g§! The Noise naar Grote Prijs A^\ Boete voor het vervoer van zes kinderen op achterbank van auto „Als 't even kan deze maand beginnen met inventariseren" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kabinet over de brug met geld voor begeerde WOV MITSUBISHI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24199 WAARIN OPGENOMEN Ganze-ei Nieuwsbode Puzzel Volleybal Een G(l)ansrijke prestatie aan de Donkereweg In het kader van de speciale Nieuwsbode- De tweede prijspuzzel kan weer worden inge- Een nachtvolleybaltoernooi van het Bruse te Noordgouwe. (Pag. 2). maand een interview met P. van de Kreeke in vuld. U maakt kans op een geheel verzorgde Kwiek staat voor de deur. (Pag. 7). Burgh-Haamstede. (Pag. 3). reis voor twee personen. (Pag. 4). (1797 - 1889) Wij prijzen slechts oprecht diegenen, die zich verhef fen zonder ons boven het hoofd te groeien. 'Bougeaud Kantongerecht Zierikzee ZIERIKZEE - Wat de gevolgen kunnen zijn van een kroostrijk gezin ondervond K. v. O. uit Ooltgensplaat tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. Hij moest voorkomen omdat de rijkspolitie op 22 oktober 1986 vaststelde dat hij zes kinderen op de achterbank van zijn auto vervoerde terwijl hij over de rijksweg N-59 reed. Een feit waaraan K. v. O. zich geheel argeloos regel matig schuldig maakte, zo bleek op de zitting. „Ik ben me van geen schuld bewust. Ik moet mijn kinderen toch vervoeren. Volgens mij is het nog veel gevaarlijker om maar drie kinderen op de achterbank te hebben. Die zit ten niet klem, dus kunnen ze als een pijl naar voren schieten als je moet remmen". heb blijkbaar teveel kinderen", ver zuchtte de verdachte terwijl hij zich afvroeg hoe hij het vervoer dan zou moeten regelen. ,,De kinderen zijn uw keus, daar draagt u de gevolgen van. Hoe u het vervoersprobleem oplost gaat mij niet aan", aldus de kantonrechter die de boete conform de eis van de officier vonniste. ,,Ik weet wel dat in het verkeer de praktijk anders is dan de theorie. Maar wanneer het een keer fout gaat moeten we toch de theorie toepas sen", zei Van Solinge tegen J. B. uit Ouwerkerk. Geheel volgens de eis van de officier van justitie legde hij de Ouwerkerker een boete van 225 gulden of vijf dagen vervangende hechtenis op. J. B. kwam voor vanwe ge het ongeluk met ernstig gewonden dat hij op 17 december 1986 veroor zaakte toen hij vanaf de rijksweg N- 59 de Vissersweg insloeg. Hij zag Kantonrechter mr. W. F. van Solinge: „Zes kinderen op de achterbank van een auto. Dat mag niet". daarbij een bromfietser over het hoofd die over de parallelweg kwam aanrijden en voorrang had. „Het was heel erg donker, in een flauwe bocht en ik verwachtte hem niet van die kant. Het ging allemaal heel snel in een flits", aldus J. B. De kantonrech ter had alle begrip voor die praktijk ervaringen en voor de verzekering van de verdachte dat hij het niet ex pres deed maar vonniste volgens de theorie van de wet. Het keren op de rijksweg N-59 om terug te rijden naar de benzinepomp die hij per ongeluk voorbij was gere den kwam M. d. G. uit Maassluis op een boete van 75 gulden of twee da gen vervangende hechtenis te staan. Daarmee kwam hij er goed af want in eerste instantie bedroeg de eis 120 gulden. Een foutje in het proces verbaal waardoor het kenteken van de auto niet juist werd vermeld deed de officier en de kantonrechter mil der oordelen. Kapotte stoplichten A. G. uit Burgh-Haamstede gaf de kantonrechter een nadere toelichting op het feit dat hij op 19 december 1986 door het rode licht reed bij de krui sing Delingsdijk/Provinciale weg en daardoor een aanrijding veroorzaak te. „Ik rijd erg veel en kom daar tien tallen malen voorbij. Ik wist dat het stoplicht al twee weken niet goed werkte en daar ging ik vanuit", aldus de automobilist. Hij gaf overigens toe zich 'verkeken te hebben' en ac cepteerde de boete van 200 gulden of vier dagen vervangende hechtenis die de rechter hem conform de eis van (ie officier van justitie oplegde. ZIERIKZEE - De Zierikzeese band The Noise is als eerste Sehouwen- Duivelandse formatie geselecteerd voor de Grote Prijs van Nederland. Dit nationale muziekconcours voor popbands begint vrijdag 25 septem ber en staat te boek als hét festival van Neerlands toekomstige bands. The Noise is met vier andere Zeeuwse bands geselecteerd. In to taal doen er 160 bands mee en hebben 540 bands de selectie niet doorstaan. De Zeeuwse bands die meedoen zijn naast The Noise Avital en Carbazol uit Middelburg, Dreams die first en Trigger uit Vlissingen. Het interes sante van de deelname aan de Grote Prijs van Nederland is, dat de