB; Baronie-Breskens; SCO- Boeimeer; NOAD-Sarto; OJC- OSC'45. Reserve 2e klasse B Zierikzee II-Longa II; Middel burg II-VOAB II; Baronie II- DOSKO II; Roosendaal II-Rood Wit II; Halsteren II-Gilze II; Don gen II-Moerse Boys II. Afdeling Zeeland 2e klasse A Volharding-Renesse; Hulster- loo-Sluis; Cortgene-Heinkensz.; SDO-Hansw. Boys; Liberty-Groe- de; Aardenburg-Terhole. 2e klasse B Zierikzee III-RIA W II; Honte- nisse III-Breskens III; Zeelandia II-Vlissingen IV; Vogelwaarde II- Jong Ambon II; Walcheren Il-Pa- trijzen II; Koewacht II-Noorman- nen II. 3e klasse A Dreischor-Vlissingen V; Hansw. Boys Il-Ouwerkerk; Zeelandia IV- Goes III: Kw.damme II-Domburg III; Jong Ambon IV-Middelburg IV. 3e klasse B Jong Ambon III-Zierikzee V; Le- wed. Boys II-Noormannen III; Heinkensz. II-Zeelandia III; Hansw. Boys III-RCS V; Domburg II-Middelburg V. 4e klasse A Renesse II-Heinkensz. III; Re nesse IV-Robur IV; Goes V-Drei- schor II; RCS VlII-Cortgene II; Volharding III-Patrijzen III. 4e klasse B Zonnemai«e-Goes IV; Robur III- Renesse III; Ouwerkerk II-Volhar- ding II; Patrijzen IV-Hansw. Boys IV; Heinkensz. IV-Volharding IV. Geen nieuwigheden voor seizoen 1987-1988 ZIERIKZEE - Er zijn voor de voetbal-elftallen die uitkomen in de landelij ke competitie van de KNVB geen nieuwigheden in de promotie- en degradatie regeling voor het komende seizoen ingevoerd, zoals de periodekampioen schappen in het afdelingsvoetbal. ZANDVOORT - Het circuit van Zandvoort wacht zon dag 20 september een ware invasie van vierwiél aange dreven wagens. Doel van de komst van dit 4WD-leger naar de Noordhollandse badplaats is het derde Camel 4WD Automagazine Festival. In voorgaande jaren trok het evenement tienduizenden bezoekers. De toenemende belangstelling voor 4WD-auto's heeft geleid tot stijgende 'verkoopcijfers van deze wagens die inmiddels in vele merken en types op de Nederlandse markt te koop zijn. Een belangrijke selectie daaruit is te zien in Zandvoort. Met deze vier-maal-vier-wagens kan ook gereden wor den, want 20 september is uitgeroepen tot de Nationale Instapdag Terreinwagens. In sporthal Onderdak te Zierikzee V I *1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9