jury deels is samengesteld uit Radio 3 discjoekey's. Een aantal momenteel bekende groepen hebben via het festival een springplank gehad naar de platenverkoop. Een leuke bijkomstigheid voor The Noise is, dat de formatie druk in de weer is met maken van een single, waarvan de A-kant het grote publiek moet gaan aanspreken. De single wordt (deels) bekostigd uit een geld prijs tijdens een Zeeuws festival, waar The Noise als tweede eindigde- Het gaat goed, dus. Het was voor kantonrechter mr W. F. van Solinge de eerste keer tijdens zijn loopbaan dat hij een dergelijke overtreding moest beoordelen. Daar om was hij in het wetboek gedoken en daar had hij gevonden dat kinde ren tot 12 jaar recht hebben op een zit plaats van 30 centimeter in de auto. „Het gaat er niet om dat u het niet ge vaarlijk vindt. Er gaan vast nog veel meer dan zes kinderen in een auto. Het is net als bij mestkalveren in een kist. Alleen daar mag het en bij kin deren niet. Het staat in de wet". Teveel kinderen? De officier van justitie mr. M. van Walraven vond dat een boete van 75 gulden of twee dagen vervangende hechtenis op zijn plaats zou zijn. „Ik ZIERIKZEE - Niets lijkt de komst van de Westerschelde Oever Verbinding (WOV) nog langer in de weg te staan, nu het kabinet verklaard heeft bereid te zijn er voldoende geld in te steken. Het project kan rekenen op een jaarlijkse bijdrage van 34 miljoen gulden en dat is het bedrag, dat de speciaal hiervoor opgerichte werkgroep voor ogen heeft. Maar niet alleen de werk groep zegt dit bedrag belang rijk te vinden, ook de particu liere ondernemingen, die de uitvoering straks op zich-wil len nemen hebben die voor waarde van 34 miljoen gulden gesteld. Met de aanleg van de oeververbinding is een bedrag gemoeid van ongeveer 800 mil joen gulden. Het moet ener zijds Zeeuws-Vlaanderen ver der ontsluiten en anderzijds zijn de voordelen voor de in dustrialisering aangedragen. Bedrijven krijgen met de WOV een snelle route. DEN HAAG - Werkgevers-, werknemers- en standorganisaties verenigd in de verschillende produkt- schappen hebben in een telegram aan minister-president Lubbers fel gepro testeerd tegen de uitspraak van mi nister Ruding van financien dat de landbouw waarschijnlijk zelf moet opdraaien voor de zestig miljoen gul den extra rentelasten die het gevolg zijn van het gewijzigde betalings systeem van de Europese gemeen schap. Coördinator boerderijen-inventarisatie P. A. Boot: ZIERIKZEE - „Op Schouwen-Duiveland moeten er zes honderd tot zeshonderdvijftig boerderijen worden geïn ventariseerd. Op een totaal van 9500 boerderijen in de provincie, die voor deze inventarisatie in aanmerking komen wellicht niet bijster veel. Je moet echter niet ver geten dat de ramp van '53 heel wat vooroorlogse boerde rijen van de aardbodem heeft gevaagd. Er is echter nog genoeg werk aan de winkel om alle karakteristieke boer derijen binnen een termijn van 1,5 jaar te inventarise ren". P. A. Boot uit Zierikzee, coördina tor van dit inventarisatieproject acht die gestelde termijn wel haalbaar. Al hangt dit wel af van de weersomstan digheden. Samen met een zestal an deren hoopt hij nog deze maand te kunnen beginnen met het inventari seren van de eerste boerderijen. „In eerste instantie zijn dat boerderijen tot 1940 maar op verzoek van enkele gemeenten zijn er hier en daar ook boerderijen uit een latere periode (tot 1955, 1960) in het onderzoek opgeno men". Noodzaak Wie denkt dat de vrijwilligers dié aan dit inventarisatie-onderzoek meewerken een groepje mensen dat uit nostalgisch oogpunt lyrisch wordt bij het zien van een idyllisch boerde rijtje uit vroeger tijden komt bedro gen uit. De medewerkers aan dit lan delijke project beseffen terdege, dat een moderne bedrijfsvoering zijn ei gen eisen stelt aan de boerenhofstede. „Kijk, we moeten proberen om eco nomische en landschappelijke belan gen in overeenstemming met elkaar te brengen en met tijdig overleg is dat vaak best voor elkaar te krijgen" meldt coördinator Boot, die voor zijn pensionering als directeur gemeente werken van de gemeente Tholen zit ting had in de welstandscommissie en derhalve regelmatig met dergelij ke aangelegenheden werd geconfron teerd. Dat het zwaard van Damocles bo ven het boerderijenbestand van voor de Tweede Wereldoorlog hangt wordt niet alleen door Boot naar voren ge bracht. Alarmerende berichten dat de snelle ontwikkelingen binnen de landbouw zoals schaalvergroting en herverkaveling plus het proces van verstedelijking het totaal van 200.000 boerderijen uit het begin van deze eeuw tot minder dan de helft zou te rugbrengen doen het ergste vrezen. Ook het recreatieve gebeuren dat steeds meer ruimte voor zich opeist plus het verschijnsel dat kleine boer derijtjes vaak als tweede woning dienst doen hebben de landschappe lijke en historische waarde van deze hofsteden geen goed gedaan. Merkwaardig „Als je er een beetje op let dan valt je oog op zaken, die vanuit land schappelijk en cultuurhistorisch oog punt zwakjes uitgedrukt merkwaar dig zijn cn die het dorps- en of stadsgezicht bepaald geen goed doen. De moderne bedrijfsvoering waarbij de p&dukten haast linea recta naai de verwerkende bedrijven gaan maakt een opslagruimte veelal over bodig. Voor de rationeel denkende boer is zo'n oude schuur, hoe mooi ook, qua onderhoud een last". Die geeft volgens Boot de voorkeur aan P. Boot. zo'n betonnen gevaarte die het land schapsbeeld echter weinig verfraait. Of wat ook wel gebeur,t is dat de boer eenvoudig een gat in de houten schuurwand hakt om zijn landbouw machine te stallen en is de schuur aan een nieuw dak toe dan deinst een en kele boer er niet voor terug om er in plaats van het gebruikelijke riet- of pannendak een dak met asbestplaten te kiezen. Zaken waarmee Boot in zijn werkkring regelmatig werd ge confronteerd en die'hem als bestuurs lid van de Stichting Zeeuwse Boerde rijen dan ook aan het hart gaan. Tijdig „Deze Boerderijenstichting die in 1985 is opgericht is een particuliere stichting die tot doel heeft om bouw werken die niet op de monumenten lijst voorkomen maar die landschap-" pelijk en cultuurhistorisch waarde vol zijn voor de totale ondergang te behoeden. Dit door het geven van voorlichting en het verstrekken van adviezen aan eigenaren die van plan zijn hun bedrijfsgebouw, in dit geval de boerderij, te moderniseren". Bundeling „We proberen hierbij altijd een har monie tussen economische en land schappelijke waarden te bereiken. Dat is een uitdaging maar het kan" stelt Boot vast. Zaak is volgens het bestuurslid wel dat de eigenaar tijdig ingelicht wordt om zijn bedrijf te mo derniseren zonder dat dit een nadelig effect op het landschapsbeeld heeft. Loopt iemand al een half jaar met een bepaald bouwplan rond dan wordt het een moeilijke zaak om hem als nog te overtuigen. Je moet de dialoog tijdig beginnen anders gooi je in tien minuten de wereld van een half jaar aan diggelen", aldus Boot. Behalve voorlichting en adviseren kiest de Boerderijenstichting Zee land ook voor het veld. Als eerste provinciale stichting reageerde ze op het initiatief van de Werkgroep Boer- derijenbehoud van de Stichting Na tionale Contactcommissie Monumen tenbescherming (NCM), die speciaal was ingesteld om de problemen rond het vooroorlogse monumentenbe stand op een rijtje te zetten. Een eer ste aanzet daartoe vormde het inven tariseren van boerderijen in geheel Nederland. Voortouw De Zeeuwse Boerderijenstichting was de eerste provinciale Organisatie die met een opzet voor dit inventari- satiegebeuren voor de dag kwam. In totaal 9500 boerenhofsteden in het Zeeuwse komen voor dit uitgebreide classificatie-onderzoek dat door vrij willigers moet worden uitgevoerd in aanmerking. Wat Schouwen-Duive land betreft moeten de gegevens van 600 tot 650 boerderijen worden verza meld. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WSVMm WA> my PÊ WflWÊnt «iffl par Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen. In de ochtend tijdelijk droog. Een naar stormachtig toenemende zuid westenwind 7 tot 8, in de middag tij delijk west tot zuidwest 6 tot 7 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 16 graden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 sept. Zon op 07.08, onder 20.04 Maan op 21.29, onder 13.23 13 sept. Zon op 07.10, onder 20.01 Maan op 21.54, onder 14.43 14 sept. Zon op 07.11, onder 19.59 Maan op 22.29, onder 15.56 Laatste Kwartier: 15 sept. (01.45) HET WEERO VERZICHT DE BILT - De depressie trekt over Schotland richting Zuid-Scandina- vië. Zaterdag veel bewolking en af en toe regen. De zuidwesten wind neemt tot stormachtig toe. Zondag wordt droger, maar frisser met opklaringen en het is overwe gend droog. De wind draait naar west en neemt langzaam af. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 14457 AMSTERDAM - Het Amsterdams fonds voor de kunst heeft aanmoe- dingsprijzen toegekend aan schep pende kunstenaars op bet gebied van muziek, choreografie, beeldende kunsten, vormgeving en gebonden kunsten. De prijzen bedragen 5.000 gulden per persoon. Ook als meerde re kunstenaars in een categorie zijn onderscheiden, zoals bij beeldende kunsten het geval is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1